اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن

موضوعات این مقاله

اصول طراحی ویلا مدرن|مجموعه ویلاسازی

طراحی ویلا مدرن چیست ؟ رعایت اصول طراحی ویلا مدرن  در شهرها و استان های شمال و شمال غربی کشور، با توجه به پیشرفت های روزافزون علم و دانش به خصوص دانش معماری، نیازمند استفاده از تکنولوژی های مدرن و جدید در حوزه معماری و نقشه کشی می باشد. در حال حاضر طراحی یک ویلا شامل دو جنبه طراحی دکوراسیون داخلی و معماری نمای خارجی است که باید با هم متناسب باشند. همان طور که میدانید، طراحی یک ویلا متفاوت از طراحی ساختمان های مسکونی است و باید با دقت بالایی صورت پذیرد تا ساکنان آن در آینده دچار مشکل نشوند. در این مطلب از وبسایت مجموعه ویلاسازی با ما همراه باشید

اصول طراحی ویلا مدرن 

در میان سبک های مختلفی که در طراحی ویلا وجود دارد، طراحی ویلا به سبک مدرن، از محبوبیت زیادی دارد. در این سبک از طراحی، طرح های  ساده و واضح بوده و بیشتر از شکل های هندسی مربع و مکعب استفاده می‌شود. از بارز ترین  ویژگی این سبک، ساده بودن است و اینکه از وسایل غیر ضروری در دکوراسیون آن استفاده نمی‌شود. پیاده سازی اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن، موجب نظم در چیدمان و ایجاد یک فضای خلوت و دلنشین به دور از شلوغی می‌شود.احساس خاطره انگیز بودن فضاهای طراحی شده، توجه کامل به سادگی و نور گرایی بودن بنا احساس خوبی به شخص میدهد.

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا کلاسیک

 

دکوراسیون داخلی در طراحی ویلا مدرن

۱. برای کف پوش های ویلا در طراحی داخلی ویلا مدرن حتما از مصالح طبیعی استفاده کنید. پارکت های از جنس چوب، از مصالح طبیعی هستند که به عنوان کف پوش در ویلاها به سبک مدرن مورد استفاده قرار می گیرند ، و موجب تعادل کف پوش ها در کنار رنگ های موجود در دکوراسیون داخلی می شوند. یکی دیگر از مصالح پر کاربرد کف پوش در طراحی ویلای مدرن ، استفاده از سرامیک ها است.

۲. از تو رفتگی و بیرون زدگی اضافی در طراحی داخلی جدا خودداری شود ، و تا حد ممکن از خطوط صاف و فضاهای فاقد شکستگی در طراحی ویلای مدرن استفاده شود.

۳. در طراحی از مدل سازی انرژی استفاده کنید. در مرحله طراحی، استفاده از انرژی خانه باید با استفاده از نرم افزار مدل سازی انرژی برای اطمینان از این که از انرژی خالص می توانید استفاده کنید باعث میشود تا عملکرد ساختمان و هزینه ساخت و ساز را تعادل سازد. مدل سازی انرژی در طراحی ویلای مدرن تنها برآوردی را از انرژی فراهم می کند. مدل سازی  انرژی به تعیین نقطه ای که در کارایی هزینه مؤثر است می پردازد و اینکه چه ترکیبی از اقدامات صرفه جویی در انرژی به بالاترین میزان پس انداز کمک میکند را در نظر می گیرد. به همین منظور در طراحی ویلا لاکچری و مدرن مهم شمرده می شود. تقریبا غیرممکن است که هزینه خالص انرژی های مختلف به طور دقیق مشخص شود، زیرا در طول زمان دارای درجه بندی متفاوت است.

 

بیشتر بخوانید: طراحی رومی ویلا

 

امکانات مورد نیاز برای ویلا

۱. نورپردازی و رنگ آمیزی اصولی و استاندارد

۲. اتاق های موردنیاز دیگر مثل اتاق سرایداری و انباری

۳. تهیه کردن وسایل  تفریحی مثل  منقل، تاب و وسایل بازی بچه ها

۴. سیستم های گرمایشی و سرمایشی استاندارد

۵. آبیاری قطره ای هوشمند برای باغ یا باغچه

در طراحی داخلی ویلا مدرن ،مهم ترین اصل، سادگی در چیدن وسایل است. از مبلمان راحتی و ساده با رنگ های ملایم و نورپردازی های کمتر استفاده میشود. در حالی که در سبک کلاسیک از مبلمان لوکس و سلطنتی استفاده می شود. لوسترهای بزرگ، مجسمه، پرده های شیک و لوکس و شلوغ بودن محیط از ویژگی های این ویلا می باشد. با توجه به سبک این ویلا، باید طراحی داخل ویلا هم با توجه به آن انجام شود. سادگی و عدم تجملات در ویلاهای مدرن یکی از نکات مهم در طراحی می باشد. این دو ویژگی  باعث آرامش انسان می گردد. در ورودی های این نوع ویلاها، فرورفتگی هایی را طراحی میکنند که باعث می شود، نماهای سه بعدی ایجاد شود و یک خصوصیت مثبت آن، این است که نور آفتاب به صورت مستقیم به بخش ورودی ساختمان نمی تابد.

 

 ویژگی های مهم طراحی ویلا مدرن

  • در معماری مدرن، کارایی و عملکرد گرایی مورد توجه قرار می گیرد. در طراحی ویلا مدرن ، سعی می شود، هزینه پایین و کارایی بالایی انجام بگیرد. و می توان از کم ترین مساحت بنا، بهترین فضای مناسب را ایجاد کرد.
  • بین فضای داخلی و خارجی ارتباط داده می شود.
  • بر اساس پلان آزاد طراحی میشود.
  • به کار گرفتن فناوری های نوین، مخصوصا شیشه برای دیوارهای بلند وغیره
  • ویلای مدرن به گونه ای طراحی می شود که فضای داخلی به شکل یک پارچه به فضای باز و تراس منتهی می شود. یکی از مهم ترین ویژگی این سبک معماری که از سایر سبک ها جدا می سازد داشتن سطح صاف است که زیبایی خاصی را به ساختمان می بخشد. برای طراحی ویلای مدرن باید به آب و هوای منطقه توجه کرد. مانند اینکه: راهکارهایی که برای کنترل رطوبت وجود دارد، در نظر گرفته شود، بازشوها برای نور، عایق بندی و… در طراحی این ویلاها در نظر گرفته شود.

 

طراحی پنجره ویلا

معمولا در بیشتر طراحی‌های مدرن می‌تواند از سطوح شیشه‌ ای در نمای ساختمان بهره برد. در طراحی ویلای مدرن می‌توانید از پنجره‌های سرتاسر و بزرگ استفاده کنید. در این سبک از طراحی علاوه بر نورپردازی فضاهای داخلی که کمک زیادی در مدرن کردن ویلا دارد. در نظر داشته باشید که در برای مشخص کردن محل قرار گرفتن پنجره‌ها به سمت نور مناسب همچنین نوع استفاده از فضا باید توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا دوبلکس

 

طراحی زیبا و دلپذیر

برای طراحی یک ویلا به سبک مدرن که حاصل تعادل بین طراحی و استفاده از عملکرد و جذابیت در کل است نه صرفاً اجزا. هدف اصلی و مهم در طراحی و نمای ویلاهای مدرن ایجاد تناسب بین ارزش ‌های زیبایی شناختی و پرهیز از ساختارهای غیر ضروری است. در نظر داشته باشید که احتمالا سال‌های متمادی قرار است که در این ویلا زندگی کنید، به همین دلیل مهم است که زیبایی به دور از تزیینات و ارزش‌های زیباشناسی ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *