با جدیدترین پله دوبلکس برای انواع ویلا آشنا شوید

انواع پله دوبلکس

به‌طور کلی پله دوبلکس با فرم‌ها و طرح‌های مختلف نمایی جذاب و چشمگیر به ماهیت سازه و طراحی داخلی آن می‌دهد. در این مقاله از وب‌سایت ویلاسازی به معرفی جدیدترین انواع پله دوبلکس برای ویلا – کدام مدل مناسب ویلای شما می باشد؟ می‌پردازیم.

در طراحی ساختمان‌، پله‌ها از فاکتورهای بسیار مهم محسوب می‌شوند که نقش بسزایی در ایجاد ارتباط میان طبقات ساختمان و راحتی دسترسی ساکنین را برعهده دارند. درواقع پله‌ براساس نیازها و طراحی معماری می‌تواند به انواع مختلفی تقسیم بندی شود. پله‌ دوبلکس در این بین، به عنوان یکی از گزینه‌های بسیار محبوب در طراحی داخلی و خارجی یک سازه به‌شمار می‌رود. در این مقاله از ویلاسازی، به معرفی جدیدترین انواع پله دوبلکس برای ویلا – کدام مدل مناسب ویلای شما می باشد؟ خواهیم پرداخت.

 

پله دوبلکس چیست؟

به‌طور کلی این نوع از پله‌ها، در حقیقت پله‌های داخلی به‌شمار می‌روند که دو نوع پلکان به‌صورت متوالی در کنار یکدیگر قرار دارند که به‌وسیله‌ی آن‌، امکان ارتباط میان دو طبقه‌ مختلف برای ساکنین فراهم می‌شود. پله دوبلکس در طراحی خاص و منحصر به‌فرد خود، زیبایی و شکوهی چشم نواز را به سازه می‌بخشد و هم‌ چنین به‌ عنوان عنصری دکوراتیو هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

انواع پله دوبلکس

 

 پله دوبلکس چه مزایایی دارد؟

یکی از بخش‌های بسیار حائز اهمیت در سازه‌های مسکونی دوبلکس، راه‌پله آن محسوب می‌شود. یکی از انواع راه‌پله‌های دوبلکس، پله خم است که می‌توان آن را با انواع متریال مختلفی مثل پله استیل و پله چوبی طراحی نمود. در این بخش از مقاله قصد داریم تا شما را با مزایای مهم پله دوبلکس آشنا نماییم.

به‌طور کلی بارزترین مزایای پله دوبلکس برای ویلا عبارتند از:

 • به سازه ظاهری زیبا و شکوهمند می‌بخشد.
 • ارتقاء ارتباط بین طبقات
 • بهینه سازی فضای داخل سازه
 • انعطاف پذیری بسیار بالا در طراحی
 • افزایش ارزش مادی ملک

 

انواع پله دوبلکس کدامند؟

همان‌طور که به این نکته واقف هستید فرم‌ها و طرح‌های مختلفی جهت ساخت راه پله مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این بین، برخی از آن‌ها ساده و در معمولی‌ترین حالت ممکن، طراحی و تولید می‌گردند و بعضی دیگر هم در فرم‌های پیچیده‌تر از نظر بصری، ساخته می‌شوند. در این بخش از مقاله انواع مدل‌های پله برای ساخت ویلا دوبلکس به لحاظ فرم، مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • پله دوبلکس مستطیلی (معمولی)

درواقع این مدل پله دوبلکس، به طور کامل ساده و بدون هیچ زاویه طراحی می‌شود که کلاسیک بوده و از فرمی به دور از هر پیچیدگی خاصی، برخوردار است. این نوع از پله‌ها در ساده‌ترین حالت ممکن به طبقه بالا متصل می‌شوند و  برای ویلاهایی مناسب هستند که متراژ طبقات آن‌ها کوچک است، انتخابی بسیار مناسب محسوب می‌شود. در کل این مدل پله دوبلکس برای تردد کودکان و افراد سالمند گزینه مناسب‌تری خواهد بود.

 

پله دوبلکس مستطیلی

 

 • پله دوبلکس مارپیچی (گرد)

در این نوع از پله‌های دوبلکس، فرم گرد یا مارپیچی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به خاطر طرح متفاوتی که دارند از نظر زیبایی بصری، طرفداران بیشتری دارند. از این مدل پله دوبلکس در سازه‌های مسکونی با دکوراسیون کاملا مدرن، استفاده می‌شود.

همچنین پله مارپیچی برای خانه‌ها و  ویلا طراحی کلاسیک و سلطنتی هم، گزینه مناسبی به‌ شمار می‌رود. در طراحی این پله‌ها، کیفیت متریال، نقش به سزایی در مقاوم و ایمنی آن خواهد داشت.

 • پله منحنی

یکی از انواع پله دوبلکس ، پله منحنی است. در این نوع، پله‌ها شکلی کاملا مارپیچی ندارند و تنها از مسیری منحنی شکل برخوردار هستند. پله دوبلکس منحنی، برای ساختمان‌ های دو طبقه در سازه‌های متراژ بالا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چنانچه از متریال فرفورژه یا سنگ در ساخت پله دوبلکس منحنی استفاده شود، حالتی بسیار کلاسیک به خود می‌گیرد. در واقع فرم لوکس پله دوبلکس منحنی، در ابعاد پله بزرگ، بهترین گزینه برای سازه‌هایی با دکوراسیون و طراحی لاکچری محسوب می‌شود.

 • پله دوبلکس مدرن

امروزه بسیاری از اشخاص دنبال دکوراسیونی خاص و جدید هستند و برای راه پله داخلی ساختمان خودشان نیز از ایده‌های متفاوت، بسیار استقبال می‌نمایند. در واقع برای این اشخاص که به طور معمول خانه یا  طراحی ویلا خود را با دکوراسیون مدرن چیدمان کرده‌اند، استفاده از طرح‌های جدیدی مثل راه پله‌های معلق، پله دوبلکس در اشکال هندسی خاص، پله دوبلکس بدون نرده یا با نرده هایی متفاوت، از نظر فرمی کاربرد دارد.

 

پله دوبلکس مدرن

 

در حقیقت پله دوبلکس مدرن، بیشتر مورد پسند جوان‌ترها و افرادی است که به دنبال ایجاد فضایی خاص و متفاوت از سایرین هستند.

 • پله به صورت L

همان‌طور که از نام این نوع از پله‌ها مشخص است، مسیر راه پله، شبیه به حرف انگلیسی L است. درواقع این پله‌ها، به نوعی مدل مدرن و امروزی به‌ شمار می‌رود که در سازه‌های اروپایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در اصل جذابیت ظاهری پله دوبلکس به صورت L، بسیار بالا است و جهت فضاهایی در متراژ پایین، بهنرین انتخاب محسوب می‌شود.

 

انواع پله دوبلکس از نظر ساخت و متریال کدامند؟

دسته‌بندی بعدی در انواع پله دوبلکس می‌توان به متریال مورد استفاده در ساخت آن اشاره کرد. در کل انواع پله دوبلکس برای خانه‌ها از نظر ساخت و متریال، به پله‌های چوبی، فلزی و بتنی تقسیم‌بندی می‌شوند. در کنار این متریال، شاید از ابزاری مانند شیشه هم استفاده شود. علاوه بر این از ترکیب مصالح مختلف نام برده شده با هم نیز، در ساخت راه پله دوبلکس شکیل و بسیار مدرن، زیاد استفاده می‌شود.

 • پله چوبی

از محبوب‌ترین متریال‌ها در ساخت پله برای طراحی ویلا دوبلکس می‌توان به چوب اشاره کرد. درواقع پله دوبلکس چوبی به خاطر رنگ و فرم منحصر به فردش، حال و هوای خاصی که در سازه ایجاد می‌نماید. علاوه بر این رایحه چوب در پله‌ها، حسی ویژه برای ساکنین خانه را به ارمغان می‌آورد. پله دوبلکس چوبی دبرای چیدمان کلاسیک و مدرن گزینه مناسبی است.

 • پله سنگی

سنگ نیز در ساخت ویلا و پله دوبلکس ساختمان دو طبقه، بسیار استفاده می‌شود که در فضای مدرن و کلاسیک کاربرد دارد. درواقع استفاده از سنگ‌هایی مانند گرانیت و مرمریت به ایجاد فضایی کلاسیک در خانه، بسیار کمک می‌کند و از سویی دیگر سنگ‌هایی در فرم‌های هندسی و غیر هم شکل با تراش‌های دست ساز، خالتی مدرن را در سازه تداعی می‌نماید.

 

پله سنگی

 

 • پله دوبلکس فلزی

این مدل، از سادگی بالاتری در قیاس با پله‌های چوبی برخوردار بوده و برای سازه کوچک کاربرد دارد. در ساخت پله دوبلکس فلزی، از آهن و استیل مقاوم استفاده می‌شود و از ویژگی‌ های بارز این نوع از پله‌ها، می‌توان به سادگی، مقرون به صرفه بودن نسبت به پله‌های چوبی، دوام و استحکام بیشتر، تحمل وزن بالاتر و هم‌چنین رنگ پذیری بهتر، اشاره نمود. پله دوبلکس فلزی به‌طور کل در اشکال گرد و معلق بسیار طرفدار دارد.

علاوه بر موارد مذکور، دیگر انواع پله دوبلکس از متریال عبارتند از:

 • راه پله دوبلکس بتنی
 • پله دوبلکس شیشه ای

 

کلام آخر

پله دوبلکس، با طرح‌ها و متریال‌های متنوع، جذابیت زیادی به سازه و داخل ویلا اضافه می‌کند. انواع پله دوبلکس با اشکال مختلف، ارتباط بین طبقات را بهبود می‌بخشد و فضای داخلی را بهینه می‌کند. این نوع پله ها باعث افزایش ارزش ویلا می‌شود. انتخاب صحیح پله بر اساس نیازها و سلیقه، همچنین با توجه به سبک معماری و دکوراسیون ویلا، تأثیرگذار در زیبایی و کاربری سازه دارد.

 

مطالب مرتبط