چرا طراحی پلان ویلا اهمیت دارد؟

اهمیت طراحی پلان ویلا|مجموعه ویلاسازی

دانستن اهمیت طراحی پلان ویلا سبب می شود آنچه که طراحی می کنید از یکپارچگی و مقیاس اصولی برخوردار باشد و به ایجاد ویلایی چشم نواز و دارای تناسب منجر شود. طراحی پلان ویلا در فرآیند ساخت و ساز بسیار حائز اهمیت است و بر فروش ملک مورد نظر اثرگذار است. در اصل یک معمار حرفه ای و با تجربه می تواند با در نظر گرفتن کمبود های موجود در زمین، بهترین و ایده آل ترین پلان را ارائه دهد و از زمین بهترین بهره را ببرد. در اصل با یک طراحی دقیق و ارائه پلانی اصولی هر قسمت در جای مشخصی قرار گرفته و ارتباطی تاثیرگذار در قسمت های مختلف ویلا صورت می گیرد. در صورتی که یک پلان به شیوه ای اصولی طراحی شده باشد، می تواند در تغییر سبک زندگی نقش مهمی بر عهده داشته باشد و بر روی قیمت فروش ویلا تاثیر چشمگیری بگذارد. در طراحی پلان ویلا تمام امکانات و جزئیات باید به وضوح مشخص باشد و یک فضای آرام و راحت را به وجود آورد و همچنین در یک طراحی تخصصی به ابعاد فضاها توجه بسیاری می شود و بهترین حالت ممکن برای چیدمان وسایل در آن فضا در نظر گرفته می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در زمینه اهمیت طراحی پلان ویلا، مراحل طراحی و اصول آن در اختیار شما بگذاریم. در صورتی که شما قصد ساخت ویلا داشته و جهت ساخت آن به طراحی پلان نیاز داشته باشید، می توانید از خدمات وب سایت ویلا‌سازی استفاده کنید و نمونه طرح های اجرا شده توسط تیم حرفه ای ما را مورد ارزیابی قرار دهید و در صورتی که نیاز به مشاوره داشتید می توانید از طریق شماره تماس دفتر 02188912114 و یا شماره واتس آپ 09121360868 با ما در ارتباط باشید.

 

هدف از اهمیت طراحی پلان ویلا

هدف از اهمیت طراحی پلان ویلا به این علت است که بعضی مواقع ندانستن هدف طراحی باعث می شود که افراد مهم بودن آن را جدی نگیرند، اما خوب است بدانید که این بخش از ساخت و ساز مانند طراحی پلان ویلا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و با دسترسی داشتن به انواع گوناگون سبک های طراحی ویلا می‌توانید برای سلیقه های متفاوت به طراحی بپردازید.

 • زیبایی محیط

یک طراحی حرفه ای منجر‌ به زیبایی محیط می شود. همه افراد خواهان زندگی در محیطی آراسته و آرام می باشند تا اینکه بخواهند در فضایی بدون تناسب و زیبایی زندگی کنند. بر این اساس یکی از هدف های مهم طراحی پلان ویلا بکارگیری از سبک های موجود نظیر مدرن، مینیمال و سایر موارد می باشد که باعث ایجاد محیطی زیبا می‌شود.

 • استفاده حداکثری از ساختمان و عناصر طبیعی

استفاده حداکثری از ساختمان و عناصر طبیعی به منظور ایجاد ارتباطی قوی میان این دو می باشد. قوانین موجود در معماری سبب می شود که بتوانید از عناصر طبیعی همچون کوه، درخت و هر آنچه که در طبیعت وجود دارد، بهترین و بیشترین استفاده را ببرید. توجه داشته باشید در صورتی که قصد طراحی ویلا کلاسیک یا به سبک سنتی را دارید، استفاده از عناصر طبیعی در این طراحی را فراموش نکنید.

 • اجرا به سبک شخصی

منظور از اجرا به سبک شخصی این است که اگر در ذهن خود خانه ای با طراحی زیبا و ایده آل را تصور می کنید و نمی توانید آن را به طور اصولی به اجرا درآورید، این جا است که طراحی ویلا نقش پررنگی به خود می گیرد و شما می توانید به طراحی ویلا به سبک شخصی خود بپردازید. از دیگر اهداف طراحی ویلا می توان به مواردی از جمله ساخت اصولی فضا و استفاده صحیح از آن و ایجاد نور و فضای مناسب اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: بازسازی منازل

 

کاربرد طراحی پلان ویلا

در توضیح کاربرد طراحی پلان ویلا در ابتدا خوب است بدانید که پلان به نوعی ترسیم گرافیکی گفته می شود که  به شما نشان می دهد ویلا بعد از ساخته شدن از چه شکلی برخوردار خواهد بود. تهیه پلان برای این است که سازنده و پیمانکار برای ساختن ویلا آن را مورد استفاده قرار دهند و به کمک آن نسبت به برآورد هزینه ها جهت ساخت اقدام نمایند. همچنین می توانند به کمک آن از قسمت های مختلف زمین استفاده و از مساحت موجود بهینه ترین بهره را ببرند.

 

مهمترین اصول طراحی پلان ویلا

نکته ای که در مورد مهمترین اصول طراحی پلان ویلا وجود دارد این است که نمی توان این اصول را به طور کامل مشخص کرد. چرا که وجود عواملی از جمله شرایط، بودجه، ذوق و خلاقیت و سایر عوامل دیگر می توانند بر این اصول تاثیر بگذارند. پس توجه داشته باشید که یکسری اصول را در مراحل اولیه ترسیم پلان نادیده نگیرید و هر کدام را تا حد لازم مورد استفاده قرار دهید.

 • چند منظوره بودن

چند منظوره بودن به این معنی است که تا آنجایی که امکان دارد طراحی فضا ها به گونه ای باشد که بتوان آن ها را برای کاربری های دیگر مورد استفاده قرار داد، به ویژه هنگامی که ویلا از متراژ محدودی برخوردار است. به عنوان نمونه، طراحی اتاق خواب باید به گونه ای باشد که بتوان از آن به عنوان اتاق کودک و یا اتاق کار استفاده کرد و یا این امکان فراهم باشد که در بین فضاهای مختلف از پارتیشن استفاده کرد.

 • میزان بودجه

طراحان حرفه ای بودجه را جزو اصول طراحی پلان ویلا به حساب می آورند. این احتمال وجود دارد که به علت محدود بودن بودجه بتوان از طراحی بسیاری از فضاهای ویلا صرف نظر کرد اما این امکان وجود ندارد که به علت وجود این محدودیت، بتوان میزان دوام و استحکام ویلا را پایین آورد. در ارتباط با کاهش هزینه ساخت ویلا راهکارهای وجود دارد که این موارد به شرح زیر می باشد:

 1. تا حد امکان کم کردن ارتفاع سقف
 2. ایجاد هماهنگی در بین اندازه قسمت های مختلف
 3. تنظیم و توجه داشتن به میزان مصرف مواد و مصالح
 4. طراحی راه پله به صورت ساده
 5. الزام نبودن استفاده از تراس در طراحی ویلا

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا در کردان

 

 • عملکرد و کارایی ویلا

در اصول طراحی پلان ویلا رعایت عملکرد و کارایی مانند استحکام، راحتی، پایداری و دسترسی از هر چیز دیگری مهم تر هستند. همینطور لازم است فضایی را برای ساخت‌ و سازهای بعدی ویلا در نظر بگیریم و نکته مهمتری که باید آن را مورد بررسی قرار داد این است که مقاومت در برابر بلایای طبیعی را در پلان ارزیابی کنیم. در طراحی ویلا دوبلکس جهت بالا بردن کارایی توصیه می شود که طراحی به گونه ای باشد که دید از طبقه بالا به پایین وجود داشته باشد. از دیگر اصولی که باید در طراحی پلان ویلا به کار گرفته شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حریم خصوصی
 2. طراحی به سبک لوکس بودن
 3. گردش فضایی
 4. گروه بندی
 5. در نظر گرفتن فضا برای چیدمان اثاثیه

 

تا به اینجا  سعی کردیم بر اهمیت طراحی پلان ویلا  تاکید کنیم، چرا‌که توجه کردن به این اصول سبب می شود به آنچه که می خواهید و مطابق میل‌تان است دست یابید. در صورتی که می خواهید نسبت به ساخت ویلا اقدام کنید و قصد دارید که طراحی و ساخت آن به وسیله افرادی حرفه ای و با تجربه صورت گیرد، به شما توصیه می کنیم که از طراحان حرفه ای مجموعه ما ویلاسازی راهنمایی و مشاوره بگیرید و جهت آشنایی بیشتر با هزینه ها می‌توانید به قسمت هزینه ساخت ویلا مراجعه کنید و یا از طریق شماره 09121360868 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید: بازسازی دفتر کار

 

مراحل طراحی پلان ویلا

با رعایت کردن مراحل طراحی پلان ویلا می توان انتظار داشت آنچه در آینده ساخته می شود باید از اصول و تناسب برخوردار باشد. امروزه  طراحی ویلا یکی از پرطرفدارترین بخش های معماری است که درخواست برای آن روز‌به‌روز در حال افزایش است. بسیاری بر این باورند که ویلا فضایی می‌باشد که در آن بهتر میتوان استاندارد های زندگی را رعایت و به اجرا درآورد، علت آن هم این است که به طور معمول فضای لازم و کافی برای اجرای خواسته ها و استانداردها وجود دارد که همین مسئله می تواند دست معمار را برای طراحی باز بگذارد. در ادامه به توضیح مراحل طراحی می پردازیم.

 

 • جانمایی صحیح آسانسور و پله

جانمایی صحیح آسانسور و پله اولین و مهم ترین موردی است که باید در طراحی پلان ویلا مورد ارزیابی قرار گیرد و در مورد جایگذاری آن تصمیم گیری شود. به منظور مشخص کردن محل پله و آسانسور در پلان باید نکاتی از جمله فرم هندسی زمین، تعداد واحدهای موجود در طبقات، تعداد پارکینگ های مورد نیاز و سایر موارد را در نظر گرفت. در مرحله بعدی نوبت به این مسئله میرسد که شکل راه پله به چه صورت است و اینکه پله ها به صورت دو، سه و یا چهار طرفه  باشد، باید تصمیم گیری کنیم.

 

 • تقسیم بندی فضاهای داخلی عمومی و خصوصی:

بعد از تعیین شدن محل قرارگیری پله ها، باید تقسیم بندی فضاهای داخلی عمومی، خصوصی و نیمه خصوصی به طور کلی صورت گیرد. در اصطلاح این اقدام لکه گذاری معماری نامیده می شود. تقسیم بندی فضاها به این صورت می باشد که یک سمت پلان را به فضاهای خصوصی مانند حمام و اتاق خواب ها و سمت دیگر پلان را به فضاهای عمومی مانند آشپزخانه، پذیرایی و سایر فضاها اختصاص می دهیم.

 

 • جانمایی آشپزخانه و ورودی ویلا:

جانمایی آشپزخانه و ورودی ویلا یکی از مهم ترین مواردی است که تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت طراحی ویلا می گذارد. جانمایی آشپزخانه باید به گونه ای باشد که از نور و تهویه مناسب برخوردار بوده و این امکان فراهم باشد که به راحتی به تراس دسترسی داشته باشد. توصیه می شود که آشپزخانه در نزدیکی ورودی ویلا در نظر گرفته شود.

از دیگر مراحل طراحی پلان ویلا می توان به موارد زیر اشاره کرد که بایستی حتما در طراحی به کار گرفته شوند:

 1. جانمایی اتاق خواب ها و سرویس بهداشتی
 2. مشخص کردن محل پارکینگ
 3. نحوه چیدمان مبلمان فضاهای داخلی

 

بیشتر بخوانید: بازسازی ویلا

 

تفاوت طراحی پلان ویلایی و پلان مسکونی

تفاوت طراحی پلان ویلایی و پلان مسکونی در این است که در پلان ویلایی با فضایی رو به رو هستیم که به طور تقریبی از همه طرف باز است و اولین قدم در طراحی پلان ویلایی این است که در حین طراحی پلان بایستی به حجم ویلا هم فکر شود ولی در پلان مسکونی ضوابط مسکونی مشخص بوده و برعکس ویلا تقریبا از فضایی محصور برخوردار است. تفاوت دیگری که وجود دارد این است که کاربری ویلا برای گذراندن اوقات فراغت و استراحت کردن می باشد اما کاربری آپارتمان برای سکونت دائمی می باشد. اگر بخواهیم این دو مورد را از لحاظ محوطه سازی مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که در محوطه سازی ویلا می توان از آلاچیق، استخر، باربیکیو، آبنما و سایر موارد استفاده کرد، اما در طراحی پلان مسکونی امکان تعبیه استخر روباز و سایر موارد مشابه وجود ندارد.

 

سوالات متداول:

1.مهم‌ترین مراحل طراحی پلان ویلا چیست؟

برای این که بتوانیم یک پلان متناسب و ایده‌آل برای ویلای خود طراحی کنیم، باید مراحل زیر را طی کنیم. از جمله این مراحل می‌توان به این 7 مورد اشاره کرد: 1- محل قرارگیری راه پله، 2- تقسیم بندی فضاهای داخلی عمومی و خصوصی، 3- مشخص کردن محل درب ورودی و آشپزخانه ویلا، 4- تعیین محل قرارگیری اتاق‌ خواب، حمام و سرویس بهداشتی، 5- تعیین محل پارکینگ، 6- توجه به جزئیات و ریزه‌ کاری‌های قسمت داخلی و خارجی ویلا، 7- مبلمان کردن فضای داخلی ویلا.

2.اصول طراحی ویلا شامل چه مواردی می باشد؟

در طراحی ویلا چیدمان آگاهانه و یکپارچه یک یا چند عنصر، هدف اصلی می باشد. آگاهی از عناصر و اصول در طراحی، اولین قدم در ایجاد طراحی موفق خانه است. این اصول کلی و شناخته شده می‌توانند همپوشانی داشته باشند و در تمام زمینه‌های طراحی بصری از جمله معماری، طراحی داخلی و سایر طراحی ها استفاده قرار گیرند.

3.هدف از طراحی ویلا چیست؟

گاهی ندانستن هدف طراحی ویلا باعث می‌شود افراد اهمیت آن را جدی نگیرند؛ اما این بخشی از ساخت و ساز نیز مانند طراحی پلان ویلا بسیار مهم است. در اینجا یکی از اهداف اصلی طراحی، زیبایی محیط می باشد، چرا‌که همه افراد زندگی در فضایی آراسته را به محیطی نامنظم ترجیح می‌دهند؛ بنابراین یکی از اهداف طراحی ویلا مدرن یا دیگر سبک‌ها مانند طراحی ویلا مینیمال زیباتر کردن محیط است.

 

بیشتر بخوانید: طراحی رومی ویلا

 

سخن پایانی

طراحی پلان جزو اولین مراحل طراحی ویلا محسوب می شود که در ابتدا روی کاغذ به صورت دستی ترسیم می شود. در همین حین فضاهای مورد نیاز در طراحی ویلا و همینطور چیدمان آنها مشخص می شود. از مهم ترین اصول طراحی پلان ویلا می توان به مواردی از جمله بودجه، چند منظوره بودن، عملکرد و کارایی و سایر اصول اشاره کرد. شما می توانید صفر تا صد طراحی پلان ویلا خود را به تیم حرفه ای ما در ویلاسازی بسپارید.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *