بهترین متراژ برای ساخت ویلا + مشخصات زمین

بهترین متراژ برای ویلا

ساختمان سازی در جوامع بشری اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از اصلی ترین مواردی که قبل از اقدام به ساخت مجتمع و یا ویلا در نظر گرفته می شود، متراژ زمین است. در واقع ابعاد زمین است که مشخص می کند چه ساختمانی و با چه ابعاد و معماری باید ساخته شود. بنابراین اگر شما هم قصد ساخت ویلا در زمین های داخل و با خارج از شهر را دارید، بهتر است ابعاد مد نظر خود برای فضای داخلی ویلا را مشخص کنید و یا در این زمینه از مهندسان کاربلد کمک بگیرید. می توان گفت مشخص کردن بهترین متراژ برای ویلا باید قبل از طراحی نقشه داخلی انجام گیرد. در ادامه این مطلب، به بهترین متراژ برای ویلا می پردازیم

چرا تعین بهترین متراژ زمین برای ویلا اهمیت دارد؟

همه ما می دانیم که متراژ بالا یکی از مشخصات اصلی زمین ایده آل برای ساخت و ساز است‌ و تعیین بهترین متراژ برای ویلا اهمیت زیادی دارد. توجه داشته باشید که هزینه های مربوط به دریافت جواز ساخت ویلاها برای تمامی متراژها یکسان است. اما با این حال هر چه متراژ زمینی که ویلا قرار است در آن ساخته شود بیشتر باشد، سرمایه گذار یا کارفرما به مراتب سود بیشتری از این کار دریافت خواهد کرد.

بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری در این زمینه را دارید و ساخت ویلا برای مصرف شخصی نیست، بهتر است در مورد متراژ زمین و مساحت فضای داخلی ویلا با مهندسین مشورت کرده و استانداردهای لازم برای ساخت را تعیین نمایید. ارزش زمین در شهرها و مناطق مختلف متفاوت است، از این رو بهتر است برای مدیریت هزینه های ساخت ویلا و تعیین متراژ فضای داخلی، قبل از شروع پروژه متراژ زمین برای ساخت ویلا را تعیین کنید.

بهترین متراژ زمین برای ساخت قسمت های مختلف ویلا

ویلا ها بخش های مختلفی را شامل می شوند و اغلب فضا معمولا به محوطه بیرونی ویلا و استخر و پارکینگ اختصاص داده می شود. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب متراژ زمین، نظر کارفرما و طرح مد نظر او را جویا شوید و سپس به دنبال زمینی با متراژ مناسب برای اجرای طرح نهایی بگردید. در طراحی نقشه فضای داخلی ویلا نیز متراژ هر بخش از ساختمان با توجه به نوع کاربری آن تعیین می شود.

برای مثال بخش زیادی از فضای داخلی ویلا به سالن پذیرایی و نشیمن اختصاص دارد. فضای خصوصی و سرویس های بهداشتی متراژ کمتری را شامل می شوند. بنابراین برای اینکه بتوانیم بهترین متراژ زمین برای ساخت بخش های مختلف ویلا را تعیین کنیم، می توانیم ابعاد مختلفی از خانه را به صورت آنلاین و با کمک نرم افزارهای مخصوص شبیه سازی کنیم. در این صورت مجموع اندازه فضاها با ابعاد کلی زیربنا مطابقت دارد.

بهترین متراژ برای ساخت قسمت های مختلف ویلا

بهترین شکل زمین برای ویلاسازی

همانطور که می دانید اولین مرحله قبل از شروع به ساخت و ساز ویلا، انتخاب ابعاد و متراژ زمین است. حتی اگر زمینی در بهترین منطقه واقع شده باشد اما متراژ آن کوچک باشد و با ابعاد مد نظر سرمایه گذار یکی نباشد، قطعا مورد پسند نخواهد بود. بنابراین می توان گفت اولین مرحله در ساخت ویلاها، مشخص کردن متراژ و حتی شکل و فرم زمین است. منظور از شکل زمین مناسب برای ساخت ویلا، زمینی است که به شکل مربع یا مستطیل باشد و زوایای اریب نداشته باشد. بنابراین اگر می خواهید بدانید برای ساخت ویلا زمین مربع بهتر است یا مستطیل تفاوتی بین آنها وجود ندارد. اما برای ساخت ویلاهایی با محوطه و فضای بزرگتر، زمین های مستطیل شکل بیشتر خریدار دارند.

ارتباط هزینه ساخت با متراژ ویلا

متراژ و ابعاد زمین، رابطه مستقیمی با هزینه های طراحی و ساخت دارد. به عبارت بهتر، اگر زمین مورد نظر ابعاد مناسبی در ساختار مربع یا مستطیل داشته باشد طراحی آن بسیار ساده تر می شود. در نتیجه هزینه های طراحی و ساخت ویلا نیز کم تر خواهد بود. اما در صورتی که متراژ و ساختار زمین مورد نظر استاندارد نباشد، هزینه های جاری پروژه نیز بیشتر خواهد بود. زمانی که بهترین ابعاد ‌متراژ زمین برای ساخت ویلا تعیین می شود، بسیاری از هزینه های ناخواسته ساخت حذف می شوند.

برای مثال، پیچیدگی های مختلف مربوط به طراحی قسمت های مختلف ویلا مانند محوطه سازی با ویژگی های مختلف کمتر شده یا حذف می شوند.

سخن پایانی

انتخاب زمین نقش کلیدی و مهمی در ساخت و ساز ویلا دارد و باید با توجه به هدف ساخت بنا و طرح مد نظر کارفرما تعیین شود. در واقع ابعاد زمین است که مشخص می کند ویلا با چه طرح و نقشه ای باید ساخته شود. هرچه متراژ زمینی که برای ساخت ویلا در نظر گرفته شده بیشتر باشد، به مراتب ارزش و سودآوری آن ملک در آینده بیشتر خواهد بود. بنابراین اگر قصد ساخت ویلا در زمین شخصی خود را دارید و یا به دنبال ملکی برای خرید هستید، بهتر است از قبل با افراد متخصص در این حوزه مشورت کنید.

سوالات متداول

  1. بهترین متراژ زمین برای ساخت و ساز ویلا چقدر است؟

به طور کلی تعیین بهترین متراژ زمین برای ساخت ویلا به بودجه، تراکم بافت شهری، هدف سرمایه گذاری و اخذ جواز ساخت از شهرداری بستگی دارد.

  1. بهترین متراژ زمین برای ساخت ویلا چطور مشخص می شود؟

با طراحی نقشه بیرونی و داخلی ویلا، مشخص کردن ابعاد هر بخش از ویلا مانند سالن پذیرایی، آشپزخانه، اتاق های خواب و … بهترین متراژ زمین برای ساخت ویلای مد نظر شما به دست می آید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *