طراحی باغ ویلا چیست ؟ {دانستنی های ضروری و امکانات}

طراحی باغ ویلا چیست|مجموعه ویلاسازی

ریشه واژه ویلا، به روم باستان برمی‌گردد، که به معنای اقامتگاهی ییلاقی، برای طبقه اشراف است. امّا با گذشت زمان این اصطلاح، به تمام خانه‌های ییلاقی و تعطیلاتی بسط پیدا کرد. هم‌ اکنون در کشور ایران این واژه به تمام خانه‌های مسکونی اطلاق می‌شود که از فضاهای بسیار باز و وسیع و چهارنما برخوردار باشند. طراحی باغ ویلا، متاثر از سبک‌های جذاب معماری و طراحی لنداسکیپ ویلا است. درحال‌حاضر اغلب ویلاها، در مناطق حومه و بافت طبیعی و غیرشهری ساخته می‌شوند. ساخت ویلا و طراحی منظر و لنداسکیپ، آرامشی توأم با بهره‌مندی از مناظر زیبای باغ، هوایی سالم و تازه، در سراسر فضای داخلی ویلا و حس حضور در دل طبیعت برای ساکنین ایجاد می‌نماید. ما در مقاله طراحی باغ ویلا چیست؟ قصد داریم تا شما مخاطبین محترم وب‌سایت ویلاسازی را، با این نوع سازه آشنا نماییم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

طراحی باغ ویلا چیست؟

طراحی باغ ویلا، درواقع فرآیندی است که می‌توان بنا و یا بخشی از ویلا که قصد طراحی آن را دارید به مکانی بسیار آرام و بسیار زیبا مبدل شود. این طراحی برای فضاهای مسکونی و به‌ منظور گذراندن تعطیلات و یا اقامت دائم، اغلب در نواحی حومه و ییلاقی و در جوار طبیعت ساخته می‌شود. به‌دلیل تراکم بالای شهرها، طراحی و ساخت باغ ویلا بیشتر در نواحی غیرشهری رایج شده است.

 

طراحی باغ ویلا

 

انواع سبک‌های طراحی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا در سه سبک، بیشتر رایج است که در حوزه طراحی و اجرا بسیار کاربرد دارند. این سه سبک عبارتند :

  • سبک کلاسیک
  • سبک مدرن
  • سبک روستیک

که در ادامه به تفصیل هر کدام را شرح می دهیم تا با انواع سبک ها بیشتر آشنا شوید.

  •  سبک مدرن 

در این سبک از طراحی، رویکردی جهانی و فراگیر را بدون بازگشت به سنت‌های معماری، در گذشته مدنظر قرار می‌گیرد. طراحی ویلا مدرن بدون هیچ یک از المان‌های زینتی و تاریخی انجام می‌شود. درواقع این سبک از طراحی، دارای سادگی و عملکردگرایی جنبش مدرنیسم است.

  •  سبک کلاسیک 

این سبک از طراحی با  رعاریت نمادها و سنبل‌های معماری کلاسیک روم و یونان، سعی در احیای دوباره شکوه، تجمل گرایی و عظمت آن دوران را دارد.

  •  سبک روستیک 

این سبک از طراحی، به‌منظور باز خلق زندگی روستایی و بی تکلف در جوار طبیعت، صورت می‌پذیرد. در طراحی ویلا روستیک، فضای گرم و صمیمی زندگی روستایی نمایش داده می‌شود. هم‌چنین این سبک، زیبایی متریال طبیعی و فرم‌های ساده خانه‌های روستایی را معرفی می‌نماید.

 

چگونه سبک مناسب باغ ویلا خود را انتخاب کنیم؟

انتخاب سبک طراحی باغ ویلا، به فاکتورها و اولویت‌های فرد یا خانواده بستگی دارد. در ادامه، برخی از عواملی که در انتخاب سبک طراحی باغ ویلا تأثیرگذار هستند را ذکر می‌کنم:

سلیقه فردی

سلیقه فردی، یکی از اصلی‌ترین فاکتورها در انتخاب سبک طراحی است. هر فردی، سلیقه‌ها و ترجیحات خود را در زمینه‌های مختلف دارد. برخی افراد به طراحی‌های کلاسیک علاقه دارند، در حالی که بعضی دیگر ممکن است به طراحی‌های مدرن و ساده را ترجیح دهند.

منطقه جغرافیایی

آب و هوا، اقلیم و شرایط منطقه جغرافیایی، نقش مهمی در انتخاب سبک طراحی باغ دارند. برخی از گیاهان و طراحی‌های باغ، ممکن است در یک منطقه خاص بهتر عمل کنند.

اندازه باغ

اندازه باغ نیز یک عامل تعیین‌کننده است. در باغ‌های بزرگ‌تر، ممکن است بتوانید از طراحی‌های پیچیده‌تر و فضاهای مختلف برای استراحت استفاده کنید.

 

انتخاب سبک طراحی

 

موارد استفاده از باغ ویلا

هدف شما از استفاده باغ ویلا چیست؟ آیا می‌خواهید یک مکان استراحتی، یک فضای خوراکی، یا یک باغ گل باشد؟ این استفاده مورد نظر می‌تواند در انتخاب طراحی باغ تأثیرگذار باشد.

نیازها ی متفاوت

نیازها و ترجیحات خاص شما نیز نقش مهمی، در انتخاب سبک طراحی باغ دارند. برخی از افراد ممکن است به دنبال یک باغ تمام شده، با امکانات رفاهی باشند، در حالی که بعضی دیگر، احتمالاً به یک باغ ساده و کم‌ دردسر علاقه دارند.

 

مزایای داشتن باغ ویلا چیست؟

داشتن باغ ویلا دارای مزایای بسیاری است. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مکانی برای آرامش و استراحت

زندگی در یک باغ ویلا به شما فرصت می‌دهد تا از فضاهای آرام و دور از صداهای پرهیاهوی شهر، بهره‌مند شوید.

حفظ سلامت فیزیکی و روحی

کار در باغ، فعالیت‌های باغبانی و ورزش در فضای باغ، به بهبود سلامت و روحیه شما کمک می‌کند.

مکان مناسب برای تعطیلات 

این باغ ویلاها، فضاهای بزرگ و مناسبی برای دورهمی های خانوادگی در ایام تعطیل می باشد.

سرمایه‌گذاری مطمئن

باغ و ویلاها معمولاً ارزش سرمایه‌گذاری خوبی دارند و در دراز مدت، سرمایه خوبی برای شما باقی می ماند.

استفاده از محصولات ارگانیک باغ

با داشتن ویلا و خانه باغ، این امکان برای شما فراهم می شود تا برای خودتان سبزیجات و درختان مختلفی بکارید و از محصولات و میوه های ارگانیک آن لذت ببرید.

داشتن چشم‌انداز زیبا

بسیاری از باغ و ویلاها، در مناطق دور از شلوغی شهری و با چشم‌اندازهای زیبا و آرام قرار دارند.

کمک به حفظ محیط زیست

خانه باغ و ویلاها، با داشتن فضاهای سبز و پاکیزه، به بهبود محیط زیست شهری کمک می‌کنند.

 

چه امکاناتی می توان در باغ ویلا قرار دهیم؟

امکانات باغ ویلا، می‌توانند بسیار متنوع باشند و بسته به سلیقه‌ها، نیازها، و استایل زندگی ساکنان ویلا متغیر باشند. شما می توانید بر اساس نیازهای خود، از این امکانات برخوردار شوید و باغ ویلا خود را به یک مکان زیبا و کاربردی تبدیل کنید. در ادامه، برخی از امکانات محبوب در باغ ویلاها ذکر شده است:

احداث استخر

احداث استخر یکی از امکانات لوکس و آرامش‌بخش در باغ ویلاهاست. استخرهای روباز یا سرپوشیده، استخرهای شنا یا جکوزی می‌توانند به طراحی باغ افزوده شوند.

قرار دادن آلاچیق در فضای بیرونی

آلاچیق یک چهارچوب معمولاً چوبی یا فلزی و پوشیده شده با گلخانه یا چتر، جهت استراحت و نشیمن در حیاط  می باشد.

استفاده از نورپردازی

با سیستم نورپردازی مناسب، می توان مصرف برق ویلا را بهینه و همچنین ویلای خود را جذاب تر کنیم.

استفاده از گل و گیاهان زینتی

استفاده از  گل‌ها، گیاهان زینتی و درختان مختلفی که زیبایی و رنگارنگی به باغ اضافه می کنند.

 

استفاده از گل و گیاه در ویلا

 

قرار دادن مسیرهای پیاده‌روی در باغ

شما می توانید با قرار دادن مسیرهای پیاده‌روی، با خیال راحت در باغ پرسه و در میان گل‌ها قدم بزنید.

اضافه کردن زمین‌های ورزشی

با در نظر گرفتن اندازه باغ، اضافه کردن زمین‌های ورزشی مانند زمین تنیس، بدمینتون و ….. می تواند فضای مهیجی، در باغ برای ساکنین فراهم کند.

گذاشتن باربیکیو و آشپزخانه در فضای باز

ایجاد فضایی برای پخت و پز در فضای باز با امکانات باربیکیو و آشپزخانه مجهز می تواند آشپزی را لذت بخش کند.

ایجاد فضاهای بازی برای کودکان

نصب امکانات بازی برای کودکان، از جمله تاب، سرسره و …… می تواند انگیزه مناسبی برای رفتن کودکان، به باغ ویلا باشد.

ایجاد گلخانه یا باغچه برای کاشت سبزیجات

شما می توانید فضایی برای کاشت گل و گیاهان زینتی یا باغچه‌ای برای کاشت سبزیجات و گیاهان خوراکی، داشته باشید.

 

تفاوت طراحی باغ ویلا با طراحی ویلا چیست؟

اصلی‌ترین سوالی که در ابتدای کار طراحی باغ ویلا، با آن مواجه می‌شویم تفاوت آن، با طراحی ویلا است. در واقع جهت پاسخ به این سوال، باید چنین عنوان کنیم که طراحی یک ویلا، در زمینی که کاربری باغ به‌صورت سنتی دارد و اکنون مجوزی جهت ویلاسازی در آن صادر شده، را باغ ویلا می‌نامیم. هرچند این تعریف، جامع نیست و درواقع طیف وسیعی از این نوع بنا را در کشور ما شامل می‌شود. تعریف کلاسیک آن هم این چنین است که طراحی فضاهای باز، مانند دشت و جنگل و ساحل و تلفیق آن با بنای ویلایی که بخش کوچکی از عرصه را در برمی‌گیرد، باغ ویلا می‌نامند. درحال‌ حاضر آنچه در کشور ایران ساخته می شود، اغلب ساخت یک ویلا در باغ سنتی، است و تعداد محدودی از این نوع سازه‌ها به‌صورت کلاسیک آن، یعنی با طراحی از صفر تا صد باغ ویلا، ساخته شده‌اند.

 

 

کلام پایانی

باتوجه به موارد عنوان شده در این مقاله، حتماً متوجه این نکته شده‌اید که امکانات استفاده شده در یک ویلا باغ، تا حدی در دست خود کارفرما است که چگونه بتواند این باغ ویلا را به امکانات مختلف، مجهز نماید. با این حال این فاکتورهای مذکور در مطالب بالا، یک سری از آیتم‌های ثابتی هستند که شما می‌توانید آن‌ها را برای ویلا باغ خود تعبیه نمایید تا لذت شما از فضا دوچندان شود. امید است مقاله طراحی باغ ویلا چیست؟ {دانستنی های ضروری و امکانات} مورد توجه شما مخاطبین محترم قرار گرفته باشد. لطفا پس از مطالعه مقاله، نظرات و تجارب شخصی خود را در این زمینه با ما در وب‌سایت ویلاسازی به اشترک بگذارید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *