نحوه طراحی و دکوراسیون داخلی ویلا در شمال

طراحی داخلی ویلا در شمال| مجموعه ویلاسازی

در اینجا منظور از طراحی و دکوراسیون داخلی ویلاهای شمال، درواقع تغییراتی‌ است که در قسمت‌های داخلی ویلا صورت گرفته است که در نهایت به‌منظور کاربردی و زیباتر دیده شدن فضای داخلی آن صورت می‌پذیرد. تمام موارد و جزئیات موجود در مصالح استفاده شده، در کف و سقف فضای نشیمن، سرویس بهداشتی و دیوارها تا رنگ‌ها و نورپردازی، نقش پررنگی در تعیین سبک به‌ کار رفته در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا دارند. در اینجا هدف از طراحی و دکور داخلی مناسب در ویلاسازی ، بهره‌مندی از وسایل تزیینی گران‌قیمت، در بخش‌های مختلف فضای داخلی نیست. بلکه یک دکوراسیون مناسب، در معنای استفاده مطلوب از حداکثر فضا، ایجاد نورپردازی متناسب درکنار طراحی ایده‌آل فضای داخلی و همپنین انتخاب سبکی مناسب بر مبنای اندازه زمین و سقف ویلا است.

هنگامی که سخن از طراحی و دکور داخلی ویلای شمال در میان باشد نکته‌ حائز اهمیت استفاده از شیشه و پنجره‌های تمام قد با هدف بهتر دیده شدن مناظر جنگل و دریا است. البته لازم است که ابتدا به سیستم سرمایش و گرمایش توجه نماییم، تا مصرف انرژی بهینه گردد. طراحی داخلی ویلا شمال، با ساختمان‌های مسکونی بسیار تفاوت دارد. فضای داخلی باید طوری طراحی شود که مناظر بیرون و چشم‌اندازهای طبیعی به سادگی، قابل رویت باشند. درواقع  از این طریق می‌توان ارتباط بصری بهتری با فضای محیط بیرون برقرار نمود.

 

در طراحی داخلی ویلا چه نکات مهمی را باید در نظر گرفت؟

 • رنگ‌بندی دیوارها و کاغذ دیواری، باید متناسب با فضای داخلی ویلا، باشد.
 • پنجره‌های فضای نشیمن و اتاق‌خواب‌ ها، باید در جای مناسبی قرار گرفته باشند. چراکه خانه، نور مناسب را از طریق آن‌ها دریافت می‌کند و همچنین ساکنین ویلا دوست دارند طبیعت زیبا را تماشا کنند.
 • از آینه‌ها در فضای مناسبی استفاده شود تا در فضای داخلی، بتوان انعکاس نور مناسب را به‌واسطه آن‌ها دریافت نمود و فضایی دلباز در ویلا حاکم گردد. همچنین آینه‌ها، می‌توانند در قسمت‌هایی که فضا کوچکتر است جای بگیرند تا فضا بزرگتر دیده شود.

 

نکات طراحی دکور داخلی

 

 • چیدمان مبل‌ ها، با در نظر داشتن اندازه اتاق نشیمن انجام شود. چنانچه فضای کمی دارید بهتر است مبل‌ ها در گوشه‌های سالن پذیرایی جای گیرند. در صورتی که از فضای کافی در سالن پذیرایی برخوردارید، می‌توانید آن‌ها را به‌صورت گرد بچینید.
 • انتخاب مبلمان باید از لحاظ فضا و جانمایی با فضای داخلی ویلا، کاملاً همخوانی داشته باشند، در غیر این صورت باعث کوچک نشان دادن و کاهش زیبایی فضای نشیمن می‌شوند.
 • همه وسایل را جلوی چشم قرار ندهید و باید تنها وسایل لوکس و خاص را در معرض دید قرار داد. استفاده بیش از حد از وسایل تزیینی، برای ما فضایی یکنواخت و کسل‌کننده را در محیط داخلی ویلا به دنبال خواهد داشت.

 

7 اشتباه رایج در دکوراسیون داخلی که فضا را کوچک نشان می دهد  

 • استفاده از مبلمان بزرگ برای سالن‌های پذیرایی کوچک
 • استفاده بیش از حد از وسایل تزیینی در بخش‌های مختلف ویلا
 • استفاده از پرده‌‌های بلند و ضخیم برای سالن نشیمن
 • استفاده از کاغذ دیواری‌ طرح‌دار با رنگ تیره
 • قرار دادن لوسترهای بزرگ و شلوغ برای سالن‌های کوچک
 • به کار بردن تابلوهای بزرگ و شلوغ در قسمت‌هایی از سالن پذیرایی و راهروها
 • استفاده از رنگ‌های تیره در فضای کوچک که موجب دلگیر شدن فضای موجود می‌شوند.

 

بهترین مکان قرارگیری تلویزیون در طراحی داخلی ویلا کجاست؟

 • بهتر است تلویزیون در قسمت کنج سالن نشیمن، قرار گیرد.
 • تلویزیون را هرگز جلوی شومینه یا بخاری قرار ندهید.
 • در پشت تلویزیون از نور طبیعی یا مصنوعی استفاده نکنید.
 • چنانچه قرار است تلویزیون را بر روی دیوار نصب نماییم، باید بر روی دیواری نصب گردد که، جلوی دید آن باز باشد.
 • استفاده از شلف‌های دیواری در فضای پشت تلویزیون، باعث هرچه زیباتر دیده شدن فضای کلی اتاق نشیمن، می‌شود.

 

 

هنگامی که سخن از طراحی دکور داخلی ویلاهای بزرگ شمال درمیان است، با یک عمل چالش برانگیز و جالب مواجه هستیم. چراکه برخلاف تزیین فضاهای کوچک که کار بسیار راحتی است، تزیین فضاهای بزرگ به منظور برجسته‌سازی هر فضا و حفظ ظرافت آن، امری بسیار دشوار بنظر می‌آید که معقول است پیش از اقدام به هرکاری، حتماً از یک طراح دکوراسیون داخلی مشورت بگیریم. پیش از آشنایی با انواع سبک طراحی دکوراسیون داخلی ویلا در شمال شناخت انواع ویلا از منظر دکوراسیون داخلی می‌تواند برای شما بسیار مفید و کاربردی باشد.

 

آشنایی با ویلا های رویایی در شمال  

 • ویلاهای حومه شهر

جهت ساخت این نوع از ویلاها، مصالح ساده‌ای همانند بتن و آهن، استفاده می‌شود که مجهز به تمام عناصر راحتی ویلا هستند. در برخی از موارد، چوب یا بامبو را برای سقف یا سازه ویلا، مورد استفاده قرار می‌دهند.

 •  ویلاهای شهری شمال

این نوع از ویلاهای شمال، در فضاهای بزرگ با بکارگیری سبک معماری مدرن، معماری روستایی و یا معماری مدیترانه‌‌ای ساخته می‌شوند. دکوراسیون داخلی ویلاهای شهری شما، طوری طراحی شده‌اند که بتوانید برای مدت زمانی کوتاه، در آنجا ساکن شوید.

 •  ویلاهای لوکس شمال

این دسته از ویلاها، به لحاظ موقعیت مکانی در گران‌ قیمت‌ترین مناطق شهرهای شمال، جای گرفته‌اند. در برخی از موارد نیز ویلا، در بندر یا ساحل خصوصی ساخته می‌شوند. ویلاهای لوکس شمال، به همه امکانات رفاهی و تفریحی از مانند استخر، جکوزی با چشم‌انداز پانوراما، سونا، اتاق سینما، اتاق بازی و دیگر موارد ضروری جهت تفریح و سکونت مجهز شده‌اند.

 •  ویلاهای اکولوژی شمال

ویلاهای اکولوژی شمال، طبیعت‌گرا هستند که به منظور استفاده بیشتر از نور خورشید و صرفه‌جویی در انرژی در شهرهای مختلف شمال کشور ساخته شده‌اند. جهت ساخت این نوع از ویلاها مواد طبیعی و تجدید‌‌پذیر مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین ویژگی این ویلاها، بهره‌مندی از طراحی خلاقانه و یکپارچه جهت ساخت آن‌ها و سازگاری با زندگی مدرن در کنار ترویج زندگی به شیوه اکولوژیکی است.

 •  ویلاهای مدرن شمال

در میان ویلاهایی که با سبک‌های متنوع در شهرهای شمال کشور ساخته شده‌اند، ویلاهای مدرن، از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. در دهه‌های اخیر، جهت طراحی و ساخت بیشتر ویلاهای شمال، از این سبک بسیار استفاده می‌شود. ویلاهای مدرن، از همه امکانات رفاهی برخوردار هستند. این سبک از طراحی برای ساخت ویلاهای کوچک و بزرگ، بسیار به‌کار گرفته می‌شود.

 

انواع سبک‌ها در طراحی و دکوراسیون داخلی ویلا کدامند؟

امروزه به‌ طور کل سبک‌های زیادی در طراحی و دکور ویلا با سلیقه‌های مختلف وجود دارد. انتخاب سبک بنا به سلیقه هر شخص، متفاوت بوده و باید هر فرد متناسب با، شرایط جعرافیایی و روحیاتی که دارد سبکی را انتجاب نماید. انواع سبک‌ها در طراحی و دکور ویلا عبارتند از:

  • مدیترانه‌ای
  • سنتی
  • ییلاقی
  • سبک شهری
  • مدرن
  • سبک ترکیه‌ای

در ادامه به تفضیل هر کدام از این سبک ها را بررسی می کنیم.

 

سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی

 

 • طراحی و دکور ویلا به سبک مدیترانه‌ای

سبک مدیترانه‌ای ایده‌ بسیار جالبی است که در اکثر دوره‌های تاریخی و مناطق جهان، در طی زمان تکامل یافت. این سبک متاثر از سبک ایتالیایی، اسپانیایی و کشورهای مختلف دیگر است. در سبک مدیترانه‌ای، جهت طراحی سقف‌های ویلا، کاشی‌هایی با رنگ قرمز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین رنگ دیوارهای نشیمن و اتاق‌خواب‌ها، با استفاده از رنگ‌های روشن و خاکی طراحی می‌گردد و لوازم دکوری نیز جهت تزیین دیوارها استفاده می‌شود. بهره‌مندی از کف‌پوش‌های تایلی و دیوارهای بافت‌دار گچ‌‌بری شده، از ویژگی‌های بارز سبک مدیترانه‌ای محسوب می‌شود. بکارگیری مبلمان بزرگ در قسمت پذیرایی ویلا، انتخاب وسایل با رنگ روشن در کنار آینه در بخش‌های مختلف فضای داخلی و همچنین فرفورژه جملگی بیانگر، سبک طراحی مدیترانه‌ای هستند.

 

 • دکوراسیون داخلی ویلا به سبک سنتی

سبک سنتی درواقع حکایت از اعتقادات، فرهنگ، سنت، آداب ‌و رسوم و سبک زندگی مردمان گذشته را دارد. جهت طراحی و دکوراسیون داخلی ویلاها با سبک سنتی، بهره‌مندی از عناصر گذشته بسیار رواج دارد. این موارد شامل  استفاده لز رنگ‌ها، دیوارکوب‌های قدیمی، مبلمان خاتم‌کاری‌ شده، گلیم، فرش دستباف، ظروف مسی، صندوقچه‌های بزرگ، سماورهای قدیمی، حوضچه‌های ماهی و صندلی‌های منبت‌کاری شده هستند. سبک سنتی، درواقع از پرطرفدارترین سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی ویلا، به شمار می‌آید.

 

 • معماری و دکور ویلا سبک ییلاقی

سبک ییلاقی در اصل بیانگر طراحی خانه‌های روستایی است. جهت بکارگیری سبک ییلاقی برای معماری و طراحی دکوراسیون داخلی ویلا، نیاز به پرداخت هزینه‌های سنگین نیست، که این امر از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این سبک است. بهره‌مندی از عناصر چوبی در سبک ییلاقی، بسیار رواج دارد و در حقیقت استفاده از وسایل چوبی، تکمیل کننده این سبک هستند.

جهت طراحی دکوراسیون داخلی ویلاهای شمال با سبک ییلاقی، از مبلمان چوبی کلاسیک با سبک سنتی استفاده می‌گردد. همچنین کاربرد کفپوش‌های چوبی و کابینت‌های چوبی در این سبک بسیار ضروری است. به‌کارگیری سبدهای حصیری و لوازم داخلی پارچه‌ای که از مواد ارگانیک ساخته شده‌اند باعث تکمیل سبک ییلاقی به‌صورت خلاقانه و زیبا می‌شود. علاوه بر این فضای کلی ویلا را به سبک روستایی نزدیک‌تر می‌کند.

 

 • سبک شهری در طراحی ویلای شمال

سبک شهری برای اشخاصی مناسب است که علاقه‌مند به زندگی شهری هستند، که با سبک‌های صنعتی، معاصر و مینیمالیستی، ارتباط نزدیکی برقرار می‌کنند. از مهم‌ترین ویژگی‌های سبک شهری، در طراحی و دکور فضای داخلی ویلا ایجاد حس راحتی و محیطی آرامش بخش برای ساکنین است.

همچنین استفاده از رنگ‌های خنثی جهت تزیین دیوارهای فضای نشیمن و اتاق‌خواب در این سبک بسیار رایج است. استفاده از مبلمان راحتی، پنجره‌‌های یکپارچه استیل، دیوارهای آجری و چوب‌‌های ناهموار در دکوراسیون داخلی، از مهم‌ترین مشخصه‌های این سبک، به‌شمار می‌روند.

 

 • سبک مدرن در دکوراسیون داخلی ویلا

مهم‌ترین ویژگی سبک مدرن تمرکز بر سادگی است. به موجب این امر استفاده از سبک مدرن جهت طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک یک گزینه بسیار ایده‌آل محسوب می‌شود. سبک معاصر نیز شیوه‌ای از سبک مدرن بوده که وجه تمایز آن‌ها از هم امری دشوار است. در طراحی سبک مد‌رن از رنگ‌های خنثی و ملایم و مات جهت رنگ‌آمیزی بخش‌های داخلی ویلا استفاده می‌گردد.

همچنین بکارگیریاشکال هندسی و نامتقارن برای طراحی فضای سبز و دکوراسیون داخلی ویلاها بسیار رایج است. در این سبک برای طراحی سقف‌ فضای نشیمن و اتاق‌خواب‌ها، حداقل گچ‌بری مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتخاب مبلمان با طرح ساده و رنگ روشن که از سطح زمین ارتفاع کمی دارد مناسب‌ترین گزینه جهت طراحی دکور ویلای مدرن است. همچنین آشپزخانه ویلاهای مدرن به‌صورت اپن و جزیره‌ای بوده و تمام اجزا قابل رویت نیستند.

 

 • سبک ترکیه‌ای جهت طراحی و دکور داخلی ویلا

این سبک درواقع از ترکیب دو سبک مدرن و کلاسیک به وجود آمد و یکی از زیباترین سبک‌هایی است که با هدف طراحی دکوراسیون داخلی ویلاهای شمال استفاده می‌شود. سبک ترکیه‌ای با سلیقه اکثریت افراد بسیار همخوانی دارد. از بارزترین مشخصه‌های این سبک، استفاده از پرده‌های مجلل با طراحی زیبا، وسایل تزیینی و آثار هنری، بهره‌مندی از پارتیشن و راه‌ پله‌‌های چوبی، مبلمان‌های شیک با دیزاین معاصر در کنار هماهنگی میان رنگ‌های استفاده شده در فضای داخلی ویلا است.

شناخت سبک‌هایی مختلفی که به منظور طراحی و دکور داخلی ویلا استفاده می‌شوند به شما کمک می‌نماید تا بتوانید با توجه به سلیقه شخصی، میزان بودجه و در نظر داشتن ابعاد فضای داخلی ویلا نوع سبک مناسب را انتخاب کنید. همچنین شما می‌توانید از اشخاصی که در زمینه طراحی و دکوراسیون داخلی ویلا مهارت و تجربه کافی دارند و با انواع سبک‌ها طراحی ویلا آشنا هستند نیز کمک بگیرید. به موجب این امر و رعایت نکات ذکر شده، فضایی متفاوت و ایده‌آل را جهت گذراندن اوقات خوش برای خود فراهم آورید. انتخاب صحیح سبک طراحی ویلا و اجرای صحیح آن باعث ایجاد فضایی مطلوب و دلنشین می‌شود.

 

چه عواملی در هزینه طراحی دکوراسیون داخلی موثر است؟

از اصلی‌ترین عوامل موثر بر میزان قیمت طراحی داخلی ویلا در شمال، حجم خدماتی است که جهت اجرایی کردن طرح‌های خود به آن نیاز دارید. مثلاً جهت طراحی دیوارها و کف فضای نشیمن و اتاق‌خواب‌‌ها خدماتی همانند نصب کاغذدیواری، نصب پارکت یا سرامیک، نصب پرده و غیره استفاده می‌شوند که نوع و جنس آن‌ها در تعیین قیمت تاثیرگذار خواهند بود. از طرفی دیگر میزان حجم کار جهت اجرای طرح فضای داخلی ویلا از عواملی مهم دیگری است که در هزینه دستمزد طراحی تاثیرگذار خواهد بود. مثلاً نصب سرامیک یا پارکت با توجه به میزان فضای داخلی نشیمن یا دیگر قسمت‌های ویلا شاید بین یک و یا چندین هفته طول بکشد و همین امر هزینه‌ها افزایش می‌دهد.

 

هزینه طراحی داخلی

 

عوامل مهم دیگر عبارتند از:

 • مکان‌هایی که جهت طراحی دکوراسیون داخلی ویلا در نظر گرفته‌اید تعیین نمایید.
 • خدماتی را که از طراح دکوراسیون داخلی انتظار دارید مشخص کنید.
 • تعیین میزان هزینه‌ای که جهت دکوراسیون داخلی ویلا در نظر دارید.

 

نتیجه گیری

طراحی و دکوراسیون داخلی متناسب و استاندارد باعث می‌شود تا فضای موجود به بهترین شکل ممکن دیده شود. همین امر منعکس کننده حس شخصی صاحب ویلا از سبکی است که جهت طراحی داخلی انتخاب کرده‌ است. چنانچه این کار با دقت هرچه تمام‌ تر صورت پذیرد، نتیجه آن هارمونی و تقارن مناسبی در محیط ویلا است و فضایی لذت بخش و جالب‌تر را برای ساکنین ویلا به ارمغان می‌آورد. برنامه‌ریزی درست و استفاده اصولی از وسایلی که قرار است در فضا چیدمان شود، نخستین گام در نحوه طراحی و دکوراسیون داخلی ویلا در شمال محسوب می‌شود. همچنین توجه به متراژ فضای داخلی( جهت انتخاب رنگ‌ها و مبلمان)، بودجه ای که برای این کار در نظر دارید در کنار زمانی که قرار است برنامه معماری داخلی اجرا گردد و سبک انتخابی، از عوامل مهم در طراحی داخلی برجسته برای فضای مدنظر است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *