طراحی نمای ویلا

با توجه به تغییرات گسترده در فرهنگ و سبک زندگی شهری، به خصوص در کلانشهرها که به ساخت زیاد و بی‌رویه آپارتمان شده‌است، ساخت ویلا برای اقامت و سکونت در مناطق خوش آب و هوا و دنج رونق زیادی پیدا کرده‌است.

در گذر زمان زندگی در یک کلانشهر انسان را به نوعی کسالت و یکنواختی دچار می‌کند.امروز دیگر مانند دهه‌های قبل خانه‌ها فضای سبز کافی که در حیاط ملک وجود داشت، ندارند.طبیعتا شهرهای بزرگ علاوه بر ترافیک و صدای شدید در طول روز، در 6 ماه دوم سال با معضل وارونگی و آلودگی هوا روبرو هستند.

تجهیزات بروز

ابزار و تجهیزات به روز یکی از ارکان اصلی مجموعه ویلاسازی می باشد.

طراحی مدرن

طراحی های مدرن و به روز مجموعه ما باعث رضایت شما مشتریان ما می شود.

مهندسین باتجربه

در مجموعه ویلاسازی مهندسین باتجربه و باسابقه در حال فعالیت هستند.

مصالح درجه یک

یک ویلای اصولی به مصالحی عالی و مرغوب نیاز داردکه ویلاسازی حرف اول را می زند.

طراحی یکی از مراحل ویلا سازی است که برای نظم‌دهی به فرآیند ساخت و ساز انجام می‌شود. در طراحی اقدامات ساخت به صورت جزئی مشخص می‌شوند و مسائلی مانند نوع مصالح، زمان حدودی ساخت و اتمام کار، موقعیت هر بخش و بسیاری موارد دیگر مشخص می‌شود. طراحی در واقع همان نقشه است که برخلاف تصور بیشتر افراد یک نقشه واحد نیست و از چند نقشه مختلف تشکیل می‌شود. یکی از بخش‌های نقشه یا طراحی ویلا، طراحی نمای ویلا است. در طراحی نما اقداماتی که در مرحله نماسازی انجام می‌شوند و سبک و مدل نماسازی مشخص می‌شود.

طراحی نمای ویلا مناسب ویلاهایی است که نمای آن‌ها با جزئیات زیاد طراحی می‌شود. برای مثال در ویلاهای رومی یا کلاسیک در نمای بیرونی از گچ‌بری‌ها و طراحی‌های خاص استفاده می‌شود که اجرا و موقعیت آن‌ها در نما نیاز به طراحی دارد. طراحی نمای ویلا شامل یک نما و تصویر کلی از بخش بیرونی و ساختمان ویلا است که انتخاب مصالح مناسب نما و قرارگیری آن‌ها براساس تصویر یا نقشه انجام می‌شود.

در طول هفته نیز معمولا امکان برقراری ارتباط و دید و بازدید با دوستان و اقوام مهیا نیست.تمام عواملی که گفته‌شد باعث استقبال و رونق ساخت و ساز ویلا گردیده‌است.زمانی خرید ویلا و استفاده از آن تنها برای تطیلات مناسبتی مانند نوروز بود اما امروز و با توجه به محدودیت و مشکلات زندگی شهری، بسیاری از افراد زیستن در شهر را رها کرده و به طبیعت پناه برده‌اند.با توجه به اینکه معمولا ویلا یک بنای شخصی است، کلیه جزئیات آن نیز با سلیقه صاحب یا سازنده بنا طراحی و اجرا می‌شود.ویلا مانند هر ساختمان و بنای دیگر، عناصر و اجزایی دارد که باید در طراحی و ساخت آن دقت کافی را به خرج داد.مانند تمامی ساختمان‌ها یکی از اصلی‌ترین عناصر ویلا که تاثیر چشمگیری در جلب مخاطب و ایجاد حس نشاط و آرامش دارد، نمای آن است.

ویلا یا خانه ویلایی چیست؟

تعریف ویلا و اینکه به چه بنایی با چه ساختاری، ویلا گفته می‌شود، به فرهنگ و شرایط زندگی هر کشور برمی‌گردد.در ایران به یک خانه بزرگ که حیاط دارد، متراژ بنای آن معمولا بالای 150متر است و در برخی موارد دوبلکس است، ویلا یا خانه ویلایی گفته می‌شود.این تعریف در آمریکا تقریبا برعکس است.در آمریکا به خانه‌هایی کوچک، با متراژ کم و ساختار فلت که در مناطق شهری ساخته می‌شود، خانه ویلایی گفته می‌شود.معمولا ویلاها در ایران در مناطق غیرشهری ساخته می‌شود.در طی سالیان متمادی، استان مازندران در شمال کشور، مهد ویلاسازی ایران بود.مازندران با تکیه بر آب و هوای خوب و مناظر طبیعی و بکر، دسترسی خوب به پایتخت تبدیل به نقطه جغرافیایی برای ساخت انواع ویلا شده‌است.تفاوت دیگر ویلا در ایران و آمریکا ارزش پولی آنهاست.

الان ساخت ویلا تنها در مازندران صورت نمی‌گیرد.در شهرهای اطراف تهران مانند فیروزکوه، رودهن، دماوند، فشم و کردان شاهد احداث انواع ویلا و شهرک با ویژگی‌های مختلف هستیم.

مشاوره رایگان طراحی ویلا

اگر به دنبال طراحی ویلا شیک در تهران یا سایر شهرستان ها هستید یا برای استعلام قیمت و مشاوره درباره ی چگونگی طراحی ویلا به راحتی بر روی دکمه ی مقابل کلیک کنید و با ما در تماس باشید.

 

نمای ویلا

بدون تردید ویترین یا آنچه در اولین مرتبه دیدن یک فروشگاه یا بوتیک می‌بینید تاثیر چشمگیری در جلب نظر شما دارد.برای بنایی مانند ویلا این امر حیاتیست.در واقع نمای ویلا که با جزئیات زیادی ساخته و اجرا شده‌است، عاملی برای جذاب افراد، مشتریان یا خریداران احتمالی خواهد بود.برای طراحی نما، شیوه و سبک‌های زیادی وجود دارد.در بسیاری مواقع ایجاد حس آرامش، شادی و نشاط در ساکنین و اقامت کنندگان در ویلا با استفاده از نمای مناسب و جذاب امکان‌پذیر است.می‌توان چنین نتیجه گرفت که علت تاکید کارفرمایان و سازندگان بر ساخت هرچه بهتر و زیباتر نمای ویلا از چه روست.جدای از حس آرامش و نشاط، داشتن نمای زیبا برای یک ویلا تاثیر زیادی در قیمت نهایی ملک برای فروش آن دارد.

انتخاب نمای مناسب

در ابتدای کار و پیش از هرنوع اقدام برای طراحی و ساخت نما، ابتدا به اقلیم و منطقه جغرافیایی‌ای که ویلا قرار است در آنجا ساخته‌شود، توجه کنید.پس از آن با در نظر گرفتن آنچه قرار است در داخل بنا قرار گیرد که همان دکوراسیون داخلیست، به طراحی نمای ویلا بپردازید.

این نکته را نیز در نظر بگیرید که نمای بیرونی و دکوراسیون داخلی باید مکمل یکدیگر بوده و با هم متناسب باشند.

در ویلاها معمولا اِلِمان‌هایی مانند بالکن و تراس همیشه وجود دارد.بودن چنین عناصری که بخش خارجی را با بخش داخلی ویلا مرتبط می‌کند، تاثیر زیادی بر نمای ویلا خواهد داشت.اینکه این فضاها در بهترین موقعیت کاربری که باید بیشترین حد نورگیری را داشته‌باشند، برای طراحی هرچه بهتر نمای ویلا الزامی است.

انواع سبک طراحی نما

معمارها و طراحان معروف، معمولا در طراحی نما سبک و سیاق خاص خودشان را دارند.در واقع نوعی امضای کار دارند.این امر تا آنجا پیش رفته و آن فرد به قدری مشهور می‌شود که افراد با دیدن طرح نمای یک ویلا یا ساختمان به راحتی نام سازنده و طراح را خواهند گفت.در کنار سلیقه و ذوق هنری طراح، باید نظر کارفرما را نیز در خصوص طرح ارائه شده در نظر گرفت.ترکیب یک کارفرما و سازنده خوش سلیقه در کنار یک طراح حرفه‌ای، باعث خلق یک اثر ماندگار می‌شود.نکته دیگری که باید در طراحی نمای ویلا در نظر داشت، زیبایی در عین سادگیست.این زیبایی و البته خوانایی نما باعث ایجاد آرامش و نشاط برای ساکنین می‌شود.

حال که توضیح مختصری در خصوص اهمیت و نحوه طراحی نمای ویلا داشتیم، به انواع سبک در طراحی نما خواهیم پرداخت.

طراحی نمای ویلا با سبک کلاسیک

در زبان انگلیسی به نمای کلاسیک یا رومی Classic Faceade می‌گویند.علت این نام‌گذاری به ریشه آن برمی‌گردد.ساختمان‌های باشکوه زیادی در کشورهایی مانند روم و یونان با این سبک ساخته شده‌است. در میان سبک‌های مختلف طراحی و اجرای نما، شیوه کلاسیک محبوب‌ترین این سبک‌ها محسوب می‌شود.

ویژگی اصلی طراحی ویلا کلاسیک، جزئیات زیاد در فرایند طراحی و اجرای نماست.داشتن این میزان جزئیات در طراحی، برای به حداکثر رساندن میزان زیبایی نمای ویلاست.مهم‌ترین اصل طراحی نما به سبک کلاسیک، تقارن است.این سبک معماری با ستون‌های فراوان، قالب‌های تزئینی و سنگ‌ها متمایز می‌شود.متریال عمده استفاده‌شده در این سبک طراحی، سنگ و مصالحی مانند سنگ است.اگر قصد دارید در طراحی نمای ویلای در حال ساخت از سبک کلاسیک استفاده کنید، باید بدانید به علت استفاده زیاد از سنگ وزن سازه بالا خواهد بود.

این شیوه طراحی حس لوکس، شکوه و عظمت را در شما به وجود آورده یا یادآور دوران با شکوه قدیم است. برای اینکه در طراحی نمای ویلا از سبک کلاسیک یا رومی استفاده کنیم، باید عوامل زیر را در نظر بگیریم:

 1. اقلیم و شرایط آب و هوایی محلی که ویلا قرار است در آنجا ساخته‌شود.
 2. دانش کافی در خصوص هویت، تاریخچه و ساختار فکری-فرهنگی آن شهر
 3. شرایط اقتصادی حاکم بر آن شهر یا نقطه جغرافیایی.

در خصوص دو علت انتهایی باید گفت که احساسی که پس از دیدن این نما ایجاد می‌شود، حسی لوکس و با عظمت است و ممکن است با شرایط فکری حاکم بر آن شهر در تضاد باشد. نمای یک ویلا ازنظر زیبایی و کارایی عنصریست که بسیار مورد توجه بوده که همین اهمیت باعث شده تا انتخاب بهترین نما برای ویلا بسیار حیاتی باشد.

از دیگر ویژگی‌های این سبک، رعایت تقارن و تناسب و نیز استفاده از مصالحی مثل آجر و سنگ است. ازاین روست که تقارن را یکی از اصول جدا نشدنی سبک کلاسیک می‌دانند. در طراحی نمای ویلا با استفاده از سبک کلاسیک ما با تعدادی عنصر جدانشدنی این سبک سر و کار خواهیم داشت:

 1. وجود ستون‌هایی به شکل دایره
 2. وجود قوس‌های بزرگ با داشتن نقش برجسته برروی آن‌ها
 3. داشتن سرستون‌ها و کله‌گاوی‌های بزرگ در نمای ویلا
 4. کاربرد زیاد سنگ مرمر در نمای ساختمان
 5. دقت بالا در گچکاری و دیگر تزئینات ساختمان
 6. ستون‌های کوتاه در نمای بنا که برای زیبایی ساختمان جایگذاری شده‌است.
 7. دقت بالا در محاسبات هندسی طراحی و رعایت تناسب در کلیه اجزای نما

طراحی نمای ویلا با استفاده از سبک مدرن

پس از اینکه چندین قرن معماری کلاسیک در نقاط مختلف دنیا یکه‌تاز در ساخت و اجرا بود، جهان با مکتب شیکاگو مواجه شد.در اینجا قصد پرداختن به جزئیات این مکتب را نداریم اما در همین حد باید گفته شود که در نیمه دوم قرن 19 و با ساخت سازه‌هایی مانند برج ایفل، مهندسان و معماران به درک جدیدی از پتانسیل و توانایی مصالح جدید رسیدند.با رشد و توسعه صنعت و نیز تغییرات در فرهنگ و سبک زندگی مردم در سراسر جهان، اتفاقات تازه در علوم مختلف با نام مدرنیسم رواج یافت.این تغییرات در علم طراحی و معماری نیز خود را نشان داد.در معماری مدرن، طراحان و مهندسان با مصالح جدید و تازه‌ای مانند شیشه، فولاد و آلیاژهای آلومینیوم سر و کار داشتند.در این بین شیشه و فلز نقش مهمی را در طراحی نمای ویلا با استفاده از سیک مدرن، ایفا کردند.ظهور این سبک انقلاب عظیمی در صنعت ساختمان به وجود آورد.در کنار انتقادهایی که به آن وارد بود اما توانست نظر بسیاری از کارفرمایان و مردم را جلب کرد.حتی در کشورهایی که سالهای طولانی سبک کلاسیک رواج داشت، این تغییر به وجود آمد و سبک مدرن انتخاب اول سازندگان شد.یکی از نقدهای وارد شده بر این سبک این بود که در طراحی به سبک مدرن، به هویت معماری منطقه‌ای توجه نمی‌شود.

مانند معماری کلاسیک، معماری مدرن نیز ویژگی‌های خاص خودش را دارد که در زیر برخی از آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

 1. استفاده کمتر از تقارن :

  برخلاف معماری کلاسیک که در آن تقارن یک عنصر اصلی و عملا الزامی بود، در سبک مدرن ما اثری از تقارن نمی‌بینیم.

 2. سادگی :

  در این سبک دیگر از جزئیات زیاد و فراوان خبری نیست.در طراحی نما به سبک مدرن، همه چیز به سمت سادگی، زیبایی و همان مینی‌مال بودن پیش می‌رود.

 3. استفاده از حجم :

  در نماهایی که با سبک مدرن طراحی و اجرا شده‌اند، حجم‌های اضافه دیده می‌شود.استفاده از این حجم‌های نامتقارن اضافه با توسعه صنعت بتن رواج بیشتری پیدا کرد.

 4. مصالح جدید :

  در معماری کلاسیک ما همواره با یک عنصر خاص از مصالح روبرو بودیم که معمولا سنگ بود.اما در سبک مدرن، نمای بسیاری از ویلاها با استفاده از مصالح ترکیبی مانند ترکیب سنگ و آجر اجرا و ساخته شده‌است.

 5. استفاده از رنگ‌های خنثی :

  از دیگر ویژگی‌های این سبک می‌توان به استفاده از رنگ‌های خنثی در طراحی نما اشاره کرد.حد فاصل بین قرن 17 تا 20 در بیشتر سازه‌ها در اروپا از رنگ‌های گرم استفاده می‌شد در حالی که در معماری مدرن رنگ‌های خنثی و حتی تیره جایگزین رنگ‌های گرم شده‌اند.همان طور که درباره سبک معماری مدرن گفتیم، در این شیوه طراحی، ما با مصالح جدیدی در فرایند طراحی، ساخت و اجرا سر و کار داریم.برخی از مصالح جدید ذکر شده عبارتند از:

  • فلز
  • شیشه
  • سرامیک
  • کامپوزیت
  • استرچ متال
  • بایرامیکس
  • مونولیت‌ها

 

طراحی نمای ویلا با استفاده از سبک نئوکلاسیک

این سبک برای افراد میانه‌رویی که هم سنت و هم مدرنیته را دوست دارند، مناسب است.این سبک در میانه طراحی نما با سبک کلاسیک و مدرن است.در این سبک طراحی با وسایل مدرن انجام می‌شود اما از زرق وبرق و لوکس بودن نمای کلاسیک اثری وجود ندارد.در طراحی نمای ویلا با استفاده از سبک نئوکلاسیک، بیننده شاهد ظرافت و زیبایی معماری خواهد بود. سبک نئوکلاسیک تمایز خاصی با سایر ساختمان‌های کلاسیک و مدرن دارد.از ویژگی‌های بارز این سبک معماری جلوه خاصیست که دیوار در آن دارد.دیوار به هرقسمت از ساختمان یک کاراکتر و شخصیت منحصر به فرد می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های بارز معماری نما نئوکلاسیک، جلوه دیوار است که به هر قسمت از آن شخصیت منحصر به فردی می‌بخشد. ویژگی مهم دیگر این سبک طراحی نما، تقارن است.این تقارن ثبات، سکون و آرامش را در افراد به وجود می‌آورد. معمولا در ورودی ویلاهایی که با این سبک طراحی می‌شوند یک نقطه کانونی وجود دارد که این را نیز می‌توان ویژگی دیگر این سبک دانست.به صورت کلی بخواهیم بیان کنیم، سبک معماری نئوکلاسیک نقطه شروعی بر علیه تجمل گرایی و لوکس بودن سبک کلاسیک معماری، بود.

در سبک نئوکلاسیک کلیه چارچوب‌ها و اصولی که تا قبل باید رعایت می‌شد، قابل تغییر بودند. برای مثال دیگر شما با گزینه‌های محدود مصالح قابل استفاده مواجه نبودید و حق استفاده از کلیه مصالح در دسترس را داشتید. نکته جالب در خصوص سبک نئوکلاسیک این است که این سبک طراحی توسط ناصرالدین شاه قاجار به ایران وارد شد.علت استقبال افراد از این سبک نیز بیشتر به نزدیکی به سبک کلاسیک است.

جمع‌بندی:

به بحث طراحی نمای ویلا و سبک‌های رایج در آن را به صورت اجمالی پرداختیم.درباره اهمیت و ارزش نمای ویلا مفصل صحبت کردیم و نکات ضروری در خصوص ساخت و اجرای آن را از نظر گذراندیم.در نهایت در نظر داشته‌باشید که تصمیم‌گیر شما به عنوان سازنده یا صاحب ویلا هستید و برای گرفتن این تصمیم تمام معیارهایی که گفته‌شد را در نظر بگیرید.امیدوارم نتیجه نهایی و آنچه ساخته می‌شود، باب میل شما بوده و از آن لذت کافی ببرید.

پروژه های طراحی نمای ویلا