Search

صفر تا صد مراحل ساخت ویلا فلت + هزینه طراحی ویلا درشمال

مراحل ساخت ویلا فلت|مجموعه ویلاسازی

ویلا فلت چیست ؟ مراحل ساخت ویلا فلت نسبت به سایر طرحی‌هایی که در ویلاسازی استفاده می‌شود، زمان و هزینه کمتری را از صاحب ویلا می‌گیرد. به طور کلی ویلا به ساختمانی می‌گویند که از چهار جهت به بیرون نما داشته باشد، این سبک ساختمان معمولا در مناطق ییلاقی و خارج از شهرهای بزرگ برای گذراندن تعطیلات و استفاده از آب و هوای مطبوع این مناطق، ساخته می‌شود. در سال‌های اخیر به خصوص در نواحی شمالی ایران که آب و هوای مناسب برای وقت گذرانی، سفر و تفریح دارد، ساخت ویلا فلت رونق پیدا کرده است. این تفاوت در شرایط اقلیمی شمالی کشور موجب شده تا طراحی ویلا در شمال ایران با دیگر مناطق کشور متفاوت باشد. زمانی که کار ساخت ویلا خود را به یک معماری یا تیم طراحی و ساخت می‌سپارید، آنها کار طراحی و ساخت را به چند مرحله تقسیم بندی می‌کنند، تا با کمترین خطا، پروژه ساخت ویلا را مطابق سلیقه مشتری به اتمام برسانند. در این مقاله قصد داریم تمامی اصول مربوط به طراحی و ساخت ویلا فلت را با شما در میان بگذاریم. این مقاله توسط تیم حرفه‌ای و مجرب ویلاسازی با سال‌ها تجربه در زمینه ساخت انواع ویلاها آماده شده تا شما بیشتر با جزئیات مربوط به این سبک در معماری ویلاها آشنا شوید.

 

رازهای طراحی در ویلا فلت و یک طبقه

ویلا هم انواع و اقسام مختلفی دارد که از جمله آنها می‌توان به ویلاهای فلت یا همان یک طبقه و ویلاهای دوبلکس اشاره کرد.  احتمالا اغلب شما عزیزان در سفر به شمال کشور، این مدل ویلا‌ها را از نزدیک دیده‌اید و یا در آنها اقامت داشته‌اید. در مراحل ساخت ویلا فلت، باید به موارد زیادی توجه کنید تا نتیجه مطلوب حاصل شود. البته یک معمار حرفه‌ای و کاربلد به خوبی می‌داند که مراحل ساخت ویلا فلت چیست؟ و طراحی ویلا به چه شکلی باید انجام گیرد که ساکنین احساس آرامش و راحتی بیشتری داشته باشند.

 

رازهای طراحی

 

طراحی ویلا فلت به دلیل اینکه فقط یک طبقه دارد، زمان کمتری از معمار می‌گیرد و به طبع جزئیاتی محدودتری هم دارد. مهم‌ترین نکته در ساخت هر ویلا ترسیم طرحی مناسب با خواسته‌های صاحب خانه و موقعیت مکانی ویلا، برای شروع پروژه است. این موضوع در طراحی ویلا فلت هم صدق می‌کند.

اغلب صاحبان ویلاها طراحی و ساخت ویلا فلت مورد نظر خود را، پس از خرید زمین به معمارهای حرفه‌ای در این زمینه واگذار می‌نمایند. مطمئنا هر شخصی دوست دارد ویلایی لوکس و مدرن در عین حال با هزینه ساخت کم، داشته باشد تا بتواند لحظات خوشی را در آنجا سپری کند، برای داشتن چنین ویلایی می‌توانید روی کمک مهندسان تیم حرفه‌ای و مجرب ویلاسازی حساب باز کنید.

 

مراحل ساخت ویلا فلت چیست؟

مهمترین مراحل ساخت ویلا فلت به شرح زیر است:

 •  یافتن مکان مناسب برای ساخت ویلا فلت

برای ساخت ویلا پیش از هرکاری باید مکان مناسب را پیدا کنید، در زمان طراحی و ساخت ویلا یک طبقه، محل قرارگیری ویلا تاثیر زیادی بر طرح نهایی دارد. به همین دلیل، یافتن مکان مناسب جز مراحل ساخت ویلا فلت است که بسیار حساس و حیاتی می‌باشد، زیرا اگر قانونی و اصولی انجام نشود در زمان اجرای پروژه، برای شما دردسرهای زیادی ایجاد خواهد کرد.

زمین انتخابی باید حتما کاربری مسکونی داشته باشد، برای اینکه بدانید زمین در محدوده مجاز برای ساخت و ساز قرار دارد یا خیر باید به دهیاری منطقه مراجعه کنید. به این نکته توجه نمایید که زمین‌های خارج از بافت روستایی اجازه ساخت و ساز به صورت قانونی  ندارند.

 

 • بهترین ابعاد زمین برای ساخت ویلا فلت

بهترین ابعاد زمین برای ساخت ویلا فلت را باید مطابق نقشه اجرایی ویلا در نظر گرفت، در واقع بهتر است با توجه به جزئیاتی که در نقشه وجود دارد و انتظارات صاحب خانه از ویلا، ابعاد مناسب برای زمین انتخاب شود. بعضی از ویلاها نیاز به زمینی با بر زیاد و یا کم دارند و برعکس بعضی از ویلاها نیازمند زمینی هستند که طول زیادی داشته باشد.

البته به صورت کلی بیشتر ویلاهای احداثی به خصوص در مناطق شمال کشو طول و عرض 10*9 یا 10*12 دارند. بهترین ابعاد زمین برای ساخت ویلا  فلت، زمین‌هایی با عرض 10 متر به بالاتر و طول 15 متر به بالا می‌باشد. طراح ویلا فلت همواره  بخشی از زمین ویلا را  برای ساخت حیاط،  فضای سبز و پارکینگ در نظر می‌گیرد.

 

بهترین ابعاد زمین برای ساخت ویلا فلت

 

زمین با مساحت 200 متر مربع برای ساخت ویلا فلت ابعاد ایده آلی است. اگر هدف شما از خرید زمین و ساخت ویلا در آن سرمایه گذاری است به شما پیشنهاد می‌کنیم این کار به افراد حرفه‌ای در این زمینه بسپارید تا با هزینه‌ای معقولی مراحل ساخت ویلا فلت مورد نظر شما انجام شود.

 

 •  پیدا کردن سبک مناسب برای ساخت ویلا فلت 

چطور سبک مناسب را برای ساخت ویلا فلت انتخاب کنیم؟ شما در طراحی ویلا یک طبقه ساده یا همان ویلا فلت می‌توانید از چند سبک به صورت تلفیقی یا مجزا استفاده نمایید، این موضوع کاملا سلیقه‌ای است و به نظر معمار و صاحب ویلا بستگی دارد. انتخاب سبک مدرنیسم برای طراحی و ساخت ویلا فلت در سال‌های اخیر به خصوص در شمال کشور بسیار رایج شده است.

 

ساخت ویلا فلت

 

اگر سری به شهرک‌های شمال ایران بزنید، ویلاهای زیادی را مشاهده می‌کنید که به این سبک طراحی و اجرا شده‌اند، این سبک یکی از بهترین سبک‌های طراحی برای ویلاهای یک طبقه محسوب می‌شود.سبک مدرن در طراحی ویلا فلت جز سبک‌های محبوب در بین صاحبان ملک و معماران است.

ساده بودن را می‌توان مهمترین ویژگی این سبک دانست، علاوه بر این به دلیل نداشتن محدودیت در طراحی ویلا مدرن، هر ویلا می‌تواند منحصر به فرد باشد. معمولا در طراحی ویلا فلت مدرن از رنگ‌های خنثی بیشتر استفاده می‌کنند و با ترکیب رنگ‌ها بر اساس استانداردهای موجود، بهترین بازدهی را از نظر زیباشناسی در طراحی ویلا فلت یک طبقه به دست می‌آورند.

نداشتن محدودیت در استفاده از مصالح را می‌توان جز مزیت‌های بزرگ طراحی ویلا به سبک مدرن به خصوص در ویلاهای فلت دانست که همین موضوع بر هزینه تمام شده ویلا هم تاثیر چشمگیری دارد و معمار با هزینه‌ای معقول می‌تواند ویلایی زیبا و مدرن را برای مالک با امکانات مختلف طراحی کند. در بسیاری از ویلاهای فلت مدرن، نمای بیرونی و بخش‌های زیادی از ویلا با شیشه ساخته می‌شود که این موضوع بر زیبایی داخل و خارج ویلا تاثیر چشمگیری دارد.

 

چرا ویلای فلت را به سبک مدرن طراحی کنیم؟

چرا ویلای فلت را به سبک مدرن طراحی کنیم؟ اغلب ما به خوبی می‌دانیم که ساخت ویلا، هزینه زیادی دارد و به همین دلیل بسیاری از صاحبان ویلا برای صرفه جویی در هزینه‌های خود، از معمار و طراح ویلا تقاضا می‌کنند که برای آنها ویلای یک طبقه یا همان فلت را طراحی نمایند تا هزینه‌ ساخت آن مقرون به صرفه باشد.

 

ویلای فلت را به سبک مدرن

 

مراحل ساخت ویلا فلت بسیار کوتاه تر از سبک‌های دوبلکس و تلفیقی است. همچنین طراحی امکانات مدرن برای هر ویلا هم هزینه‌های خاص خودش را دارد، از این رو شاید ویلا فلت یک طبقه، گزینه مناسبی باشد تا با بهره گیری از تمامی پتانسیل‌های موجود، بتوان بهترین نتیجه را گرفت. ویلا فلت یک طبقه برای افرادی مناسب است که تمایل دارند وقت خود را بیشتر در فضای باز و محوطه ویلا سپری کنند و از آرامش طبیعت و هوای بکر استفاده نمایند. در ساخت ویلای فلت، به جای صرف هزینه برای ساخت طبقات بیشتر، می‌توانید بودجه خود را  برای طراحی بهتر و مدرن‌تر هزینه کرد.

 

طراحی داخلی ویلا فلت چگونه است؟

یکی از مراحل ساخت ویلا فلت، طراحی داخلی است. در طراحی ویلا فلت یک طبقه خبری از دیوارهای اضافی و شلوغ در ساختمان نیست و همه چیز در دسترس و با فضایی آزاد می‌باشد. برای اینکه طراحی داخلی ویلا فلت به زیباترین شکل ممکن انجام شود، باید بین سبک ساخت ویلا، محوطه سازی ویلا و طراحی داخلی ویلا، ارتباط صحیحی شکل گرفته شود.

 

طراحی داخلی ویلا

 

باز بودن فضا، یکی از عنصرهای مهم در طراحی ویلا فلت است. در واقع هدف ما برای فضا سازی به این شکل می‌باشد که به جای استفاده از مرز بندی‌های سخت و پیچیده به سراغ تکنیک‌های جدید معماری داخلی برویم.

 

چه متریالی در ساخت نما ویلا فلت استفاده می شود؟

در طراحی ویلا فلت معمولا برای نما از مصالح متنوعی همچون چوب، سنگ، آجر، شیشه و یا تلفیقی از این متریال استفاده می‌کنند. البته رایج ترین متریال مورد استفاده در مراحل ساخت نما ویلا فلت، شیشه است. استفاده از شیشه تمام قد در طراحی نمای ویلاهای فلت، به خصوص در مناطقی که فاصله ویلاها از هم زیاد است، طرفداران خاص خودش را دارد و پای ثابت پلان‌های طراحی شده توسط معمارهای حرفه‌ای محسوب می‌شود.‌

 

ساخت نما ویلا فلت

 

این طراحی علاوه بر جلوه بخشیدن به ویلا، باعث بهره بردن هر چه بیشتر از نور و مناظر بیرونی ویلا برای صاحب خانه می‌شود. اینکه وقتی روی تخت اتاق خوابتان دراز کشیده‌اید و از سقف شیشه‌ای ویلا می‌توانید به آسمان نگاه کنید، قطعا بسیار جذاب و رویایی است. البته باید به این نکته توجه نمایید که در ساخت ویلا فلت، همه چیز بر اساس سلیقه و شخصیت افراد در دنیای امروزی طراحی می‌شود و معمار، محدودیت خاصی به لحاظ استفاده از متریال و جزئیات طراحی ندارد.

 

عوامل تاثیر گذار در زیبایی طراحی نما ویلا فلت چیست؟

یکی از المان‌های موثر در طراحی ویلا فلت، انتخاب رنگ مناسب در طراحی ویلا است. استفاده از رنگ‌های تیره در طراحی نما ویلا فلت، وقتی که با نورپردازی حرفه‌ای و درست همراه شود، تاثیر چشمگیری بر درخشش و جلوه ویلا دارد. استفاده از سقف شیب دار در طراحی ویلا، علاوه بر اینکه ویلا را در برابر باران و شرایط جوی به خصوص در مناطق شمال کشور ایمن می‌کند، موجب زیبایی ظاهری ویلا هم می‌شود.

 

طراحی نما ویلا فلت

 

تاثیر رنگ در طراحی ویلا فلت، غیر قابل انکار است ولی نکته مهم توجه به سبک معماری مورد نظر صاحب ویلا می‌باشد که باید در زمان طراحی کار معمار و سازنده کار به آن توجه داشته باشند تا همه چیز مطابق سلیقه و خواست صاحب ویلا پیش برود.

 

چه کفپوشی برای طراحی ویلا فلت مناسب است؟

چه کفپوشی برای طراحی ویلا فلت مناسب است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بودجه شما در این زمینه تاثیر زیادی دارد، آب و هوا هم یکی دیگر از عوامل موثر در انتخاب کفپوش مناسب در طراحی ویلا فلت لاکچری است. در زمان انتخاب کفپوش برای ویلا می‌توانید در قسمت‌های مختلف از کفپوش با جنس مناسب استفاده نمایید، معمولا از کفپوش‌های لمینت چوبی یا سرامیک برای اتاق خواب‌ها و از سنگ‌ها و سرامیک‌های براق یا مات برای اتاق نشیمن و غذاخوری که رفت و آمد مهمانان در آن بیشتر است، استفاده می‌کنند.

 

کفپوش برای طراحی ویلا فلت

 

هزینه طراحی و ساخت ویلا فلت چقدر است؟

هزینه ساخت ویلا حتما باید پیش از شروع کار مشخص شود تا طراح بتواند براساس آن جنس متریال مورد استفاده و سایر مراحل کار را برآورده کند. ساخت ویلا ممکن است در مکانی مستقل یا شهرک انجام شود، البته اغلب مالکان زمین‌های شهرکی را به دلیل امکانات بیشتر برای ساخت ویلا ترجیح می‌دهند. ساخت ویلا در وهله نخست با انتخاب زمینی مناسب در مکانی و منطقه‌ای مناسب اتفاق می‌افتد و ساخت ویلا در شمال ممکن است به صورت شخصی و یا به صورت ساخت مشارکتی انجام گیرد.

 

هزینه طراحی و ساخت ویلا فلت

 

هزینه ساخت ویلا را نمی‌توان به عدد خاصی محدود کرد، زیرا عوامل مختلفی بر هزینه نهایی طراحی و ساخت ویلا فلت، موثر است که از جمله آنها ابعاد زمین، نوع طرح انتخابی، سبک ویلا، نوع متریال به کار رفته و موارد دیگر از جمله عوامل موثر بر هزینه طراحی ویلا فلت می‌باشد. به طور کلی فاکتورهای موثر بر هزینه ساخت ویلا فلت عبارتند از:

 • هزینه خرید زمین
 • هزینه طراحی ویلا
 • هزینه متریال‌ها و مصالح به‌کاررفته
 • هزینه دستمزد تیم طراحی و اجرا
 • هزینه ساخت نما و محوطه سازی
 • هزینه دکوراسیون داخلی و خارجی ویلا

 

مدت زمان ساخت ویلا یک طبقه چقدر است؟

یکی از مهمترین نکات در هنگام ساخت ویلا فلت، مدت زمان مورد نیاز برای طراحی و اجرای پروژه ساخت است که هم برای صاحب ملک و هم برای تیم طراحی این موضوع بسیار اهمیت دارد. در بحث طراحی و اجرای ویلا فلت، مدت زمان این کار برای کارفرما یک مسئله حیاتی است.

زیرا به صورت مستقیم با سرمایه گذاری وی ارتباط دارد. عواملی مختلفی بر مدت زمان ساخت ویلا یک طبقه تاثیر گذار است که از جمله آنها می‌توان به موارد از قبیل متراژ زمین، حجم فعالیت‌ها، نوع متریال به کار رفته و حجم تغییرات اشاره کرد.

 

5 نکته مهم و طلایی در طراحی و ساخت ویلا فلت

توجه به طراحی داخلی و نمای بیرونی ویلا، بسیار اهمیت دارد و انتخاب سبک طراحی مناسب برای ویلا فلت، یک موضوع کاملا سلیقه‌ای است. چند نکته مهم در طراحی و ساخت ویلا فلت وجود دارد که دانستن آنها به ایجاد یک فضای جذاب و کاربردی کمک می‌کند، این نکات مهم عبارتند از:

 

نکات طراحی ویلا

 

 • در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی منطقه‌ای که ویلا در آن ساخته می‌شود بسیار اهمیت دارد. باید حتما به عواملی همچون وضعیت جوی، بادهای غالب، زاویه نور آفتاب، عقب‌نشینی‌های لازم در مراحل ساخت ویلا فلت، توجه شود.
 • ایجاد تناسب و سازگاری طراحی محوطه بیرونی با سبک دکوراسیون داخلی ویلا
 • سنجش میزان رطوبت محیطی و طراحی بر اساس میزان و جهت نورگیری ویلا
 • توجه کامل به مقررات شهرداری و دهیاری‌ها
 • در نظر گرفتن سلیقه مشتری و افرادی که قصد سکونت در ویلا را دارند.

 

جمع بندی

کنار گذاشتن کلیشه‌ها و شکستن هنجار‌های معمول در طراحی ویلا، یکی از ویژگی‌های بارز در طراحی ویلا فلت است. در طراحی داخلی ویلا فلت، همه چیز به خلاقیت، تخیل و نوگرایی معمار وابسته می‌باشد و محدودیت خاصی برای طراح وجود ندارد. پلان ویلا فلت باید بر اساس سلیقه مالک آن طراحی شود و معمار با استفاده از تکنیک‌های مناسب معماری، فضا را کاربردی کند. بهتر است طراحی ویلا از قسمت شمالی زمین انجام گیرد تا در طول روز داخل ویلا، غرق در نور باشد، به این شکل در مصرف انرژی هم صرفه جویی می‌شود.

مجموعه حرفه‌ای و کاربلد ویلاسازی در زمینه طراحی و ساخت ویلاهای فلت و دوبلکس، سابقه درخشانی دارد و مهندسان شایسته این مجموعه تا به امروز توانسته‌اند در مناطق مختلف ایران مانند شهرهای شمالی کشور، کردان، دماوند و فیروزکوه ویلاهای بسیار شیک و مدرنی را با بهترین مصالح طراحی کرده و به مشتریان خود برای تفریح و استراحت به موقع تحویل دهند. شما هم می‌توانید طراحی و مراحل ساخت ویلا فلت خود را به گروه کاربلد و حرفه‌ای ویلاسازی بسپارید و با خیال آسوده منتظر تحویل آن بمانید.

 

سوالات متداول

۱. در طراحی ویلا فلت معمولا برای نما از چه مصالحی استفاده می‌شود؟

در طراحی نمای ویلاهای فلت با توجه به سبک ویلا و آب و هوا منطقه از مصالح مختلفی مانند چوب، سنگ، آجر، شیشه و یا تلفیقی از این متریال استفاده می‌شود، البته در سال‌های اخیر استفاده از شیشه در طراحی نما ویلاهای فلت رونق بسیار زیادی پیدا کرده است.

۲. هزینه طراحی و ساخت ویلا یک طبقه بر اساس چه فاکتورهایی محاسبه می‌شود؟

هزینه طراحی و ساخت ویلا فلت به عوامل زیادی وابسته است که از جمله آنها می‌توان به مواردی همچون: هزینه خرید زمین، هزینه طراحی ویلا، هزینه متریال‌ها و مصالح به‌کاررفته، هزینه دستمزد تیم طراحی و اجرا، هزینه ساخت نما، هزینه محوطه سازی، هزینه دکوراسیون داخلی و خارجی ویلا اشاره کرد.

۳. ابعاد زمین برای ساخت ویلا فلت باید چه اندازه باشد؟

در طراحی و ساخت ویلا فلت یکی از نکات مهم ابعاد زمین است، بعضی از ویلاها نیاز به زمینی با بر زیاد و یا کم دارند و برعکس بعضی از ویلاها نیازمند زمینی هستند که طول زیادی داشته باشد. به صورت استاندارد اگر بخواهیم اندازه‌ای را برای زمین ویلا فلت در نظر بگیریم مساحتی در حدود 200 متر مربع برای ساخت ویلا یک طبقه کافی است. طراح ویلا فلت همواره بخشی از زمین ویلا را  برای ساخت حیاط،  فضای سبز و پارکینگ در نظر می‌گیرد و بقیه قسمت‌های زمین به زیربنای کار اختصاص می‌یابد.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *