مراحل طراحی باغ ویلا از پلان تا احداث باغ

مراحل طراحی باغ ویلا|مجموعه ویلاسازی

امروزه شهرهای بزرگ باتوجه به تعداد بالای ساخت ‌و سازها و آپارتمانی شدن ساختمان‌ها، مردم نسبت ‌به باغ ویلا گرایش پیدا کرده‌اند تا بتوانند از هوای پاک استشمام نمایند. همچنین آن‌ها با ساخت ویلا باغ از منظره زیبا و سرسبز لذت برده و همچنین با طبیعت عجین می‌شوند. جهت برخورداری از یک باغ ویلای مناسب ابتدا باید نکاتی مهم در نظر گرفت. ما در مقاله طراحی باغ ویلا از مرحله طراحی پلان تا احداث باغ ابتدا شما را با فرایند طراحی و محوطه ‌سازی این سازه آشنا می‌کنیم. سپس در ادامه، شما را با ویژگی‌های یک باغ ویلای خوب که آشنا خواهیم کرد. پس برای آشنایی با طراحی باغ ویلا با تا انتهای این مقاله از وب‌سایت ویلاسازی همراه باشید.

 

برای طراحی باغ ویلا از کجا شروع کنیم؟

برای طراحی باغ ویلا ابتدا لازم است بدانیم که در طراحی این نوع از سازه‌ها، طراح نقشه خود را به دو بخش تقسیم می‌نماید. این بخش‌ها شامل بنای باغ ویلا و محوطه ‌سازی باغ ویلا می‌شود. درواقع این دو بخش جدا از هم بوده امّا در طراحی مرتبط هستند. بنابراین در مقاله طراحی باغ ویلا از مرحله طراحی پلان تا احداث باغ ما به‌صورت تفکیک‌ شده به این دو بخش پرداخته‌ایم.

 

طراحی باغ ویلا از کجا شروع کنیم؟

 

بسیاری از افراد در طراحی باغ ویلا معتقدند که استفاده گل ‌و گیاه می‌تواند در پدیدار شدن یک منظره زیبا و فوق‌العاده بسیار موثر باشد. امّا حال این سوال مطرح است که آیا گل ‌و گیاه به ‌تنهایی منظره باغ را زیبا می‌کند؟ متخصصان ما در ویلاسازی معتقدند که گل ‌و گیاه و درختان به ‌تنهایی زیبایی منظره باغ ویلا را تضمین نخواهد کرد. چراکه گیاهان و درختان در طراحی منظر باغ ویلا تنها کاربرد ایجاد ویو و منظره عالی را دارند و تاکید تنها روی این موضوع در طراحی باغ ویلا کافی نیست. به موجب این امر در طراحی باغ ویلا باید ویژگی‌های زیادی را در نظر داشت که بارزترین آن‌ها عبارتند از:

 • وحدت
 • چیدمان
 • تاکید
 • تعادل
 • الگو وزش باد
 • مقیاس
 • ریتم
 • سادگی

امروزه کارشناسان معتقدند، زمانی ما یک طراحی منحصر به‌ فرد برای باغ ویلا خواهیم داشت که همه این اصول ذکر شده در کنار هم به‌ خوبی نمایان باشند. حال با ما در ادامه شما را با ویژگی‌ها بیشتر آشنا خواهیم کرد، پس با ما تا انتهای مقاله وب‌سایت ویلاسازی همراه باشید.

 

8 اصل مهم در محوطه سازی باغ

ما در مطالب بالا به 8 اصل مهم در طراحی باغ ویلا، اشاره کردیم. رعایت این اصول در طراحی باغ ویلا، بسیار حائز اهمیت هستند که در این بخش از مقاله به بررسی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

1- وحدت: این اصطلاح در معنای به‌ هم ‌پیوستگی و ارتباط بصری تمام آنچه را که در باغ ویلا خصوصاً در محوطه‌ سازی باغ ویلا به چشم می‌آید، است. به‌صورتی که شما هنگام ورود به محوطه باغ ویلا، اجزاء تشکیل‌ دهنده‌ی آن را به‌شکل تفکیک‌ شده از هم حس نکنید.

2- چیدمان: در زمان طراحی یک فضای بیرونی، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که همان تفکری استفاده نمایید که گویی در حال طراحی پلان یک ویلا جدید هستید. چراکه در طراحی باغ ویلا، فضاهای بیرونی باید از ارتباط منطقی و کاربردی با داخل خانه برخوردار باشند. جهت درک بهتر موضوع می‌توان به قرار دادن سالن ناهارخوری در فضای باز که باید در نزدیکی آشپزخانه باشد، اشاره کرد.

3- تاکید: ما در طراحی حتماً باید به بخش تاکید، اهمیت بیشتری دهیم. خصوصاً در طراحی محوطه باغ ویلا، این تاکید بیشتر نمایان خواهد شد. به‌صورتی که شما درهنگام مشاهده مناظر باغ، به‌راحتی بتوانید آن یک جزء را با دیگر اجزا تشکیل دهنده محوطه باغ ویلا، تفکیک نمایید. در واقع این جزء به‌ تنهایی می‌تواند یک درخت بزرگ و زیبا یا یک استخری خاص را شامل شود.

4- تعادل: از ویژگی‌هایی است که همواره در طراحی باغ ویلاها باید به آن توجه داشت. در واقع ایجاد تقارن یا همان تعادل است، که عموماً محور ورودی ساختمان باغ ویلا را به دو بخش تقسیم می‌نماید. بنابراین باید ما در دو جهت محور ورودی باغ ویلا به‌شکلی چیدمان و طراحی را انجام دهیم که عدم تقارن به بیننده هرگز تحمیل نگردد.

5- الگو وزش باد: حتماً همیشه جهت باد غالب در زمین مد نظرتان را، بررسی کنید. برخی از مناطق شاید در صبح آرام باشند، امّا در مابقی روز، از نسیم منظم عصرگاهی، برخوردار هستند. در حقیقت، طراحی باغ ویلا با آلاچیقی که در مسیر باد قرار دارد و یا یک ناهارخوری زیبا، در فضای باز یک تونل باد، می‌تواند فضا را برای همه، بسیار لذت بخش نماید.

6- مقیاس: شما یک ورزشکار پرورش اندام را در نظر بگیرید، چنانچه این بدن‌ساز برای همه اعضای بدنش برنامه تمرینی نداشته باشد و فقط روی بازوی خود تمرکز نماید، متعاقباً تناسب و مقیاس بدنی نامتناسبی پیدا می‌کند. دقیقاً در طراحی باغ ویلا هم باید تمام اجزاء محوطه و خود بنا از اندازه‌های متناسب با یکدیگر، برخوردار باشند.

7- ریتم: ریتم درواقع همان تکرار است که ما می‌توانیم در طراحی مجموعه خود، به‌واسطه تکرار عناصر مشابه موجود، برای زیباسازی محوطه باغ ویلا، از آن بهره‌مند شویم. به‌طور مثال، در راستای محور ورودی، در دو طرف آن از درخت‌های یکسانی استفاده نماییم.

8- سادگی: بارزترین اصولی که در طراحی باید بدان توجه داشت همان سادگی است. این بدان معناست که ما بتوانیم با حداقل مواد موجود، بیشترین کاربرد و مفاهیم را ایجاد نمایید.

 

اصل مهم در محوطه سازی باغ

 

مراحل طراحی باغ ویلا چیست؟

یک طراح حرفه‌ای جهت ایجاد طرح باغ ویلا باید نکاتی مهمی را مدنظر قرار دهد و باتوجه به آن‌ها طراحی باغ ویلا را انجام دهد. مراحل طراحی عبارتند از:

 • ابعاد زمین

در آغاز، طراح باید ابعاد زمین را در نظر بگیرد و آن‌ ها را ثبت و ضبط کند.

 • در نظر گرفتن بودجه

کارفرما باید بودجه‌ای که برای باغ ویلای خود اختصاص داده ‌است را نیز مدنظر داشته باشد.

 • مشورت طراح با کارفرما

در طراحی باغ ویلا، مشورت با کارفرما را مدنظر قرار داده و باید مطابق سلیقه آن باشد. چرا که شاید از منظر سلیقه، نکاتی مدنظر کار فرما باشد که طراح باید آن‌ها را در نظر بگیرد و یا بالعکس نکاتی وجود دارد که حتماً باید ایجاد شود و امّا کارفرما از آن‌ها بی ‌اطلاع باشد.

 

مشورت طراح با کارفرما

 

 • توجه به مسیر حرکتی خورشید

در نظر داشتن محیط جغرافیایی و توجه به مسیر حرکتی خورشید، از نکات بسیار مهم محسوب می‌شود. طراح باید طلوع و غروب خورشید را در نظر بگیرد و باتوجه شدت روشنایی لازم و همچنین شرایط محیطی، توجه لازم را داشته باشد.

 • استفاده از گیاهان متناسب با اقلیم

برای طراحی باغ ویلا، باید گیاهانی مد نظر گرفته شوند که از نظر اقلیمی شرایط مناسب و مساعد برای آن‌ها فراهم باشد.

 • مشخص شدن محل قرار گیری آب نما ها و تجهیزات باغ ویلا

باید محل قرارگیری همه آنچه را که می‌خواهیم در محوطه ‌سازی باغ ویلا، قرار دهیم مشخص گردد. این موارد می‌تواند شامل المان، محل نشستن، آب‌ نماها و یا محل قرارگیری خود ساختمان و تجهیزاتی که در آن به کار می‌رود در نظر گرفته شود. در نهایت باید مسیرهای ارتباطی که میان فضاها وجود دارد هم مد نظر قرار گیرد. به موجب این امر، می‌توان به‌راحتی به این مسیرها دسترسی داشت.

علاوه بر موارد عنوان شده برای طراحی داخلی باغ ویلا، هم باید به میزانی که نور لازم است توجه کرد. همچنین ارتفاع طبقات و نوع کاربری باغ ویلا نیز باید دقت کافی کرد. لازم به ذکر است که حتما به تناسب مواد مصرفی باغ مورد استفاده، توجه کافی شود تا سبک باغ ویلا برهم نریزد. به‌طورکل نور پردازی‌ها هم در این بین، بسیار حائز اهمیت هستند، چرا که حس زیبایی و طراوت را به بیننده القا می‌کنند.

 

4 نکته طلایی که باید در محوطه سازی باغ ویلا از آن استفاده کنید

برای طراحی محوطه سازی باغ ویلا نکات و عناصری مهمی وجود دارند که باید به‌ درستی از آن‌ ها بهره برد. درواقع شما می‌توانید با توجه به سبک باغ ویلای خود، این عناصر را انتخاب و با جای‌گذاری مناسب عناصر و المان‌ها، به زیبایی بیشتر منظر باغ ویلای خود کمک نمایید. در ادامه مقاله مراحل طراحی باغ ویلا به عناصری را که باید مدنظر داشت و بررسی هرکدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • فضای چیدمان صندلی و مبلمان

در محوطه باغ ویلا،  فضای نشستن از مهم‌ترین عناصری است که باید مدنظر قرار دهیم. پس از مشخص شدن فضا، شما باید به مبلمان، صندلی‌ها و میزی را که می‌خواهید در فضای نشستن از آن استفاده نمایید هم توجه داشته باشید. انتخاب مناسب مبلمان برای فضای باز، به استفاده مد نظرتان (غذاخوری، استراحت، سرگرمی) بستگی دارد. همچنین مبلمانی را انتخاب نمایید که بسیار راحت و کاربردی باشند. توجه نمایید که اگر آن‌ها را در فضای باز استفاده می‌کنید، باید در برابر آب و هوا مقاوم یوده و قابلیت شستشو داشته باشند.

 • سایه‌بان و آفتاب گیر

از دیگر عناصر مهم که برای محوطه باغ ویلا باید در نظر داشت، سایه‌بان است. شما می‌توانید باتوجه به سبک معماری باغ ویلای خود، از انواع سایه‌بان‌ها و آفتاب ‌گیرهای مختلف استفاده نمایید. خصوصاً شما قادرید از آلاچیق‌ها، پرگولا، تحت عنوان سایه‌بان‌های چتری استفاده کنید. به موجب این امر، فضای محافظت‌ شده‌ای را در برابر باران و آفتاب برای شما ایجاد می‌کند که هماهنگی لازم را از بین نبرد.

 

فضای چیدمان صندلی و مبلمان

 

 • آتشدان و شومینه

امروزه آتشدان‌ها از جمله عناصری هستند که بسیار در محوطه سازی باغ استفاده می‌شود. درواقع اضافه کردن آتشدان به محوطه باغ ویلا، موجب آن می‌شود که حس گرما و انرژی به ساکنین در فضا القا شود. همچنین نقش بسزایی در زیبایی هرچه بیشتر باغ ویلای شما، خواهد داشت.

 • نورپردازی در طراحی باغ ویلا

نورپردازی، سنگ ‌فرش محوطه، گل‌ و گیاهان، درختان موجود در محوطه در کنار طراحی آب‌ نمای محوطه باغ ویلا، از عناصر مهم در طراحی باغ ویلا هستند. رعات کردن این عناصر، حس گرمی، طراوت و شادابی را برای مصرف ‌کننده  ایجاد می‌نماید. به‌واسطه بهره‌مندی از نورپردازی درست، فضای باغ ویلا خود را، جزئی از خانه مبدل نمایید.

 

سخن آخر:

طراحی باغ ویلا از مراحل مختلفی گذر می‌کند. در این فرآیند، توجه به نیازها و سلیقه کارفرما، مشاوره فعّال با او، و در نظر گرفتن جزئیات مهم هستند. انتخاب گیاهان با توجه به اقلیم، بهره‌گیری از نورپردازی مناسب، و موقعیت دقیق المان‌های باغ، از جمله مراحل اولیه محسوب می‌شوند. شما می توانید با شماره ۸۶۸ ۱۳۶۰ ۰۹۱۲ تماس بگیرید و با کمک مشاوران ویلا سازی، بهترین طراحی باغ ویلا را  داشته باشید.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *