طراحی باغ ویلا از مرحله طراحی پلان تا احداث باغ

موضوعات این مقاله

مراحل طراحی باغ ویلا|مجموعه ویلاسازی

مراحل طراحی و ساخت باغ ویلا

طراحی باغ ویلا چیست ؟ مراحل طراحی باغ ویلا چگونه می باشد ؟ امروزه شهرهای بزرگ باتوجه به تعداد بالای ساخت ‌و سازها و آپارتمانی شدن ساختمان‌ها، مردم نسبت ‌به باغ ویلا گرایش پیدا کرده‌اند تا بتوانند از هوای پاک استشمام نمایند. همچنین آن‌ها با ساخت ویلا باغ از منظره زیبا و سرسبز لذت برده و همچنین با طبیعت عجین می‌شوند. جهت برخورداری از یک باغ ویلای مناسب ابتدا باید نکاتی مهم در نظر گرفت.  ما در مقاله طراحی باغ ویلا از مرحله طراحی پلان تا احداث باغ ابتدا شما را با فرایند طراحی و محوطه ‌سازی این سازه آشنا می‌کنیم. سپس در ادامه شما را با ویژگی‌های یک باغ ویلای خوب که آشنا خواهیم کرد. پس برای آشنایی با طراحی باغ ویلا با تا انتهای این مقاله از وب‌سایت ویلاسازی همراه باشید.

 

 

شروع طراحی باغ ویلا

برای طراحی باغ ویلا ابتدا لازم است بدانیم که در طراحی این نوع از سازه‌ها، طراح نقشه خود را به دو بخش تقسیم می‌نماید. این بخش‌ها شامل بنای باغ ویلا و محوطه ‌سازی باغ ویلا می‌شود. درواقع این دو بخش جدا از هم بوده امّا در طراحی مرتبط هستند. بنابراین در مقاله طراحی باغ ویلا از مرحله طراحی پلان تا احداث باغ ما به‌صورت تفکیک‌ شده به این دو بخش پرداخته‌ایم. بسیاری از افراد در طراحی باغ ویلا معتقدند که استفاده گل ‌و گیاه می‌تواند در پدیدار شدن یک منظره زیبا و فوق‌العاده بسیار موثر باشد. امّا حال این سوال مطرح است که آیا گل ‌و گیاه به ‌تنهایی منظره باغ را زیبا می‌کند؟ متخصصان ما در ویلاسازی معتقدند که گل ‌و گیاه و درختان به ‌تنهایی زیبایی منظره باغ ویلا را تضمین نخواهد کرد. چراکه گیاهان و درختان در طراحی منظر باغ ویلا تنها کاربرد ایجاد ویو و منظره عالی را دارند و تاکید تنها روی این موضوع در طراحی باغ ویلا کافی نیست. به موجب این امر در طراحی باغ ویلا باید ویژگی‌های زیادی را در نظر داشت که بارزترین آن‌ها عبارتند از:

 • وحدت
 • چیدمان
 • تاکید
 • تعادل
 • الگو وزش باد
 • مقیاس
 • ریتم
 • سادگی

امروزه کارشناسان معتقدند، زمانی ما یک طراحی منحصربه‌فرد برای باغ ویلا خواهیم داشت که همه این اصول ذکر شده در کنارهم به‌ خوبی نمایان باشند. حال با ما در ادامه شما را با ویژگی‌ها بیشتر آشنا خواهیم کرد، پس با ما تا انتهای مقاله وب‌سایت ویلاسازی همراه باشید.

 

بیشتر بخوانید: بازسازی دفتر کار

 

8 اصل مهم در محوطه سازی باغ

ما در مطالب بالا به 8 اصل مهم در طراحی باغ ویلا اشاره کردیم. رعایت این اصول در طراحی باغ ویلا بسیار حائز اهمیت هستند که در این بخش از مقاله به بررسی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

 1. وحدت: این اصطلاح در معنای به‌ هم ‌پیوستگی و ارتباط بصری تمام آنچه را که در باغ ویلا خصوصاً در محوطه‌ سازی باغ ویلا به چشم می‌آید، است. به‌صورتی که شما هنگام ورود به محوطه باغ ویلا اجزاء تشکیل‌ دهنده‌ی آن را به‌شکل تفکیک‌ شده از هم حس نکنید.
 2. چیدمان: در زمان طراحی یک فضای بیرونی، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که همان تفکری استفاده نمایید که گویی در حال طراحی پلان یک ویلا جدید هستید. چراکه در طراحی باغ ویلا ، فضاهای بیرونی باید از ارتباط منطقی و کاربردی با داخل خانه برخوردار باشند. جهت درک بهتر موضوع می‌توان به قرار دادن سالن ناهارخوری در فضای باز که باید در نزدیکی آشپزخانه باشد، اشاره کرد.
 3. تاکید: ما در طراحی حتماً باید به بخش تاکید اهمیت بیشتری دهیم. خصوصاً در طراحی محوطه باغ ویلا، این تاکید بیشتر نمایان خواهد شد. به‌صورتی که شما درهنگام مشاهده مناظر باغ، به‌راحتی بتوانید آن یک جزء را با دیگر اجزا تشکیل دهنده محوطه باغ ویلا تفکیک نمایید. درواقع این جزء به‌تنهایی می‌تواند یک درخت بزرگ و زیبا یا یک استخری خاص را شامل شود.
 4. تعادل: از ویژگی‌هایی که همواره در طراحی باغ ویلاها باید به آن توجه داشت. درواقع ایجاد تقارن یا همان تعادل است، که عموماً محور ورودی ساختمان باغ ویلا را به دو بخش تقسیم می‌نماید. بنابراین باید ما در دو جهت محور ورودی باغ ویلا به‌شکلی چیدمان و طراحی را انجام دهیم که عدم تقارن به بیننده هرگز تحمیل نگردد.
 5. الگو وزش باد: حتماً همیشه جهت باد غالب در زمین مدنظرتان را بررسی کنید. برخی از مناطق شاید در صبح آرام باشند، امّا در مابقی روز از نسیم منظم عصرگاهی برخوردار هستند. درو حقیقت طراحی باغ ویلا با آلاچیقی که در مسیر باد قرار دارد و یا یک ناهارخوری زیبا در فضای باز یک تونل باد، می‌تواند فضا را برای همه بسیار لذت بخش نماید.
 6. مقیاس: شما یک ورزشکار پرورش اندام را در نظر بگیرید، چنانچه این بدن‌ساز برای همه اعضای بدنش برنامه تمرینی نداشته باشد و فقط روی بازوی خود تمرکز نماید، متعاقباً تناسب و مقیاس بدنی و اندازه‌ های خود را نامتناسبی پیدا می‌کند. دقیقاً در طراحی باغ ویلا هم باید  تمام اجزاء محوطه و خود بنا از اندازه‌های متناسب با یکدیگر برخوردار باشند.
 7. ریتم: ریتم درواقع همان تکرار است که ما می‌توانیم در طراحی مجموعه خود به‌واسطه تکرار عناصر مشابه موجود برای زیباسازی محوطه باغ ویلای از آن بهره‌مند شویم. به‌طور مثال در راستای محور ورودی دو طرف آن از درخت‌های یکسانی استفاده نماییم.
 8. سادگی: بارزترین اصولی که در طراحی باید بدان توجه داشت همان سادگی است. این بدان معناست که ما بتوانیم با حداقل مواد موجود بیشترین کاربرد و مفاهیم را ایجاد نمایید.

در ادامه مقاله طراحی باغ ویلا از مرحله طراحی پلان تا احداث باغ به انواع سبک‌ها در طراحی این سازه خواهیم پرداخت.

 

 

انواع سبک‌ها طراحی باغ ویلا

در طراحی باغ ویلا با تکیه بر محوطه سازی سبک‌های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

 • کلاسیک
 • مدرن
 • نئوکلاسیک (تلفیقی)
 • بومی

 

بیشتر بخوانید: بازسازی ویلا

 

باتوجه به سلایق می‌توان هر کدام از طرح‌های مذکور را انتخاب کرد. امّا باید در انتخاب سبک به نکاتی کلیدی توجه نماییم که یکی از آن‌ها شامل منطقه جغرافیایی است که قصد دارید باغ ویلا خود را آنجا بسازید. همچنین از دیگر نکات مهم در ساخت این این سازه باید به نوع کاربری باغ ویلا اشاره کرد.

 

  • سبک کلاسیک طراحی باغ ویلا

امروزه سبک کلاسیک بسیار رواج پیدا کرده، که نه‌ تنها برای باغ ویلا بلکه برای ساختمان ‌و آپارتمان‌ شهری هم از آن استفاده می‌شود. البته این سبک طراحی کلاسیک به سبک رومی هم شهرت دارد. در سبک کلاسیک طراحی باغ ویلا تقارن حرف اول بارزترین خصیصه است. تقارن باعث می‌شود محوطه ‌سازی باغ از دو وزن یکسانی برخوردار باشد. درواقع محوری که در راستای این سبک معماری انتخاب می‌شود خود باعث این عامل است. همچنین ازجمله عواملی که در طراحی محوطه‌ سازی باغ ویلا در طراحی کلاسیک اهمیت دارد باید استفاده از نورپردازی‌های فوق‌العاده، توجه به برهم نزدن سبک معماری، توجه به نمای خود ساختمان اشاره کرد. در بخش محوطه ‌سازی به سبک کلاسیک اجزاء تشکیل ‌دهنده شامل ستون و گلدان بوده که از چیدمان خاصی برخوردارند. علاوه بر این استفاده از تندیس ‌و مجسمه هم عامل زیبایی، ابهت و جلال باغ ویلا می‌شود.

  • طراحی باغ ویلا به سبک مدرن

محوطه‌ سازی در طراحی باغ ویلا به سبک مدرن از عناصر مهم در طراحی محسوب می‌شود که باید به‌درستی نقشه محوطه و طرحی که صورت می‌پذیرد کاملاً با جزئیات و به‌شکل حرفه‌ای انجام شود. هنگامی ما بهترین و زیباترین محوطه ‌سازی را برای یک باغ ویلا داریم که همه عناصر به‌درستی و با تمام جزئیات توجه شده باشند. نکاتی که در طراحی محوطه‌ سازی باغ ویلای مدرن باید به آن‌ها توجه داشت شامل اندازه ‌گیری مساحت باغ ویلا، المان‌ها و جزئیاتی که باید در داخل محوطه باغ ویلا قرار بگیرند. از جزئیات مهم داخل محوطه باید به چیدمان مطلوب المان‌ها، مشخص کردن مسیرهای پیاده ‌روی، تعیین و طراحی سیستم ‌آبیاری صحیح اشاره کرد. تمام این فرایند کاری در هر دو مرحله یعنی طراحی و اجرا باید به‌درستی انجام شود.

  • طراحی باغ به سبک نئو کلاسیک (تلفیقی)

هزینه ‌سرسام‌ آور ویلاسازی در کنار تغییرات زیاد در حین ساخت ‌و ساز باعث شده تا سبکی جدید در معماری باغ ویلاها به نام سبک نئوکلاسیک (تلفیقی) پدیدار شود. در این سبک طراحان به‌واسطه استفاده از ترکیب سبک‌ مدرن و کلاسیک توانستند باغ ویلاهای منحصربه‌فرد و فوق‌العاده‌ای را طراحی نمایند. شما در طراحی باغ به سبک نئو کلاسیک هر مدلی که دوست دارید را می‌توانید داشته باشید. در این سبک از معماری می‌توانید از ابزارآلات مختلفی مثل چوب، سنگ، آهن، پلاستیک و همچنین درختان و گیاهان مختلف در طراحی باغ ویلا استفاده کنید. طراحی باغ به سبک نئو کلاسیک اخیراً بسیار رواج پیدا کرده است.

  • طراحی باغ به سبک بومی

این نوع از طراحی همان طور که از نامش پیداست محوطه ‌سازی در سبک بومی طبق ویژگی‌های بومی منطقه شکل می‌گیرد. این سبک از طراحی گاهاً با سبک سنتی هم معرفی می‌شود. طراحی باغ به سبک بومی بیشتر برمبنای ویژگی‌های اقلیمی، بافت‌ منطقه‌ای و فرهنگ آن منطقه طراحی می‌شود. بنابراین هرآنچه را که شما قصد دارید در محوطه ‌سازی باغ ویلای بومی (سنتی) استفاده نمایید، باید شرایط مذکور را داشته باشد. این نوع باغ ویلاها بسیار زیبا هستند و سمبل یا نمادی از فرهنگ و آئین منطقه‌ای به‌شمار می‌روند.

 

 

مراحل طراحی باغ ویلا

یک طراح حرفه‌ای جهت ایجاد طرح باغ ویلا باید نکاتی مهمی را مدنظر قرار دهد و باتوجه به آن‌ها طراحی باغ ویلا را انجام دهد، که عبارتند از:

 1. در آغاز طراح باید ابعاد زمین را در نظر بگیرد و آن‌ها را ثبت و ضبط کند.
 2. باید بودجه‌ای که کارفرما برای باغ ویلای خود اختصاص داده ‌است را نیز مدنظر داشت.
 3. در طراحی باغ ویلا مشورت با کارفرما مدنظر قرار داده و باید مطابق سلیقه آن باشد. چراکه شاید از منظر سلیقه نکاتی مدنظر کار فرما باشد که طراح باید آن‌ها را در نظر بگیرد و یا بالعکس نکاتی وجود دارد که حتماً باید ایجاد شود و امّا کارفرما از آن‌ها بی ‌اطلاع باشد.
 4. در نظر داشتن محیط جغرافیایی و توجه به مسیر حرکتی خورشید از نکات بسیار مهم محسوب می‌شود. طراح باید طلوع و غروب خورشید را در نظر بگیرد و باتوجه شدت روشنایی لازم و همچنین شرایط محیطی توجه لازم را داشته باشد.
 5. برای طراحی باغ ویلا باید گیاهانی مدظر گرفته شوند که از نظر اقلیمی شرایط مناسب و مساعد برای آن‌ها فراهم باشد.
 6. باید محل قرارگیری همه آنچه را که می‌خواهیم در محوطه ‌سازی باغ ویلا قرار دهیم مشخص گردد. این موارد می‌تواند شامل المان، محل نشستن، آب‌ نماها و یا محل قرارگیری خود ساختمان و تجهیزاتی که در آن به کار می‌رود در نظر گرفته شود.
 7. در نهایت باید مسیرهای ارتباطی که میان فضاها وجود دارد هم مد نظر قرار گرفت. به موجب این امر می‌توان به‌راحتی به این مسیرها دسترسی داشت.

علاوه بر موارد عنوان شده برای طراحی داخلی باغ ویلا هم باید به میزانی که نور لازم است توجه کرد. همچنین ارتفاع طبقات و نوع کاربری باغ ویلا نیز باید دقت کافی کرد. لازم به ذکر است که باید به تناسب مواد مصرفی که در باغ مورد استفاده، توجه کافی شود تا سبک باغ ویلا برهم نریزد. به‌طورکل نور پردازی‌ها هم در این بین بسیار حائز اهمیت هستند، چراکه حس زیبایی و طراوت را به بیننده القا می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا فلت

 

نکات طلایی در محوطه سازی باغ ویلا

برای طراحی محوطه سازی باغ ویلا نکات و عناصری مهمی وجود دارند که باید به‌درستی از آن‌ها بهره برد. درواقع شما می‌توانید باتوجه به سبک باغ ویلای خود این عناصر را انتخاب و با جای‌گذاری مناسب عناصر و المان‌ها به زیبایی بیشتر منظر باغ ویلای خود کمک نمایید. در ادامه مقاله مراحل طراحی باغ ویلا به عناصری را که باید مدنظر داشت و بررسی هرکدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • فضای چیدمان صندلی و مبلمان

در محوطه باغ ویلا  فضای نشستن از مهم‌ترین عناصری است که باید مدنظر قرار دهیم. پس از مشخص شدن فضا، شما باید به مبلمان، صندلی‌ها و میزی که را می‌خواهید در فضای نشستن از آن استفاده نمایید هم توجه داشته باشید. در انتخاب مناسب مبلمان برای فضای باز به استفاده مدنظرتان (غذاخوری، استراحت، سرگرمی) بستگی دارد. همچنین مبلمانی را انتخاب نمایید که بسیار راحت و کاربردی باشند. توجه نمایید که آن‌ها را در فضای باز استفاده می‌کنید، پس باید در برابر آب و هوا مقاوم یوده و قابلیت شستشو داشته باشند.

 • سایه‌بان و آفتاب گیر

از دیگر عناصر مهم برای محوطه باغ ویلا باید در نظر داشت سایه‌بان است. شما می‌توانید باتوجه به سبک معماری باغ ویلای خود از انواع سایه‌بان‌ها و آفتاب ‌گیرهای مختلف استفاده نمایید. خصوصاً شما قادرید از آلاچیق‌ها، پرگولا، تحت عنوان سایه‌بان‌های چتری استفاده کنید. به موجب این امر فضای محافظت‌ شده‌ای را در برابر باران و آفتاب برای شما ایجاد می‌شود که هماهنگی را از بین نبرد.

 • آتشدان و شومینه

امروزه آتشدان‌ها از جمله عناصری هستند که بسیار در محوطه سازی باغ استفاده می‌شود. درواقع اضافه کردن آتشدان به محوطه باغ ویلا موجب آن می‌شود که حس گرما و انرژی به ساکنین در فضا القا شود. همچنین نقش بسزایی در زیبایی هرچه بیشتر باغ ویلای شما خواهد داشت.

 • نورپردازی در طراحی باغ ویلا

نورپردازی، سنگ ‌فرش محوطه، گل‌ و گیاهان، درختان موجود در محوطه در کنار طراحی آب‌ نمای محوطه باغ ویلا از عناصر مهم در طراحی باغ ویلا هستند. رعات کردن این عناصر در ساخت القای حس گرمی، طراوت و شادابی به مصرف ‌کننده را ایجاد می‌نماید. به‌واسطه بهره‌مندی از نورپردازی درست فضای باغ ویلا خود را جزئی از خانه مبدل نمایید.

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا دوبلکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *