نحوه محاسبه هزینه ساخت ویلا؛ جدیدترین تعرفه در زمستان 1401

موضوعات این مقاله

نحوه محاسبه هزینه ساخت ویلا|مجموعه ویلاسازی

نحوه محاسبه هزینه ساخت ویلا؛ جدیدترین تعرفه در زمستان 1401

نحوه محاسبه هزینه ساخت ویلا به چه صورت می باشد ؟ چه عواملی در تعیین هزینه ویلا تاثیرگذار هستند؟ آشنایی با هزینه ساخت ویلا چه اهمیتی دارد؟ سبک طراحی چه تاثیری در هزینه ساخت دارد؟ طراحی ویلا چقدر هزینه دارد؟ با چه ترفندهایی می‌توان هزینه‌های ساخت ویلا را کاهش داد؟ زمانی که صحبت از ساخت و ساز می‌شود بیشتر ما هزینه بالای انجام این کار را تصور می‌کنیم که چندان اشتباه نیست اما با بعضی تکنیک‌ها می‌توان هزینه‌ها را کاهش داد. در این مطلب از ویلاسازی در مورد این موضوع که هزینه ساخت ویلا چقدر است؟ جدیدترین تعرفه در زمستان 1401 صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

هزینه ساخت ویلا چقدر است؟

هزینه ساخت ویلا چقدر است؟ اگر صاحب زمینی باشید و قصد ویلا سازی در آن را داشته باشید احتمالاً این سوال مهم‌ترین دغدغه شما نیز هست. به طور کل ساخت و ساز به عنوان یکی از فعالیت‌های پر هزینه شناخته می‌شود. عوامل مختلفی در هزینه ساخت و ساز ویلا تاثیرگذار هستند. قیمت زمین، موقعیت ویلا، مراحلی که برای ساخت و ساز ویلا، نوع ویلا و بسیاری موارد دیگر در هزینه نهایی ساخت ویلا تاثیرگذار هستند.

هزینه‌ ساخت و ساز یکی از نکاتی است که محاسبه اولیه باید قبل از شروع ساخت انجام شود. علاوه بر عوامل موثر بر هزینه‌ها، خود هزینه نیز در مسائل زیادی تاثیرگذار است که از جمله آن‌ها می‌توان به سبکی که ویلا مطابق آن ساخته می‌شود، نوع و کیفیت مصالح و حتی تعداد طبقات اشاره کرد. هزینه ساخت ویلا در انواع مختلف را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد که به صورت زیر هستند.

 

بیشتر بخوانید: بازسازی دفتر کار

 

عوامل موثر در نحوه محاسبه هزینه ساخت ویلا قبل از شروع ساخت

از جمله عوامل موثر در هزینه‌ها قبل از شروع ساخت ویلا می‌توان به هزینه خرید زمین، هزینه دریافت مجوزهای لازم برای ساخت و هزینه طراحی ویلا اشاره کرد. این هزینه‌ها قبل از شروع ساخت پرداخت می‌شوند و جز هزینه‌های الزامی برای ساخت ویلا هستند. به عبارت دیگر امکان کاهش یا حذف این هزینه‌ها وجود ندارد و تنها در مورد هزینه طراحی امکان مدیریت هزینه‌های ساخت و ساز وجود دارد. در ادامه جزئیات هر کدام از مواردی که قبل از شروع ساخت باید به آن پرداخت کرد را بررسی خواهیم کرد.

۱. هزینه خرید زمین

هزینه خرید زمین اولین موردی است که برای ساخت ویلا باید به آن پرداخت. تا زمانی که زمینی برای ساخت وجود نداشته باشد، ویلایی نیز ساخته نخواهد شد. هزینه خرید زمین بر اساس مواردی مانند متراژ، موقعیت زمین، شیب زمین، کاربری زمین و نوع سند زمین تعیین می‌شود. برای مثال زمین‌هایی که سند تک برگ داشته باشند، ارزش بیشتری نسبت به زمین‌های قولنامه‌ای دارند و با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند.

در مورد هزینه خرید زمین موقعیت آن هم یکی از موثرترین موضوعات در قیمت‌ها است. برای مثال قیمت زمین در مناطقی مانند کردان، شهرهای شمالی، فیروزآباد و دماوند که جز مناطق بورس ساخت ویلا هستند بیشتر از سایر مناطق است.

۲. هزینه کسب جواز ساخت

هزینه کسب جواز ساخت یکی دیگر از مواردی است که قبل از شروع ساخت و ساز باید به آن پرداخت کرد. در بیشتر موارد هزینه کسب جواز ساخت برای زمین‌هایی که دارای سند هستند کمتر از هزینه‌ ساخت برای زمین‌های بدون سند است. در صورتی که زمینی فاقد جواز خریداری کرده باشید، برای ساخت آن ابتدا باید به شهرداری، دهیاری یا شورای روستایی که زمین در آن قرار دارد مراجعه کرده و هزینه‌های ثبت زمین را پرداخت کنید. هزینه ثبت زمین و دریافت جواز ساخت شامل مواردی مانند مالیات خرید زمین و ساخت ویلا، عوارض ساخت و ساز و تهیه نقشه رسمی برای مشخص کردن موقعیت دقیق زمین‌ می‌شود.

۳. هزینه طراحی

هزینه طراحی نقشه ویلا از دیگر هزینه‌هایی است که قبل از ساخت باید پرداخت شود، این هزینه هم شامل بخش‌های مختلفی است. طراحی نقشه اولیه اولین بخش از هزینه طراحی ویلا است. محاسبات سازه مانند شیب زمین، جهت مناسب ساخت ویلا یا در نظر داشتن موقعیت ویلا از دیگر بخش‌هایی است که در زمان طراحی باید آن‌ها را در نظر داشت. در صورتی که موقعیت تاسیسات ویلا مشخص نباشد و هزینه‌ای برای نقشه کشی تاسیسات مورد نیاز باشد، مبلغ دیگری به هزینه‌های طراحی اضافه می‌شود. هزینه طراحی به مجری طراحی و نقشه کشی هم بستگی دارد. معمولا در شرایطی که شرکت مجری ساخت، وظیفه طراحی نقشه را بر عهده بگیرد، هزینه طراحی کمتر خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید: بازسازی منازل

 

عوامل موثر در هزینه‌های حین ساخت ویلا

بعد از دریافت جواز و طراحی نقشه‌های ویلا، نوبت به ساخت آن می‌رسد. بیشترین مبلغ در روند ساخت و ساز یک ویلا در هر موقعیت و با هر سبک و شرایطی حین ساخت هزینه می‌شود. عوامل موثر در هزینه‌های حین ساخت ویلا هم موارد مختلفی را شامل می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به اجرای سازه یا زیرسازی ویلا، خریداری مصالح مورد نیاز برای ساخت، امکانات و ابزارهایی که در ساخت ویلا استفاده می‌شوند و هزینه‌های مجری اشاره کرد. جزئیات عوامل موثر در هزینه‌های حین ساخت ویلا به شرح زیر است.

۱. اجرای سازه

اجرای سازه اولین بخش از هزینه‌های حین ساخت را به خود اختصاص می‌دهد. بخش زیادی از هزینه‌های حین ساخت در این بخش مصرف می‌شوند و شامل مواردی مانند پی‌ریزی و اجرای زیرسازی ویلا، اجرای فوندانسیون ویلا، بتن‌ریزی و ساخت پایه بتنی به عنوان زیرساز ویلا، آهن آلات و اسکلت بندی ویلا، سیم‌جوش، اجرای سقف، دیوارها و کف ویلا و بسیاری موارد دیگر هستند، در اجرای سازه بیشترین مبلغ در بتن‌ریزی و خرید فلزات اسکلت‌بندی صرف می‌شود.

۲. نوع مصالح

نوع مصالح به عنوان بخش دیگر هزینه‌های حین ساخت، بستگی به سبک ویلاسازی دارند. برای مثال در ویلاهایی به سبک کلاسیک از مصالح لوکس‌تر مانند سنگ‌های مرمر استفاده می‌شود و این نوع از مصالح هزینه بیشتری دارند.

۳. کیفیت مصالح

کیفیت مصالح از دیگر عواملی است که در هزینه ساخت ویلا تاثیرگذار است. طبیعتا قیمت مصالحی که کیفیت عالی‌ دارند، بیشتر از دیگر انواع مصالح است. در انتخاب کیفیت مصالح بودجه کارفرما یکی از مهم‌ترین مسائل است اما دیگر عواملی مانند موقعیت و محل ساخت ویلا ، سبک طراحی ویلا و نحوه خرید مصالح هم در قیمت نهایی آن‌ها تاثیرگذار هستند. برای مثال بعضی از شرکت‌های مجری ساخت ویلا مصالح مورد نیاز پروژه‌های خود را از فروشگاه‌های مشخص تامین می‌کنند. این موضوع موجب می‌شود که قیمت فروش مصالح به این شرکت‌ها کمتر باشد.

۴. امکانات مورد استفاده

امکانات مورد استفاده و ابزارهایی که در فرآیند ساخت و ساز ویلا استفاده می‌شود، یکی دیگر از عوامل موثر بر هزینه ویلاسازی هستند. نوع ماشین آلاتی که در ساخت ویلا استفاده می‌شوند، ابزارهای بنایی مانند بالستر، نردبان، دستگاه پولیش، دستگاه برش کاری، مخلوط کن بتن و حتی وسایل ایمنی نیروی کار مانند کلاه ایمنی یا عینک ایمنی از جمله هزینه‌هایی هستند که در قیمت نهایی ویلاسازی اهمیت دارد.

۵. نیروی انسانی

حقوق نیروی انسانی یا کارگرانی که وظیفه ساخت ویلا را بر عهده دارند هم در هزینه‌های ساخت و ساز تاثیرگذار است. تعداد کارگران، مدت زمان کار نیروها، سختی کار، فصل ساخت و ساز بسیاری موارد دیگر در تعیین هزینه‌های این بخش موثر است. برای مثال هزینه نیروی انسانی در فصل زمستان به دلیل ساعت کاری کمتر، پایین‌تر است اما در روزهای آخر سال به دلیل شرایط ویژه هزینه کار با نیروهای انسانی بیشتر خواهد بود.

 

عوامل موثر در هزینه‌های بعد از ساخت ویلا

تا اینجا گفته شد که قبل و حین ویلاسازی، هزینه ساخت ویلا چقدر است اما هزینه‌های انجام این کار در این مراحل به اتمام نمی‌رسد. بخشی از هزینه‌ها مربوط به اقداماتی است که بعد از ساخت ویلا انجام می‌شود. از عوامل موثر در هزینه‌های بعد از ساخت ویلا می‌توان به هزینه نماسازی و طراحی محوطه ویلا که بیشترین میزان را دارند اشاره کرد. البته صرف این هزینه‌ها اختیاری است و بیشتر مشتریان تنها برای نماسازی ویلا هزینه می‌کنند. البته برای داشتن ویلایی شیک و زیبا و طراحی و ساخت اصولی ویلا توصیه می‌شود که محوطه سازی ویلا هم توسط شرکت مجری انجام شود تا از نظر سبک و نوع طراحی با دیگر بخش‌های ویلا هماهنگی داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: اصول طراحی و ساخت ویلا

۱. دستمزد شرکت مجری

دستمزد شرکت مجری اولین بخش از هزینه‌هایی است که بعد از اتمام ساخت و ساز باید پرداخت شود. البته در صورتی که اقداماتی مانند نماسازی یا محوطه سازی هم به شرکت مجری سپرده شوند، دستمزد بعد از نهایی شدن کار و تحویل ویلا پرداخت می‌شود. محاسبه دستمزد شرکت‌های مجری به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. بعضی از شرکت‌ها زمان انجام کار را مبنای محاسبه هزینه قرار می‌دهند و برخی شرکت‌ها درصدی از کل هزینه‌های ساخت را به عنوان هزینه ویلاسازی دریافت می‌کنند.

۲. هزینه نماسازی

هزینه نماسازی ویلا و ایجاد نمای بیرونی از دیگر هزینه‌هایی است که در ساخت ویلا صرف می‌شود. با توجه به اینکه نمای ویلا بیشترین تاثیر را در ظاهر آن دارد، این بخش، هزینه ثابت تمام پروژه‌های ویلاسازی است. قیمت نماسازی به مصالحی که در ساخت نما استفاده می‌شوند، سبک طراحی نما و متراژ نما بستگی دارد. برای مثال هزینه نماسازی در ویلاهایی که پنجره‌های بزرگی دارند و بیشتر نما با پنجره‌ها طراحی شده پایین‌تر از ویلاهایی با پنجره کوچک است.

۳. هزینه محوطه سازی

هزینه محوطه سازی هم در هزینه نهایی ساخت ویلا موثر است، به شرطی که کارفرما قصد انجام این کار را داشته باشد. معمولا توصیه می‌شود که در کنار تمام هزینه‌های صرف شده، این بخش را هم به شرکت مجری ساخت ویلا سپرد. یک محوطه زیبا که طراحی اصولی داشته باشد تاثیر زیادی در نمای کلی ویلا دارد. به خصوص اگر تجربه‌ای در طراحی محوطه نداشته باشید و با قواعد انجام این کار آشنا نباشید، این فرآیند سخت‌تر خواهد بود.

۴. هزینه طراحی دکوراسیون

در نهایت بسته به درخواست کارفرما ممکن است طراحی دکوراسیون داخلی ویلا هم به عهده شرکت سازنده گذاشته شود که در این صورت هزینه طراحی دکوراسیون هم به مجموع هزینه‌ها اضافه خواهد شد. این بخش از هزینه‌ها هم بر اساس نوع چیدمان و سبکی که کارفرما مد نظر قرار می‌دهد، لوازم خریداری شده برای چیدمان و لوازمی که خود کارفرما در اختیار دارد میزان متفاوتی خواهد داشت.

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا دوبلکس

 

نحوه محاسبه هزینه ساخت ویلا بر اساس موقعیت ویلا

علاوه بر مراحل ساخت، هزینه ساخت ویلا بر اساس موقعیت ویلا هم متغیر است. برای مثال ویلاهایی که در مناطق جنگلی ساخته می‌شوند هزینه پایین‌تری نسبت به ویلاهای ساحلی دارند، زیرا در مناطق جنگلی فرآیند ساخت و ساز سریع‌تر است. در مناطق نزدیک دریا به علت رطوبت هوا خشک شدن مصالح دیرتر اتفاق می‌افتد و این موضوع زمان ساخت و ساز را بیشتر می‌کند. به علاوه هزینه ساخت در مناطقی مانند کوهپایه‌ها به دلیل شیب زمین و فرآیند ساخت و ساز بیشتر از مناطق معمولی است.

 

نحوه محاسبه هزینه ساخت ویلا بر اساس سبک

هزینه ساخت ویلا بر اساس سبک انتخابی هم متفاوت است. سبک‌های مختلفی وجود دارند که در طراحی و ساخت ویلا می‌توان از آن‌ها الگوبرداری کرد. سبک مدرن، سبک کلاسیک، سبک رومی، سبک مدیترانه‌ای، سبک شهری و بسیاری سبک‌های دیگر که هر کدام در مراحل، جزئیات، مصالح، زمان انجام کار و حتی تعداد نیروی لازم برای انجام کار متفاوت هستند و طبیعتا همه این موارد در قیمت نهایی آن‌ها هم تاثیر دارند. در ادامه دو سبک رایج و پرطرفدار در طراحی و ساخت ویلا را از نظر هزینه‌ها مقایسه می‌کنیم.

 

مقایسه هزینه‌های ساخت ویلا در سبک مدرن و کلاسیک

سبک مدرن و سبک کلاسیک دو سبک پرطرفدار در ویلاسازی هستند و بیشتر ویلاهای امروزی طبق این دو سبک طراحی و ساخته می‌شوند. قیمت نهایی ویلاسازی در هر کدام از این سبک‌ها متفاوت است و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. اولین فاکتوری که در مقایسه هزینه‌های ساخت ویلا در سبک مدرن و کلاسیک می‌توان به آن اشاره کرد، مصالح است. در ویلاهای سبک کلاسیک مصالح خاص‌تر و بالطبع گران‌تری استفاده می‌شوند. سنگ مرمر پرکاربردترین مصالح در ویلاهای سبک کلاسیک است، در حالی‌که ویلاهای سبک مدرن حتی با بتن ساده هم قابل نماسازی هستند.

در مقایسه هزینه‌های ساخت ویلا در سبک مدرن و کلاسیک می‌توان به جزئیات ساخت هم اشاره کرد. ویلاهای سبک کلاسیک معمولا دارای ستون‌های متعدد، پنجره‌های بزرگ، تزئیناتی مانند گچ‌بری و سنگ‌های قیمتی هستند، در حالی‌که جزئیات در ویلاهای مدرن کمتر است و به ساده‌ترین شکل طراحی می‌شوند.

 

خدمات ویلاسازی در زمینه ساخت ویلا

پروسه ساخت و ساز ویلا با هزینه‌های مختلف امروزه توسط شرکت‌های مختلفی انجام می‌شود که هر کدام معیارهای متفاوتی در تعیین هزینه‌های خود دارند. در این میان خدمات ویلاسازی در زمینه ساخت ویلا با مناسب‌ترین هزینه ارائه می‌شود. در مجموعه ما تلاش می‌شود که از اولین مرحله یعنی تخمین هزینه‌ها تا آخرین مرحله یعنی تحویل ویلا به مشتری در کمترین زمان ممکن انجام شود تا هزینه‌های زمان کار کمتر شود. همچنین کارشناسان ما تلاش می‌کنند تا مناسب‌ترین نوع مصالح، سبک طراحی و خدمات را به شما پیشنهاد دهند تا ویلایی مطابق با سلیقه خود، بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت داشته باشید. برای مشاهده پروژه‌های مختلف ما از ساخت ویلا گرفته تا بازسازی ساختمان‌های مسکونی می‌توانید از بخش‌های مختلف سایت استفاده کنید و برای ثبت سفارش جهت تخمین هزینه‌ها و مشاوره ساخت، از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا مدرن

 

نتیجه گیری

هزینه ساخت ویلا چقدر است و به چه فاکتورهایی بستگی دارد، موضوعی بود که در این مطلب تلاش کردیم با جزئیات کامل توضیح دهیم. با توجه به تغییر دائمی قیمت‌ها در مواردی مانند مصالح استفاده شده در ساخت، قیمت زمین و حتی هزینه طراحی بهتر است قبل از انتخاب شرکت مجری و ثبت سفارش طراحی و ساخت، قیمت‌ها را در چند مجموعه بررسی کنید. ویلاسازی به عنوان گزینه پیشنهادی مناسب بودن قیمت ساخت را برای شما تضمین می‌کند.

 

سوالات متداول 

۱. هزینه ساخت ویلا چقدر است؟

امکان مشخص کردن مبلغی دقیق به عنوان هزینه ساخت ویلا وجود ندارد و فاکتورهای مختلف مانند مصالح، اجرای سازه، خرید زمین و حتی زمان ساخت در قیمت نهایی ساخت تاثیرگذار است.

۲. مهم‌ترین عوامل موثر بر هزینه ویلا حین ساخت و ساز کدامند؟

اجرای سازه، تامین مصالح و پرداخت نیروی کارگران از جمله هزینه‌هایی هستند که حین ساخت ویلا صرف می‌شوند.

۳. هزینه‌های بعد از ساخت ویلا شامل چه مواردی را شامل می‌شوند؟

دستمزد شرکت مجری، نماسازی و محوطه سازی مهم‌ترین هزینه‌های بعد از اتمام ساخت و ساز ویلا هستند که دستمزد و نماسازی در همه پروژه‌ها ثابت است.

۴. کدام سبک ساخت ویلا کم هزینه‌تر است؟

در یک مقایسه کلی می‌توان گفت که در شرایط مشابه از نظر متراژ، موقعیت زمین و ویژگی‌های آن هزینه ساخت ویلا در سبک مدرن بسیار کمتر از ویلاهای کلاسیک است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *