هزینه ساخت ویلا

تغییرات پی در پی سبک زندگی شهری که منجر به ساخت بی‌رویه آپارتمان شده‌است در کنار آلودگی هوایی که 6 ماه دوم سال در کلان شهرها وجود دارد، میل و اقبال به ساخت ویلا در مناطق حومه شهر و خوش آب و هوا را افزایش داده‌است.برخی افراد آخر هفته‌ها یا تعطیلات مناسبتی خاص را در ویلای خود می‌گذرانند.اما افرادی وجود دارند که یک تصمیم بزرگ گرفته‌اند.آن‌ها برای همیشه زندگی دریک شهر بزرگ را رها کرده و به یک خانه یا ویلا در دل طبیعت و به دور از هیاهوی شهری پناه برده‌اند.مانند هر بنایی، هزینه ساخت ویلا هم برای خودش قیمتهای متفاوتی دارد.

هزینه ساخت ویلا

مشاوره رایگان طراحی ویلا

اگر به دنبال طراحی ویلا شیک در تهران یا سایر شهرستان ها هستید یا برای استعلام هزینه ساخت ویلا در شمال و مشاوره درباره ی چگونگی طراحی ویلا به راحتی بر روی دکمه ی مقابل کلیک کنید و با ما در تماس باشید.

متراژ ویلا در ایران

 ویلا در ایران معمولا از نظر متراژ بالاست و بیش از یک طبقه دارد.اما در سال‌های اخیر این مورد دچار تغییر شده‌است.به طوری که در شمال ایران ویلای 70-80 متری نیز وجود داشته و در حال ساخت است.شاید بتوان دو مورد زیر را علت این تغییرات دانست:

افزایش هزینه‌های ساخت 

با توجه به تغییرات مداوم و شدید اقتصادی کشور، وضعیت ساخت و ساز ویلا در شمال ایران عوض شد.این تغییرات هم هزینه‌های ساخت ویلا و هم قدرت خرید مردم را در برمی‌گیرد.با در نظر گرفتن این مورد می‌توان رواج ساخت ویلای فلت با متراژ پایین را توضیح داد.

رونق بیشتر بازار :

این مورد به علت اول نیز مرتبط است.با تغییروضعیت اقتصادی ایران و پایین آمدن قدرت خرید و نقدینگی، مردم خواهان شرایط بهتری برای خرید ویلا هستند و برای اینکه بتوانند در تعطیلات مناسبتی از شلوغی و ترافیک کلان‌شهری مانند تهران فرار کنند، به داشتن یک خانه ویلایی با متراژ پایین بسنده می‌کنند.از بحث ویلای متراژ پایین که بگذریم، به صورت کلی انتظار ما از یک ویلا، محوطه‌ای با زمینی بزرگ به مساحت حداقل 130 متر خواهد بود.اگر ویلا نیم پیلوت باشد، این عدد تا 180 متر افزایش پیدا می‌کند.

قیمت ساخت ویلا

به صورت کلی در شمال ایران ما با 4 نوع ویلا از نظر ساخت و تعداد طبقه مواجه هستیم که عبارتند از:

یکی از مهم‌ترین مسائل در ویلاسازی، هزینه‌های طراحی و ساخت ویلا است. هزینه‌های این کار را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد، هزینه‌های مربوط به ساخت و هزینه‌های مربوط به طراحی که جزئیات و اقداماتی که در هر بخش انجام می‌شود در هزینه نهایی آن و هزینه کلی ساخت و ساز ویلا تاثیر دارد.

هزینه ساخت ویلا که بیشترین بخش هزینه‌های ویلاسازی را شامل می‌شود، هزینه تهیه مصالح، هزینه اجرای فونداسیون، هزینه عایق‌کاری، دیوار چینی و اجرای سقف کلیه مراحلی است که در ساخت ویلا توضیح داده شدند. در کنار این هزینه‌ها، هزینه تیم مجری و نیروهایی که ساخت ویلا توسط آن‌ها انجام شده، هزینه‌های جانبی مانند اجرای تاسیسات فنی، هزینه‌‌های حمل و نقل مصالح و آهن آلات به محل پروژه و هزینه‌های اجاره ماشین آلات و ابزارها هم شامل هزینه ساخت ویلا می‌شود.

 

ویلا یا خانه ویلایی چیست؟

براساس فرهنگ و سبک زندگی، تعریف ویلا در هر کشور متفاوت است.برای مثال اگر در آمریکا، مقصود از خانه ویلایی یک خانه کوچک با متراژ پایین است.چنین خانه‌هایی در آمریکا از نظر قیمتی مقرون به صرفه بوده، ساخت و خرید و فروش آن نیز در کل آسان است.اما در ایران تعریف ویلا کاملا متفاوت است.در کشور ما به یک خانه بزرگ که حیاطی چند ده متری دارد و معمولا دوبلکس یا تریبکلس است، ویلا می‌گویند.در زمان ساخت ویلا در ایران به شدت برروی جزئیات آن وقت گذاشته و دقت می‌کنند.محوطه‌سازی و امکاناتی که در ویلاهای ایرانی وجود دارد، هیچ‌وقت در خانه‌های ویلایی آمریکایی دیده نمی‌شود.ویلاها در ایران معمولا در خارج از شهر و مناطقی مانند ییلاق‌ها یا شهرهای کوچک ساحلی، ساخته می‌شوند اما خانه‌هایی با این عنوان در آمریکا، در مناطق شهری و محله‌های مختلف وجود دارند.با توجه به توضیحات کلی‌ای که داده‌شد، ویلا در ایران از نظر هزینه ساخت و نیز شرایط خرید و فروش با آمریکا و کشورهای مشابه تفاوت چشمگیری دارد.سه استان شمالی ایران یعنی گیلان، مازندران و گلستان به دلیل داشتن آب و هوای مناسب و مناظر طبیعی زیبا، پتانسیل بالایی برای ساخت ویلا دارند.در بین این سه استان، ویلاسازی در مازندران رونق بیشتری داشته‌است به گونه‌ای که به آن مهد ویلاسازی ایران گفته‌می‌شود.

 

 

 

در اکثر مواقع تصمیم‌گیری در خصوص اینکه ویلا چند طبقه باشد، به متراژ زمین بستگی دارد. دسته‌بندی گفته شده تنها ساخت براساس متراژ و تعداد طبقه را مد نظر قرار داده‌است.در صورتی که یکی از معیارهای اصلی و مهم در هزینه ساخت ویلا، منطقه و شهریست که ویلا قرار است در آن‌جا ساخته‌شود.تفاوت قیمت زمین در یک استان اما در مناطق مختلف آن با توجه به ساختار،میزان ساخت و ساز و رونق بازار مسکن بسیار متفاوت است.این تفاوت قیمت حتی در یک فاصله شهری 20-3 کیلومتری قابل کاملا واضح و شفاف است. جدای از متراژ زمین، تعداد طبقات و منطقه جغرافیایی، عواملی که در زیر توضیح داده می‌شوند، معمولا بر هزینه ساخت یک ویلا اثر گذار هستند.

 

جدول قیمت ساخت ویلا

 

ویلا

واحد

قیمت

ویلا فلت

یک متر مربع

9 تا 12 میلیون

ویلا دوبلکس

یک متر مربع

13 تا 15 میلیون

ویلا نیم پیوت

یک متر مربع

11 تا 14 میلیون

ویلا تریبلکس

یک متر مربع

16 تا 17 میلیون

ویلا مدرن

یک متر مربع

تماس بگیرید

ویلا رومی

یک متر مربع

تماس بگیرید

ویلا کلاسیک

یک متر مربع

تماس بگیرید

باغ ویلا

یک متر مربع

تماس بگیرید

 

نام

واحد

متراژ

مقدار نیاز

آهن

یک متر مربع

100 متر

8 تن

میلگرد

یک متر مربع

100 متر

5 تن

بتن

یک متر مربع

0.4 متر مکعب

تیرچه

یک متر مربع

1.4 متر

یونولیت

یک متر مربع

0.8

 

 

 

 

راهکارهایی برای کاهش هزینه‌های ویلاسازی

در صورتی که بودجه محدودی در اختیار دارید و امکان هزینه زیاد برای ساخت و طراحی ویلا ندارید، استفاده راهکارهایی برای کاهش هزینه‌های ویلاسازی که در ادامه خواهیم گفت کمک زیادی به کم کردن هزینه‌های شما می‌کند. اولین راهکار برای این موضوع انجام صفر تا صد ساخت ویلا در شمال یا هر منطقه توسط یک شرکت مجری است. بسیاری از افراد هر مرحله از طراحی و ساخت را به شرکتی مجزا می‌سپارند که این موضوع باعث اختلاف هزینه‌ها و عدم امکان مدیریت آن‌ها می‌شود. یکی دیگر از راهکارهای ویلا سازی ارزان، خرید مصالح از مجموعه‌هایی است که مصالح را با قیمت عمده به فروش می‌رسانند. انتخاب طرح‌های آماده شرکت‌های مجری ساخت و انتخاب سبک‌هایی که طراحی و ساخت آن‌ها پیچیدگی کمتری دارد از دیگر راهکارهایی است که با کمک آن‌ها می‌توان هزینه‌های ویلا سازی را کاهش داد.

 

 

آب و هوا و ساختار منطقه

یکی از اساسی‌ترین عواملی که بر هزینه‌های ساخت ویلا تاثیر می‌گذارید، نوع آب و هوا و اقلیم منطقه ساخت است.اگر منطقه‌ای که قرار است ساخت و ساز در آن صورت بگیرد کوهستانی باشد، با شروع فصل سرد سال، شرایط ساخت بنا سخت شده و به کندی پیش می‌رود.در چنین مناطقی استفاده از متریال‌هایی مانند بتن زودگیر، چسب بتن یا ضد یخ بتن لازم است.وجود چنین متریال‌هایی در فرایند ساخت ویلا، بر میزان هزینه نهایی آن موثر است.نکته بعدی در خصوص آب و هوای سرد این است که یافتن و به کارگیری نیروی کار ماهر در چنین مناطقی سخت است.

 

تعداد طبقات

در شروع صحبت به انواع ویلا از نظر تعداد طبقه پرداختیم.مشخص و واضح است که با افزایش تعداد طبقه ویلای مورد نظر، هزینه نهایی ساخت آن هم بالاتر خواهد بود.به عنوان مثال ارتفاع یک واحد آپارتمان در ساختمان بین 2.70 تا 3 متر خواهد بود اما معمولا در ویلا، این ارتفاع بیشتر از عدد ذکر شده است.همین تفاوت، در هزینه ساخت تاثیرگذار خواهد بود.

 

 

 نوع سازه

از دیگر عوامل موثر بر هزینه ساخت یک ویلا، انتخاب نوع سازه بناست.در ایران وبه طور معمول از اسکلت فلزی و بتنی برای ساخت بنا استفاده می‌کنند.هر کدام از این سازه‌های مزیت خاص خودشان را دارند اما در حال حاضر استفاده از سازه‌های بتنی بیشتر از دیگر انوع سازه است.علت این اقبال، مقرون به صرفه بودن استفاده از بتن است. استفاده از سازه بتنی حدود 25 درصد ارزان‌تر از اسکلت فلزیست.البته تنها قیمت در انتخاب نوع سازه موثر نیست.عامل اصلی در انتخاب سازه نوع طراحی ویلا، محاسبات سازه و مشخصات تیر و ستون‌هاست.

سازه‌های پیش ساخته(LSF) و نیز سازه‌های چوبی، انوع دیگر سازه برای ساخت ویلا هستند.

 

 

تاسیسات

در زمان ساخت ویلا و برای راه‌اندازی تاسیسات، ما با گزینه‌های زیادی روبرو هستیم.از گرمایش با استفاده از بخاری و شومینه تا تعبیه اسپیلت و گرمایش از کف.

انتخاب هرکدام از موارد گفته‌شده، تاثیر چشمگیری بر هزینه ساخت ویلا می‌گذارد.هر کدام از آن‌ها با توجه به ویژگی‌هایشان، مزایا و معایب خاصی دارند.ساخت شومینه یا استفاده از بخاری از نظر مدت زمان و نحوه ساخت بسیار بهینه است اما کارایی خوبی و گرمای مطلوب ندارند.این مورد به ویژه درمناطق کوهستانی و سرد بیشتر به چشم می‌آید.استفاده از داکت اسپیلت گرچه از نظر هزینه‌ بالاتر است اما آرامش خاطر بالایی در ساکنین ویلا به وجود می‌آورد.راه‌اندازی سیستمی که عهده‌دار تامین گرما و سرمای مورد نیاز ویلا باشد، می‌تواند یک گزینه بهینه از نظر قیمت تمام‌شده باشد.

برای انتخاب نوع تاسیسات، حتما باید توجه کرد که در ساخت ویلا یا محوطه آن قرار است ویلا یا جکوزی وجود داشته‌باشد یا خیر؟اگر پاسخ مثبت است بر انتخاب نوع تاسیسات و در نهایت هزینه ساخت ویلا تاثیر فراوانی می‌گذارد.

 

 

مصالح و نیروی کار

کاهش هزینه‌های هرکاری به ویژه ساخت و ساز در شرایط فعلی یک گزینه ایده‌آل برای ماست.برای انجام این کار نباید یک نکته را از یاد ببریم و آن این است که کاهش هزینه ساخت ویلا را به هرقیمت و راهی انجام ندهیم.در طول فرایند ساخت ویلا ما با دو عامل همیشگی سر و کار داریم:

 1. مصالح مورد استفاده
 2. نیروی کار فعال در پروژه
 

هر دو مورد گفته‌شده برای سازنده هزینه دارند اما باید در نظر بگیرید که این هزینه تابع شرایط زمان و مکانیست.برای کاهش هزینه دو عامل یاد شده باید کلیه موارد را به دقت بررسی کرد تا در نهایت نتیجه نهایی قابل قبول باشد.چون ساخت ویلا با کمترین هزینه لزوما نتیجه مناسبی ندارد.هیچ عدد دقیقی از نسبت درست و مناسب هزینه‌های نیروی کار و مصالح به کل هزینه‌ها وجود ندارد اما معمولا حدود 75 درصد نسبت مناسبی برای این مورد است.

 

 

سبک طراحی

سبک طراحی از دیگر عوامل موثر بر هزینه ساخت ویلاست.برای مثال حجم کار و متریال مورد نیاز برای ساخت و اجرای یک نمای کلاسیک از نماهای مدرن بسیار بیشتر است.یکی از علت‌های آن استفاده زیاد از سنگ در اجرای طراحی با استفاده از این سبک است.البته این قاعده همیشگی نیست.ممکن است در یک طراحی مدرن شما به چوب زیادی برای اجرای آن نیاز داشته‌باشید.چوب نیز متریال گران و پرهزینه‌ایست.در شمال ایران و به علت ریزش جوی زیاد، معمولا سقف ساختمان‌ها به را به صورت شیب‌دار می‌سازند.برای ساخت سقف به این شکل، سازندگان با گزینه‌های زیادی از متریال مصرفی مواجه هستند که انتخاب هرکدام بر هزینه ساخت تاثیرگذار خواهد بود.

اگر قصد دارید ویلای مورد نظر را منطقه‌ای کوهستانی مانند فشم بسازید، حتما از سقف بتنی برای عایق‌کردن بنا در مقابل سرمای شدید زمستان و بارش برف سنگین، استفاده کنید. رعایت چنین موردی نیز در هزینه‌های ساخت ویلا، موثر است.

 

 • دکوراسیون داخلی و محوطه سازی

ساخت یک ویلا بدون اینکه به درستی به تزئینات و جزئیات داخلی آن پرداخته‌شود، کاری بی معناست. البته دکوراسیون داخلی و محوطه‌سازی جزء مواردی هستند که در انتهای فرایند ساخت به آن‌ها پرداخته می‌شود. دکوراسیون داخلی از مواردی مانند کابینت آشپزخانه، نورپردازی، سقف کاذب، دیوارها، نوع نقاشی و رنگ و..تشکیل شده‌است.با در نظر داشتن این نکته که قرار است در این ویلا اقامت داشته و از بودن در آن لذت ببرید، پس دقت بالایی برروی تک تک موارد گفته شده، داشته‌باشید. بعد از دکوراسیون داخلی، به محوطه‌سازی می‌رسیم.یکی از دلایلی که از ساخت و خرید ویلا استقبال می‌شود، داشتن محوطه کافی و بزرگ حیاط است.حیاط عنصریست که در زندگی آپارتمانی در ایران دیگر وجود ندارد. منظور از محوطه‌سازی طراحی فضاهای دسترسی به ویلا، محدوده پارکینگ، فضای سبز، آلاچیق، باربیکیو، گل آرایی و … است. بر طبق محاسبات کلی و تجربه‌های ساخت و ساز، اجرای دکوراسیون داخلی و محوطه‌سازی 20 تا 30 درصد به میزان هزینه ساخت اضافه می‌کند.اگر بخواهیم ساده بگوییم، دکوراسیون داخلی و محوطه‌سازی بخش گران و پرهزینه ساخت ویلا هستند.

 

 • صرفه‌جویی در ساخت

شاید اولین باری که این سوال از شما پرسیده شود، پاسخ شما هرچیزی باشد غیر از پاسخ مثبت و بله! در اینکه ساخت ویلا از نظر هزینه گران است اما با رعایت برخی نکات می‌توان صرفه‌جویی چشمگیری در هزینه‌ساخت آن داشت. یکی از عوامل اصلی و تاثیر گذار در این صرفه‌جویی این است که نقشه‌های مهندسی در بهینه‌ترین حالت ممکن طراحی و تولید شود.هرچه رعایت این نکته بهتر . دقیق‌تر باشد، کاهش هزینه ساخت ویلا کمتر خواهد بود. برای مثال اگر نقشه معماری اصولی و دقیق باشد ما با پِرت فضایی کمتری مواجه خواهیم بود و در نتیجه کل انتظارات را از یک فضای مشخص دریافت خواهیم‌کرد.در طراحی ویلا با نقشه‌های معماری، مکانیک، برق و…مواجه هستیم که با بهینه و دقیق بودن این نقشه‌ها، باز هم در هزینه‌های ساخت صرفه‌جویی خواهیم کرد.استفاده از مصالح سبک‌تر باعث کمتر شدن وزن ساختمان شده و در نهایت راه را برای استفاده از سازه سبک‌تر باز می‌کند.موارد موثر دیگر اثرگذار بر هزینه ساخت ویلا به شرح زیر است:

  • برای اینکه هزینه نهایی ساخت ویلا کاهش پیدا کند، کلیه امور ساخت و ساز را به یک فرد متخصص و باتجربه بسپارید.تجربه باعث می‌شود میزان آموزن و خطا در فرایند ساخت به حداقل برسد.
  • حتما برای ساخت ویلا بودجه مشخصی در نظر گرفته‌اید.نیازهای اصلی ویلا را در اولویت خود قرار داده و بودجه را صرف آن کنید.
  • از آنجا که ویلا یک بنای شخصی‌ساز است، سلیقه و میل شخصی در آن حرف اول را می‌زند.حتما سعی کنید به کیفیت بنا بیشتر بپردازید تا در نهایت لذت بیشتری ببرید.
  • از مصالحی که با اقلیم و آب و هوای آن منطقه سازگار است، استفاده کنید.این کار باعث استهلاک کمتر یا دیرتر بنا شده و در نهایت شما آرامش خاطر بیشتری خواهید داشت.
 
 

جمع‌بندی:

اصولا ساخت و خلق به ویژه یک بنای شخصی برای اقامت-چه کوتاه مدت و چه بلند مدت-امری جذاب و البته پرچالش است.به صورت کلی نحوه و هزینه‌هایی که ساخت یک ویلا دارد پرداختیم.همان‌طور که در ابتدا گفتیم، هزینه نهایی ساخت یک ویلا به شدت به شرایط اقتصادی وابسته‌است و باید در انتخاب زمان، مکان، نیروی کار، مصالح و کلیه موارد مرتبط به شدت دقیق بود.