با پرطرفدارترین سبک های طراحی ویلا آشنا شوید

با پرطرفدارترین سبک های طراحی ویلا

زمانی که قصد خریداری یک ویلا یا ساخت آن را داریم باید انواع سبک‌های ویلاسازی آشنایی لازم را داشته باشیم. چراکه امروزه سبک‌های تنوع به واسطه ویژگی‌های متفاوتی که دارند انتخاب را کمی سخت کرده است. در این مقاله از وب سایت ویلاسازی قصد داریم تا شما با پرطرفدارترین سبک های طراحی ویلا آشنا شوید، پس با ما همرا باشید.

در واقع شناخت سبک‌های طراحی ویلا موجب آن می‌شود تا تصویری دقیق‌تر از سلیقه و خواسته‌های خودمان در هنگام سفارش به طراح را رارئه دهیم. چنانچه قصد ساخت یک ویلا را داشته باشیم پیش از هر موردی باید طرح‌های رایج و پرطرفدار را بشناسیم و مزایا و معایب آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. در مطلب پیش‌رو به معرفی پرطرفدارترین سبک های طراحی ویلا می‌پردازیم.

فهرست مطالب در این مقاله:

 • سازه ویلا چیست؟
 • پرطرفدارترین سبک های طراحی ویلا
 • نتیجه گیری

سازه ویلا چیست؟

در واقع ویلا به سازه‌های مسکونی اطلاق می‌شود که از 4 جهت باز است و به ساختمان‌های اطرافش محدود نمی‌شود. به طور کلی ویلاها به صورت معمول از متراژ بالایی برخوردار هستند و در اماکنی خوش آب و هوا در حومه شهر ساخته می‌شوند. البته از ویژگی‌های بارز سازه ویلا می‌توان به وجود حیاط و فضای سبز اشاره کرد.

پرطرفدارترین سبک های طراحی ویلا

در این بخش از مقاله قصد داریم تما شما مخاطبان محترم را با پرطرفدارترین سبک های طراحی ویلا آشنا نماییم و نقاط قوت آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

 • سبک مدرن در طراحی ویلا

در واقع از یکی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین سبک‌های طراحی ویلا در کشورمان، می‌توان به سبک مدرن اشاره کرد. ویلاهای مدرن از طراحی ساده و دخلاقانه‌ای برخوردار هستند که معمولاً رنگ‌های سفید یا روشن دارند. از ویژگی‌های اصلی سبک مدرن در طراحی ویلا استفاده از رنگ‌های روشن و خنثی در کنار طراحی پنجره‌های بزرگ و قدی است.

جهت ساخت یک ویلا در سبک مدرن عموماً از مصالحی نظیر بتن، سنگ، شیشه و فلز استفاده می‌شود. در واقع سبک ویلای مدرن پس از انقلاب صنعتی بسیار رایج شد. در طراحی یک ویلای مدرن، اغلب احجام مربع و مکعب مورد استفاده قرار می‌گیرند و در واقع هدف ازاین کار ایجاد نمای سه بعدی است. به طور معمول جهت ساخت ویلاهای لوکس و هوشمند هم امروزه از همان سبک مدرن الهام می‌گیرند. از ویژگی‌های بارز سبک ویلای مدرن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. عدم محدودیت در طراحی ویلا
 2. برخورداری از سادگی به صورت خلاقانه
 3. قابلیت گسترش ویلا در آینده به خاطر نوع ساخت
 4. نورگیری بسیار عالی در سبک مدرن
 5. چشم انداز بسیار زیبا به خاطر برخورداری از پنجره‌های قدی و بزرگ
 • سبک سنتی در طراحی ویلا

به طور کلی هر کشوری از سبک ویلاسازی خاص خودش برخوردار است. خوشبختانه کشورمان ایران هم به واسطه قدمت طولانی، سبک سنتی و مشخص خاص خودش را دارد که در شهرهای مختلف می‌توان نمونه‌هایی از آن را دید. البته لازم به ذکر است سبک سنتی بر اساس شرایط اقلیمی هم شامل طرح‌های متنوعی است.

با توجه به اینکه کشور ایران از اقلیم‌های متنوعی برخوردار است، هر شهری سبکی جداگانه‌ در معماری دارد. به عنوان مثال سبک معماری ویلا در شهر زیبای یزد کاملاً با سبک ویلاسازی در مازندران تفاوت‌های زیادی دارد. البته امروزه ویلاسازی بیشتر در شمال کشور رایج است که ویژگی‌های یک ویلای سنتی در چنین مناطقی را در ادامه مقاله بررسی می‌نماییم.

به طور کلی جهت ساخت یک ویلا به سبک سنتی در شمال می‌توانیم از متریال مدرن هم استفاده نماییم؛ اما هرگز نباید سادگی و تقارن در آن را فراموش نماییم، زیرا بارزترین مشحصه این سبک است. معمولاً ویلاهای سنتی شمال به شکل فلت و دارای شیروانی ساخته می‌شوند. همچنین برای ایجاد فاصله ساختمان با سطح زمین نیز به طور معمول از چندین پله استفاده می‌شود. علاوه بر موارد مذکور قرارگیری پنجره‌ها روبروی هم و طراحی دالان ورودی نیز از در سبک سنتی طراحی ویلا اهمیت از بسیار بالایی برخوردار است. از ویژگی‌های بارز سبک سنتی در طراحی ویلا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. الهام از بناهای سنتی کشور ایران
 2. استفاده از متریال بومی در ساخت ویلا
 3. ایجاد نمودن ارتباط ساختمان با طبیعت
 4. سادگی و تقارن یکی از مشخصه‌های اصلی سبک سنتی ایران
 5. استفاده از سرستون، پنجره‌های رنگی، دالان و مواردی دیگر در طراحی ویلا
 • سبک کلاسیک و نئوکلاسیک در طراحی ویلا

در کل معماری کلاسیک هم جلوه‌ای از معماری اشرافی و لوکس روم محسوب می‌شود. با توجه به اینکه این سبک از معابد و کاخ‌های روم باستان الهام گرفته می‌شوند، رعایت مواردی چون تقارن، تعادل، شکل سر ستون‌ها و جزئیات آن از اهمیت بسزایی برخوردار است.

به طور کلی ویلا کلاسیک را می‌توان در دسته انواع ویلاهای تجملاتی قرار داد که جهت ساخت آن هم مصالح و متریال کلاسیک و سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که سبک نئوکلاسیک هم پس از این سبک بسیار مورد توجه معماران قرار گرفت. در ساخت آن هم از مصالح نوین و امروزی ولی با همان اصول و شیوه طراحی سبک کلاسیک استفاده می‌گردد. برای مثال در شهرک امیردشت شمال می‌توانیم انواع کاخ ویلاهای منحصر به فرد و زیبا به سبک کلاسیک و نئوکلاسیک را به وفور مشاهده نماییم. از ویژگی‌های بسیار مهم در سبک کلاسیک و نئوکلاسیک برای طراحی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. بهره‌مندی از رنگ‌های روشن در ویلا
 2. تنوع مصالح مختلف مورد استفاده در ساخت ویلا
 3. تجمل گرایی و لوکس بودن از بارزترین ویژگی‌های سبک کلاسیک در طراحی ویلا
 4. متراژ بسیار زیاد ویلاهای کلاسیک نسبت به دیگر سبک‌ها
 5. رعایت کامل تقارن و تناسب در طراحی ویلا یکی از مشخصه‌های اصلی سبک کلاسیک
 • سبک مینیمال در طراحی ویلا

در حقیقت ویلای مینیمال هم یکی از پرطرفدارترین سبک های طراحی ویلا محسوب می‌شود. به طور کلی سبک مینیمال درست همانند نامش از سادگی و زیبایی خاص خودش برخوردار است. هچنین ساخت و هزینه ویلای مینیمال نسبت به دیگر سبک‌ها بسیار کمتر خواهد بود. در واقع توجه به جزئیات و بهره‌مندی از فضاهای پرت خانه یکی از ویژگی‌های بارز سبک مینیمال محسوب می‌شود.

البته برای ساخت ویلای مینیمال، محوطه‌سازی و دکوراسیون داخلی بسیار حائز اهمیت است. در اصل تک رنگ بودن، سادگی، دوری از تجملات و همچنین فضایی آرامش بخش در این نوع سبک باید حتماً رعایت شود. از ویژگی‌های مهم در سبک مینیمال برای طراحی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. تک رنگ بودن کلی سازه
 2. دوری جستن از تجمل گرایی
 3. مقرون به صرفه در ساخت
 4. بازه زمانی کمتر در ساخت
 5. بهره‌مندی از حداکثر فضا به خاطر متراژ پایین
 6. قابلیت ساخت ویلای سبک مینیمال در زمین‌های کوچک

نتیجه گیری

امروزه ساخت ویلا در سبک‌های مختلفی صورت می‌پذیرد. لذا شناخت سبک ویلاسازی و آشنایی با سبک‌های پرطرفدار در طراحی این سازه نکته‌ای قابل تامل استو در این مقاله از ویلاسازی به معرفی و بررسی پرطرفدارترین سبک های طراحی ویلا پرداختیم.

امید است مقاله با پرطرفدارترین سبک های طراحی ویلا آشنا شوید برای شما مخاطبین محترم مفید بوده باشد. لطفاً پس از مطالعه کامل این مقاله نظرات شخصی خود را درباره پرطرفدارترین سبک های طراحی ویلا ما به در به اشترک گذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *