هدف از محوطه سازی ویلا چیست؟اصول و نکات محوطه سازی ویلا

موضوعات این مقاله

اصول محوطه سازی ویلا

محوطه سازی، شاخه‌ای گسترده در صنعت ساخت‌وساز به‌شمار می‌رود که باید تمامی مراحل آن، با رعایت استاندارد و اصول ایمنی اجرا شود. محوطه سازی امروزه، به علت افزایش نیاز انسانها به آرامش و پیوند با طبیعت، اهمیت بیشتری یافته است. آلودگی هوای کلانشهرها، سروصدای ماشین‌ها و هیاهوی شهرها باعث شده است انسانها بیشتر از پیش به دنبال گوشه‌ای دنج برای یافتن آرامش باشند. با اجرای یک محوطه سازی حرفه‌ای، می‌توانید وقت زیادی از روز را در محوطه بیرونی ویلایتان بگذرانید و از هوای تازه و فضای زیبا لذت ببرید. اگر می‌خواهید محوطه سازی اصولی و تخصصی برای باغ ویلای خود انجام دهید، از کادر مجرب مجموعه ویلاسازی کمک بگیرید. در این مقاله از ویلاسازی، درباره هدف از محوطه سازی و اصول و نکات طلایی محوطه سازی ویلا صحبت خواهد شد، با ما همراه باشید.

 

اهمیت محوطه سازی ویلا

با رشد جمعیت و افزایش آپارتمان‌ نشینی، دسترسی به فضای سبز روزبه‌روز کمتر شده، از این رو اهمیت محوطه سازی افزایش پیدا کرده است. هدف از محوطه سازی یا لنداسکیپ، آن است که به ساختمان، ظاهری دلنشین بخشد و موجب افزایش ارزش ملک نیز شود. هدف از محوطه سازی در اصل، ایجاد پیوند بین انسان و طبیعت است که به انسان، حس آرامش می‌دهد. فضای سبز ویلا، جدا از تاثیر بر زیبایی فضای بیرونی، نقش موثری بر کاهش آلودگی هوا دارد.

 

اهمیت محوطه سازی ویلا

شما می‌توانید با تکیه بر علم طراحی، کلیه فضاهای خارجی ویلای خود را از قبیل حیاط، فضاهای پیرامون محوطه ویلا و پشت بام ویلای خود را به بهترین شکل خود درآورید. هدف از محوطه سازی ویلا، هنر آرایش ویلا و تبدیل یک فضای ساده به محیطی سبز، کاربردی و چشم‌ نواز است. چینش آبنما در کنار استخر‌های کوچک، آلاچیق‌هایی با سقف و متریال چوبی در همجواری انواع پوشش گیاهی، باغچه‌های پرگل و درخت‌هایی سرسبز، می‌توانند بهشت کوچکی را برای رهایی از استرس‌های زندگی روزمره شهری، برای شما فراهم آورند.

 

اصول طراحی محوطه سازی ویلا چیست؟

محوطه سازی نیز مانند بسیاری موضوعات دیگر، دارای اصول خاصی است که رعایت آنها نتیجه کار را بهتر می‌کند. طبق اصول طراحی محوطه سازی ، برقراری تعادل بین المان‌های به‌کاررفته و استفاده به جا از آنها، باعث دلنشین شدن محوطه باغ ویلا می‌شود. داشتن نقطه تمرکز کانونی، طرح محوطه سازی را، برجسته‌تر می‌کند. نقطه تمرکز یا همان کانون طرح، در اصل همان مکانی است که قوی‌ ترین و مهم‌ترین المان در آن قرار می‌گیرد؛ برای مثال آبنمایی باشکوه در وسط حیاط، استخری بزرگ در انتهای محوطه، یا برکه‌ای سنگی در گوشه‌‌ای دنج، اما جایی که از هر زاویه‌ای قابل مشاهده باشد.

در محوطه سازی باید نهایت سادگی را در نظر گرفت به طوری که حس آرامش و آسایش به فضا القاء شود. استفاده از ریتم و خطوط منظم در محوطه سازی، فرآیند طراحی را مطلوب‌تر می‌کند. ایجاد خطوط منظم بصری، فضا را از سکون خارج کرده و جلوه خاصی به فضا می‌دهد. انسجام از اصول اصلی و بسیار مهم در محوطه سازی می‌باشد که هارمونی جذابی در فضا ایجاد می‌کند. همچنین استفاده هنرمندانه از رنگ‌بندی مناسب، حس زنده بودن را به محیط می‌بخشد.

 

چگونه محوطه ویلا را جذاب‌تر کنیم؟

متخصصان باید طراحی محوطه سازی را، طبق اصول آن انجام دهند. علاوه بر اصول محوطه سازی، موارد مهمی هم هستند که رعایت آنها، فضای شما را زیباتر کرده و باعث می‌شود محوطه سازی باکیفیت‌تری داشته باشید. برای ایجاد فضای سبز در محوطه سازی، باید از پوشش گیاهی متناسب با منطقه جغرافیایی مکان مورد نظر، استفاده کنید. انواع درختان، درختچه‌های سبز و گیاهان مختلف تزئینی در فضای سبز محوطه سازی به کار برده می‌شوند. استفاده از انواع گل‌ها، باکس‌های چوبی، چمن طبیعی و مصنوعی نیز از دیگر مواردی هستند که در ایجاد فضای سبزی دلنشین به ‌کار برده‌ می‌شوند.

  • توجه داشته باشید اگر طراح از پوشش گیاهی نامناسب منطقه استفاده کند، در یکی دو سال اول که گیاهان هنوز به اندازه اصلی خود نرسیده‌اند، همه چیز زیبا به نظر می‌رسد، اما پس از چند سال با رشد گیاهان، زیبایی محیط از بین می‌رود و دوباره‌کاری به وجود می‌آید.

 

چگونه محوطه ویلا را جذاب‌تر کنیم؟

 

این در حالی است که با انتخاب اصولی گیاهان و رعایت مسائل فنی در همان اول، با گذشت زمان بر زیبایی فضای سبز افزوده خواهد شد و می‎توان از هزینه‌های بی‌مورد جلوگیری کرد. بنابراین باید از گیاهانی استفاده کنید که نیازهای محیطی آنها با شرایط محیطی باغ ویلای شما سازگار باشد.

  • همچنین لازم است بدانید ایجاد یک مسیر دسترسی مناسب در محوطه سازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پلان محوطه سازی باید به گونه‌ای طراحی شود که ورود و خروج آن راحت باشد و امکان دسترسی آسان به سایر نقاط فضای سبز نیز وجود داشته باشد. استفاده از مبلمان و دیگر سازه‌های فضای باز، از دیگر مواردی هستند که به زیباسازی محوطه بیرونی باغ ویلا کمک می‌کنند. همچنین استفاده از آلاچیق، پرگولا، نیمکت، باکس گل، آبنما و بسیاری موارد دیگر، باعث ایجاد تغییر مناسبی در فضا می‌شوند.

 

  • نورپردازی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در محوطه سازی به آن توجه نمود، چرا که لذت بردن از فضای ایجاد شده بدون وجود نور مناسب در شب ناممکن است. استفاده از انواع نورپردازی‌های جذاب، می‌تواند جلوه خاصی به عناصر به کار رفته دهد. از دیگر عناصر پرطرفدار در محوطه سازی، می‌توان، به استخر اشاره کرد.

استخر به عنوان عنصری مرتبط با آب، علاوه بر ایجاد احساس آرامش و تفریح، موجب زیباسازی فضا نیز، می‌شود. همچنین ایجاد نهر یا برکه در فضای بیرونی، احساس بودن در طبیعت را برای انسان تداعی میکند و موجب برقراری احساس آرامش می‌شود. استفاده از انواع گیاهان و جانوران آبزی، می‌تواند به زیبایی هرچه بیشتر این المان‌ها کمک کند. کف‌سازی مناسب، تاثیر زیادی بر کیفیت محوطه می‌گذارد. آنچه که باید در کف‌سازی مورد توجه قرار گیرد، تقسیم مناسب فضا، زیبایی و دسترسی به بخش‌های مختلف است. استفاده از مواد و مصالح مناسب نیز از دیگر موارد حائز اهمیت در ایجاد کف‌سازی مناسب است.

 

استفاده کاربردی از محوطه سازی

هنگام طراحی محوطه سازی، می‌توان با اجرای برخی ایده‌های کاربردی و عملی، استفاده کاربردی از محوطه سازی کرد و هزینه‌ها را کاهش داد. لازم است بدانید قبل از طراحی ویلا باید شرایط آب‌ و هوایی منطقه را در نظر بگیرید. استفاده تلفیقی از پوشش گیاهی، آبنما و فضاهای باز و نیمه باز مانند، آلاچیق و پرگولا به طور معجزه آسایی موجب کاهش مصرف انرژی در معتدل سازی شرایط آب‌و‌هوایی محوطه ویلا می‌شود.

 

استفاده کاربردی از محوطه سازی

 

همچنین استفاده از سیستم آبرسانی هوشمند، در جهت توزیع  مناسب آب مستقیم بر روی ریشه گیاهان، طبق یک برنامه‌ریزی مشخص، تاثیر شایانی در کاهش مصرف آب و البته خدمات نیروی انسانی دارد. استفاده از چمن مصنوعی، شاید در نگاه اول در تضاد با منابع دوستدار محیط زیست باشد، ولی در دراز مدت باعث سهولت در نگهداری و کاهش هزینه‌های زهکشی و آبیاری می‌شود. با طراحی و اجرای درست دسترسی از ورودی اصلی محوطه ویلا به سمت ورودی ساختمان، متریال کمتری برای کف‌سازی استفاده می‌شود و البته این اقدام مانع از بین رفتن پوشش گیاهی محیط نیز می‌گردد.

 

بهترین مکان‌ها برای محوطه سازی

اگر می‌خواهید برای باغ ویلای خود محوطه سازی کنید، می‌توانید در مکان‌های مختلفی از باغ ویلا این کار را انجام دهید و محدود به حیاط و محوطه خارجی ویلا نمی‌شود. معمولاً مهندس‌ها در مکان‌های مختلفی، محوطه سازی انجام می‌دهند که هم دسترسی به آن آسان باشد، هم زیبایی محوطه را حفظ کند. بهترین مکان‌ها برای محوطه سازی، پشت بام، حیاط، بالکن و حیاط خلوت‌ها می‌باشند. در سال‌های نه چندان دور، محوطه سازی فقط مختص ویلاهای اعیانی یا ویلاهای بزرگ خارج شهر بود. ولی جالب است بدانید که این روزها با تغییر سلیقه مردم و تمایل فطری به طبیعت، ساختمان‌های زیادی با وجود فضای کم در حیاط‌‌شان آلاچیق دارند، محوطه بازی برای کودکان ساخته‌اند یا پشت بامی با فضای سبز دارند که در ساخت آن از آبنما و چندین وسیله بازی برای کودکان استفاده شده است.

 

کلام اخر

طبق اصول و نکات طلایی محوطه‌سازی ویلا می‌توان یک فضای بی‌نظیر و بسیار جذابی را برای ویلاها طراحی و اجرا کرد. محوطه سازی، تنها به ایجاد فضای سبز محدود نمی‌شود و المان‌های زیادی مثل آلاچیق، استخر، برکه و بسیاری موارد دیگر برای محوطه سازی استفاده می‌شوند. طراحی محوطه سازی باید طبق اصول انجام شود تا نتیجه کار رضایت‌بخش باشد. خلاقیت در طراحی محوطه سازی، باعث می‌شود فضایی ساده به محیطی دلنشین و زیبا تبدیل شود که دلتان نمی‌خواهد از آنجا دل بکنید. اگر قصد دارید برای باغ ویلا خود محوطه سازی اصولی انجام دهید، با مجموعه متخصص ویلاسازی در ارتباط باشید. برای ارتباط با مجموعه ویلا سازی ، با شمار‌های 02188912114 و 09121360868 تماس حاصل فرمایید.

 

سوالات متداول

1- اصول محوطه سازی ویلا چیست؟

اصول محوطه سازی ویلا شامل استفاده مناسب از فضاهای سبز، تنوع در استفاده از عناصر طبیعی، طراحی منظره هماهنگ و ایجاد فضاهای شاداب و کاربردی است.

2طراحی محوطه سازی باید طبق چه اصولی انجام شود؟

برقراری تعادل میان المان های به کار رفته شده، داشتن نقطه تمرکز کانونی، استفاده از ریتم و خطوط منظم، حفظ سادگی، انسجام و یکپارچگی، رنگ‌بندی مناسب

3چه مواردی باید در محوطه سازی رعایت شوند و فضا را زیباتر کنند؟

فضای سبز، توجه به مسیرهای دسترسی، سازه‌های فضای باز، نورپردازی، استخر، ساخت نهر و برکه و ایجاد کف‌سازی مناسب

 

 

 

مطالب مرتبط

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *