برای ویلا سازی چه اصول و نکاتی را باید رعایت کرد؟

اصول ویلا سازی

به‌طور کلی ویلا به منزلی با حیاط که حس طبیعت را به سکانین آن می‌دهد، اطلاق می‌شود. درواقع ویلاسازی یکی از بهترین روش‌ها جهت دستیابی به آرامش خصوصاً در دوران بازنشستگی است. سپری نمودن اوقات فراغت در یک مکان دنج و زیبا در شرایط آب و هوایی مناسب و دور از هیاهو و نا هنجاری شهری از خصوصیات بارز یک ویلا به‌شمار می‌رود. در این بین اصول ویلا سازی وجود دارند که ما در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم. پس با  ویلاسازی همراه باشید.

 

فهرست مطالب در این مقاله

 • ویلا چیست؟
 • اصول کلیدی ویلا سازی
 • ایده طراحی ویلا
 • انجام تحقیقات میدانی
 • در ساخت ویلا همواره باید به آینده فکر کرد.
 • انتخاب نوع معماری ویلا
 • استفاده از متریال مناسب در ساخت ویلا
 • مشخص نمودن بودجه
 • نتیجه گیری

 

بیشتر بخوانید: محوطه سازی

 

ویلا سازی چیست؟

به‌طور کلی ساخت ویلا ، روندی طولانی است که مراحل مختلفی دارد. همان طور که در مطالب بالا عنوان شد در حالت کلی ویلا به مکانی اطلاق می‌شود که در آن پینودی عمیق بین سازه و طبیعت پیرامون ایجاد می‌گردد. این بدان معناست که سازه ساخته شده، درواقع به عنوان عضوی جداناپذیر از طبیعت پیرامون محسوب می‌شود.

امّا در این بین نکات مهم و کلیدی که دستیابی به ساخت یک ویلای مطلوب وجود دارد، که رعایت آن‌ها در کیفیت سازه و آرامش ساکنین آن نقش بسزایی خواهد داشت. در کل چارچوب و قواعد کار ساخت ویلا با ساختمان‌های معمولی و آپارتمان‌ها بسیار تفاوت دارد. زیرا ویلا بر خلاف دیگر انواع سازه‌های مسکونی ارتباط عمیقی با طبیعت و محیط پیرامونش دارد.

هنگامی که مادر یک ویلا قدم می‌زنیم و از هوای پاک و تمیز محیط پیرامون استشمام می‌نماییم، حسی بسیار مطلوب را تجربه خواهیم کرد. درواقع در سکونت در یک ویلا با آپارتمان بسیار متفاوت است و حس یکی شدن با طبیعت را در درون ما تداعی می‌نماید. اما به‌طور کلی از این نکته نباید غافل شد که اگر اصول ویلا سازی به درستی رعایت نشود، مشکلاتی را برای خود سازه و ساکنین آن به وجود می‌آورد.

 

اصول کلیدی ویلا سازی

امروزه برای ویلاسازیباید نکاتی مدنظر داشت و آن‌ها را رعایت نمود. از مهم‌ترین نکات اصول ویلا سازی می‌توان به منطقه‌ای که ویلا  قرار است در آن ساخته شود، اشاره کرد. درواقع منطقه مذکور باید به‌صورتی باشد که برای ما حسی مطلوب را به ارمغان بیاورد. از دیگر نکات اصول ویلا سازی و مهم نوع زمین برای ساخت سازه است. علاوه بر موارد عنوان شده باید به این نکته توجه کرد که ویلایی که ما قصد خرید یا ساختش را داریم باید به‌صورت اصولی و استادارد ساخته شده باشد. متاسفانه در حال حاضر اکثریت ویلاها در سراسر کشور به شکل اصولی ساخته نشده‌اند. لذا به موجب این امر مشکلات زیادی چه از لحاظ سبک دکوراسیون و طراحی داخلی ویلا و یا سازه‌ای به وجود می‌آیند.

به‌طور کلی مهمترین اصول کلیدی ویلا سازی عبارتند از:

 

 • ایده طراحی ویلا

چنانچه تصمیم به ساخت ویلا دارید، ابتدا باید یک ایده مناسب طراحی شودد. برای انجام این پروسه ما به بهره‌مندی از نرم افزار‌های طراحی نیازی نداریم. درواقع ما می‌توانیم جهت پیاده سازی ایده درباره ساخت ویلا به شکل دلخواه از یک تکه کاغذ و مداد کمک استفاده نماییم. به موجب این امر ما هر موردی که سازه انتظار داریم را در ویلا‌ی‌ طراحی می‌کنیم. بنابراین در این قسمت از طراحی و ساخت ویلا، عموم افراد هرآنچه را که در نظر دارند، طراحی می‌نمایند.

 

بیشتر بخوانید: بازسازی ویلا

 

 • انجام تحقیقات میدانی

پیش از اینکه وارد بخش عملیاتی در مورد با ساختن ویلا ورود نماییم، باید در ابتدا تحقیقاتی میدانی درباره مکانی که می‌خواهیم سازه در آنجا ساخته شود داشته باشیم. مثلاً چنانچه به جنگل علاقه‌مند داریم، مطلوب است که زمین خود را در مناطق جنگلی انتخاب نماییم. با توجه به آنکه هدف عموم افراد از طراحی ویلا، جدا شدن از هیاهوی شهر است، به همین جهت آن‌ها انتظار دارند تا محیطی را که قصد دارد برای ساخت ویلا انتخاب نمایند، آرام و سرسبز باشد.

 

 • در ویلا سازی همواره باید به آینده فکر کرد

چنانچه ما مایلیم تا ویلای شخصی خود را داشته باشیم، باید اصول ویلا سازی را به‌درستی رعایت نماییم. ابتدا باید این سوال را از خودمان بپرسم که چه مدتی قصد استفاده از ویلا را داریم؟ آیا ساکنین قادرند تا به راحتی از امکانات رفاهی آن بهره‌مند شوند؟ درواقع همه این‌ها سوالاتی هستند که باید از خودمان پیش از شروع طراحی ویلا بپرسیم.

چنانچه قرار است اشخاص مختلفی از ویلا بهره ببرند و اگر ما می‌خواهیم در آینده ویلای را به عنوان دفترکارمان استفاده نماییم، باید به شکلی طراحی شود تا از قابلیت انعطاف‌پذیری برخوردار باشد. به موجب این امر توصیه کارشناسان ویلاسازی به شما این است که طرح‌ها و ویژگی‌های مدنظر خود را به صورتی پیاده‌سازی نمایید که بتوانید در آینده هم از ویلایی خود، نهایت بهره‌وری را ببرید.

 

ساخت ويلا

 

بیشتر بخوانید: بازسازی منزل

 

 • انتخاب نوع معماری در اصول ویلا سازی

از نکات مهم در اصول ویلا سازی که باید به آن توجه داشت، استفاده از سبک معماری در ساخت ویلا است. ما باید بدانیم که به دنبال طراحی یک ویلای مدرن هستیم یا طراحی ویلا کلاسیک ؟ آیا منظره منحصر به فردی در اطراف ویلایمان وجود دارد که بخواهیم به‌واسطه پنجره اتاق به آن دید داشته باشیم؟ هم‌چنین وجود نور طبیعی در داخل یک سازه تا چه میزانی برای ما حائز اهمیت است و آیا به دلیل استفاده از آن، حاضر به تغییرات کلی در نقشه ویلای خود هستیم؟

 

 • استفاده از متریال مناسب در ویلا سازی

به‌طور کلی بهره مندی از متریال مناسب در ساخت یک ویلا، علاوه بر دوام و طول عمر سازه در کیفیت زندگی ساکنین آن، هم نقش بسزایی دارد. درواقع ما اگر از متریال نا مناسب در ساخت سازه خودمان استفاده نماییم، در آینده خصوصاً در شرایط آب و هوایی مثل شمال با مشکلاتی جدی مواجه خواهیم شد.

 

 • مشخص نمودن بودجه

علاوه بر موارد مذکور، تعیین بودجه و هزینه ساخت ویلا از مهمترین عناصری به شمار می‌رود که پیش از طراحی و ساخت ویلا باید به آن توجه داشته باشیم. درواقع یک تیم طراحی که قرار است برای ما ویلا بسازد باید بداند که بودجه کلی که ما برای انجام این پروسه در نظر داریم به چه میزانی است.

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا مدرن

 

نتیجه گیری

ما در این مقاله به اصول کلیدی ویلا سازی پرداختیم. در ادامه با شما مخاطبین محترم هر یک از اصول ویلا سازی مورد بررسی قرار دادیم. در کل رعایت اصول کلیدی در ویلاسازی امری بسیار مهمی است که باید به آن‌ها توجه داشت. امید است مقاله اصول کلیدی ویلا سازی که باید بدانید! برای شما مخاطبین محترم مفید بوده باشد. لطفاً پس از مطالعه کامل مقاله نظرات و تجارب شخصی خود را در زمینه اصول ویلا سازی با ما در وب‌سایت ویلاسازی به اشترک بگذارید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *