آیا تفاوت بالکن و تراس و ایوان را می دانید ؟هر کدام چه مزایا و معایبی دارند؟

تفاوت بالکن و تراس و ایوان در چیست؟ بالکن، تراس و ایوان سه واژه ای هستند که در معماری امروز بسیار استفاده می شوند. هر سه فضای باز هستند که در انواع ساختمان ممکن است به کار برده شوند. این سه فضا از نظر شکل، اندازه، کاربری و موقعیت با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در این مقاله ویلاسازی مجریان به بررسی تفاوت های هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

تفاوت بالکن و تراس و ایوان چیست؟

تشخیص تفاوت بالکن و تراس و ایوان می تواند سخت باشد. هر سه فضایی آزاد و باز هستند که در طراحی ساختمان استفاده می شوند. با این حال نکاتی وجود دارد که به ما کمک می کند تا آنها را از یکدیگر تشخیص دهیم. با تعریف و بررسی ویژگی های هر یک می توان راحت تر تفاوت میان این سه واژه معماری را درک کرد.

ویژگی هابالکنایوانتراس
شکلمعمولا به صورت مستطیلمستطیل یا مربع شکلمعمولا مستطیل یا مربع شکل
اندازهاغلب کوچک استمعمولا بزرگ استاغلب بزرگ است
کاربرداستراحت، تماشای منظره بیرونقرار دادن مبلمان، استراحت، تماشای منظره و استفاده از نور طبیعیاستراحت، تماشای فعالیت های ورزشی، کاشت گیاه
موقعیتدر طبقه های 1 به بالادر طبقه پایین ساختمان یا در پشت بام قرار دارددر طبقات بالای ساختمان یا در پشت بام

 

بالکن چیست؟

در تفاوت بالکن و تراس و ایوان، ابتدا به تعریف بالکن می پردازیم. بالکن (Balcony) عرض زیادی ندارد و در تعریف انگلیسی به اینگونه تعریف شده است: «یک طبقه با عرض کم که به بخش بیرونی ساختمان متصل شده و دور آن حصار یا نرده وجود دارد».

کلمه بالکن از کلمه ایتالیایی قدیمی balcone گرفته شده است و قدمت آن به قرن 17 بر می گردد. ردپای آن را می توان در منابع آلمانی نیز مشاهده کرد که به زبان پروتو-ژرمنی آن را با نام balkon خطاب کرده اند. یکی از معروف ترین بالکن های جهان، بالکن ژولیت در ورونا، ایتالیا است.

بالکن فضایی است که از یک یا چند طرف توسط دیوار یا نرده محصور شده و معمولاً به صورت نیمکت دار است. بالکن معمولاً در طبقات بالای ساختمان ها ساخته می ‌شود و از آن برای استراحت، تماشای مناظر بیرونی و قرار دادن گل و گیاه استفاده می ‌شود. در آپارتمانی های امروزی اغلب بالکن دارای یک سقف هستند.

جالب است بدانید بالکن تنها به فضای خارجی ساختمان اشاره ندارد و در طراحی و ساخت تئاتر و اپرا به بالاترین ردیف صندلی نیز بالکن می گویند. با این حال این اصل درباره آن تغییر نمی کند که یک نرده یا دیوار کوتاه آن را احاطه کرده است.

ایوان چیست؟

ایوان ریشه در معماری ایرانی دارد و حتی در اشعار پارسی نیز به آن اشاره شده است. ایوان فضایی باز است که در طبقات پایین ساختمان ها یا در پشت بام ساخته می شود. ریشه کلمه ایوان از کلمه پهلوی فارسی «بان» به معنی خانه است.

ایوان در معماری ایرانی، فضای بلند و بزرگ است که معمولا از سه طرف بسته و از یک سو باز است. ایوان ها معمولا فضاهای میان ورودی و خروجی ساختمان هستند. ایوان ها معمولا دارای یک طاق هستند که از تابش خورشید جلوگیری کرده و به جریان یافتن هوا به داخل ساختمان کمک می کنند. اجرای ایوان می توان به بنا برجستگی و شکوه ببخشد.

همان طور که اشاره کردیم، ایوان در طبقه اول یا در نزدیک حیاط ساخته می شود و در مناطق خوش آب و هوا محلی برای گردهمایی و استراحت است. عرض آن نسبت به بالکن بسیار بیشتر است و مبلمان و وسایل بیشتری را می توان در فضای آن قرار داد.

تراس چیست؟

تراس (terrace) آخرین واژه ای است که در تفاوت بالکن و تراس و ایوان بررسی خواهیم کرد. تراس فضایی باز است که در طبقات بالای ساختمان‌ ها یا در پشت بام ساخته می‌ شود. تراس معمولاً از چهار طرف باز است و برخلاف ایوان و بالکن سقفی برای آن ساخته نمی شود. از آن برای استراحت، تفریح، انجام فعالیت‌های ورزشی و قرار دادن مبلمان و وسایل باغی استفاده می‌شود.

کلمه تراس از کلمه فرانسوی قدیم terrasse گرفته شده که به معنی «تپه زمین» است. این کلمه بعدا در قرن شانزدهم به زبان انگلیسی وارد شد. نمونه های از تراس های معماری اولیه در خاورمیانه در نهال اورن یافته شده است.

تراس یک فضای بزرگ سنگ فرش شده یا دارای چمن مصنوعی است و حتی در استادیوم های فوتبال نیز از آن استفاده می کنند. در حالی که بالکن سکویی است که دیوار ساختمان بیرون می آید و با نرده محصول می شود و از طریق یک پنجره یا در می توان به آن دسترسی داشت. بالکن معمولا از تراس کوچک تر است. بالکن معمولا یک فضای خصوص است در حالی که تراس می تواند یک فضای عمومی باشد.

بیشتر بخوانید: ترفند خلاقانه برای بزرگ نشان دادن ویلاهای کوچک

سخن پایانی

در این مقاله ویلاسازی مجریان به تفاوت بالکن و تراس و ایوان پرداختیم. تفاوت های مطرح شده کلی هستند و جزئیات طراحی می تواند با توجه به سلیقه و نیاز مالک ویلا یا ساختمان متفاوت باشد. به عنوان مثال ممکن است فردی بخواهد تراسی مسقف داشته باشد. همچنین، در برخی مناطق، از اصطلاحات دیگری مانند «بهار خواب» برای اشاره به فضای بالکن یا تراس استفاده می شود.

سوالات متداول

  • تفاوت بین ایوان و تراس چیست؟

ایوان در طبقه اول ساختمان است در حالی که تراس در طبقه های بالاتر یا پشت بام ایجاد می شود.

  • ابعاد تراس بزرگتر است یا بالکن؟

بالکن فضایی کوچک است در حالی که تراس می توان عرض زیادی داشته باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *