راهکارهای خلاقانه در طراحی ویلا

راهکارهای خلاقانه در طراحی ویلا

راهکارهای خلاقانه در طراحی ویلا

راهکارهای خلاقانه در طراحی ویلا با تمرکز بر ترکیب شیوه‌های سنتی و مدرن زیبایی و رفاه را برای ساکنین سازه به ارمغان می‌آورد! باتوجه به اینکه این روزها بیشتر شاهد ساخت خانه‌های آپارتمانی و چند واحدی هستیم، امّا هنوز خانه‌های ویلایی ارزش و جایگاه خاص خود را دارند. درواقع این خانه‌ها به‌واسطه فضای بیشتری که در اختیار ساکنین قرار می‌دهند، زندگی را به مراتب راحت‌تر و آزادانه‌تر خواهند کرد.

امروزه باتوجه به نیاز بشر برای آرامش روحی استفاده از ویلاهای در دل طبیعت بسیار طرفدار پیدا کرده است. در این بین بهره‌مندی از راهکارهای خلاقانه در طراحی ویلا با تمرکز بر ترکیب شیوه‌های سنتی و مدرن علاوه بر جنبه زیبایی، رفاه ساکنین را به دنبال دارد.

ما در این مقاله قصد داریم به موضوع راهکارهای خلاقانه در طراحی ویلا بپردازیم، پس تا انتهای مقاله از وب‌سایت ویلاسازی با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب در این مقاله:

 • راهکارهای خلاقانه در طراحی ویلا
 • طراحی ویلا سنتی
 • طراحی ویلای مدرن
 • روش‌های ایده‌آل در طراحی ویلا
 • ترکیب سنتی و مدرن در طراحی ویلا

 

راهکارهای نوین در طراحی ویلا

طراحی ویلا به‌صورت خلاقانه در شمال سبکی ساده و مشخص دارد. جهت دستیابی به یک طراحی عالی باید این اطمینان حاصل شود که رنگ، بافت و تمام عناصر طراحی به‌طور دقیق و تمیز انتخاب شوند. امروزه انواع ویلاهای مدرن در شمال معمولاً از طیف گسترده‌ای سبک معماری و طراحی داخلی پیروی می‌نمایند. سبک رایج در طراحی ویلا در دسته‌بندی مختلف شامل موارد زیر است:

 • نئوکلاسیک
 • نئو ویکتوریا
 • نئو مدیترانه‌ای
 • سبک سنتی و مدرن

شایان ذکر است که موارد مذکور در اصول طراحی ویلا مدرن در شمال جای دارند.

 

بیشتر بخوانید: بازسازی منازل

طراحی ویلا سنتی

در چنین رویکردی بازگشت به معماری گذشته خانه‌های ویلایی به سبک سنتی و قدیم مورد توجه قرار می‌گیرد. باید توجه داشت که برخلاف نظر برخی از مردم شیوه سنتی در طراحی ویلا در معنی طراحی قدیمی و از مد افتاده نخواهد بود. بلکه معنای این سبک بهره‌مندی از اصول طراحی سنتی بناها و خلق ویژگی‌های آن در یک ویلا لوکس و مدرن است.

به‌طور کل اصولی که طی قرن‌ها براساس فرهنگ و اقلیم خاص هر منطقه‌ای شکل گرفته، سبک سنتی را تشکیل می‌دهد. طراحی ویلا به شیوه سنتی ایرانی هم برگرفته از سنت‌های معماری اصیل ایرانی شکل گرفته است.

 

طراحی ویلای مدرن

سبک مدرنیسم، از دیگر سبک‌های بسیار مشهور و پرطرف‌دار در ایران و سایر کشورهای جهان است. به موجب این امر اکثر ویلاهایی که امروزه می‌بینیم، بر مبنای این سبک طراحی شده‌اند. باتوجه به اینکه شاید سبک طراحی ویلا مدرن نسبت به دیگر سبک‌ها جدیدتر باشد، امّا به‌خاطر زیبایی و ویژگی‌های جالبی که دارد در همین مدت‌ کوتاه توانست تا به یکی از سبک‌های موردعلاقه بسیاری از معماران و طراحان داخلی مبدل گردد. البته لازم به ذکر است که از سبک مدرن تنها جهت ساخت ویلا استفاده نمی‌شود و این سبک در ساخت دیگر بناها مثل آپارتمان‌ها هم کاربرد گسترده‌ای دارد.

بیشتر زیبایی طراحی ویلای مدرن به‌خاطر ساده بودن آن‌هاست. درواقع طراحی مدرن باتوجه به منحصربه‌فرد بودنش، محدودیتی زیادی ندارد. به موجب این امر امکان ندارد که ویلاهای طراحی شده بر پایه این سبک ظاهرهای مشابه به هم پیدا کنند.

 

روش‌های ایده‌آل در طراحی ویلا

همان‌طور که در مطالب بالا عنوان شد، در زمان طراحی و ساخت ویلا استفاده از راهکارهای خلاقانه نتیجه مطلوب‌تری برای ساکنین سازره به دنبال دارد.

 

عملکرد و بهینه سازی فضا

در زمان ساخت یا حتّی بازسازی ویلا، نکات و موارد بسیار زیادی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را در ماهیت سازه اجرا نمود. در بین تمام گزینه‌های موجود، جدیدترین ایده های ساخت ویلا شامل مواردی می‌شود که علاوه بر زیبایی، عملکرد و بهینه سازی فضا بالاترین ارزش را برای سازه به ارمغان بیاورد.

از بارزترین بهینه سازی فضا می‌توان به موارد مهم زیر اشاره کرد:

 • زیر زمین‌های عمیق‌تر با دیوارهای بلند در ویلا ایجاد نماییم.
 • تبدیل نمودن زیرزمین به مکان هیجان‌انگیز
 • اضافه کردن پنجره‌های بلند در ویلا
 • در آشپزخانه‌های ویلا از جزیره‌های بزرگ تری استفاده نماییم.
 • استفاده از سیستم‌های گرمایشی تابشی از کف

 

بیشتر بخوانید: بازسازی دفتر کار

ترکیب سبک‌های مختلف در طراحی ویلا

از جمله مزایای بارز خانه‌های ویلایی می‌توان به این نکته اشاره کرد که عموماً دست کارفرما جهت مانور دادن در طراحی و چیدمان فضا باز است. زیرا با این کار فضای بسیار بیش‌تری در اختیار خواهد داشت.

از دیگر نکات مهم این است که معمولا ویلاها کاملا شخصی ساز ساخته می شوند، پس شما هم می‌توانید از ایده‌های متعددی در ساخت آن استفاده نمایید. به‌عنوان‌مثال در طراحی ویلا می‌توان از ترکیب شیوه‌های سنتی و مدرن بهره برد.

سبک‌های مورد استفاده در طراحی داخلی بسیار باهم متفاوت هستند. در خانه‌هایی که فضای بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد، می‌توانید از این سبک‌ها به‌صورت ترکیبی بهره‌مند شوید.

جهت این منظور در جدیدترین ایده‌های طراحی ویلا توصیه می‌گردد که به‌عنوان می‌توانید نمونه آشپزخانه را به سبک مدرن بسازید و در مقابل بخشی از خانه را به سبک سنتی دیزاین نمایید. به موجب این امر شما می‌توانید از هر چیزی که لذت می‌رید در این فضاهای مجزا استفاده کنید.

 

تمرکز در طراحی فضای سبز حیاط ویلا

باتوجه به مشغله زیادی که زندگی‌های امروزی وجود دارد، معمولاً اشخاص جهت سپری نمودن زمان خود در فضاهای سبز و ارتباط برقرار کردن با طبیعت زمان کافی ندارند. در حالی که گیاهان و این فضای روحیه بخش و سبز جهت تقویت روحیه اشخاص بسیار ضرورتی است.

به موجب این امر افراد بیشتری مایلند تا در خانه‌های خود یک فضای سبز منحصربه‌فرد را داشته باشند. همین رویکرد حتّی در اشخاصی که ساکن آپارتمان های کوچک هم رویت می‌شود.

علاوه بر موارد مذکور از دیگر راهکارهای خلاقانه در طراحی ویلا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • توجه داشتن به نور و روشنایی خانه
 • نورپردازی حرفه‌ای
 • هماهنگی طراحی داخلی ویلا با نمای ویلا
 • موقعیت پنجره‌ها در طراحی ویلا

 

بیشتر بخوانید: بازسازی ویلا

ترکیب سنتی و مدرن در طراحی ویلا

علاوه بر مواردی که در مطالب بالا عنوان شد، می توان در طراحی ویلا با تمرکز بر ترکیب شیوه‌های سنتی و مدرن هم استفاده نمود. درواقع ترکیب این دوسبک باتوجه به خصوصیاتی که دارند، در ایجاد یک ویلای منحصر به فرد و زیبا نقش بسزایی دارند. در حال حاضر استفاده از تریکب این دو سبک به دلیل تضادهایشان در جنبه های بصری فضای دلنشین را برای ساکنین به ارمغان می‌آورند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *