شناخت ریز فضاهای ویلا لاکچری صفر تا صد

موضوعات این مقاله

ریز فضاهای ویلا لاکچری

طراحی ویلا لاکچری

طراحی ویلا یا طراحی خانه ویلایی در تمام دنیا از پر طرفدار ترین گرایش های طراحی معماری است. ویلا لوکس و بزرگ، اقامتگاه ییلاقی زیبایی است که بسیاری افراد را مجذوب خود میکند. دوری از فضاهای شلوغ شهری و سکونت در یک منطقه خوش آب و هوا و آرام، مزیت داشتن یک طراحی ویلا در دامان طبیعت است. ویلا های لاکچری علاوه بر فضاهای سکونتی، دارای امکانات لوکس و فضا سازی های چشمگیر هستند که می توان شناخت ریز فضاهای ویلا لاکچری صفر تا صد را بدست آورد.

 

در این بناهای لوکس، امکانات تفریحی و ورزشی مانند زمین تنیس، استخر، اتاق بازی، سینمای خانگی و…. اقامت و گذران اوقات فراغتی لذت بخش، برای ساکنان ویلا فراهم است. استخرهای روباز برای استراحت و آفتاب گرفتن، آتشگاه و دیگر فضاهای نیمه محصور، در فضای بزرگ ویلاهای لاکچری قابلیت اجرایی دارند. همچنین در ساخت ویلا های لاکچری از متریال مرغوب و گران قیمت استفاده می شود و فضا های لوکس و تجمّلی هستند. طراحی داخلی ویلا های لوکس و انتخاب مبلمان در آن ها نیز نیازمند دیدی تخصصی و همه جانبه است. برای اطلاعات بیشتر و بررسی دقیق تر با ویلاسازی همراه باشید.

 

شناخت ریز فضاهای ویلا لاکچری

واضح است که غالبا برای طراحی ویلا فلت لاکچری به جز برپا کردن عمارت اصلی، نیاز به ساخت و ایجاد محوطه سبز در اطراف آن را نیز خواهیم داشت تا ماهیت و هویت ویلا شکل بگیرد. برای ساخت ویلا حتما باید پلان به شکل مهندسی شده، مانند هر سازه دیگری ایجاد گشته و پس از آن عملیات اجرایی از جمله گود برداری و سایر موارد به انجام برسد. در نظر داشته باشید که بررسی وضعیت خاک پیش از گود برداری و اضافه کردن سازه نگهبان به شکل لازم، حتما باید به شکل کاملا اصولی، پیاده سازی شود. با توجه به شرایط جغرافیایی و سلیقه و خواست مشتری، نوع مدل طراحی ویلا لاکچری و مصالح لازم در ساخت و ساز آن تعریف شده و مطابق همان الگو پیش خواهد رفت.

 

در مرحله بعدی اسکلت عمارت ویلا برپا شده و ساخت و ساز پیش می رود. و همین طور ایجاد تاسیسات، لوله کشی ها، اضافه کردن سقف کاذب، سیم کشی و … از مراحل بعدی ساخت و ساز ویلا لاکچری به حساب می آیند و باید در هر مرحله نسبت به سبک دکوراسیون داخلی ساختمان ویلا لاکچری توجه کافی را داشت. چیزی که در ساخت ویلا باید حتما مورد توجه قرار گیرد، فاصله گرفتن از الگوی ساخت و ساز شهری است. در ساخت چنین عمارت هایی، نیازمند جریان دادن روح طبیعت و متفاوت ساختن این بناها با ساختارهای شهری هستیم تا همان حال و هوای دوست داشتنی به وجود بیاید.

در ویلاهای لاکچری و بزرگ، معمولا پیرامون راه پله، جلوه زیبا و جذابی خلق می کند. در پایان خاطر نشان می شود برای ساخت یک ویلای لاکچری و زیبا که به خوبی پاسخگوی نیازهای شما باشد، مشاوره طراحی ویلا، کاری ضروری است. یک شرکت طراحی ویلا که دارای تخصص و سابقه کافی در این کار باشد، می تواند بهترین مشاوره طراحی ویلا را به شما ارائه دهد. از این رو شناخت خواست های شما را مطابق با برنامه فیزیکی ویلا و ایده های طراحی ویلا پیش می برد.

 

بیشتر بخوانید: طراحی رومی ویلا

 

انتخاب محوطه فضای سبز!

در طراحی ویلا لوکس اهمیت زیادی دارد که محوطه سبز را در نظر گرفته باشید. طراحی و ساخت ویلا به شکلی است که حتما باید محوطه ای را برای ایجاد فضای سبز در نظر گرفته و ساختمان ویلا را در آن قرار دهید. بسته به این که پتانسیل محوطه و زمین در اختیار شما چه اندازه باشد، برای متراژ محوطه فضای سبز تصمیم گیری خواهد شد. هر آن چه و هر آن قدر که فضای سبز گسترده باشد، در نهایت تجهیزات بیشتری در آن جای خواهد گرفت و می توان محوطه ویلا را به شکلی کاربردی تر و زیبا تر تجهیز کرد.

 

ایجاد فضای سبز!

پس از آن که محوطه سازی ویلا انتخاب شده و مساحتی به آن اختصاص یافت نسبت به فضای سبز تصمیم گیری می شود. ایجاد فضای سبز با توجه به منطقه جغرافیایی، قابلیت کاشت گل و گیاهان مختلف، بودجه و سایر موارد تصمیم گیری خواهد شد. با در نظر گرفتن تمام این موارد، نسبت به ایجاد فضای سبز اقدام می شود. هر آن قدر که فضای سبز وسیع تر و زیباتری باشد و از المان های درخت، سبزه و گل های مختلف و بوته های گوناگون بیشتر استفاده شود، زیبایی و سر سبزی بیشتری در محوطه فضای سبز ویلا فراهم خواهد شد.

این همان چیزی است که در ویلاها می خواهیم؛ دسترسی به یک ساختمان زیبا که در قلب منطقه ای سرسبز واقع شده باشد. ولی همیشه شرایط لازم برای احداث چنین محوطه ای به راحتی فراهم نیست. زمین های مستطیل شکل طولانی، که عرض و طول آن ها تناسب درستی با یک دیگر ندارند یا زمین های دارای نواقص، همگی باعث می شود تا امکان طراحی فضای سبز و طراحی ساختمان ویلا، با مشکلات روبرو شود.

 

احداث ساختمان به شکل باز!

ساختمان ویلا باید با فرمولاسیون باز طراحی شود، به این معنا که از دیوارهای پر از پنجره با شیشه های قدی تا حد امکان استفاده شده و به خوبی نور از محوطه بیرون به داخل تابیده شود. چیزی که در فرمول طراحی ویلا در بخش احداث ساختمان می خواهیم قرار گرفتن ساختمان در جایی میان فضای سبز است. البته در صورتی که این امکان در محوطه ویلا وجود داشته باشد، بهترین  فرمول طراحی ویلا، قرار گرفتن آن در میانه محوطه به شکلی است که در هر ضلع از ساختمان، مماسی با فضای سبز داشته باشیم. در این صورت ساختمان ویلا در یک طرف واقع شده و سمت دیگر آن به فضای سبز اختصاص خواهد یافت.

 

سبک کلاسیک!

اساسا ویلا هایی که به سبک کلاسیک طراحی می شوند، لاکچری هستند. چراکه برخی فاکتورها مانند گرایش به سمت طراحی تجملاتی، سقف های مرتفع و باز شو های متعدد که از شاخصه های ویلای لاکچری است در این سبک چشمگیر می باشد. در طراحی ویلای کلاسیک معمولا استفاده از تزئینات و نقش و نگارهای ریز و درشت برای فضای داخلی و نمای ویلا گسترده است و به همین دلیل با ورود به چنین ویلایی، احساس شکوه و تجمل ایجاد می شود. از دیگر ویژگی های این سبک در طراحی ویلا لاکچری می توان به سنگ تراش های زیبا، کف سازی صیقلی، ابزار کاری های حرفه ای و ظریف در دیوارها و همچنین وجود ستون ها و تزئینی جذاب در نما اشاره کرد.

 

سبک روستیک و سنتی!

استفاده از سبک های روستیک و سنتی نیز در طراحی و ساخت ویلاهایی با گرایش لاکچری امکان پذیر می باشند. به طوری که می توان فضای داخلی و سالن ویلا را دلباز و سرشار از نور و روشنایی طراحی کرد. همچنین با در نظر گرفتن تراس های سرتاسری و بزرگ، ضمن ایجاد یک فضای جذاب و شیک برای ویلا، امکانی نیز برای استفاده از نور طبیعی، ارتباط با محوطه و هوای عالی فراهم می گردد. البته طراحی ویلا به سبک روستیک دارای قابلیت تلفیق با سبک های دیگر مانند مدرن نیز می باشد و به این ترتیب می توان از پلان یکسره و فضاهای نیمه باز ویلا با هدف ایجاد منظره ی طبیعی و استفاده از هوای دلپذیر بیرون استفاده کرد.

 

بیشتر بخوانید: طراحی باغ ویلا

 

سبک تلفیقی!

قانون مشخصی برای استفاده از سبک تلفیقی برای طراحی ویلا وجود ندارد زیرا معمولا ترکیب بندی عناصر و اجزای ویلا، براساس زیبایی آن ها در کنار یکدیگر است. در این روش با برهم زدن عادت ها، یک فضای جالب و در عین حال دلپذیر به وجود می آید و از عناصر موجود در سبک های مختلف برای طراحی ویلا لاکچری بهره برده می شود. مثلا کاغذ دیواری ها به سبک مدرن و پرده ها و مبلمان به سبک کلاسیک در کنار یکدیگر فضای جذابی را خلق می کنند.

 

ویلای دوبلکس!

یکی دیگر از گرایش های محبوب در اجرا و ساخت ویلای مدرن و لاکچری، طراحی ویلا دوبلکس و تریپلکس برای ویلا است. این نوع از ویلا ها در دو یا سه طبقه اما در یک فضای واحد ساخته می شوند که معمولا فضاهای عمومی مانند سالن و آشپزخانه در تراز ورودی یا طبقات پایین و فضاهای خصوصی مانند اتاق خواب در طبقات بالایی واقع گردیده اند. در این نوع سبک ویلا سازی، معمولا پله ها نقش مهمی در طراحی فضا و ارتباط میان طبقات ایفا می کنند.

به همین دلیل تلاش میکنیم در اطراف این آیتم از ایده های مختلف برای بهتر شدن و جذابیت فضای ویلا استفاده شود. البته در طراحی ویلا لاکچری دوبلکس، بهره گیری از مشاوره های یک شرکت دارای تخصص و تجربه در زمینه طراحی ویلا برای پاسخگویی به کلیه نیازهای شما، ضروری می باشد. به این ترتیب، پروژه ساخت ویلا با شناخت خواسته های شما و با برنامه ریزی و ایده های مطرح شده، پیش خواهد رفت.

 

نکات مهم در طراحی ویلا لاکچری!

رعایت برخی نکات در ریز فضاهای ویلا لاکچری بسیار مهم برای طراحی صحیح و بی نقص یک ویلای لوکس و مدرن، نقش بسزایی داشته و موجب می گردد که از ویلای ساخته شده نهایت استفاده و لذت را ببرید. درواقع به همان اندازه که فاکتورهای زیبایی شناختی در اجرای یک ویلای لاکچری موثر هستند، برخی ویژگی ها نیز که در آسایش و راحتی ساکنین نقش دارند نیز بایست مورد توجه قرار بگیرند. این ویژگی ها از قرار زیر می باشند:

 

موقعیت زمین و ساختار فرهنگی منطقه!

یکی از نکات مهمی که توجه به آن در طراحی ویلا لاکچری بسیار مهم و ضروری میباشد، موقعیت زمین و نوع تقسیم بندی و طراحی نقشه و بخش های مختلف با توجه به زوایای دید ویلا از بیرون است. این مسئله با شرایط فرهنگی منطقه محل اجرا رابطه مستقیم داشته و از موضوعاتی است که در آرامش ساکنین نیز تاثیر عمده و قابل توجهی دارد. در واقع باید وضعیت ویلا را از دید ساختمان های اطراف به دقت مورد بررسی قرار داده تا بتوانید از فضا های تفریحی و امکانات ویلا، نهایت استفاده را داشته باشید.

 

توجه به اقلیم منطقه در طراحی ویلا!

سازگاری متریال و مصالح به کار رفته در ویلا با اقلیم و شرایط آب و هوایی منطقه یکی دیگر از نکاتی است که برای ساخت ویلا باید به دقت مورد بررسی قرار گرفته باشد. مثلا در صورتی که قصد طراحی ویلا در یکی از شهرهای شمال کشور را داشته باشید لازم است از متریالی که دارای مقاومت بالا در برابر فرسودگی ناشی از رطوبت هستند، استفاده کنید.  معمولا در ریز فضاهای ویلا لاکچری از مواد اولیه و مصالح مرغوب و باکیفیت استفاده می شود که این مسئله از دلایل استحکام سازه و تاخیر در فرسودگی آن ها به شمار می رود. البته استفاده از متریال با کیفیت هزینه ساخت ویلا را افزایش می دهد اما نباید در این مورد کیفیت را فدای قیمت کرد.

 

توجه به آسایش و امنیت ساکنین!

معمولا اکثر ویلاهای لوکس

در مناطقی به دور از فضای شلوغ شهری طراحی و ساخته می شوند. اما علاوه بر آن، باید برای ایجاد امنیت حداکثری و راحتی ساکنین، احتمال بروز شرایط اضطراری را نیز درنظر گرفت. مثلا از وجود مراکز درمانی و یا آتش نشانی در منطقه محل احداث ویلا اطمینان داشته باشید. همچنین به همان اندازه که طراحی ویلا لاکچری در یک طبیعت زیبا و خوش آب و هوا با اهمیت است، فاصله ویلا تا اتوبان و جاده های شلوغ نیز اهمیت دارد، زیرا از جمله موارد بسیار ضروری در تامین آرامش ساکنین، سکوت و دوری از رفت و آمد وسایل نقلیه است. در کنار تمام موارد ، رعایت اصول زیبایی و تهیه کلیه امکانات لازم برای تفریح و آرامش در ویلا ضروری می باشد.

 

بیشتر بخوانید: طراحی نمای ویلا

 

تاثیر طراحی لاکچری در کاربری ویلا!

ریز فضاهای ویلا لاکچری ، علاوه بر امتیازاتی که از نظر زیبایی و امکانات فوق العاده دارد، از نظر کارایی و عملکرد نیز برخوردار از مزایای متعدد می باشد یعنی در این سبک طراحی، تمامی فضاهای ویلا دارای کاربری ویژه ای هستند و عملا هیچ نقطه ای فاقد استفاده نخواهد بود. در واقع از آن جا که تمامی امکانات و فناوری ها در طراحی ویلا لاکچری به کار برده می شود، بدیهی است که نتیجه حاصل از تلاش مهندسین معمار و طراحان و همچنین جدیدترین تکنولوژی ها، چیزی به غیر از رضایت کارفرما نباشد.

می توان گفت که آنچه در طراحی ویلاهای لوکس و لاکچری در درجه اول اهمیت قرار دارد، کارایی ویلا و سپس زیبایی و ظاهر چشم نوار آن است. علاقمندان به اجرای طرح های لاکچری و مدرن در ویلای خود بهتر است بدانند که امروزه اجرای چنین سبکی در دنیا رتبه اول را در میان گرایش های مختلف داشته و کشورهای اروپایی یا آمریکایی از جمله طرفداران چنین طراحی هایی برای منازل ویلایی خود می باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *