ساخت استخر روی پشت بام ؛ طراحی استخر در روف گاردن

ساخت استخر روی پشت بام| مجموعه ویلاسازی

طراحی ویلا استخردار و ساخت استخر روی پشت بام نیاز به تخصص، تجربه و تکنولوژی بالایی دارد. یکی ازخلاقیت‌های شرکت‌های مهندسی ایجاد اماکن آبی و تفریحی برفراز برج‌ها و مجتمع‌های مسکونی در کلان شهرهاست. به‌طورکه زیباییی شهر را می‌توان در روز و شب از داخل استخر با نمای شیشه‌ای دید و از آن لذت برد. طراحی و ارگونومی ساخت از جمله موارد مهم در انتخاب، ساخت و پیاده‌سازی یک استخر بر روی پشت بام است. استخرهایی که در پشت بام نصب و راه‌اندازی می‌شوند به‌دوصورت موقت و ثابت نصب هستند که در ادامه مقاله به شرح هرکدام از آن‌ها پرداخته‌ایم.

 

بیشتر بخوانید: بازسازی منازل

 

ساخت استخر روی پشت بام

برای ساخت استخر در روف گاردن باید عوامل مهمی را در نظر بگیریم که عبارتند از:

 • آیا ساخت استخر روی بام برای همسایه‌ها مزاحمتی ندارد؟
 • آیا ساختمان متوانایی تحمل وزن یک استخر و فشار هیدرولیکی ناشی از آن را دارد؟
 • درباره محافظت در برابر نشت آب چه کنیم؟

علاوه بر موارد مذکور برای طراحی استخر روی پشت بام باید به این نکته هم توجه کرد که در یک نقطه هزاران گالن آب وجود دارد و ما باید روشی مناسب جهت نگه داشتن این حجم مایع را در نظر بگیریم. ما در مقاله طراحی و ساخت استخر روی پشت بام قصد داریم تا شما مخاطبین محترم را با نحوه ساخت این سازه تفریحی آشنا نماییم. سپس در ادامه باهم به بررسی موارد ایمنی در هنگام ساخت استخر در روف گاردن خواهیم پرداخت. پس جهت آشنایی با این سازه با ما تا انتهای مقاله از وب‌سایت ویلاسازی همراه باشید.

فهرست مطالب در این مقاله:

 • استخر پشت بام
 • شرایط ساخت استخر در روف گاردن
 • هزینه ساخت استخر در روف گاردن
 • نحوه محاسبه وزن استخر روی پشت بام
 • ساخت استخر در روف گاردن
 • نکات مهم در زمان ساخت استخر
 • ساخت استخر روی پشت بام با فایبرگلاس
 • نگهداری استخر
 • نتیجه‌گیری

ساخت استخر روی پشت بام، با ایجاد فضای زیبا و لاکچری لذت شنا کردن را دوچندان می‌کند. این سازه به‌دلیل طراحی جدیدی که دارد به‌مدرن‌تر شدن زندگی شما کمک می‌نماید. وجود استخر در بام، فرصتی مناسب برای اشخاصی است که فضای کافی در خانه نداشته و تمایل به ساخت استخر خصوصی را دارند. با ساخت استخر روف گاردن، ساکنین از وجود آن لذت می‌برند و با شنا کردن در ارتفاعات و استفاده ویو اطراف در زیر سقف آسمان تجربه‌ای متفاوت را حس خواهند کرد.

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا مدرن

 

شرایط ساخت استخر در روف گاردن

شاید شما دوست دارید یک استخر شنا داشته باشید، امّا فضای کافی و زمین خالی جهت احداث این سازه را ندارید. یا اینکه شما در یک محله شلوغ زندگی می‌کنید و نمی‌توانید چیزی بزرگ‌تر از یک استخر کودکان در قسمت چمن کوچک بیرون و حیاط منزل خود جای دهید. امّا مشکلی نیست شما می‌توانید با ساخت استخر روف گاردن خانه خود این سازه تفریحی را داشته باشید. همانطور که به این نکته واقفید، همه‌چیز روی کاغذ انجام شدنی است، امّا باید دید که ساختن استخر بر روی پشت بام آیا امکان‌پذیر خواهد بود یا خیر؟ پاسخ به این سوال مثبت است و راه‌حل مناسب برای طراحی و ساخت استخر روی پشت بام چیست؟ درواقع این نوع استخر شنا کمی متفاوت از مدل رایج و زمینی بوده و شما باید عوامل مختلفی را برای آن درنظر داشته باشید. این عوامل تنها مربوط به فرایند نصب نیست، امّا یکی از مهم‌ترین بخش‌های رسیدن به هدف است. در مطالب بالا سوالاتی برای ساخت این سازه مطرح شد، که حتماً باید به آن‌ها توجه داشته باشیم. علاوه بر موارد مذکر برای ساخت استخر روی پشت بام باید عوامل زیر را هم در نظر گرفت.

 • شرکت بیمه منزل خود را بررسی نمایید تا مطمئن شوید آن‌ها در صورت نشت یا دیگر آسیب‌های ساختاری چه مواردی را پوشش می‌دهند.
 • حتماً با کارشناسان خبره ویلاسازی مشورت نمایید تا ببینید آیا باید ابتدا ساختار ساختمان را تقویت کرد. همچنین درباره موافقت همسایگان خود فکر کنید. اگر منزل شما به خانه‌های اطراف خیلی نزدیک باشد و یا یک ساختمان را به اشتراک بگذارید، تاثیر یک استخر را بر روی پشت ‌بام و خانه‌های آن‌ها در نظر بگیرید.

 

هزینه ساخت استخر در روف گاردن

هزینه طراحی و ساخت استخر روی پشت بام، به عوامل مختلفی بستگی دارد. از این عوامل مهم باید به ابعاد استخر اشاره کرد.ابعاد استخر بنا به خواسته کاربران متغیر است و هرچه ابعاد بزرگتر باشد قطعاً هزینه ساخت آن هم بیشتر خواهد شد. از دیگر عوامل که در هزینه ساخت استخر، تاثیرگذار است باید به جنس استخر اشاره نماییم. استخرها از لحاظ جنس باهم تفاوت دارند و هرکدام از آن‌ها هزینه‌های خاص خود را دارند. درواقع مبلغی که جهت احداث این استخرها صرف می‌شود متفاوت است.

 

ساخت استخر در روف گاردن

 

به‌عنوان مثال هزینه ساخت استخر بتنی با هزینه ساخت استخر پیش ساخته، فرق می‌کند. البته هزینه‌های جانبی بسیاری هم در ساخت استخر، وجود دارد که این هزینه‌ها نسبت به سلیقه مالکان استخر ایجاد می‌شوند. مثلاً هزینه طراحی استخر به شکل مدنظر کاربر در کنار نور پردازی خاص و استفاده از تاسیسات ویژه منجمله هزینه‌های جانبی هستند که نبودشان خللی در کار استخر و زیبایی آن ایجاد نخواهد کرد. معمولاً باهدف بالا بردن سطح رفاه کاربران این موارد به استخر اضافه می‌شود. یکی دیگر از هزینه‌هایی که نمی‌توان از آن چشم پوشی نمود هزینه جرثقیل و هزینه‌های مربوط به راه‌اندازی استخر روی پشت بام است. درواقع جهت حمل مواد، تجهیزات، قطعات و همچنین استخرهای پیش ساخته به بالای ساختمان به یک جرثقیل احتیاج است تا با آن لوازم مورد نیاز جابه‌جا شوند.

 

مطلب پیشنهادی: طراحی روف گاردن ویلا

 

نحوه محاسبه وزن استخر روی پشت بام

محاسبه وزن برای طراحی و ساخت استخر روی پشت بام و دانستن اینکه آیا بنایی که قرار است این سازه روی آن احداث شود توانایی تحمل چنین وزنی را دارد، امری مهم در این این پروسه محسوب می‌شود. جهت محاسبه وزن استخر روی پشت بام، باید در ابتدا حجم استخر را محاسبه نماییم. البته این حجم به‌شکل هندسی استخر نیز بستگی دارد. پس از محاسبه حجم استخر و حجم آبی که آن را پر خواهد کرد، باید درباره اینکه آیا می‌توان در پشت بام ساختمان، استخر احداث کرد یا خیر تصمیم‌گیری شود.

 

ساخت استخر در روف گاردن

استخر در روف گاردن، از جمله امکانات بی نظیری است که امروزه بسیار مورد توجه طراحان ساختمان قرار گرفته است. چراکه این امر باعث شده تا امکانات روف گاردن افزایش یابد و فضای لوکس و زیباتری در این محیط ایجاد گردد. ساخت استخر در روف گاردن با ابعاد و اشکال گوناگون قابل احداث بوده و کاربران بنا به سلیقه خود می‌توانند استخر مدنظرشان را انتخاب کنند. در این بین استخر شیشه‌ای، یکی از انواع استخرها است که استفاده رایجی برای استخر روی پشت بام دارد. درواقع استفاده از استخر شیشه‌ای باعث می‌شود تا فضای جذابی در این محیط ایجاد گردد.

 

 • نکات مهم در زمان ساخت استخر روی پشت بام

نکاتی که درحین طراحی و ساخت استخر روف گاردن باید رعایت شود، عبارتند از:

  • طراحی شکل استخر روی پشت بام، به برنامه‌ریزی دقیقی نیاز دارد تا این اطمینان حاصل شود که استخر قادر است وزن آب را منتقل کند. در این استخرها دیوارها و ستون‌ها باید بار را به زیر ساختمان انتقال دهند.
  • جهت جلوگیری از نشت آب در استخر در روف گاردن، باید از موادی بهره برد که جلوی نشتی آب را در این نوع استخرها گرفت. محبوب‌ترین ماده جهت جلوگیری از نشت، مخلوط بتن مسلح تقویت شده است.
  • سقف پشت بامی که قرار است استخر در آن احداث گردد باید حسابی عایق‌بندی گردد و در منطقه‌ای که احداث می‌شود، حتماً این اطمینان حاصل گردد که آب هیچگونه نشتی به سقف مکانی که زیر استخر قرار دارد، نخواهد داشت.

 

ساخت استخر روی پشت بام با فایبرگلاس

ساخت استخر روی پشت بام با فایبرگلاس، از پیشنهاداتی مناسب جهت ساخت استخر است. زیرا وزن این استخرها بسیار سبک بوده و زمان احداث آن‌ها بسیار کوتاه است. در استخر روی پشت بام، به‌دلیل اینکه نور خورشید به‌صورت مستقیم روی استخر می‌تابد، این نوع استخرها انتخاب مناسبی هستند، زیرا آن‌ها در مقابل تغییرات دمایی آب و هوا از مقاومت بالایی برخوردارند. همچنین استخر فایبرگلاس در مقابل نور خورشید هم بسیار مقاوم است. از دیگر ویژگی‌های استخرهای فایبرگلاس، باید به دوام و طول عمر بالا، نصب سریع، تعمیر و نگهداری آسان، عدم آسیب‌پذیری در مقابل جلبک، مقاومت در برابر کلر و دیگر مواد شیمیایی اشاره کرد.

 

نگهداری استخر

نگهداری و خدمات استخر، از جمله مواردی مهمی است که پس از مرحله طراحی و ساخت استخر روی پشت بام، باید بدان فکر شود. درواقع این کار شامل مجموع اقداماتی است که باعث خواهد شد تا کیفیت آب استخر تغییر نکند و سلامتی افراد را به مخاطره نیندازد. نگهداری از استخر روی پشت بام با نگهداری دیگر استخرها هیچ تفاوتی ندارد. درواقع باید هر چند وقت یک بار سطح آب از حشرات، برگ و دیگر اجسام پاک کرد. نکته مهم اینجاست که حتماً باید از سبز شدن آب استخر جلوگیری شود.

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا کلاسیک

 

نتیجه‌گیری

در پایان چنانچه بخواهیم یک نتیجه‌گیری جامع درباره طراحی و ساخت استخر روی پشت بام، برسیم، باید چنین عنوان کنیم که پس از تصمیم‌گیری در مورد داشتن استخر، نکته مهم اینجاست که آیا خانه شما توان تحمل وزن این نوع استخر را دارد. از دیگر نکات ضروری باید به هزینه‌های استخر روی پشت بام اشاره کرد که بسته به سلیقه، انتخاب طرح، مصالح به کار رفته متغیر است. پس از اتمام ساخت استخر، باید درباره مسائل مربوط به نگهداری این استخر آشنایی لازم را داشته باشیم. در نهایت اینکه این نوع استخرها غیر از ایجاد یک فضای زیبا و لاکچری برای کاربران ودر قیمت نهایی ملک هم نقش بسزایی دارند. چنانچه قصد طراحی و ساخت استخر روی پشت بام خانه خود دارید با کارشناسان ویلاسازی، تماس بگیرید.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *