هر آنچه که باید درباره ساخت ویلا در زمین و اراضی کشاورزی بدانید! آیا امکان پذیر است؟

ساخت ویلا در اراضی کشاورزی

ساخت ویلا در اراضی کشاورزی بدون داشتن مجوزهای لازم کاری نادرست است. تغییر کاربری زمین بدون مجوز با جریمه های نقدی سنگین و حتی تخریب سازه همراه خواهد بود. با این حال، بسیاری برای آنکه بتوانند از محصولات خود مراقبت کرده و در محیط باغ یا مزرعه باقی بمانند، تصمیم می گیرند ویلایی را در زمین کشاورزی خود احداث کنند. برای انجام این کار باید مجوزهای لازم را حتما دریافت کنید. در ادامه این مقاله از وب سایت ویلاسازی به شرایط تغییر کاربری زمین و ساخت ویلا در آن خواهیم پرداخت.

آیا ساخت ویلا در اراضی کشاورزی امکان پذیر است؟

زمین های کشاورزی زیبا و کاربردی هستند. زمانی که با محصول پر می شوند آرامش و زیبایی را به همراه می آورند. بسیاری از افراد دوست دارند در چنین زمین هایی ویلا بسازند تا هم از محیط آن لذت ببرند و هم از محصولاتش استفاده کنند. با این حال ساخت ویلا در اراضی کشاورزی تنها در صورتی امکان پذیر است که در اسناد زمین اشاره شده باشد که این زمین کاربری مسکونی نیز دارد. در صورتی که کاربری زمین مسکونی نباشد، لازم است نسبت به تغییر آن اقدام کنید.

کاربری زمین چیست؟

در سند زمین یا املاک ذکر می شود که در این زمین یا ساختمان چه نوع فعالیتی انجام می شود، به این مسئله کاربری زمین می گویند. این دسته بندی توسط مهندسان شهرسازی انجام شده تا فعالیت ها به طور یکنواخت در یک منطقه پراکنده شوند و همچنین، از تغییرات ناگهانی در محیط روستا و شهر جلوگیری شود. برخی از کاربری های زمین عبارتند از:

 • کاربری مسکونی
 • کاربری تجاری
 • کاربری فضای سبز
 • کاربری کشاورزی (زراعی – باغی)
 • کاربری ورزشی
 • کاربری زمین صنعتی
 • کاربری آموزشی
 • کاربری فرهنگی و مذهبی
 • کاربری بهداشتی و درمانی
 • خدمات شهری
 • تجهیزات شهری

بررسی نوع کاربری زمین

شاید برای شما سوال شده باشد که چگونه کاربری فعلی زمین را تشخیص دهیم؟ همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، در سند زمین نوع کاربری آن نوشته می شود. اگر قصد خرید زمینی را دارید که به شما تعلق ندارد و قصد ساخت ویلا در آن را داشته باشید، پیشنهاد می کنیم ابتدا از شهرداری استعلام بگیرید که آیا زمین مذکور مجوزهای لازم برای ساخت و ساز را دارد یا خیر؟

تفاوت کاربری مسکونی و کشاورزی

ساخت ویلا در اراضی کشاورزی

همان طور که از نامشان پیداست، کاربری مسکونی تنها فضایی برای سکونت افراد را ارائه می دهد و نوعی کشاورزی مکانی برای کاشت و برداشت محصولات است.

ویژگیزمین با کاربری کشاورزیزمین با کاربری مسکونی
کاربریتولید محصولات کشاورزیسکونت انسان ها
نوع استفادهکشاورزی، باغداری، دامپروریساخت و ساز خانه، آپارتمان، مجتمع مسکونی
ضوابط ساخت و سازطبق ضوابط کمیسیون ماده پنجطبق ضوابط طرح جامع و تفصیلی
ارزش اقتصادیمعمولا کمتر از زمین مسکونیاغلب بالا است
درآمدزاییاز طریق فروش محصولاتاز طریق اجاره یا فروش
مزایاتولید محصولات غذایی، حفظ محیط زیستدسترسی به امکانات شهری، امنیت بیشتری
معایبنیاز به نیروی کار، تخریب محیط زیست طبیعیهزینه های بالای ساخت، تراکم جمعیت بالا، آلودگی، تخریب محیط زیست

 

نحوه ساخت ویلا در زمین کشاورزی

ساخت ویلا در اراضی کشاورزی امکان پذیر است به شرط آنکه اقدامات لازم صورت گرفته باشد و شما مجوزهای مربوطه را دریافت کرده باشید. در اولین قدم باید کاربری زمین را تغییر دهید. اما طبق مصوب سال 1374، که در راستای حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها تصویب شده است، تغییر کاربری زمین کشاورزی به هر نوع کاربری دیگر می تواند سخت باشد. برای تغییر کاربری حتما باید به وزارت جهاد کشاورزی مراجعه کرده و با ارائه مدارک خواسته شده نسبت به تغییر کاربری آن اقدام کنید.

عواقب قانونی ساخت ویلا در زمین کشاورزی بدون مجوز

توصیه می کنیم حتما مجوزهای لازم برای ساخت ویلا را دریافت کرده و سپس، ساخت و ساز را آغاز کنید. در صورت عدم دریافت مجوزهای لازم و شروع به ساخت، باید منتظر جریمه و مجازات های سختی باشید. این جریمه می تواند تخریب سازه باشد یا از طرف نهادهای قضایی جریمه نقدی بشوید. عمدتاً جریمه نقدی سه برابر ارزش زمین است.

در صورتی که مطمئن نیستید تغییر کاربری زمین را از کجا شروع کنید یا به چه مجوزهایی نیاز دارید، با مشاوران سایت ویلاسازی از طریق شماره تلفن 09121360868 در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

شرایط ساخت بنا در زمین کشاورزی و مراحل دریافت مجوزها

درخواست تغییر کاربری زمین را به اداره جهاد کشاورزی ارائه دهید. این درخواست را همراه با مدارک مالکیت زمین، نقشه@ها، تاییدیه طرح@ها و استعلامات دستگاه های ذیربط مطابق ماده 7 قانون ثبت کنید.

 • مشخصات زمین شما توسط امور اراضی استان و جهاد کشاورزی بررسی خواهند شد
 • ثبت درخواست ساخت سازه و بنا و گزارش مدیریت جهاد کشاورزی در دبیرخانه کمیسیون
 • کمیسیون با بازدید و بررسی طرح و زمین، دستورات را صادر خواهد کرد.
 • در این مرحله امکان رد یا تایید درخواست وجود دارد.
 • در صورت تایید پس از پرداخت عوارض، مجوزهای لازم صادر می شوند. طبق تبصره 1 اصلاحی ماده یک قانون حفظ کاربری اراضی، مالک تنها یک بار از پرداخت عوارض معاف خواهد بود.
 • در صورت عدم تایید درخواست، اگر ساخت و ساز در محل انجام شود، طبقه ماده 3 قانون حفظ کاربری اراضی، فرد خاطی محکوم به پرداخت جزای نقدی خواهد شد و سازه تخریب می شود.

ساخت ویلا در اراضی کشاورزی

سخن پایانی

در این مقاله ویلاسازی مسئله ساخت ویلا در اراضی کشاورزی را بررسی کردیم. برای ساخت یک ویلای زیبا در محیطی دل انگیز مانند باغ و مزرعه باید مجوز های لازم را دریافت کنید. شما می توانید در این زمینه با کارشناسان ما در تماس باشید تا در انجام مراحل تغییر کاربری و سپس، احداث ویلا شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

 • نوع کاربری زمین را از چه طریق می توان بررسی کرد؟

در سند زمین نوشته شده است که نوع کاربری زمین چیست. همچنین می توانید از شهرداری و سازمان های مرطوب استعلام بگیرید.

 • پس از تغییر کاربری زمین تا چه متراژی را می توان در آن ساخت و ساز کرد؟

ماده 2 قانون حفظ کاربری اراضی اشاره کرده که پس از دریافت مجوزهای لازم می توانید تا 500 متر مربع بنا را بسازید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *