تفاوت دکوراسيون داخلي و طراحي داخلي ويلا در چيست؟

موضوعات این مقاله

طراحي داخلي و دکوراسيون

معمولاً دو عبارت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی، به اشتباه به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌ گیرند. هرچند هدف هر دوی این عبارات، بالا بردن کیفیت زندگی، از طریق بهبود فضا است و بخش‌ های مشترکی با یکدیگر دارند، اما نمی‌ توان این دو را با یکدیگر مترادف دانست. در این مقاله سعی می‌ کنیم تا مرز بین دو عبارت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را برای شما مشخص کنیم. با ما همراه باشید!

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست؟

همان گونه که بیان شد، این دو مفهوم با یکدیگر شباهت دارند، اما نمی‌ توان آنها را مترادف یکدیگر دانست و استفاده این دو عبارت به جای یکدیگر کار غلطی است. برای فهم دقیق تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی، به شرح هر کدام از این مفاهیم می‌ پردازیم.

طراحی داخلی

طراحی داخلی

این مفهوم که یکی از زیر شاخه‌ های رشته معماری خوانده می شود، علمی نیازمند احاطه کامل بر روانشناسی محیط است. همچنین از این حرفه جهت بهینه سازی فضاها استفاده می‌ شود‌. از اهداف طراحی داخلی، می‌ توان به بهبود عملکرد روانی و فیزیکی محیط جهت راحت کردن زندگی ساکنان اشاره کرد. در طراحی داخلی از عناصر گوناگونی استفاده می‌ شود، مانند نور، بافت، عناصر کارکردی، تزیینی و … ‌. در طراحی داخلی طراح به نیازهای ساکنین توجه کرده، آنها را با دانش خود غنی می‌ کند و بهترین نتیجه را به دست می‌ آورد.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

تمرکز اصلی دکوراسیون داخلی، بر روی تزیین اتاق و زیباسازی فضاها است. در کل می‌ توان گفت که در دکوراسیون داخلی فضا را تزیین می‌ کنند، اما طراحی داخلی انجام نمی‌ دهند. معمولا در دکوراسیون داخلی با استفاده از اشیا، مبلمان و نورپردازی صحیح، فضایی جذاب را پدید می‌ آورند.

حال که به توصیف مفاهیم طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی پرداختیم، باید این نکته را یادآور شویم که این دو مفهوم تفاوت‌ های قابل توجهی با یکدیگر دارند. هرچند هدف هر دو مشابه است. در طراحی داخلی بیشتر به جنبه علمی، عملکردی و حرفه‌ ای توجه می‌ شود، اما در دکوراسیون داخلی نکته مورد توجه، زیبایی شناختی و شیک بودن جزئیات خانه است‌. فرق دیگر این دو مفهوم با یکدیگر، فرایند طولانی‌ تر طراحی داخلی خانه است؛ چرا که به صورت حرفه‌ ای‌ تر و با توجه به قوانین ساختمانی انجام می‌ شود.

مراحل طراحی داخلی

طراحی داخلی یک فرایند کاملا تخصصی و بر اساس قواعد ساخت و ساز معماری است. طراحان داخلی برای انجام این کار، از مراحل خاصی پیروی می‌ کنند.

 • مرحله نخست برنامه‌ریزی، بررسی و جمع آوری اطلاعات است. در این مرحله طراح داخلی به بررسی فضای مورد نظر، در نظر گرفتن نیازهای کاربر و همچنین بودجه موجود می‌ پردازد.
 • مرحله دوم طراحی اولیه ایده‌ ها بر اساس استانداردهای ساختمانی است.
 • در مرحله سوم به طراحی اصلی و توسعه طرح اولیه می‌ پردازند.
 • مرحله چهارم شامل تنظیم قرارداد و ارائه برنامه پیشنهادی است.
 • مرحله پنجم مناقصه طرح‌ های ارائه شده و انتخاب تیم طراحان داخلی است.
 • مرحله آخر مدیریت پروژه را در بر می‌ گیرد.

 مراحل دکوراسیون داخلی

انتخاب اثاثیه و لوازم جانبی، نکته‌ ای برجسته در دکوراسیون داخلی است. هرچند دکوراتورها از یک چهارچوب خاص پیروی نمی‌ کنند، اما می‌ توان مراحل زیر را مراحل کار دکوراتورها دانست.

 1. مرحله اول سبک و انتخاب تم به درخواست کاربر و با مشورت او است‌.
 2. در مرحله دوم دکوراتورهای داخلی به انتخاب مبلمان می‌ پردازند. در این مرحله عواملی مانند راحتی و کارکرد مبل‌ ها مورد نظر آنان است.
 3. مرحله سوم انتخاب پارچه و منسوجات، برای لوازم داخلی است. در این مرحله دکوراتورها طرح، رنگ و بافت پارچه‌ ها را در نظر می‌ گیرند.
 4. مرحله چهارم انتخاب رنگ و ایجاد پالت‌ های رنگی متناسب با تم است.
 5. در مرحله پنجم به انتخاب لوازم جانبی، مانند وسایل روشنایی، فرش، آثار هنری و… می‌ پردازند.

وظایف طراح داخلی

وظیفه طراح داخلی این است که فضاها را، برای پاسخ به نیازهای افراد ایجاد کند. یک طراح داخلی باید به الزامات قانونی و قوانین ساختمانی پایبند بوده و پایداری محیط را افزایش دهد. تحقیق، تجزیه و تحلیل و برنامه‌ریزی، از وظایف طراح داخلی است، تا بتواند فضا را هم از نظر فیزیکی و اجتماعی و هم از لحاظ زیبایی شناسی کاربردی کند.

 وظایف دکوراتور داخلی

دکوراتورها، معمولا فضاهایی را که از قبل وجود داشته‌ است، تزیین می‌ کنند. کارهایی مانند رنگ کردن دیوارها، چیدمان مبل‌ ها، عوض کردن پنجره‌ها و اضافه کردن انواع اکسسوری‌ ها به فضای مورد نظر، از کارهای دکوراتورهای داخلی است. دکوراتورهای داخلی معمولا با معماران کار نمی‌ کنند، فضای داخلی را از نظر ساختاری تغییر نمی‌ دهند، بیشتر بر بعد زیبایی شناسی تکیه می‌ کنند و ساختار را به هم نمی‌ زنند.

 سخن نهایی

طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی، با یکدیگر تفاوت‌ هایی دارند. در کل می‌ توان طراحی داخلی را عمیق تر و دکوراسیون داخلی را، امری سطحی تر دانست. هرچند در هر دوی این مفاهیم، هدف یکسانی وجود دارد که منجر به زیبا کردن فضای زندگی، محیط کار و همچنین بالا بردن سطح کیفیت زندگی کاربران می شود. اما تفاوت‌ های اساسی با یکدیگر دارند. یک طراح داخلی می‌ تواند یک دکوراتور باشد و یا کارهای دکوراتور را انجام دهد، اما دکوراتور معمولاً نمی‌ تواند کارهای یک طراح داخلی را انجام دهد؛ چرا که کار طراح‌ های داخلی به دست بردن در ساختار فضاها مربوط است. در این مقاله به صورت کامل تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی و همچنین مراحل و وظایف طراحان داخلی و دکوراتورهای داخلی را شرح دادیم.

 سوالات متداول

 1. تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی در چیست؟

طراح‌های داخلی به بازسازی عمیقتر فضاها و تغییر ساختارها می‌ پردازند. در حالی که دکوراتورها بیشتر به تزیین و زیباسازی فضا مانند تعییر دکوراسیون داخلی منزل کار دارند.

 1. برای چه پروژه هایی به طراح داخلی و دکوراتور داخلی احتیاج داریم؟

اگر فضای شما احتیاج به بازسازی عمیق و دستکاری در ساختارها دارد، باید پروژه خود را به طراحان داخلی بسپارید. از طرف دیگر اگر پروژه شما به تزئین فضای داخلی خانه مربوط می شود، دکوراتورهای داخلی باید پروژه را در دست بگیرند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *