نکاتی که در طراحی استخر ویلا باید رعایت کرد + ایده های خلاقانه

طراحی استخر ویلا

المان های زیادی در زیبایی ویلا ها تاثیر می‌گذارد؛ ولی یکی از آن المان هایی که وجه تمایز چشمگیری ایجاد می‌کند، طراحی استخر ویلا است. استخر می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در زیبا دیده شدن محوطه ویلا شما بگذارد زیرا با نمایی که ایجاد می‌کند حس لاکچری را انتقال می‌دهد. در طراحی استخر ویلا باید به نکاتی توجه کرد، نکاتی مثل در نظر گرفتن ویژگی های فضای ویلا یا انتظاراتی که فرد مورد نظر از استخر دارد.

 

طراحی استخر ویلا چند نوع دارد ؟

در کل طراحی استخر ویلا دو نوع دارد که نسبت به فضای ویلای شما انتخاب می‌شود. در ادامه با این دو نوع آشنا می‌شویم:

 

1. استخر داخل ویلا

طراحی استخر تنها به فضای ویلای شما بستگی دارد. گاهی ویلای شما قادر به این است که علاوه بر استخر سرپوشیده، یک استخر رو باز هم در حیاط داشته باشد. در ویلا هایی که طراحی استخر سرپوشیده برای آنها انجام می‌شود، معمولا طبقه پایینی یا زیر زمینی متعلق به استخر است که در ساخت ویلا به آن توجه می‌کنند و آن را رعایت می‌کنند. به دلیل پوشیده بودن سقف در استخرهای داخلی این قابلیت را به شما می‌دهد که در فصول سرد و گرم هم از آن استفاده کنید. قرار دادن فضای رختکن و دوش حمام در استخر های داخلی جزو الزامات است.

 

طراحی استخر سر پوشیده ویلا

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا مدرن

 

2. استخر در محوطه

 

با قرار دادن استخر در محوطه ویلا یک نمای بسیار زیبا و چشم نواز به ویلا اهدا می‌کنید که یک حس کاملا گرم و صمیمانه القا می‌کند. اما طراحی استخر رو باز و جاگذاری آن بسیار مهم است، تا جایی که این امکان وجود دارد باید نزدیک خود ویلا باشد. شما می‌توانید با یک ایده خلاقانه در طراحی استخر ویلا، یک فضای زیبا به استخر متصل کنید تا محل دورهمی هایتان باشد.

 

نکاتی که باید در طراحی استخر ویلا به آن توجه کرد چیست ؟

 

1. بودجه

برای ساخت استخر در ویلا باید بودجه خود را مشخص کرد تا نسبت به آن طراحی ویلا و طراحی استخر انجام شود و برای ساخت آن متریال خریداری شود. معمولا طراحی استخر ویلا هزینه زیادی برمیدارد به همین دلیل باید برای آن محدودیتی مشخص کرد تا نسبت به آن برای شما طراحی انجام شود.

 

طراحی استخر رو باز ویلا

 

بیشتر بخوانید: هزینه طراحی ویلا

 

2. طراحی و ساخت استخر نسبت به نیاز مصرف کننده

وقتی شما قصد ساخت استخر در ویلا را دارید نیاز هایی در ذهن شما به وجود می‌اید. یکی از متداول ترین نیاز ها عمق استخر است. گاهی شما فقط استخر را برای کودکان میسازید پس باید عمق آن کم باشد؛ اما اگر قصد دارید که هر سنی از استخر شما استفاده کند باید عمق را با شیب طراحی کنید که برای همه ی افراد مناسب باشد. همچنین گاهی شما استخر را برای شنای حرفه ای نیاز دارید نه برای تفریح؛ پس طراحی آن متفاوت تر است.

 

3. رنگ و طراحی استخر ویلا

یکی از مهمترین ویژگی های استخر رنگ آن است. شما می‌توانید با سلیقه خودتان کاشی و سرامیک را برای ساخت استخر انتخاب کنید. علاوه بر آن میتوانید خودتان طرح استخر را انتخاب کنید مثلا می‌توانید: مستطیل، مربع، دایره، یا پنج ضلعی منتظم انتخاب کنید.

 

ساخت استخر رو باز ویلا

 

4. فضای اطراف استخر

شما میتوانید با یک طراحی ساده و زیبا از فضای اطراف استخر هم استفاده کنید زیرا با ساخت استخر در ویلا یک فضای بزرگی در اطراف استخر به وجود می‌اید که باید از آن استفاده درستی بشود. مثلا با قرار دادن یک سرسره، فضای سبز یا قرار دادن فضایی برای آتشکده میتوانید یک حیاط زیبا و دل انگیز بسازید.

 

5. ایمنی

یکی از نکاتی که باید به آن توجه بسیار زیادی کرد ایمنی است. شما باید استخر را طوری طراحی کنید که برای شنا کودکان و بزرگسالان خطری وجود نداشته باشد. برای فراهم کردن این امنیت باید از کاشی و سرامیک ها لیز استفاده نشود و باید در اطراف استخر میله ای قرار داده شود که در صورت نیاز از آن استفاده شود.

 

طراحی خلاقانه استخر ویلا

 

بیشتر بخوانید: هزینه ساخت ویلا

 

ایده های خلاقانه برای ساخت استخر ویلا

در لیست زیر تعدادی از ایده های خلاقانه برای طراحی استخر ویلا ذکر شده است:

  • استخر رو باز با محیط جنگل های استوایی و سر سبز
  • ساخت استخر به شکل مدرن و فانتزی
  • ساخت استخر خانوادگی در ویلا یا باغ با دیزاین شاد
  • ساخت استخر با آب نماها و نورپردازی
  • قرار دادن یک مبلمان و سایبان در استخر های رو باز

 

چه متریالی در ساخت استخر ویلا استفاده می‌شود؟

در ساخت استخر ها از متریال زیادی استفاده می‌شود. متریال هایی مثل بتن ها، فایبرگلاس ها و چوب. اما انتخاب این متریال ها به عواملی مثل: نوع آب و هوا، زیبایی و قشنگی ، فضای مورد استفاده استخر و رنگبندی اصولی بستگی دارد. انتخاب رنگبندی اصولی بسیار مهم است که معمولا یکی از رنگ هایی که در طراحی استخر ویلا استفاده می‌شود رنگ آبی است.

 

طراحی استخر ویلای کوچک

 

هزینه طراحی استخر ویلا چقدر است؟

هزینه طراحی و ساخت استخر ویلا به عوامل زیادی بستگی دارد. اما برای قیمت گذاری یک استانداردی وجود دارد که این استاندارد به نوع استخر، ابعاد استخر، متریالی که در ساخت استخر بکار برده شده و امکانات جانبی بستگی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران با تماس بگیرید.

 

بیشتر بخوانید: بازسازی منزل

 

نتیجه گیری

وجود استخر در ویلا، باعث بالا رفتن قیمت و زیبایی بیشتر آن می‌شود. در کل دو دسته برای طراحی استخر ویلا وجود دارد که گفته شد؛ انتخاب یکی از این دسته ها تنها به فضای ویلا و نیاز شما برمیگردد. گاه شما می‌خواهید در همه ی فصول از استخر استفاده کنید  پس استخر سر پوشیده بهتر است اما وقتی شما برای نما و فضا سازی قصد ساخت استخر ویلا را دارید، استخر رو باز میتواند نمای بهتری به ویلا شما بدهد.

 

سوالات متداول

متریالی که در ساخت استخر ویلا و باغ استفاده می‌شود چیست؟

انتخاب نوع متریال به آب و هوا و نیاز فرد برمیگردد اما اغلب از بتن، فایبرگلاس و چوب استفاده می‌شود.

 

آیا امکان قرار دادن استخر در تراس و بالکن وجود دارد؟

بله این مدل طراحی هم جزو استخر های رو باز هستند که طراحی و ساخت آن به پیمان کار پروژه برمیگردد. او تشخیص می‌دهد که آیا این امکان وجود دارد یا خیر.

 

آیا در طراحی استخر ویلا میتوان  محلی برای آفتاب گرفتن قرار داد؟

بله یکی از خلاقیت هایی که پیمان کار ها در طراحی استخر به کار میبرند؛ قرار دادن مبلمان و سایبان برای آفتاب گرفتن در کنار استخر است.

مطالب مرتبط

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *