9 تا از نکات تاثیر گذار در طراحی باغ ایرانی که ظاهر آن را لوکس می کند

موضوعات این مقاله

طراحی باغ ایرانی

 

باغ ایرانی محوطه‌ای است تشکیل شده از بسترهای آب، باغچه‌ها با انواع گیاهان، معبرها و تخت‌هایی که در کنار سازه‌های مسکونی ساخته می شود. در این مقاله از سایت ویلاسازی قصد داریم تا به نکات تاثیر گذار در طراحی باغ به سبک ایرانی که ظاهر آن را لوکس میکند، بپردازیم.

در طراحی باغ به سبک ایرانی، سطح فضاهای بسته (سازه‌های مسکونی) نسبت به سطوح باز بسیار محدودیت دارد. هم‌چنین ارتباط تنگاتنگی بین آن‌ها با سطوح باز وجود دارد. این دو ویژگی در کنار هم، باغ ایرانی را از نظر ترکیب کلی فضای باز و بسته از حیاط متمایز خواهد کرد. در این مقاله نکات تاثیر گذار در طراحی باغ به سبک ایرانی که ظاهر آن را لوکس میکند، را خدمت شما مخاطبان محترم ویلاسازی معرفی می‌نماییم.

 

تاریخچه باغ‌ ایرانی

به‌طور کلی باغ‌ها از نظر وابستگی به آب بسیار آسیب‌پذیرتر از سایر بناهای عادی هستند. به موجب این امر بی توجهی طولانی مدت و بی آبی، یک باغ آباد به برهوتی خشک تبدیل می‌نماید. علاوه بر این حضور مستمر آب در باغ هم خود به تنهایی عاملی مخرب برای آن محسوب می‌شود. البته دلایل مذکور در کنار عواملی دیگر موجب شده تا عصر قدیمی‌ترین مصادیق جا مانده باغ‌های ایرانی از حدود پنج قرن بیشتر تجاور نکند. در حقیقت از باغ‌های قدیمی تنها یک نام باقی مانده است در کنار شرح و وصفی کوتاه، که تصویر یک باغ ایرانی را به‌درستی ارائه نمی‌کند.

بسیاری از طراحی باغ ایرانی بعد از قرن نهم هجری از بین رفته‌ اند. در این میان برخی از این طرح‌ها به‌واسطه شرح دقیق و واضح تاریخ نویسان اطلاعاتی اندک در دست قرار دارد. البته این دسته باغ‌ها در مقابل باغ‌هایی که با تغییراتی اندک یا زیاد پابرجا مانده که پایه‌های این بررسی را شکل می‌دهند.

 

تاریخچه طراحی باغ ایرانی

 

بیشتر بخوانید: بازسازی ویلا

 

اصول تاثیر گذار در طراحی باغ ایرانی

امروزه بخش اعظمی از فرهنگ و تاریخ کشور ایران بر اساس ساختار باغ‌های ایرانی به جهانیان معرفی می‌شود. در حقیقت باغ‌های ایرانی از گذشته مورد توجه طراحان و معماران بزرگی قرار گرفته‌اند. لذا به موجب این امر طراحی باغ ایرانی در جهان بسیار شهرت پیدا کرد. در ادامه به نکات تاثیر گذار در طراحی باغ به سبک ایرانی که ظاهر آن را لوکس میکند، خواهیم پرداخت.

 

1. محوطه سازی باغ ایرانی

محوطه‌سازی در انواع سبک‌ها وجود دارد که براساس ویژگی‌های آن‌ها، شما می‌توانید باغ‌های خودتان را شکل دهید. در این میان یکی از سبک‌ها محوطه‌سازی باغ ایرانی (Landscaping of Persian garden) است. سبک و سیاق طراحی باغ ایرانی نشان داده که بر طراحی باغ از اندلس تا هند و فراتر از آن تأثیر بسزایی گذاشته است.

 

محوطه سازی در طراحی باغ ایرانی

 

2. استفاده از خطوط در طراحی باغ ایرانی

از ویژگی‌های بارز در طراحی باغ ایرانی این است که خطوط استفاده شده در آن قائم، عمود بر یکدیگر یا موازی هستند. در حقیقت باید چنین عنوان نماییم که به سختی می‌توان در طراحی یک باغ ایرانی خط‌وط اریب، منحنی یا دارای انواع شکستگی‌ها را یافت.

 

3. تقسیم‌بندی باغ

در طراحی باغ ایرانی ابتدا آن‌ را به چهار بخش مختلف، ولی مساوی تقسیم نمود. سپس هر یک از این بخش‌ها را می‌توان به باغچه، کوشک و آب‌نما مجهز نمود.

 

4. رعایت المان‌ در طراحی باغ ایرانی

یکی دیگر از ویژگی‌های باغ‌ ایرانی که باید رعایت نمود، وجود یک سری المان‌های همیشگی است. از نخستین المان اصلی طراحی باغ ایرانی می‌توان به وجود یک کوشک یا سازه مسکونی اصلی در مرکز یا بلندترین قسمت باغ اشاره کرد. پس از آن شاهد یک جوی اصلی خواهیم بود. بعد از جوی، ایجاد یک استخر بزرگ در جلوی ساختمان مرکزی باید خودنمایی کند که مانند یک آینه تمام قد زیبایی بنا و باغ را در خود به نمایش گذارد.

 

5. استفاده از طبیعت

امکان ندارد که در طراحی باغ ایرانی و محوطه سازی از وجود طبیعت سرسبز خبری در میان نباشد. بیشتر گیاهان این باغ ها از گیاهان بومی هستند. بخش بزرگی از باغ تشکیل  شده از درختان همیشه سبز است. درختان میوه در طراحی باغچه‌های باغ ایرانی همچون الماسی درخشان به چشم می‌خورند.

 

استفاده از طبیعت در طراحی باغ ایرانی

 

بیشتر بخوانید: بازسازی دفتر کار

 

6. تقارن  در طراحی باغ ایرانی

وجود تقارن یکی از فاکتورهای مهم در طراحی باغ به سبک ایرانی به‌شمار می‌رود که از دوران باستان در بسیاری از بناهای عمومی و مذهبی مورد استفاده قرار گرفته است. درواقع اصل تقارن را می‌توان جامع‌ترین شکل از تعادل برشمرد که غیر از جنبه‌های زیبا‌شناسی از نظر ایستایی هم همواره مورد توجه بوده و در باغ‌های ایرانی بسیار از این اصل پیروی شده است. در حقیقت کوشک‌های ایجاد شده متقارن بودند و روی محور یا مرکز تقارن واقع‌ شده‌اند. اوج این قرینه‌سازی را می‌توان در محورهای اصلی هم به‌راحتی رویت نمود. در محور اصلی درختان، درختچه‌ها، گل‌ها و گیاهان هم به‌صورت قرینه کاشته می‌شوند. البته باغ‌های مستطیلی با توجه به مکان قرار‌گیری کوشک، یک یا دو محور تقارن و در پلان‌های مربع اغلب چهار محور تقارن وجود دارند.

 

7. توجه به مرکزیت

درواقع توجه به مرکزیت در اصول سازمان‌بندی فضایی امری قابل انکار نخواهد بود. این فاکتور مهم به‌درستی در پلان‌بندی باغ ایرانی باید رعایت گردد و مهم‌ترین اصل در هر باغ که کوشک و سازه اصلی آن است، که همواره در امتداد محور اصلی باغ قرار دارد. از نمونه‌های بارز رعایت این اصل در معماری می‌توان به کاخ هشت بهشت اشاره نمود که در عصر صفوی کنار دیگر کوشک‌های باغ در تقاطع محور‌های اصلی باغ قرار گرفته‌اند.

 

8. بهره‌مندی از نور خورشید

از عوامل مهمی که در طراحی باغ به سبک ایرانی باید رعایت شود، نور خورشید و جلوه‌های نوری است. درواقع معماران با تشکیل الگوها و اشکالی از پرتو نور ، اشعه خورشید را در سازه و باغ اهلی می‌نمایند.

 

بهره مندی از نور خورشید در طراحی باغ ایرانی

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا فلت

 

9. ویژگی‌های مشترک در طراحی باغ به سبک ایرانی

به‌طور کلی در طراحی باغ ایرانی چند عنصر اصلی در اکثر این سازه‌ها مشترک هستند که عبارتند از:

تقسیم باغ به چهار بخش

استفاده از خطوط راست در طراحی

بهره‌مندی از المان‌ها چون کوشک، جوی و یک استخر بزرگ در جلوی عمارت

 

نتیجه گیری

در این مقاله ما به بررسی نکات مهم و اصولی در طراحی باغ ایرانی پرداختیم. درواقع این نوع باغ‌ها از ویژگی‌هایی برخوردار هستند که رعایت آن‌ها در زیبایی کلی سازه نقش بسزایی دارند.

امید است مقاله نکات تاثیر گذار در طراحی باغ به سبک ایرانی که ظاهر آن را لوکس میکند برای شما مخاطبین محترم مفید بوده باشد. لطفاً پس از مطالعه کامل این مقاله نظرات و تجارب شخصی خود را در زمینه طراحی باغ ایرانی با ما در ویلاسازی به اشترک بگذارید.

 

مطالب مرتبط

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *