طراحی روف گاردن ؛ نکاتی برای زیبا کردن بام ویلا

طراحی روف گاردن ویلا|مجموعه ویلاسازی

طراحی روف گاردن ویلا

طراحی روف گاردن ویلا : طراحی اصولی و حرفه‌ای روف گاردن باعث هرچه زیباتر شدن محیط و القای احساس آرامش بیشتر برای سکانین خواهد شد. به‌همین دلیل توصیه می‌شود حتماً کار طراحی ویلا و اجرای روف گاردن را به تیمی متبحر در این زمینه مانند ویلاسازی واگذار نمایید.سبک طراحی که برای روف گاردن در نظر گرفته می‌شود، درواقع از تفاوت‌های زیادی با طراحی دیگر قسمت‌های داخلی و بیرونی یک ساختمان برخوردار است. جهت طراحی حرفه‌ای و اصولی، ابتدا لازم است که سطح پشت‌بام به نحوی درست آماده‌سازی شود تا بتوان پیاده‌سازی مراحل بعدی را با دقتی بیشتر لحاظ نمود.در طراحی روف گاردن ویلا از عناصر مختلف استفاده می‌شود. این عناصر علاوه بر زیبایی از کاربری مطلوبی باید برخوردار باشند. یک طراحی مناسب درواقع با در نظر داشتن سلیقه مشتری و پتانسیل موجود در فضا انتخاب می‌گردد تا اجرای طرح به‌صورت عالی به اتمام رسد.در طراحی روف گاردن ایده‌های مختلفی وجود دارد. امّا مهم‌ترین فکتور در زریبا سازی نورپردازی یک سازه محسوب می‌شود. برای این که فضایی خوشایند و دلخواه خلق گردد، لازم است که برخی از عناصر به کار رفته به‌صورت هایلایت و برجسته‌تر نمود داشته باشند. چراکه با رعایت این نکات ساکنین از استراحت در فضا لذتی دوچندان خواهند برد.

طراحی روف گاردن ویلا چیست؟

درواقع طراحی روف گاردن عملیاتی است که امروزه با استقبال بسیاری از افراد مواجه شده است. چراکه این طراحی زیبا و کاربردی موجب افزایش بهای ویلاها می‌شود. به‌همین دلیل بهره‌مندی از آن همه‌روزه رو به افزایش است، شاید شما هم یکی از طرفداران یا متقاضیان طراحی روف گاردن ویلا باشید.امّا برای طراحی و ساخت روف گاردن، ابتدا باید بدانیم که این طراحی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ درواقع روف گاردن یک فضای سرسبز و کاربردی در پشت‌بام خانه یا ویلا است. این فضای بسیار کاربردی بوده و از تجهیزات و المان‌های بسیاری برخوردار است که افراد قادرند براساس سلیقه و  ایده‌آل خود بهترین آن‌ها را روف گاردن را گلچین نمایند.جهت اجرا و طراحی روف گاردن ویلا ابتدا باید زیرسازی درست و مناسبی برای ورود و خروج آب اجرا گردد. سپس متناسب با فضا و اندازه از گلدان‌ها، نورپردازی، کف‌سازی، میز و صندلی ومواردی از این قبیل استفاده شود. علاوه بر موارد مذکور ساخت استخر روی پشت‌بام در کنار روف گاردن امری بسیار رایج است.

 

تاریخچه طراحی روف گاردن

در گذشته پشت‌بام تنها برای محافظت ساختمان و ویلا از گرما و سرما، حیوانات و پناه گرفتن در مقابل برف و باران کاربرد داشت. بنابراین باتوجه به آنکه پشت‌بام قابل رویت نبود، اغلب مردم آن را فراموش می کردند. درواقع اصلاً کسی فکر نمی‌کرد که آیا می‌توان غیر از موارد مذکور از پشت‌بام استفاده‌های دیگری هم داشت! بعدها به‌واسطه طراحی قرنیز در حدود یک متر برای پشت بام، عده‌ای از پشت‌بام خانه به عنوان حیاط در شب‌های تابستان جهت خواب خود استفاده کردند.

امروزه پشت‌بام یک ساختمان یا ویلا، فقط به برای پوشاندن بالاترین قسمت خانه کاربرد ندارد. درواقع این اماکن به فضایی برای تفریح و سپری کردن اوقات فراغت مبدل شده است. برای نخستین‌بار در کشور آلمان، در پشت‌بام ساختمان‌های خود باغچه‌های زیبایی را احداث کرد. در کشور ایران هم اجرا و طراحی روف گاردن با گذاشتن چندین گلدان در پشت بام استراد خورد. با گذشت زمان آلاچیق چوبی هم به آن اضافه شد. درواقع این روند در آخر به اجرای فضای سبز و باغچه‌های پر از گل و درخت ختم و در نهایت هم به طراحی روف گاردن مدرن منجرشد.

 

بیشتر بخوانید: طراحی داخلی ویلا

 

طراحی روف گاردن ویلا چقدر اهمیت دارد؟

روف گاردن سبکی خاص در دکوراسیون منازل و ویلاها محسوب می رود. در این سبک لازم است که پشت‌بام با کمک یک سری از ابزارها مثل درخت، گیاهان و مواردی مشابه درست همانند یک باغ تزئین شوند. درواقع طراحی روف گاردن برای ویلاهای مختلف در کشور ایران، از اهمیت بالایی برخودار است. فرقی ندارد که ویلا شخصی است و یا قرار باشد که ویلا اجاره برود. به هر حال، روف گاردن خود به تمنهایی می‌تواند قیمت فروش و اجاره ویلا را چندین برابر کند. از طرفی دیگر، روف گاردن یک فضای بسیار امن و زیبا برای تفریحات خانواده به ارمغان می‌آورد.

مطلب پیشنهادی: طراحی و ساخت ویلا

 

نکات مهم در طراحی روف گاردن ویلا

به‌طورکلی، طراحی روف گاردن ویلا یک کار سلیقه‌ای استکه باید طبق نظر مشتری صورت پذیرد. امّا به‌هرحال، یک سری نکات مهم در این زمینه وجود دارند که باید در زمان طراحی پشت بام سبز ویلاها، حتماً مورد توجه قرار گیرند. این نکات مهم عبارتند از:

 • استفاده از گیاهان و درختان مناسب بام سبز با توجه به شرایط اقلیمی و ریشه‌های گیاهان
 • در نظر گرفتن سایه‌بان‌های مختلف جهت جلوگیری از تابش شدید نور خورشید
 • طراحی یک سیستم آبیاری مناسب و بافر برای آبیاری هوشمند قطره‌ای و اتوماتیک
 • نورپردازی فضای سبز پشت‌بام که زیبایی روف گاردن در دو چندان خواهد کرد و جلوه رویایی و لاکچری به فضای محیط می‌بخشد.
 • زیرسازی پشت‌بام با ایزولاسیون و کف‌سازی فضای زیبا با استفاده از چوب، شن و سنگ‌های تزئینی
 • استفاده درست از المان‌های مختلف جهت مدرن‌تر کردن روف گاردن ویلا

 

مراحل طراحی روف گاردن ویلا

جهت ساخت و طراحی روف گاردن کوچک یا بزرگ، ارزان یا گرانقیمت باید نکات ایمنی را حتماً رعایت نماییم. شاید خود شما بتوانید از اجرای مرحله لنداسکیپ و اجرای فضای سبز برآیید. امّا در مرحله عمرانی ساخت‌وساز جهت ایجاد یک زیرساخت ایمن به یک کارشناس معمار خبره نیاز خواهید داشت.

جهت طراحی روف گاردن در ویلاهای مختلف کشور ایران، ابتدا نیاز است که مراحل مختلفی صورت پذیرد. از جمله این مراحل برای طراحی پشت بام سبز ویلا، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • بازدید کارشناس از پشت‌بام و نقشه‌برداری از آن
 • اجرای عایق‌کاری و مراحل اولیه برای طراحی روف گاردن ویلا
 • اجرای زیرساخت‌های برقی و مکانیکی
 • کاشت گیاهان و نصب تمامی المان‌های مدنظر جهت طراحی روف گاردن ویلا

 

انواع سبک روف گاردن مدرن

 • بام سبز گسترده

در طراحی روف گاردن گسترده عمق و پوشش گیاهی آن را در قیاس با انواع دیگر کمتر در نظر گرفته می‌شود. به موجب این امر نصب و نگهداری آن هم بسیار ساده و مقرون‌به‌صرفه است. هم‌چنین المان‌های بکار رفته در ساخت آن معمولاً گل و گیاه‌های سبک و چمین‌های مصنوعی با خرده سنگ‌های تزیینی است.

 • بام سبز فشرده

جهت طراحی روف گاردن فشرده باید عمق بیشتری را به آن اختصاص داد. ساخت روف گاردن یا بام سبز فشرده با پوشش گیاهی زیاد در ساختمان‌های نوساز با زیرساخت محکم، اجرا می‌شود. هم‌چنین المان‌های بکار رفته در ساخت این سبک عبارتند از:

  • چمن مصنوعی
  • درختان و درختچه‌ها
  • انواع گل و گیاه
  • سنگفرش در برخی قسمت‌های کف
 • بام سبز باکس (بام سبز مدولار)

در این سبک بام، از کانتیرهای مخصوصی جهت کاشت گل و گیاه استفاده می‌شود. معمولاً طراحی روف گاردن بر روی یک لایه پیوسته از کف بام صورت می‌پذیرد، امّا در روف گاردن باکس محیط کاشت، به‌صورت مدولار و ناپیوسته است. روف گاردن باکس گزینه‌ای مناسب آپارتمان‌های مسکونی محسوب می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: طراحی باغ ویلا

 

 • بام سبز ترکیبی

برای اینکه بام ساختمان‌ها متحمل وزن زیادی نشوند، در طراحی روف گاردن مدرن از ترکیب دو سبک گسترده و فشرده استفاده می‌شود. هم‌چنین در این سبک بام ها معمولاً قسمت محدودی را جهت کاشت درخت و سنگ کاری در نظر می‌گیرند. المان‌های بکار رفته در این سبک عبارتند:

  • انواع درختچه‌ها
  • چمن‌های مصنوعی یا طبیعی
  • انواع گل و گیاه
  • چوب یا شن و سنگ‌ریزه

مطلب پیشنهادی: محوطه سازی ویلا

 

هزینه طراحی روف گاردن ویلا چقدر است؟

شاید بسیاری از افراد علاقه‌مند به طراحی روف گاردن در ویلای خودشان باشند. امّا به‌دلیل اینکه در موردهزینه طراحی پشت‌بام سبز ویلا اطلاعات چندانی ندارند، از این کار منصرف می‌شوند. درواقع هزینه طراحی روف گاردن در ویلا به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان المان‌های به کار رفته جهت طراحی روف گاردن ، کیفیت درخت‌ها، کیفیت کار انجام شده در روف گاردن و مواردی مشابه از جمله معیارهای تعیین هزینه طراحی روف گاردن ویلا هستند. چنانچه قصد طراحی روف گاردن را دارید، امّا درباره قیمت و هزینه آن اطلاعات کافی ندارید، می‌توانید با کارشناسان مجموعه ویلاسازی در ارتباط باشید.

 

نتیجه‌گیری

طراحی روف گاردن ویلا گرچه زمان‌بر و کمی پر هزینه باشد، امّا مزایای مختلفی را به دنبال دارد. درواقع با طراحی روف گاردن در ویلا، یک مکان دنج برای خود و خانواده‌مان فراهم می‌آوریم. هر زمان که دوست داشته باشیم، می‌توانیم به پشت‌بام برویم و از طبیعت آن استفاده نماییم. توجه داشته باشید که تنها طراحی روف گاردن ویلا ملاک نیست مراقبت از آن بسیار حائز اهمیت است. درواقع حتماً باید از روش‌های مناسب جهت مراقبت از روف گاردن استفاده نمایید.

امید است مقاله طراحی روف گاردن؛ نکاتی برای زیبا کردن بام ویلا مورد توجه شما مخاطبین محترم قرار گرفته باشد. لطفاً پس از مطالعه مقاله نظرات و تجارب شخص خود را در این زمینه با ما در وب‌سایت ویلاسازی به اشترک بگذارید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *