محوطه سازی باغ و ویلا در شمال؛کردان،دماوند،فیروزکوه

موضوعات این مقاله

اهمیت فضاهای باز در طراحی ویلا

در مناطق کردان، دماوند،فیروزکوه و مناطق شمال، طراحی محوطه باغ و ویلا به شیوه‌های حرفه‌ای و زیبایی اجرا می‌شود. شرکت‌های معتبر در زمینه طراحی فضای سبز، با ارائه بهترین ایده‌ها، پروژه‌هایشان را به واقعیت می‌پیوندند. اگر یک ویلا در منطقه شمال یا کردان دارید و تاکنون به بهبود زیبایی حیاط ویلا فکر نکرده‌اید، پس این مقاله می‌تواند شما را به انجام یکی از طرح‌های محوطه‌سازی تشویق کند. کارشناسان طراحی محوطه، از ابتدای ساخت ویلا، کنار شما هستند تا یک فضای خارجی زیبا و دلنشین را برای شما ایجاد کنند.

در این حوزه، محوطه‌سازی و طراحی باغ ویلا یکی از اصلی‌ترین عوامل در زمینه دکوراسیون خارجی ویلا محسوب می‌شود. بدون توجه به اینکه ویلا در نزدیکی ساحل، جنگل یا کوهستان واقع شده باشد، اهمیت دارد که منظره اطراف ساختمان به گونه‌ای باشد که بتواند نگاه را به سمت خود جلب کند. این حوزه به حدی پیشرفت کرده است که تخصص‌های طراحی دکوراسیون به عنوان یک حوزه مستقل شناخته شده و با شرکت‌های پیمانکاری همکاری می‌کند تا در اجرای پروژه‌های ساخت و تدارک محیط اطراف ویلا نقش ایفا کند. در این مقاله نکات مهمی در مورد محوطه سازی باغ و ویلا در شمال، کردان، دماوند و فیروز کوه خواهیم گفت. تا انتها با ما باشید.

 

هنر طراحی محوطه برای ویلای شمال؛کردان، دماوند، فیروزکوه

فرقی نمیکند ویلای ساحلی قرار است ساخته شود یا ویلای جنگلی یا کوهستانی، آنچه اهمیت دارد این است که منظره بیرون ساختمان باید آنچنان جذاب و عالی طراحی شود که در نگاه اول، مخاطبان را جذب خود کند. مسئله محوطه برای ویلاسازی در شمال، امروزه به یک حرفه تبدیل شده است تا جایی که متخصصان طراحی دکوراسیون، توانسته ‌اند به حوزه ساخت و ساز نیز راه پیدا کنند و به این وسیله با شرکت‌های پیمان کاری، ساخت ویلا و ساختمان برای محوطه سازی اطراف پروژه‌ های اجرایی، همکاری نمایند.

 

طراحی محوطه برای ویلای شمال؛کردان، دماوند، فیروزکوه

 

آنچه در محوطه سازی و طراحی باغ ویلا  مهم است، ایجاد فضای دلنشین و روحیه بخش متناسب با سبک طراحی ویلا است. در طراحی محوطه ویلا با گیاهان متنوع و متناسب با شرایط  منطقه مانند تغییرات دما، میانگین دمای منطقه، مورد توجه قرار می‌گیرد. استفاده از  آلاچیق، استخر، چیدمان جعبه های گل از مواردی است که در محوطه سازی یا در کل طراحی ویلا مورد توجه قرار میگیرد.

 

8 نکته در طراحی محوطه ویلای شمال؛ کردان، دماوند، فیروزکوه  

طراحی ویلا شامل طراحی فضاها، حجم، نمای ساختمان و در نهایت طراحی محوطه یا محوطه سازی ویلا میشود . در اینجا میخواهیم شما را با چند عنصر موثر در محوطه سازی ویلا و طراحی حیاط ویلا آشنا کنیم.

 • استفاده از رنگ بندی مناسب در فضای محوطه ویلای شمال؛کردان، دماوند، فیروزکوه

در محوطه سازی، رنگ ها، اولین ویژگی هایی هستند که به طور مستقیم و غیرمستقیم در یک نگاه، مرکز توجه افراد می شود، بنابراین در طراحی محوطه ویلا، رنگ میتواند با گیاهان یا المان‌های موجود در حیاط ویلا مانند سنگ فرش، دیوارها یا نرده ها و آب نما و غیره به حیاط اضافه شود. رنگ باعث جلب توجه بسیار زیادی از مقابل چشمان افراد دارد.

 • استفاده از نورپردازی در محوطه ویلای شمال؛کردان، دماوند، فیروزکوه

استفاده از چراغ های فانوسی ایستاده کوتاه یا بلند و نورپردازی از طریق ال ای دی ‌های کف زمین، که می‌توانند در رنگ‌های مختلف یا یک ترکیب رنگ جذاب، استفاده شوند.

 • استفاده از کف پوش جذاب در ویلای شمال؛کردان، دماوند، فیروزکوه

استفاده از کفپوش های زیبا و جذاب، مانند کفپوش های واش بتن، پلیمری، موزائیک‌ های شکسته و … که هر یک زیبایی و ظرافت خاص خود را دارند.

 • گل کاری در محوطه ویلای شمال؛کردان، دماوند، فیروزکوه

استفاده از گل کاری ‌های ریز، در دو سمت پیاده رو به طوری که مسیر، حالتی رویایی و شیک پیدا کند.

 • استفاده از چمن در محوطه ویلای شمال؛کردان، دماوند، فیروزکوه

استفاده از چمن های بلند در دو سمت پیاده رو به شکلی که هنگام عبور از پیاده رو باغ، احساسی متفاوت قابل تجربه کردن باشد.

 

استفاده از چمن در محوطه

 

 • ساخت استخر یا آب نما در محوطه ویلای شمال؛کردان، دماوند، فیروزکوه

در ساخت استخر یا آب نما باید نکات مهمی را در طراحی و اجرای آن در نظر داشت که به تعدادی از آن ها اشاره ای خواهیم داشت :

 

ساخت استخر یا آب نما در محوطه ویلای شمال؛کردان، دماوند، فیروزکوه

 

  • باید استخر یا آب نما از نظر ابعاد متناسب با اندازه و متراژ باغ ویلا باشد.
  • بهتر است استخر، به دور از درختان ساخته شود تا سطح آن تمیز  بماند.
  • ساخت استخر تا حد ممکن  بسیار دقیق باشد و نکاتی مانند آب بندی صحیح، شیوه درست نگهداری و تعویض آب آن رعایت شود.
 • استفاده از مبلمان در طراحی محوطه ویلای شمال؛کردان، دماوند، فیروزکوه

سعی کنید در محوطه ویلای خود، مبلمان با طرح شیک و زیبا قرار دهید و از این فضای ایجاد شده برای استراحت استفاده کنید. اگر فضای کافی در باغ وجود دارد میتوانید از المان هایی مانند برکه و آب نما و آلاچیق برای زیبایی و جذابیت بیشتر فضای باغ استفاده نمایید.

 • حصار کشی در فضای باغ شمال؛کردان، دماوند، فیروزکوه

فضای باغ باید به شکل محصور و کاملا مجزا سازی باشد. در این صورت نیاز است که حصار کشی هم در فضای بیرونی و هم در فضای داخلی، حتما انجام شود.

کلام آخر

در محوطه سازی ویلا، همیشه با گیاهان مختلف سر و کار داریم. چون گیاهانی که در فضای سبز مورد استفاده قرار میگیرند همیشه علاوه بر شرایط ارثی و ژنتیکی، از شرایط محیط زیست نیز، متأثر هستند. استفاده از آلاچیق، آب نما، برکه، نهر، استخر، گل کاری، درخت کاری، باربیکیو و . . . از بخش های مهم محوطه سازی به شمار می روند. که با توجه به مساحت و خواست کارفرما طرح ها و ویژگی های متفاوتی در محوطه سازی (لند اسکیپ) مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از مهم ترین گام های اصلی طراحی و اجرای محوطه سازی (لند اسکیپ) جا نمایی و آرایش گل و گیاهان در موقعیت مناسب و مطلوب خود به بهترین شکل ممکن می باشد که باید قبل از اجرا، در طراحی محوطه نوع چیدمان گل و گیاه در طرح مورد نظر مشخص و معلوم گردد.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *