محوطه سازی باغ و ویلا در شمال؛کردان،دماوند،فیروزکوه

موضوعات این مقاله

اهمیت فضاهای باز در طراحی ویلا

طراحی محوطه باغ و ویلا و طراحی فضای سبز برای ویلاهای ساحلی و ویلا های جنگلی به بهترین نحو انجام میشود . بهترین شرکت‌های طراحی فضای سبز، زیباترین نظرهای خود را برای این کار به مرحله اجرا در می‌آورند. برای موفقیت در طراحی محوطه ویلا در شمال ، نکات ریز و درشتی را باید مورد توجه قرار دهید. اگر ویلایی در شمال دارید و برای زیبا تر شدن حیاط ویلا اقدامی نکرده ‌اید، بعد از مطالعه این مطلب حتماً تشویق میشوید که یکی از ایده‌های محوطه سازی ویلا را اجرا کنید. کارشناسان اوایل ساخت خانه در کنار شما هستند تا ویلای زیباتری داشته باشید.محوطه سازی ویلای شمال یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای طراحی دکوراسیون خارجی یک ویلا محسوب میشود . شکی وجود ندارد که اولین منظره ای که مشتریان خرید ویلا در شمال با آن مواجه می‌شوند نمای بیرونی ساختمان است.

فرقی نمیکند ویلای ساحلی قرار است ساخته شود یا ویلای جنگلی یا کوهستانی ، آنچه اهمیت دارد این است که منظره بیرون ساختمان باید آنچنان جذاب و عالی طراحی شود که در نگاه اول، مخاطبان را جذب خود کند.مسئله محوطه برای ویلاسازی در شمال، امروزه به یک حرفه تبدیل شده است تا جایی که متخصصان طراحی دکوراسیون توانسته ‌اند به حوزه ساخت و ساز نیز راه پیدا کنند و به این وسیله با شرکت‌های پیمان کاری، ساخت ویلا و ساختمان برای محوطه سازی اطراف پروژه‌ های اجرایی، همکاری نمایند.آنچه در محوطه سازی و طراحی باغ ویلا  مهم است ، ایجاد فضای دلنشین و روحیه بخش  متناسب با سبک طراحی ویلا است. در طراحی محوطه ویلا با گیاهان متنوع و متناسب با شرایط  منطقه مانند تغییرات دما، میانگین دمای منطقه ، مورد توجه قرار می‌گیرد. استفاده از  آلاچیق ، استخر، چیدمان جعبه های گل از مواردی است که در محوطه سازی یا در کل طراحی ویلا مورد توجه قرار میگیرد.

موارد مهم در طراحی محوطه ویلا

طراحی ویلا شامل طراحی فضاها، حجم، نمای ساختمان و در نهایت طراحی محوطه یا محوطه سازی ویلا میشود . در اینجا میخواهیم شما را با چند عنصر موثر در محوطه سازی ویلا و طراحی حیاط ویلا آشنا کنیم.

 

بیشتر بخوانید: طراحی باغ ویلا

 

 • رنگ بندی فضای محوطه ویلا

در محوطه سازی رنگ ها ، اولین ویژگی هایی هستند که به طور مستقیم و غیرمستقیم در یک نگاه مرکز توجه افراد میشود ،بنابراین در طراحی محوطه ویلا بسیار مهم است.رنگ میتواند با گیاهان یا المان‌های موجود در حیاط ویلا مانند سنگ فرش، دیوارها یا نرده ها و آب نما و غیره به حیاط اضافه شود.

  • نکته مهم در استفاده از رنگ ها:

رنگ باعث جلب توجه بسیار زیادی از مقابل چشمان افراد دارد. برای مثال اگر از جعبه گل یا گلهای سفید استفاده میکنید باعث میشود سایر بافتهای گیاهی کمتر در نظر ما جلوه کنند. اما اگر قصد به وجود اوردن یک کانون توجه در طراحی حیاط ویلای خود دارید، گزینه مناسبی است. استفاده از سنگ‌های طبیعی به شکل‌های خلاقانه و منحصر به فرد که در الگوهای مختلف، قابل به کار بردن هستند.

 • نورپردازی 

استفاده از چراغ های فانوسی ایستاده کوتاه یا بلند و نورپردازی از طریق ال ای دی ‌های کف زمین که می‌توانند در رنگ‌های مختلف یا یک ترکیب رنگ جذاب استفاده شوند.

 • کفسازی

استفاده از کفپوش های زیبا و جذاب مانند کفپوش های  واش بتن، پلیمری ، موزائیک‌ های شکسته و … که هر یک زیبایی و ظرافت خاص خود را دارند.

 • گل کاری 

استفاده از گل کاری ‌های ریز در دو سمت پیاده رو به طوری که مسیر حالتی رویایی و شیک پیدا کند.

 • چمن

استفاده از چمن های بلند در دو سمت پیاده رو به شکلی که هنگام عبور از پیاده رو باغ، احساسی متفاوت قابل تجربه کردن باشد.

 • ساخت استخر یا آب نما

در ساخت استخر یا آب نما باید نکات مهمی را در طراحی و اجرای آن در نظر داشت که به تعدادی از آن ها اشاره ای خواهیم داشت :

  1. باید استخر یا آب نما از نظر ابعاد متناسب با اندازه و متراژ باغ ویلا باشد.
  2. به دور از درختان ساخته شود تا سطح آن تمیز  بماند.
  3. تا حد ممکن ساخت آن بسیار دقیق باشد و نکاتی مانند آب بندی صحیح ، شیوه درست نگهداری و تعویض آب رعایت شود.
  4. آب نما یا استخر در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد تا در فصل زمستان کمتر دچار آسیب شود .

در محوطه سازی ویلا همیشه با گیاهان مختلف سروکار داریم چون گیاهانی که در فضای سبز مورد استفاده قرار میگیرند همیشه علاوه بر شرایط ارثی و ژنتیکی، از شرایط  محیط زیست نیز متأثر هستند. مانند تغییرات درجه حرارت، حداقل مطلق دما، تغییرات میزان رطوبت نسبی هوا، بارندگی ها، تعداد روزهای ابری و آفتابی، کوتاهی و بلندی روز و شب و دیگر پدیده های جوی به دقت توجه شود. استفاده از آلاچیق، آب نما، برکه، نهر، استخر، گل کاری، درخت کاری ، باربیکیو و . . . از بخش های مهم محوطه سازی به شمار می روند. که با توجه به مساحت و خواست کارفرما طرح ها و ویژگی های متفاوتی در محوطه سازی (لند اسکیپ) مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از مهم ترین گام های اصلی طراحی و اجرای محوطه سازی (لند اسکیپ) جا نمایی و آرایش گل و گیاهان در موقعیت مناسب و مطلوب خود به بهترین شکل ممکن می باشد که باید قبل از اجرا ، در طراحی محوطه نوع چیدمان گل و گیاه در طرح مورد نظر مشخص و معلوم گردد.

 

مبلمان در طراحی محوطه باغ و ویلا

استفاده از مبلمان در فضای باغ را نباید نادیده گرفت شما میتوانید در مکانی مناسب مبلمان با طرح شیک و زیبا را بچینید و از این فضای ایجاد شده برای استراحت استفاده کنید. اگر در فضای کافی در باغ وجود دارد میتوانید از المان هایی مانند برکه و آب نما و آلاچیق برای زیبایی و جذابیت بیشتر فضای باغ استفاده نمایید.

 

بیشتر بخوانید: طراحی داخلی ویلا

 

حصار کشی در طراحی باغ 

فضای باغ باید به شکل محصور بوده و کاملا مجزا سازی شده باشد.  در شرایطی این امکان وجود دارد که حصار کشی به بخش داخلی باغ نیز وارد شده و به دلایلی نیاز به جداسازی برخی از قسمت های آن از بخش های دیگر ، وجود داشته باشد. در این صورت نیاز است که حصار کشی هم در فضای بیرونی و هم در فضای داخلی حتما انجام شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *