تاثیر معماری ایرانی و سنتی در طراحی ویلا؛بررسی سبک های مختلف

طراحی ویلا مدرن چیست|مجموعه ویلا سازی

تاثیر معماری ایرانی و سنتی در طراحی ویلا

از دلایلی که مردم تصمیم می‌گیرند از مناطق مختلف ایران بازدید نمایند، درواقع منازل باشکوه و معماری سنتی آن است. طراحی ویلا ایرانی، ریشه در دل تاریخ معماری ما دارد. زمانی که صحبت از ویلای ایرانی در میان است، نباید آن را با منازل تاریخی اشتباه بگیریم!. چراکه درباره خانه‌های قدیمی و تاریخی صحبت نمی‌شود، بلکه درباره سازه‌های مدرن امروزی صحبت می‌کنیم. درواقع این سازه‌ها به سبک ایرانی طراحی و با شیوه‌های جدید درآمیخته شده‌اند. معماری ایرانی و سنتی در طراحی ویلا که از جمله سبک‌هایی محسوب می‌شود که همواره طرفداران خاص خود را داشته است. در سال‌های اخیر هم باتوجه به تمایل افراد به گریز از زندگی ماشینی و بازگشت به گذشته، طراحی ویلا ایرانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. درواقع اکثر افراد مایلند آخر هفته خود را به دور از شلوغی‌ها در کنار خانواده و دوستان در فضایی آرامش‌بخش، سنتی و نوستالژیک بگذراند.

ما در این مقاله قصد داریم تا به تاثیر معماری ایرانی و سنتی در طراحی ویلا؛ بررسی سبک‌های مختلف آن بپردازیم. چنانچه شما هم تمایل دارید تا با ماهیت طراحی ویلا ایرانی آشنا شوید، تا انتهای این مقاله از وب‌سایت ویلاسازی با ما همراه باشید.

فهرست مطالب در این مقاله:

 • معماری ایرانی چیست؟
 • تاریخچه طراحی ویلا ایرانی
 • کوشک چیست؟
 • اصول اولیه طراحی ویلا ایرانی
 • ویژگی‌های طراحی ویلا ایرانی
 • محوطه‌سازی فضای سبز در طراحی ویلا ایرانی
 • پلان در طراحی ویلا ایرانی
 • تفاوت طراحی ویلا ایرانی و مدرن
 • ترکیب مدرنیته با سبک طراحی ویلا ایرانی
 • نتیجه‌گیری

 

بیشتر بخوانید: طراحی رومی ویلا

 

معماری ایرانی چیست؟

معماری سبک ایرانی در قیاس با معماری دیگر کشورهای جهان از ارزشی ویژه‌ای برخوردار است. از ویژگی‌هایی خاص این نوع معماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی مناسب
 • محاسبات دقیق
 • فرم درست پوشش
 • رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان
 • ایوان‌های رفیع
 • ستون‌های بلند
 • تزیینات گوناگون
 • سادگی در طراحی

برخی از پژوهشگران حوزه معمار، جایگاه مثبت فضا یا به‌عبارتی فضا محوری، معماری ایرانی را در مقابل حجم‌انگاری به‌عنوان بارزترین خصیصه معماری ایرانی به‌شمار می‌آورند. در معماری ایرانی، غیر از خصوصیاتی مانند تناسب، زیبایی سردرها و گنبدها و ایوان‌ها به کارگیری منطق ریاضی و عرفانی نیز به چشم می‌خورد.

درواقع خصوصیات معماری ایرانی به‌صورت کلی مواردی مانند درون‌گرایی، پرهیز از بیهودگی، مردم محوری، خودبسندگی و مصالح‌شناسی  را شمال می‌شود.

در ادامه مقاله به تاثیر معماری ایرانی و سنتی در طراحی ویلا؛ بررسی سبک‌های مختلف آن می‌پردازیم.

 

تاریخچه طراحی ویلا ایرانی

طراحی ویلا ایرانی برگرفته از آموزه‌های معماری اصیل به سبک ایران است. درواقع زیبایی شناسی معماری ایرانی از تنوع زیادی برخوردار است که تمامی موارد ریشه در دل هنرهای اصیل ایرانی دارند. به‌عنوان مثال مفاهیمی مانند سادگی در هندسه و عناصرسنتی در طراحی ویلا به سبک ایرانی بسیار اهمیت دارد. هم‌چنین پلان معماری ویلا ایرانی هم برگرفته از کوشک باغ‌های ایرانی است.

 

کوشک چیست؟

کوشک ساختمانی است که به‌صورت برونگرا طراحی و محل استقرار آن، محور اصلی باغ در فاصله مرکز تا انتهای آن است. بنا و استقرار سازه کوشک مانند بطوری بنا شده، که در محور اصلی باغ و متاثر از ساختار هندسی باغ باشد. به موجب این امر چشم‌اندازی زیبا از کوشک به سمت باغ ایجاد می‌گردد که در زمان ورود به باغ، عمارت در معرض دید افراد قرار می‌گیرد. به زبانی ساده باید چنین عنوان کرد که این طرح درواقع کارکردی مانند سازه‌هایی دارد که امروزه به آنها ویلا طالاق می‌شود. زیرا یک ویلا درست همانند یک کوشک فضایی جهت گذران اوقات تفریح و فراغت بوده است.

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا دوبلکس

 

اصول اولیه طراحی ویلا ایرانی

توجه اغلب مردم به کیفیت زندگی و آرامش روانی، باعث شده تا طراحی و ساخت ویلا ایرانی ، روز‌به‌روز طرفداران بیشتری پیدا ‌کند. چنانچه طراحی ویلا ایرانی، با رعایت اصول آن و به شیوه‌ای خلاقانه طراحی شود، نه‌فقط خلوتگاهی دنج و دلپذیر جهت دوری از شلوغی‌های زندگی شهری محسوب می‌شود؛ بلکه نوعی سرمایه‌گذاری هم به‌شمار می‌آید که ارزش آن با گذشت زمان افزایش می‌یابد.

درواقع افرادی که آشنایی کافی با معماری اصیل ایرانی ندارند، شاید تصور نمایند که طراحی ویلا ایرانی، نوعی طراحی منسوخ و قدیمی است که بدون رعایت هیچ‌نوع اصول خاصی صورت می‌پذیرد. در حالی که طراحی ویلا به سبک ایرانی، یعنی رعایت اصول و شیوه‌های سنتی طراحی و معماری در کنار استفاده از متریالی است که تداعی کننده شکوه عمارت‌های دیرین و فرهنگ حاکم بر آن‌ها باشد.

از اصول مهم در طراحی ویلا به سبک ایرانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد، که عبارتند از:

 • طراحی نمای بیرونی باغ ویلا با استفاده از آجر
 • استفاده از عنصر آب
 • ساخت شاه نشین یا بهارخواب در طراحی ویلا ایرانی
 • استفاده از پنجره‌های رنگی و مشبک در نمای ساختمان ویلا

 

ویژگی‌های طراحی ویلا ایرانی

جهت اینکه ویلایی با طراحی به سبک ایرانی داشته باشیم، رعایت نکات بارز در این سبک معماری بسیار حائز اهمیت است. زیرا طراحی ویلا ایرانی اصولی دارد که عبارتند از:

 • استفاده از تقارن در طراحی باتوجه به سبک معماری ایرانی درگدشته
 • سادگی از عناصر مهم در معماری ایرانی است. یعنی هر فرمی از جایگاه و عملکرد منطقی برخوردار باشد.
 • ورودی باشکوه که یکی از عناصر مهم نسبت به دیگر فضاهای معماری در این سبک است.
 • طراحی حیاط مرکزی که در سبک معماری ایرانی بسیار جداب است و بسته به شرایط اقلیم ساخت آن، از فرم‌ها و محصوریت‌های متفاوتی برخوردار خواهد بود.
 • تراس باید به‌صورت ایوانی سرپوشیده باشد که دارای ستون است. حال این ستون‌ها می‌توانند به‌شکل سازه‌ای و یا صرفاً معماری باشد.
 • بهره‌مندی از المان گنبد علاوه بر زیبایی، وظیفه پوشاندن ابعاد بزرگی از فضا را از نظر ایستایی برعهده دارد.
 • هماهنگی با طبیعت و بهره‌مندی از انرژی پایدار آن مانند نور، باد و عناصری از این قبیل مثل آب و خاک و گیاه
 • رعایت تقارن، حوزه و آبراه‌های مهندسی شده از ویژگیهای دیگر در طراحی ویلا ایرانی است.

 

محوطه‌سازی فضای سبز در طراحی ویلا ایرانی

طراحی فضای سبز متناسب با شرایط اقلیمی منطقه در محوطه باغ ویلا، یکی از اصول مهم در طراحی ویلا ایرانی محسوب می‌شود. درواقع محوطه باغ ویلا، فضای مناسبی جهت کاشت انواع نهال، بوته و درختچه‌ها، گل و گیاهان تزئینی است. در طراحی فضای سبز باغ ویلا می‌توان از تعادل متقارن یا نامتقارن استفاده کرد و تا جذابیت و زیبایی سازه دوچندان شود. محوطه‌سازی فضای سبز کنار حوض، استخر و آبنما در باغ ویلا، فضایی دلنشین و چشم نواز ایجاد می‌نماید و آن را به مکانی مناسب جهت تفریح و گذراندن اوقات فراغت خانواده مبدل می‌نماید.

 

بیشتر بخوانید: طراحی نمای ویلا

 

پلان در طراحی ویلا ایرانی

طراحی پلان ویلا ایرانی به‌شکل هندسی و منظم صورت می‌پذیرد. درواقع طرح بناهای داخلی ویلا، با خطوط هندسی، راست گوشه و تا حدی شبیه به طراحی پلان ویلا کلاسیک انجام می‌شود. هم‌چنین می‌توان از نقشه خانه باغ سنتی به عنوان منبع الهامی جهت طراحی پلان ویلا ایرانی در نظر گرفته شود.

مرزبندی میان فضاهای خصوصی و عمومی از دیگر خصوصیات سبک معماری ایرانی است. گرچه اغلب پلان ویلا به‌صورت پلان یکسره و باز متصور می‌شود، امّا بهتر است در ویلا ایرانی حفظ حریم خصوصی، مطابق با فرهنگ ایران در اولویت این نوع از طرح‌های داخلی قرار گیرد.

 

تفاوت طراحی ویلا ایرانی و مدرن

درواقع در طراحی ویلای مدرن برخلاف ویلای ایرانی از ظاهری خشن و امروزی استفاده شده و به جای استفاده از آجر در آن‌ها از کاشی یا سرامیک استفاده شده است. در طراحی ویلا مدرن غیر از یکدست و یکپارچه بودن محیط، خطوط صاف هستند و خطوط منحنی در این سبک جایی نخواهند داشت. هم‌چنین محل شکست‌ها و تقاطع‌ها، زاویه داشته و کروی یا منحنی نیستند. رنگ‌های که روی نمای ساختمان، طراحی داخلی و همینطور دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولاً از خانواده رنگ‌های خنثی هستند.

امّا در طراحی ویلا ایرانی اغلب از آجر استفاده می‌شود و به جای استفاده از نورگیرها، پنجره‌های بلند به اندازه دیوار، از پنجره‌های کوچکی بهره می‌برند که با فضا و نمای خانه یک ترکیب زیبا را خلق می‌نماید. درکل طراحی ویلای ایرانی هر فرم از جایگاه و عملکرد منطقی برخوردار است. البته در این سبک، طراحی طبق اصل پرهیز از بیهودگی صورت می‌پذیرد. درواقع این بدان معناست که هیچ نوع آرایه‌ایی در سبک طراحی ویلا، تنها جنبه زیبایی ندارد و کاربردی بودن آن هم حائز اهمیت است.

 

ترکیب مدرنیته با سبک طراحی ویلا ایرانی

همانطور که می‌دانید به‌واسطه پیشرفت بشر و افزایش نیازهای مردمی در استفاده از خانه و ویلا هم تغییرات محسوسی داشته است. به موجب این امر نمی‌توان تمام نیازهای صاحب ملک را با سبک‌های گذشته ترکیب نمود. به‌همین دلیل، تلفیقی از سبک مدرن و سنتی خود می‌تواند علاوه بر زیبایی دوچندان، کاربری مناسبی نیز برای برای سالیق مختلف ایجاد نماید.

به‌عنوان مثال استفاده از تخت‌های چوبی سنتی در داخل آلاچیق و حیاط باغ ویلا مانند مبلمان مدرن، یکی دیگر از شاخصه‌های اصلی طراحی ویلا ایرانی است. بهره‌مندی از این تخت‌ها همراه با فرش، پشتی و کوسن، به برجسته‌تر شدن نمای سنتی آن کمکی شایان می‌نماید و فضایی دلنشین و آرامش‌بخش جهت دورهمی خانوادگی فراهم می‌آورد.

 

بیشتر بخوانید: طراحی باغ ویلا

 

نتیجه‌گیری

همان طور که در مطالب بالا  عنوان شد یک ویلای ایرانی باید از تاثیر معماری ایرانی و سنتی برخوردار باشد. بنابراین همواره در طراحی معماری، خصوصاً در طراحی باغ ویلای سنتی، رعایت اصول مهم معماری ایران در اولیت قرار دارد. هم‌چنین استفاده از مصالح هم نکته بسیار حائز اهمیت در طراحی ویلا ایرانی محسوب می‌شود که در دوام بنای شما بسیار مؤثر است. معمولاً ویلاها دارای سبک‌های متنوعی مانند کلاسیک، مدیترانه‌ای، سنتی و مواردی دیگر ساخته می‌شوند که نوع استفاده از آن‌ها بستگی به جغرافیای منطقه و محل احداث ویلا و سلیقه شما دارد.

امید است مقاله تاثیر معماری ایرانی و سنتی در طراحی ویلا؛ بررسی سبک‌های مختلف مورد توجه شما مخاطبین محترم قرار گرفته باشد. لطفاً پس از مطالعه مقاله نظرات و تجارب شخصی خود را در این زمینه با ما در وب‌سایت ویلاسازی به اشترک بگذارید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *