طراحی ویلا در شمال؛ کلاسیک یا سنتی کدام یک بهتر است؟

موضوعات این مقاله

طراحی ویلا در شمال|مجموعه ویلاسازی

طراحی ویلا در شمال

خوب است بدانید که طراحی ویلا در شمال با در نظر گرفتن طبیعت بکر و منحصر به فرد، مزیتی بزرگ به منظور دور بودن از فضای شهری و بودن در فضایی پاک و آرام بخش به حساب می آید. وجود جنگل های سرسبز و زیبا و برخورداری از چشم انداز دریای خزر و بسیاری موارد دیگر سبب شده است تا این منطقه به یک مکان توریستی مبدل شود. همین مسئله باعث افزایش درخواست به منظور ساخت ویلا در شمال کشور برای گذراندن تعطیلات شده است. خرید و طراحی ویلا برای بسیاری از افراد یک گزینه مناسب به منظور گذراندن اوقات فراغت خود در آب و هوای مطبوع و عالی محسوب می شود.

در استان مازندران شما با سبکی های مختلفی از طراحی ویلا مواجه هستید و بیشترین سبکی که در طراحی فضای بیرونی و درونی انواع ویلا به چشم می خورد، می توان به سبک های کلاسیک و مدرن اشاره کرد که شما می توانید  بر اساس سلیقه خود یکی از این سبک ها را انتخاب کنید. در این مقاله قصد داریم به بررسی عوامل مربوط به طراحی ویلا در شمال بپردازیم، در صورتی که شما جزو آن دسته از افرادی هستید که تمایل به انجام این کار را دارید، با ما همراه باشید. چنانچه در زمینه طراحی و ساخت ویلا نیاز به راهنمایی داشته باشید می توانید به کارشناسان ما در شرکت ویلاسازی مراجعه کنید و یا از طریق شماره واتساپ 09121360868 می توانید با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را مطرح کنید.

 

اصول طراحی ویلا در شمال

جهت عنوان کردن اصول طراحی ویلا در شمال در ابتدا اگر بخواهیم تعریف کلی از ویلا را بیان کنیم، می توانیم اینطور بگوییم که ویلا به ساختمانی با بهترین و مطلوب ترین کیفیت های فضایی گفته می شود. در نتیجه در طراحی ویلا این تعریف باید به طور ویژه ای مورد توجه قرار گیرد. همانطور که گفته شد ویلاهایی که در شمال کشور ساخته می شوند، به طور معمول برای گذراندن تعطیلات مورد استفاده قرار می گیرند.

به همین علت طراحان حرفه ای ما در ویلاسازی‌ تلاش می کنند کیفیت هایی که تجربه کردن آنها در آپارتمان وجود ندارد را در بالاترین و بهترین کیفیت در این ویلاها ایجاد کنند تا ساکنین آن بتوانند از تجربه ای متفاوت برخوردار شوند. البته ایجاد این تجربه متفاوت مستلزم رعایت اصول طراحی ویلا می باشد که همگی منجر به ایجاد فضایی دلنشین و مطلوب می شود. طراحی ویلا در این منطقه امری کاملا تخصصی است و توصیه می شود که برای طراحی و اجرای آن از افراد حرفه ای و متخصص راهنمایی بگیرید که به این منظور شما می توانید با کارشناسان ما در ویلا‌سازی از طریق شماره تماس دفتر 02188912114 ارتباط برقرار نمایید و یا به صورت حضوری به آدرس شرکت واقع در خیابان کریم خان – خیابان ویلا مراجعه کنید.

 

بررسی شرایط اقلیمی و اثر آن در هنگام طراحی ویلا در شمال

بررسی شرایط اقلیمی و اثر آن در هنگام طراحی ویلا در شمال یکی از مهمترین اصول طراحی است که در نظر گرفتن آن سبب کم شدن هزینه های ساخت و نگهداری می شود، در نتیجه بهتر است کمی نسبت به آن شناخت پیدا کنید. جانمایی این منطقه به صورتی می باشد که در میان رشته کوه های البرز و دریای خزر واقع شده است و از نظر دسته بندی اقلیمی از آب و هوایی معتدل و مرطوب برخوردار است. اقلیم معتدل و مرطوب جزو یکی از اقلیم هایی است که از لحاظ معماری دارای اهمیت ویژه ای می باشد، چرا‌که به علت تعادل نسبی که در بیشتر طول سال وجود دارد، با رعایت اصول طراحی و معماری اقلیمی به ویژه در طراحی ویلا می توان از بازخورد بیشتری در مقایسه با دیگر اقلیم ها برخوردار شد. در نظر گرفتن اقلیم هنگام طراحی ویلا در شمال علاوه بر کاهش یافتن هزینه ها، به حفظ شرایط آسایش ویلا و همینطور در به وجود آمدن فضایی زیبا و مطلوب کمک می کند.

 

تاثیر تابش نور خورشید

توجه کردن به تاثیر تابش نور خورشید یکی دیگر از اصول طراحی می باشد. گرمای خورشید در اقلیم معتدل و مربوط به همان میزان که می تواند در زمستان فضایی گرم و راحت را برای ما به وجود آورد به همان میزان می تواند در تابستان زندگی در فضای ویلا را برای ساکنین آزاردهنده کند. در طراحی ویلا در این منطقه باید توجه داشته باشیم فضاهایی که به نور بیشتری نیاز دارند در سمت جنوب ویلا قرار داده شوند و فضاهایی که بهتر است در تابستان به دور از گرمای خورشید باشند را در سمت شمال ویلا جانمایی کنیم. به عنوان نمونه قرار دادن فضاهایی نظیر نشیمن و پذیرایی در برابر تابش نور خورشید سبب می شود که از نشاط و شادابی در طول روز برخوردار شویم و حتی با قرار دادن اتاق ها در معرض گرمای خورشید علاوه بر میکروب زدایی به ایجاد نشاط در صبحگاه منجر می شود. در نتیجه در طراحی ویلا در این منطقه در هنگام چیدمان فضاها در پلان بایستی به شیوه به کارگیری از ویلا، همسایگی ها، محل جانمایی ویلا در بستر شهری و کاربری ویلا توجه شود. توصیه ای که به شما داریم این است که فضاهایی از جمله پذیرایی و آشپزخانه در این اقلیم از تابش نور خورشید دور باشند، چرا‌که باعث گرم شدن بیش از اندازه این فضاها می شود و بایستی نور خورشید در این فضاها تحت کنترل قرار گیرد.

 

تاثیر جریان باد

مورد بررسی قرار دادن تاثیر جریان باد و استفاده از آن به علت بالا بودن رطوبت در اقلیم معتدل و مرطوب  یکی از مهمترین اصول طراحی ویلا می باشد. به طور معمول رطوبت بالا در سواحل شمالی سبب سخت شدن شرایط برای ساکنین ویلا می شود. به منظور تامین آسایش یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین شیوه ها، ایجاد کوران و جریان باد است. در طراحی ویلا در این منطقه توصیه می شود که ساختمان از کشیدگی شرقی غربی برخوردار باشد. طراحی ساختمان به صورت باریک سبب می شود که جریان هوا به سادگی از داخل فضاهای ویلا عبور کند. پیشنهاد بعدی به منظور به کارگیری از کوران هوا در طراحی ویلا، سبک کردن فضاها می باشد. منظور از سبک کردن فضا این است که در طراحی فضاها از دیوار های ثابت بسیار کم بکارگیری شود و با این کار اجازه دهیم که هوا بیشتری از داخل فضا ها عبور کند.

 

تاثیر فرم ساختمان بر طراحی ویلا

تاثیر فرم ساختمان بر طراحی ویلا از مواردی است که رعایت آن الزامی است چون در طرحی که در نهایت ایجاد می شود، اثرگذار است. فرم ساختمان های ویلایی به طور معمول به دلیل آزادی که در طراحی دارند، از قابلیت اجرا به حالت های مختلفی برخوردار می باشند. اما شاید برایتان سوال ایجاد شود که چگونه می توان از این فرم های آزاد در بهبود عملکرد ویلا استفاده کرد؟ همانطور که گفته شد توصیه می شود ویلایی که در شمال طراحی می شود، از حجمی سبک برخوردار باشد تا بتواند به راحتی جریان هوا را از خود عبور دهد. همینطور این مسئله را در نظر داشته باشید که به علت بارش های شدیدی که در این منطقه وجود دارد بهتر است که در طراحی سقف ویلا ها، از سقف های شیبدار استفاده شود.

 

بیشتر بخوانید: طراحی نمای ویلا

 

مصالح سازگار با اقلیم

امروزه با توجه به پیشرفت علم در زمینه تولید مصالح نوین شاهد به کارگیری از مصالح سازگار با اقلیم بوده ایم. آنچه در اقلیم شمال باید مورد توجه قرار گیرد، اجرا دقیق و نگهداری اصولی مصالح است؛ چون که اقلیم معتدل و مرطوب به فرسایش اکثر متریال و مصالح سرعت می بخشد. اگر بخواهیم از منظر آسایش حرارتی به این موضوع نگاه کنیم، باید بگوییم که مورد استفاده قرار دادن مصالح سبک و متخلخل به علت برخورداری از ظرفیت گرمایی پایین از عملکرد مناسب تری در مقایسه با مصالح سنگین برخوردار می باشند. در ساخت اسکلت ویلا در این منطقه توصیه می شود که جهت جلوگیری از پوسیدگی به جای سازه فلزی، سازه بتنی مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که قصد دارید برای ساخت اسکلت ویلا خود سازه فلزی مورد استفاده قرار دهید حتما در نظر داشته باشید که تمهیدات لازم به منظور پیشگیری از پوسیدگی را اجرا کنید.

 

شرایط اجرایی و اثرگذاری آن بر روی طراحی ویلا

از دیگر اصول مهم در ارتباط با طراحی ویلا در این منطقه، شرایط اجرایی و اثرگذاری آن بر روی طراحی می باشد. طراحی و ساخت ویلا با در نظر گرفتن موقعیت و وجود رطوبت بالا این منطقه دارای تفاوت هایی با دیگر نقاط کشور می باشد. یکی از مواردی که در طراحی ویلا باید آن را در نظر داشته باشید، وجود نیروی کار حرفه ای و ماهر در این منطقه می باشد. به منظور کم شدن هزینه های ساخت و ارتقا دادن کیفیت ساخت ویلا توصیه می شود که از مصالحی استفاده شود که در دسترس نیروی متخصص به منظور اجرا وجود داشته باشد. از دیگر نکات مهمی که باید به آن توجه داشت و رعایت کرد این است که حدالامکان در نزدیکی ساختمان از گیاهان استفاده نشود، چون که مورد استفاده قرار دادن گیاهان در نزدیکی ساختمان سبب فرسایش سریع دیوارها می شود. به طور کلی متمرکز شدن بر روی اصول طراحی ویلا می تواند مراحل ساخت و اجرا ویلا را آسان تر و بهتر کند.

 

اصول طراحی ویلا های ساحلی و جنگلی

اصول طراحی ویلا در این مناطق را می توان به اصول طراحی ویلا های ساحلی و ویلا های جنگلی تقسیم بندی کرد. ویلا های ساحلی و جنگلی هر کدام از کیفیت های ویژه ای برخوردار هستند که در زمان طراحی ویلا باید آن ها را در نظر گرفت. یکی از بزرگترین و مهمترین تفاوت هایی که در ویلا های ساحلی و جنگلی وجود دارد، می توان به تفاوت دید و منظره آنها اشاره کرد. از دیگر تفاوت های میان ویلا ساحلی و جنگلی وجود تفاوت دمایی و رطوبتی بین این دو موقعیت است که باید آن را در نظر گرفت. در نتیجه این که شما کدام یک از ویلا های گفته شده را برای ساخت انتخاب می کنید، به سلیقه تان بستگی دارد و هر کدام را که انتخاب می کنید، بایستی اصول اجرای آن ها را به درستی رعایت نمایید.

 

اصول طراحی ویلا های ساحلی و جنگلی|مجموعه نیودیزاین

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا مدرن

 

ضوابط و قوانین طراحی ویلا در مناطق شمالی کشور

ضوابط و قوانین طراحی ویلا در مناطق شمالی کشور، نیازمند رعایت کردن مواردی است که در ادامه آنها را به شما توضیح می دهیم. کشور ما با اینکه از وسعت زیادی برخوردار است، ولی مناطق مرطوب و خوش آب و هوا به تعداد محدودی در آن به چشم می خورد. بر این اساس در مناطق شمالی ایران که دارای آب و هوایی مطلوب و از طرفی گزینه ای مناسب به منظور گذراندن تعطیلات می باشد، ویلا سازی بسیار رایج شده است. وجود این تفاوت در شرایط اقلیمی شمالی کشور، سبب شده است که طراحی ویلا در مناطق شمالی ایران نسبت به سایر مناطق دارای تفاوت هایی باشد. در نتیجه رعایت ضوابط و اجرای درست و اصولی آن ها منجر‌به ایجاد فضایی آرام و زیبا برای ساکنین می شود. این ضوابط و قوانین به شرح زیر می باشد:

 1. توجه داشته باشید که در طراحی و سازه ویلاهای مناطق شمالی حتما کرسی چینی مورد استفاده قرار گیرد.
 2. در زیر بنا به منظور مقاومت در برابر در آب و رطوبت فراروان بایستی از قیرگونی و عایق های پلاستیکی مقاوم استفاده شود.
 3. به منظور نصب پنجره ها در نواحی برخورد با کج باران ها، بایستی پنجره هایی که مورد استفاده قرار می گیرند از لحاظ اندازه  کوچک و از جنس یو پی وی سی باشند و برای هر پنجره عایق پلاستیکی مقاوم در برابر باران که به شکل T است، در نظر گرفته شود.
 4. به علت عدم وجود نور خورشید به مقدار کافی باید توجه داشته باشید که در مناطق شمالی حدالامکان از پنجره های عریض، طویل و با ارتفاع بلند در جبهه های جنوبی، جنوب شرقی و غربی استفاده شود تا از نور خورشید بیشترین استفاده را ببرند.
 5. به علت برخورداری از مناطق زیبا در اطراف هر سایت تلاش می شود که تا بیشترین دید برای مناظر بیرونی به وسیله بالکن و پنجره های بزرگ فراهم شود.
 6. جهت به کارگیری از باد غرب به شرق توصیه می شود که از پلان های کشیده در جهت غرب به شرق استفاده شود تا تهویه هوای طبیعی در تمامی فضاها وجود داشته باشد.
 7. توجه داشته باشید هر چه پیچیدگی فرم و پلان ویلاهای مناطق شمالی کمتر باشد، در نتیجه تهویه هوای بهتری صورت می گیرد.
 8. به علت بارش فراوان در مناطق شمالی بهتر است نوع سقفی که در ساخت ویلا به کار گرفته می شود، شیبدار و به صورت شیروانی باشد.
 9. همانطور که در بالاتر گفته شد، برای ساخت سازه ویلا به علت پوسیدگی و فرسایش سریع فلز در مجاورت رطوبت توصیه می شود که سازه بتنی مورد استفاده قرار گیرد.
 10. بهتر است در طراحی ویلا در مناطق شمالی از مصالح بوم آورد استفاده شود که شن، ماسه و الوارهای چوبی از این دست مصالح به حساب می آیند.
 11. به طور کلی در شمال باید از مصالحی استفاده شود که از ظرفیت حرارتی بالایی نسبت به تفاوت دمای تابستان و زمستان برخوردار باشد و همینطور در برابر رطوبت و باران مقاومت زیادی داشته باشند، در صورت عدم استفاده از مصالح با ویژگی های نامبرده شده، سبب می شود که ویلا ساخته شده  به سرعت دچار فرسودگی شود و عوارض غیرقابل جبرانی به جای بگذارد.

 

برای طراحی ویلا در شمال سبک کلاسیک بهتر است یا سنتی؟

جهت شناخت بهتر این مسئله که طراحی ویلا به سبک کلاسیک بهتر است و یا سنتی، در این بخش به ارزیابی ویژگی های هر دو سبک می پردازیم. آب و هوای مطبوع شمال بسیاری از علاقه مندان به طراحی و ساخت ویلا را به سرمایه گذاری در این منطقه تشویق کرده است. متنوع بودن ایده ها و سلایق افراد سبب شده است که طی چندین سال گذشته طراحی ویلا های مناطق شمالی کشور از تغییرات چشمگیری برخوردار باشد. در ارتباط با طراحی ویلا به سبک کلاسیک و یا سنتی، باید بگوییم که این مورد به نظرات خریداران و سازندگان ویلا ها بستگی دارد به عبارتی امری کاملا سلیقه ای است. در ادامه قصد داریم تفاوت های سبک کلاسیک و سنتی را عنوان کنیم، با ما همراه باشید

مطلب پیشنهادی: طراحی ویلا دوبلکس در شمال

 

مهمترین تفاوت های سبک ویلا کلاسیک و سنتی

به نظر شما مهمترین تفاوت های سبک ویلا کلاسیک و سنتی در چه مواردی می‌باشد؟ تمرکز بر خطوط، متریال استفاده شده و نورپردازی از تفاوت های اساسی سبک کلاسیک و سنتی می باشد. به این صورت که در طراحی ویلاهای مدرن و کلاسیک بیشتر از خطوط شکسته استفاده می شود و خیلی کم دیده شده که خطوط منحنی در طراحی ظاهر ویلا مورد استفاده قرار گیرد.

در صورتی که در سبک های سنتی بیشترین خطوطی که مورد استفاده قرار می گیرد، خطوط منحنی می باشد. در طرح های سنتی چوب و آجر به عنوان پر مصرف ترین متریال می باشند، در حالی که در طراحی به سبک کلاسیک و مدرن متریالی که بیشتر به کار گرفته می شود، چوب و شیشه است. در ویلا هایی که به این سبک ساخته می شوند موردی که بیشتر به چشم می خورد تناسب رنگ در مواد اولیه می باشد. از منظر نورپردازی، در ویلا های سنتی به منظور برخورداری از بیشترین نور، شیشه های رنگی و پنجره های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد؛ چرا‌که می خواهند از بیشترین نور طبیعی بهره ببرند. در حالی که در ویلا های کلاسیک به منظور نورپردازی و و سایر مواردی از این دست از تجهیزات و تکنولوژی های متفاوتی استفاده می شود.

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا دوبلکس

 

خصوصیات سبک ویلا کلاسیک و سنتی

در صورتی که قصد ساخت ویلا در این منطقه ها را دارید در اولین مرحله باید بدانید که به کدام یک از این سبک ها علاقه بیشتری دارید. باید در نظر داشته باشید که ویلا کلاسیک و سنتی از لحاظ جزئیات تفاوت های چشمگیری با یکدیگر دارند. سبک طراحی ویلا کلاسیک بیشتر متاثر از طراحی های تاریخی دوران ویکتوریا می باشد، در صورتی که در طراحی های سبک سنتی نشانه های معماری ایرانی بیشتر مورد توجه است. در طراحی ویلا، اصولی از جمله ساختمان ویلا و وضعیت پنجره ها و سایر موارد وجود دارد که توجه کردن به آنها می تواند به شما در انتخاب یکی از سبک ها کمک کند.

در ساختمان های سنتی فضایی که به عنوان فضای اصلی ویلا در نظر گرفته می شود، بسیار وسیع است و در ساختمان ویلا اتاق های کوچکی که ظرفیت 2 تا 3 نفر را دارند، به چشم میخورند و در این سبک بیشترین بخش ویلا صرف حیاط شده است. اما در ویلا های مدرن تعداد اتاق ها کمتر و فضایی که برای اتاق ها در نظر گرفته شده است بزرگ هستند. پنجره های مورد استفاده در ویلا های سنتی کوچک و از حالتی متقارن برخوردار هستند و همانطور که گفته شد بیشتر از پنجره های رنگی در این نوع ویلاها استفاده می شود و نور خورشید را به عنوان نور طبیعی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. بر اساس تفاوت ها و خصوصیات سبک ویلا کلاسیک و سنتی گفته شده در بالا می توانید هر کدام از سبک ها را مورد ارزیابی قرار دهید و هر کدام که به سلیقه تان نزدیک تر است، انتخاب کنید تا آنچه در نهایت ایجاد می شود، سبب شادی و آرامش شما در آن فضا شود.

 

هزینه ساخت ویلا در مناطق شمالی

بر اساس آمار و مستندات، هزینه ساخت ویلا در مناطق شمالی  بر اساس عواملی از جمله متراژ، سبک طراحی و ساخت، نوع متریال و مصالح به کار گرفته شده، محوطه سازی ویلا و بسیاری موارد دیگر به طور میانگین بین 8 تا 12 میلیون در هر مترمربع اعلام شده است، البته ناگفته نماند که این مبلغ ممکن است بر اساس نوسانات بازار دچار شده باشد. هرچه طراحی ویلا شما دربردارنده المان های خاص و فضاهای جانبی بیشتری باشد، به همان میزان هزینه ساخت ویلا شما در مناطق شمالی افزایش می یابد. در صورتی که می خواهید هزینه های خود را تحت کنترل قرار دهید، سعی کنید زمینی را که برای ساخت ویلا در نظر میگیرید، در محدوده شهرک های ویلایی و یا بافت منطقه ای ویژه ای باشد. چرا‌که در این موقعیت ها از یک تیپ و سبک ویلایی ساده و رایج پیروی می شود و در زمان ساخت هزینه ها مدیریت می شوند.

 

سوالات متداول:

1.هزینه ساخت ویلا در شمال به چه صورت است؟

هزینه ساخت در شمال کشور با توجه به طراحی و انتخاب مصالح مورد نظر میتواند متغیر باشد اما به صورت کلی اگر بخواهیم هزینه ساخت ویلا در شمال را محاسبه کنیم، میتوانیم حدودا بین 8 تا 12 میلیون تومان برای هر متر مربع را جهت ساخت یک ویلای با کیفیت در نظر بگیریم. (البته توصیه می شود که نوسانات قیمت را باید در نظر داشت)

2.مزایای ساخت ویلا در شمال چیست؟

سفارشی‌سازی ساختمان، خرید بهترین مصالح ساختمانی، کنترل بهتر در پروژه، استفاده از پیمانکار مورد نظر، ملک زیباتر و سرمایه‌گذاری پرسود و بهتر.

3.در طراحی ویلا در شمال کشور به چه نکاتی باید دقت کرد؟

ویلا های طراحی شده در شمال کشور به طور معمول به منظور استفاده در آخر هفته ها و تعطیلات طراحی و ساخته میشوند. به همین علت ما در شرکت ویلاسازی در تلاش هستیم کیفیت هایی که امکان تجربه آن در یک آپارتمان عادی وجود ندارد را در بالاترین کیفیت خود در این ویلا ها ایجاد کنیم تا ساکنین آن بتوانند از تجربه ای متفاوت برخوردار شوند. طراحی ویلا در شمال کاری کاملا حرفه ای و تخصصی می باشد و توصیه می شود به افرادی سپرده شود که در این زمینه از سابقه درخشانی برخوردار هستند.

 

بیشتر بخوانید: طراحی باغ ویلا

 

نتیجه گیری

امروزه طراحی یک ویلای ویژه و خاص در شمال به منظور گذراندن تعطیلات می تواند یکی از بهترین گزینه ها محسوب شود. دور بودن از فضای شلوغ شهری و گذراندن اوقات در طبیعت برای همه افراد مطلوب و لذت بخش است. ما در شرکت ویلاسازی بر این باوریم که هر ویلا باید بر اساس خواسته و نیازهای ساکنین طراحی زیبا و منحصر به فردی داشته تا بتواند به خوبی پاسخگوی نیاز آنها باشد. از همراهی شما عزیزان تا پایان این مقاله متشکریم.

 

مطالب مرتبط

یک پاسخ

 1. برای شمال ویلا واقعا لازمه شیروونی باشه انقد که بارون میاد قشنگم هست نمیدونم چرا اینقدر همه یه سبک ویلا می سازن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *