طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس نیاز به مهارت زیادی دارد و معمار چنین طرحی باید از قبل در این زمینه تجربه کافی را داشته باشد، ویلا دوبلکس به دلیل فضای بیشتر و نمایی که دارد در بین مردم بسیار محبوب است و اغلب از طراح‌ها خواسته می‌شود که برای آنها ویلایی دوبلکس یا همان دو طبقه را طراحی و اجرا کنند. ویلاها در ایران معمولا در شهرها و مناطق خوش آب و هوا ساخته می‌شود و مردم برای استراحت و فرار از شلوغی زندگی شهری به این مناطق می‌روند، برای همین است که فضا و چشم انداز این ویلاها برای صاحبان آن بسیار مهم است.

طراحی ویلا دوبلکس | مجموعه ویلاسازی

تجهیزات بروز

ابزار و تجهیزات به روز یکی از ارکان اصلی مجموعه ویلاسازی می باشد.

طراحی مدرن

طراحی های مدرن و به روز مجموعه ما باعث رضایت شما مشتریان ما می شود.

مهندسین باتجربه

در مجموعه ویلاسازی مهندسین باتجربه و باسابقه در حال فعالیت هستند.

مصالح درجه یک

یک ویلای اصولی به مصالحی عالی و مرغوب نیاز داردکه ویلاسازی حرف اول را می زند.

طراحی ویلا دوبلکس بر اساس سلیقه صاحب آن و معیارهای معماری انجام می‌شود، معماران اغلب پس از شنیدن انتظارات صاحب ویلا از ساختمان یک طرح اولیه را ترسیم می‌نمایند و سپس جزئیات با نظر و براساس بودجه صاحب ملک اجرا می‌شود. یکی از مزیت‌های اصلی ویلا دوبلکس مساحت بیشتر آن برای پلان داخلی است، امکانات بیشتری را می‌توان در پلان ویلا دوبلکس جا داد که رفاه و آسایش ویلا کامل شود. تیم حرفه‌ای و مجرب ویلاسازی با سال‌ها تجربه در زمینه ساخت ویلاهای دوبلکس سعی کرده‌اند تا اصول طراحی ویلا دوبلکس را با جزئیات برای شما در این مقاله شرح دهند.

 

اصول طراحی ویلا دوبلکس چیست؟

به طور کلی ویلا به ساختمانی گفته می‌شود که در تعریف امروزی از چهار جهت به بیرون نما داشته باشد، این سبک ساختمان معمولا در مناطق ییلاقی و خارج از شهرهای بزرگ ساخته می‌شود. ویلاها هم انواع و اقسام مختلفی دارد که از جمله آنها می‌توان به ویلاهای فلت یا همان یک طبقه و ویلاهای دوبلکس اشاره کرد که احتمالا اغلب شما عزیزان در سفر به شمال کشور این مدل ویلا‌ها را از نزدیک دیده‌اید و یا در آنها اقامت داشته‌اید. پلن یا همان نقشه ویلا دوبلکس نسبت به ویلاهای فلت جزئیات بیشتری دارد، البته یک معمار حرفه‌ای و کاربلد به خوبی می‌داند که اصول طراحی ویلا دوبلکس چیست؟ و طراحی ویلا به چه شکلی باید انجام گیرد که ساکنین احساس آرامش و راحتی بیشتری داشته باشند. جزئیات در نقشه ویلاهای دوبلکس تاثیر زیادی داشته و صاحب خانه با ورود به این ویلاها احساس دلنشین و مفرحی پیدا می‌کند و از نزدیک تمایزها را لمس خواهد کرد. مهم‌ترین نکته در ساخت هر سازه ایجاد طرحی مناسب و برنامه ریزی برای شروع پروژه است، این موضوع در طراحی ویلا دوبلکس هم صدق می‌کند. برای داشتن بهترین طراحی داخلی ویلا حتما لازم است از یک تیم طراحی و دکوراسیون داخلی حرفه‌ای همچون معماران کاربلد مجموعه ویلاسازی کمک بگیرید.

 

پلان ویلا دوبلکس

در پلان ویلا دوبلکس، دو واحد با امکانات کامل و فضای نشیمن طراحی می‌شود. طراحی ویلا دوبلکس با توجه به متراژ زمین و انتظارات مالک به شکل‌های مختلفی انجام می‌گیرد، به عنوان مثال یک ویلای دوبلکس ممکن است در مجموع دارای چهار اتاق خواب یعنی در هر طبقه دو اتاق خواب و یا در متراژهای بزرگتر برای هر طبقه سه اتاق در نقشه گنجانده شده باشد. معمولا خانواده‌ها به صورت دسته جمعی در ویلاها زندگی می‌کنند به همین دلیل باید فضا به گونه‌ای طراحی شده باشد که برای اقامت راحت حداقل دو خانواده فضای استراحت کافی داشته باشد. در طراحی ویلا دوبلکس باید به فضاهای خصوصی مجزا برای اقامت راحت چند خانواده توجه ویژه‌ای شود و به تناسب فضاهای نشیمن که برای دورهمی‌ها مناسب است، برای حریم خصوصی ساکنین هم فضای کافی وجود داشته باشد. علاوه بر اتاق خواب‌ها و نشیمن ویلاهای دوبلکس بخش‌های دیگری هم مانند راه پله، سرویس بهداشتی و حمام، حیاط و پارکینگ هم دارد. پلان ویلا دوبلکس باید متناسب با سبک زندگی صاحب خانه طراحی شود، کاربردی بودن فضاها و ایجاد حس آرامش و راحتی برای ساکنین از اصول مهم طراحی ویلا دوبلکس است که معماران خبره این موضوع را به خوبی می‌دانند.

 

اهمیت انتخاب جهت‌ مناسب در طراحی ویلا دوبلکس

زمانی که می‌خواهید نقشه ویلا دوبلکس را بکشید، بهترین مکان برای طراحی ویلا شمالی‌ترین قسمت زمین است، زیرا معمولا این بخش بیشتر نور خورشید را می‌گیرد و همواره فضای داخلی شما در طول روز روشن است. صرفه جویی در مصرف انرژی یکی از دلایل اهمیت انتخاب جهت‌ مناسب در طراحی ویلا دوبلکس می‌باشد، انتخاب جهت درست همچنین موجب می‌شود که طراحی داخلی و نمای ویلا به مراتب زیباتر و بهتر دیده شود. به صورت کلی خورشید از شرق طلوع می‌کند و و در طول روز به سمت جنوب متمایل می‌شود، اگر در طراحی ویلا دوبلکس از شمال زمین شروع به طراحی کرده باشید، در طول روز نیازی به روشن کردن چراغ اضافی ندارید و ویلا دوبلکس شما همواره رو به خورشید و روشن است.

 

ارتفاع سقف در طراحی ویلا دوبلکس

اشتباه در اندازه ارتفاع سقف در طراحی ویلا دوبلکس می‌تواند همه زحمات شما را در طراحی پلان بهم بریزد و کل نقشه را تحت الشعاع قرار دهد. اگر ارتفاع سقف متناسب با معماری بنا نباشد، طراحی داخلی ویلا می‌تواند در یک ارتفاع سقف نامناسب گم می‌شود و جلوه داخلی بنا از بین می‌رود. معمولا سقف‌های بلند در ویلاهای دوبلکس پلان بهتری را به صاحب خانه می‌دهد و چیدمان آن هم به مراتب بهتر قابل اجرا است.

 

چه کفپوشی برای طراحی ویلا دوبلکس مناسب است؟

چه کفپوشی برای طراحی ویلا دوبلکس مناسب است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بودجه شما در این زمینه تاثیر زیادی دارد، آب و هوا هم یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر بودجه می‌باشد. الزامی وجود ندارد که برای همه قسمت‌های ویلا از یک نوع کفپوش استفاده شود، معمولا از کفپوش‌های لمینت چوبی یا سرامیک برای اتاق خواب‌ها و از سنگ‌ها و سرامیک‌های براق یا مات برای اتاق نشیمن و غذاخوری که رفت و آمد مهمان در آن بیشتر است، در طراحی ویلا دوبلکس استفاده می‌شود. از کاشی‌های سفالی هم برای اینکه حال و هوای سنتی به بالکن بدهند در طراحی ویلاهای دوبلکس به خصوص در شمال کشور استفاده می‌کنند.

 

طراحی داخلی ویلا دوبلکس

برای اینکه طراحی داخلی ویلا دوبلکس به زیباترین شکل ممکن صورت گیرد، باید بین سبک ساخت ویلا، محوطه سازی آن و طراحی داخلی ویلا دوبلکس ارتباط درستی شکل گرفته باشد. طراحی داخلی ویلا دوبلکس معمولا متاثر از ارتباط آزاد میان طبقات ویلا است و در این بخش یک هماهنگی دقیق و جذاب وجود دارد. باز بودن فضا و یکی از عنصرهای مهم در طراحی ویلا دوبلکس است. در واقع هدف ما برای فضا سازی به این شکل می‌باشد که به جای استفاده از مرز بندی‌های سخت و پیچیده به سراغ تکنیک‌های جدید معماری داخلی برویم.

 

اهمیت راه پله در طراحی ویلای دوبلکس

یکی از مهمترین بخش‌های هر ویلای دوبلکس راه پله‌های داخلی آن است که دو طبقه را بهم متصل می‌کند، اهمیت راه پله در طراحی ویلا دوبلکس در متراژهای مختلف بیشتر به چشم می‌آید، در اولین قدم در طراحی پلان ویلا دوبلکس باید برای جای راه پله تصمیم گیری شود. در طراحی ویلا دوبلکس راه پله می‌تواند در قسمت مرکزی اتاق نشیمن و یا گوشه‌ای از آن باشد، انتخاب نوع راه پله هم بر نمای داخلی ویلا تاثیر زیادی دارد. راه پله داخل ویلا می‌تواند یکی از انواع مارپیچی، نرده‌ای، شیشه‌ای، چوبی ساده، از جس سنگ مرمر و یا سنگ‌ها و مواد دیگر باشد، انتخاب متریال استفاده شده در راه پله با سبک معماری بکار رفته در ویلا ارتباط دارد. در اغلب ویلاهای کلاسیک که در مجموعه ویلاسازی طراحی شده به وضوح می‌توانید این سبک راه پله‌ها را که به صورت کاملا حرفه‌ای استفاده شده ببینید.

 

برای ویلاهای دوبلکس با طراحی داخلی کلاسیک به خصوص در شمال کشور معمولا از پله‌ها و نرده‌های چوبی استفاده می‌شود، این راه پله‌ها معمولا در کنار دیوار قرار می‌گیرند و اغلب در طراحی دیوار مجاور این راه پله‌ها رنگ‌های سفید و آینه‌های بزرگ بکار می‌رود. استفاده از راه پله‌های فلزی هم در طراحی ویلا دوبلکس بسیار متداول است، این راه پله‌ها اغلب به شکل کاملا ساده طراحی می‌شود و با رنگ‌های خاصی به صورت کاملا هنرمندانه رنگ آمیز آن انجام می‌گیرد. استفاده از راه پله های مارپیچ هم طرفداران خاص خودش را دارد، در واقع سقف این راه پله سقف نهایی طبقه آخر است. این راه پله‌ها فضایی روشن و دلباز به ویلاها می‌دهد و ساکنین در زمان بالا رفتن و یا پایین آمدن از راه پله‌ها می‌توانند نمای کلی داخل ساختمان شامل نشیمن و راهروها را تماشا کنند.

 

تلفیق شیشه و سنگ در طراحی ویلا دوبلکس

در طراحی ویلا دوبلکس معمولا برای نما از مصالح متنوعی مانند چوب، سنگ، آجر، شیشه و یا تلفیقی از این متریال استفاده می‌شود. امروزه در ایران اغلب برای نمای ساختمان سنگ به کار می‌رود، سنگ‌های نما تنوعی زیادی دارد و براساس سلیقه مالک و سبک معماری ویلا انتخاب می‌شود. هزینه خرید و نصب سنگ برای نما نسبت به سایر مصالح بالاتر است اما عمر آن طولانی‌تر خواهد بود.

استفاده از شیشه تمام قد در طراحی نمای ویلاهای دوبلکس به خصوص در مناطقی که فاصله ویلاها از هم زیاد است، طرفداران زیادی دارد و پای ثابت پلان‌ ویلاهای دوبلکس می‌باشد. اینکه وقتی روی تخت اتاق خوابتان دراز بکشید و از سقف شیشه‌ای ویلا بتوانید به آسمان زل بزنید قطعا بسیار جذاب و دیدنی خواهد بود. در برخی ویلاهای دوبلکس که نمای تمام شیشه دارند، از پله در خارج از ساختمان برای رفت و آمد بین طبقات استفاده شده است که زیبایی خاص خودش را دارد.

 

 

تاثیر رنگ در طراحی ویلا دوبلکس

یکی از المان‌های موثر در طراحی ویلا دوبلکس رنگ است. استفاده از رنگ‌های تیره در طراحی نمای ویلا دوبلکس وقتی با نورپردازی حرفه‌ای و درست همراه شود، تاثیر چشمگیری بر جلوه و زیبایی ویلا دارد. استفاده از سقف شیب دار در طراحی ویلا، علاوه بر اینکه ویلا را در برابر باران و شرایط جوی ایمن می‌کند، موجب زیبایی ظاهری ویلا هم می‌شود. تاثیر رنگ در طراحی ویلا دوبلکس غیر قابل انکار است ولی نکته مهم توجه به سبک معماری مورد نظر صاحب ویلا می‌باشد که باید در رنگ آمیزی و نمای ساختمان هم به درستی و با دقت رعایت شود.

 

نقش سایه بان‌ها در طراحی ویلا دوبلکس

در اغلب ویلاها در ساعت‌های میانی روز نور خورشید به نحوی می‌تابد که ساکنین را مجبور به پایین کشیدن سایه بان‌ها می‌کند، سایه بان‌ها معمولا روی پنجره‌های شمالی و جنوبی ویلا نصب می‌شود. نقش سایه بان‌ها در طراحی ویلا دوبلکس بسیار پر رنگ است تا جایی که اگر اندازه آنها در قسمت شمالی بیش از حد بلند و یا در قسمت جنوبی برعکس این موضوع اتفاق افتاده باشد، نور ظهر ساکنین را اذیت می‌کند. همچنین اندازه و شکل مناسب سایبان در طراحی ویلا دوبلکس در زمستان می‌تواند موجب صرفه جویی در مصرف انرژی ساختمان شود.

مشاوره رایگان طراحی ویلا

اگر به دنبال طراحی ویلا شیک در تهران یا سایر شهرستان ها هستید یا برای استعلام قیمت و مشاوره درباره ی چگونگی طراحی ویلا به راحتی بر روی دکمه ی مقابل کلیک کنید و با ما در تماس باشید.

هزینه طراحی ویلا دوبلکس

کدام فاکتورها بیشترین تاثیر را در هزینه طراحی ویلا دوبلکس دارند؟ آیا می‌توان با کمترین هزینه طراحی ویلا دوبلکس را انجام داد؟ اگر قصد ساخت ویلا دارید و در مرحله طراحی آن هستید احتمالا سوالات برای شما هم پیش آمده است. هزینه طراحی ویلا دوبلکس را فاکتورهای مختلفی مشخص می‌کنند و امکان تعیین قیمتی دقیق برای این کار وجود ندارد. با این حال آشنایی با عوامل موثر در هزینه‌های طراحی کمک زیادی به مدیریت آن‌‌ها می‌کند. با ما همراه باشید تا در این مطلب از ویلاسازی عوامل موثر در هزینه طراحی ویلا دوبلکس را با هم بررسی کنیم.

  • موثرترین فاکتورها در هزینه طراحی ویلا دوبلکس

زمانی که صحبت از هزینه طراحی ویلا می‌شود بیشتر افراد به اشتباه تصور می‌کنند که هزینه‌های این کار شامل هزینه مصالح، پی‌ریزی، دیوار کشی و نماسازی می‌شود در حالیکه طراحی مبحثی جداگانه است و قبل از شروع ساخت انجام می‌شود. در واقع تا زمانی که طرح یا نقشه‌ای برای ساخت ویلا کشیده نشود، امکان ساخت و مشخص کردن مراحل و فرآیند آن وجود ندارد. طراحی هم مانند ساخت هزینه‌هایی دارد و فاکتورهای مختلفی در تعیین آن‌ها موثر است. موثرترین فاکتورها در هزینه طراحی ویلا دوبلکس را می‌توان به دو بخش زیر تقسیم کرد. 

۱. هزینه‌های موثر در طراحی

اولین بخش از هزینه‌های طراحی ویلا دوبلکس، هزینه‌های موثر در طراحی هستند. متراژ ویلا، سبک طراحی و موقعیت طراحی از جمله عوامل موثر در این بخش هستند. هر چقدر متراژ مورد نظر برای ویلا بیشتر باشند، هزینه طراحی ویلا دوبلکس شما هم بیشتر خواهد شد. همچنین این موضوع که چه متراژی را برای هر طبقه در نظر داشته و فضاسازی هر طبقه را به چه صورت انجام دهید هم در هزینه نهایی طراحی تاثیرگذار است. هزینه‌های طراحی ویلا بر اساس سبک هم تفاوت دارند. برای مثال اگر سبک کلاسیک یا رومی را برای طراحی ویلا دوبلکس خود انتخاب کرده باشید، هزینه طراحی به دلیل جزئیات بیشتر، افزایش پیدا خواهد کرد.

۲. هزینه‌های شرکت طراح

بخش بعدی هزینه‌های طراحی ویلا مربوط به هزینه‌های شرکت طراحی است. هر کدام از شرکت‌های طراحی تعرفه‌ متفاوتی را برای طراحی ویلا در نظر می‌گیرند. برای مثال در بعضی شرکت‌ها علاوه بر نقشه عادی، نقشه سه بعدی هم برای مشتری طراحی می‌شود که هزینه بالاتری دارد. به علاوه بعضی شرکت‌هایی که علاوه بر طراحی، مجری ساخت هم هستند، هزینه طراحی اولیه را بر اساس درصدی از هزینه ساخت دریافت می‌کنند. بنابراین هزینه نهایی طراحی ویلا دوبلکس را تمام موارد گفته شده مشخص می‌کنند.

نتیجه‌گیری

ویلا دوبلکس جز پلان‌هایی است که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و اغلب صاحبان ویلا این مدل را برای داشتن فضای بیشتر انتخاب می‌کنند. در طراحی داخلی ویلا دوبلکس ارتفاع سقف رو بلند بگیرید و با توجه به بودجه‌ای که برای ساخت ویلا در نظر گرفته‌اید از متریال مناسب برای کفپوش ویلا استفاده نمایید. به هیچ وجه در طراحی ویلای دوبلکس خود از المان‌های زیاد بکار نبرید، زیرا شلوغی طراحی داخلی ویلا شما ممکن است در طولانی مدت برای شما فضا را خسته کننده نمایید و احساس راحتی نداشته باشید. پلان ویلا دوبلکس باید بر اساس سلیقه مالک آن طراحی شود و معمار با استفاده از تکنیک‌های مناسب معماری فضا را کاربردی کند. بهتر است طراحی ویلا از قسمت شمالی زمین انجام گیرد تا در طول روز داخل ویلا غرق در نور باشد، به این شکل در مصرف انرژی هم صرفه جویی می‌شود. مجموعه حرفه‌ای و کاربلد ویلاسازی در زمینه طراحی و ساخت ویلاهای دوبلکس سابقه درخشانی دارد و مهندسان شایسته این مجموعه تا به امروز توانسته‌اند در مناطق مختلف ایران مانند شهرهای شمالی کشور، کردان، دماوند و فیروزکوه ویلاهای دوبلکس بسیار شیک و مدرنی را با بهترین مصالح طراحی کرده و به مشتریان خود برای تفریح و استراحت به موقع تحویل دهند. شما هم می‌توانید برای طراحی ویلا دوبلکس خود از کارشناسان حرفه‌ای مجموعه ما کمک بگیرید.

پروژه های طراحی ویلای دوبلکس

سوالات متداول

ارتفاع نامناسب سقف در طراحی ویلا دوبلکس می‌تواند همه نقشه شما را بهم بریزد، برای ویلاهای دوبلکس باید در ارتفاع سقف دست و دلباز بود و در طراحی ارتفاع سقف را بلند در نظر گرفت.

در طراحی نمای ویلاهای دوبلکس با توجه به سبک ویلا و آب و هوای منطقه از مصالح مختلفی مانند چوب، سنگ، آجر، شیشه و یا تلفیقی از این متریال استفاده می‌شود که هریک مزایا و معایبی دارد.

اگر تمایل دارید در طول روز ویلای شما غرق در نور باشد و در مصرف انرژی هم در فصل‌های سرد سال صرفه جویی شود، باید طراحی ویلای خود را از شمالی‌ترین قسمت زمین شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *