طراحی ویلا سازگار با محیط زیست به چه صورت است ؟

طراحی ویلا سازگار با محیط زیست

طراحی ویلا سازگار با محیط زیست با استفاده از روش‌های پایدار و سازگار با محیط زیست، در این شرایط کنونی به امری مهم مبدل شده است. در این چند سال اخیر باتوجه معضلات جدی جهانی درباره گرم شدن کره زمین و شرایط اقلیمی باید به این موضوع توجه داشت.

مشکلاتی جدی که آدمی با تخریب بی‌رویه جنگل‌ها و آسیب به محیط زیست در کنار سوخت‌های فسیلی به وجود آورده است. بحران زیست محیطیتا حدی حیات در کره زمین را به مخاطره انداخته‌ که تمام انسان‌ها در همه جای جهان در فکر ایجاد تغییراتی در سبک زندگیشان هستند.

ما در این مقاله قصد داریم تا به موضوع طراحی ویلای قابل توجه با استفاده از روش‌های پایدار و سازگار با محیط زیست بپردازیم. پس برای آشنایی با طراحی ویلا سازگار با محیط زیست تا انتهای این مقاله از وب‌سایت ویلاسازی با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب در این مقاله:

 • ویلای سازگار با محیط زیست چیست؟
 • خانه سازگار با محیط زیست چه ویژگی هایی دارد؟
 • آشنایی با انواع خانه‌های سبز
 • ویژگی طراحی ویلا سازگار با محیط زیست

 

ویلای سازگار با محیط زیست چیست؟

خانه‌ دوستدار محیط زیست (Eco-friendly Home) با همان خانه سبز به سازه‌هایی اطلاق می‌شود که در طراحی آن‌ها تلاش بر این بوده که پایین‌ترین اثرات مخرب را بر محیط زیست وارد شود. این بدان معناست که از طراحی بیرونی ویلا تا طراحی داخلی ویلا ، تعمیرات و نگهداری از سازه باید کاملا حتماً با محیط زیست سازگار باشد.

برخلاف تصور عمومی، خانه‌های سبز نه تنها به کلبه‌هایی که با سنگ و تنه‌های چوبی ایجاد می‌شوند، منحصر نمی‌گردد؛ بلکه خانه‌هایی مدرن دارای فناوری‌های هوشمند هستند، نیز در دسته خانه‌های سبز جای می‌گیرند.

 

خانه سازگار با محیط زیست چه ویژگی هایی دارد؟

خوشبختانه در این چند سال‌ اخیر، اشخاص زیادی نسبت به تأثیرات زیست‌محیطی آگاهی پیدا کرده‌اند و مایلند در این زمینه اقداماتی موثر صورت دهند. ساخت ویلاهای سازگار با محیط زیست، برای این اشخاص امکان کاهش مصرف انرژی و عدم انتشار کربن را فراهم می‌آورد. ما در موارد زیر به ویژگی‌های ویلا سازگار با محیط زیست پرداخته‌ایم.

 • رعایت نکات مهم زیست محیطی در طراحی داخلی و خارجی ویلا
 • بهره‌مندی از متریال طبیعی و قابل بازیافت که غیر آلاینده هستند و کمترین آسیب ممکن را به محیط زیست وارد می‌نمایند.
 • طراحی و نقشه کشی ویلا متناسب با محیط اطراف بدون قطع درختان و آسب به کوه
 • برخورداری از سیستم مدیریت پسماند
 • داشتن حداکثر بهره‌وری انرژی
 • بهره‌مندی از پنل‌های خورشیدی
 • استفاده از فناوری‌های نوین جهت هوشمند سازی ویلا و کاهش مصرف انرژی
 • جایگزینی لوازم برقی قدیمی با لوازم کم مصرف برقی
 • کاشتن درخت در اطراف ویلا جهت متعادل‌سازی نور و گرما

 

بیشتر بخوانید: بازسازی منازل

آشنایی با انواع خانه‌های سبز 

خانه‌های سبز (خانه‌های پایدار) از انواع مختلفی برخوردار هستند. به‌طور کلی خانه‌های زیست اقلیمی تا خانه‌های غیر فعال، چوبی، سیمانی، آجری، دوستدار محیط زیست یا حتّی خانه‌های کوچک در این دسته‌بندی جای می‌گیرند.

 

انواع خانه‌های سبز عبارتند از:

 • زیست اقلیمی (Bioclimatic houses)

 • غیر فعال (Passive houses)

 • چوبی (Wooden houses)

 • خانه‌های کوچک (Tiny houses)

در کل شایان ذکر است که خانه‌های دوستدار طبیعت از زمان ساخت و طراحی ویلا تا طول عمر نهایی که دارند، حداقل تأثیرات منفی را  بر محیط زیست می‌گذارند.

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا فلت

ویژگی طراحی ویلا سازگار با محیط زیست

منظور از ساخت یک ویلای دوستدار طبیعت، درواقع تولید کمترین آلاینده و صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. لذا به موجب این امر فرقی ندارد که هدف بازسازی ویلا یا ساخت ویلایی جدید را داشته باشید. توجه به نکات زیر در طراحی ویلا، غیر از کاهش هزینه مربوط به سازه، در مصرف انرژی هم صرفه‌جویی می‌نماید و هم‌چنین به محیط زیست آسیب جدی وارد نمی‌کند.

 

1- استفاده از پنل های خورشیدی (Solar Panel)

یکی از عناصر اصلی‌ در ویژگی‌های مشترک تمامی خانه‌های سبز، می‌توان به از پنل‌های خورشیدی اشاره کرد. پنل‌های خورشیدی قادرند به‌طور مستقیم انرژی حاصله از نور خورشید را به برق مبدل نمایند. درواقع این پنل‌ها موجب کاهش وابستگی ساکنین سازه به سوخت‌های فسیلی و در پی آن کاهش مصرف انرژی است. به موجب این امر هزینه کلی از مصرف انرژی شما هم بسیار کاهش می‌یابد.

 

2- استفاده از متریال سازگار با محیط زیست (Eco-friendly materials)

از فاکتورهای اصلی ساخت ویلا سازگار با محیط زیست می‌توان به بهره‌مندی از مصالح سازگار با محیط زیست، مواد پایدار و بومی اشاره کرد. درواقع منابع بومی و پایدار به مواد طبیعی مانند چوب، سنگ، کاهگل، خاک رس و موادی از این قبیل اطلاق می‌شود. به‌طور کلی متریال سازگار با محیط زیست نیاز به تولید انرژی کمتری دارند. از سویی دیگر هیچ تهدیدی برای محیط زیست نخواهند داشت و به سبز نگه داشتن طبیعت کمکی شایان می‌نمایند.

 

3- بهره‌مندی از عایق‌بندی متناسب (Proper Insulation)

هنگامی که ویلای شما از عایق‌بندی مناسبی برخودار باشد، ورود و خرج سرما و گرما به سازه به‌شدت کاهش می‌یابد و در نتیجه سازه‌ای با دمای متعادل و کم مصرف دارید. در ویلاهای سبز دیوارها، درب‌ها و پنجره‌ها باید به‌صورتی اصولی عایق‌بندی شوند.

 

بیشتر بخوانید: طراحی نمای دوبلکس

 

4- قرارگیری پنجره‌ها (window placement)

در کل اندازه پنجره و جهت قرار گیری و نوع آن جملگی جهت برخورداری از یک ویلا سازگار با محیط زیست بسیار حائز اهمیت است. هنگامی که از پنجره‌های دو یا چند جداره در ساخت ویلا بهره می‌برید، غیر از کاهش سر و صدا، از ورود سرما و گرما به سازه جلوگیری می‌نمایید. از سویی دیگر محل قرارگیری پنجره‌ها به سوی نور خورشید و هم‌چنین بزرگی و کوچکی آن در ایجاد تعاد دمای محیط بسیار تأثیرگذار هستند.

 

5- اصلاح کردن درهای خروجی (Correct exterior doors)

درهای خروجی ویلا، تأثیر بسزایی در ورود و خروج گرما خواهند داشت. به موجب این امر تا حد ممکن باید درب‌های چوبی و قدیمی خود را تعویض نماییم و به ازای آن از درب‌های دوجداره استفاده کنیم.

 

6- نورپردازی (LED Lighting)

بهره‌مندی از لامپ کم مصرف در ازای لامپ‌های رشته‌ای، تا حد بالایی در مصرف برق سازه شما را کاهش خواهد داد. لامپ‌ LED از انواع مختلفی برخوردار است که بهره‌مندی از آن‌ها در قسمت‌های مختلف ویلا باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی و  هم‌چنین کاهش تولید کربن دی اکسید است.

 

7- بهره‌مندی از لوازم برقی کم مصرف (Energy efficient appliances)

غیر از مبحث معماری خارجی سازه، وسایل برفی داخلی هم در ایجاد ویلای سازگار با محیط زیست تأثیرگذار بسزایی دارد. وسایلی مانند یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرف‌شویی، اتو، فر و موارد مشابه در رتبه انرژی بالا (A) موجب کاهش مصرف انرژی و  هزینه‌های شما هستند.

 

بیشتر بخوانید: طراحی رومی ویلا

علاوه برموارد بالا مابقی نکات مهم در طراحی ویلای قابل توجه با استفاده از روش‌های پایدار و سازگار با محیط زیست عبارتند از:

 • انتخاب نمودن رنگ مناسب خانه (Exterior color)
 • استفاده از کفپوش مناسب محیط زیست (Flooring)
 • ایجاد بام سبز (Green roof)
 • بهره‌مندی از تکنولوژی هوشمند (Smart-Home Technology)
 • استفاده از دکوراسیون داخلی سازگار با محیط زیست

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *