طراحی ویلا سنتی؛معماری سنتی و ایرانی در ویلا باغ

موضوعات این مقاله

طراحی ویلا سنتی| مجموعه ویلاسازی

آشنایی با طراحی ویلا سنتی

طراحی ویلا سنتی؛معماری سنتی و ایرانی در ویلا باغ : همانطور که به این نکته واقفید کشور و فرهنگی از معماری سنتی منحصربه‌فرد خود برخوردار است.

طراحی و ساخت ویلا به سبک سنتی در کشور ما نیز ریشه در دل تاریخ معماری ایران دارد. نخستین ویلاها در قالب کوشک و یا کوشک باغ در ابتدا تنها برای اشراف ساخته می‌شدند.

کوشک ساختمانی ایت که به‌صورت برونگرا طراحی و محل استقرارشان، محور اصلی باغ در فاصله مرکز تا انتهای باغ بود. بنا و استقرار سازه کوشک مانند طوری بنا شده که در محور اصلی باغ و متاثر از ساختار هندسی باغ باشد. درواقع بدین صورت چشم اندازی زیبا از کوشک به سمت باغ ایجاد می‌گردد و در زمان ورود به باغ گذر از عمارت سردر، عمارت کوشک در معرض دید بازدید کننده قرار خواهد گرفت.

ما در مقاله طراحی ویلا سنتی؛معماری سنتی و ایرانی در ویلا باغ قصد داریم تا شما را با این نوع از سازه‌ها آشنا نماییم. پس برای شناخت از ماهیت طراحی ویلا سنتی با ما تا انتهای این مقاله از وب‌سایت ویلاسازی همراه باشید.

طراحی ویلا سنتی چیست؟

معماری و طراحی سنتی در کشورهای مختلف باهم بسیار فرق دارند. زیرا تعریف سنت برای هر قومی از تفاوت‌های خاص خود است. بنابراین طرح ویلای سنتی به آشنایی با سنت شهر و کشور مدنظر در کنار شرایط اقلیمی آن نیاز دارد. بناهایی که به سبک سنتی ایرانی طراحی می‌شوند، ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند. از جمله بارزترین این ویژگی‌ها  می‌توان به پنجره‌های رنگی اشاره کرد. وجود این پنجره‌ها نمای فوق‌العاده زیبایی به بیرون و فضای داخلی ساختمان می‌دهند. اگر پنجره‌های ویلای خودمان را به شکل سنتی انتخاب نماییم، در روزهای آفتابی نمایشی زیبا و رنگارنگ از نور بر روی فرش و وسایل داخل ویلا خواهیم داشت. برخورد نور آفتاب به پنجره و انعکاس رنگ به فضای داخلی ویلا، نمای بسیار زیبا روی را پدیدار می‌کند. هم‌چنین در گذشته پنجره‌ها به‌صورت ارسی طراحی می‌شدند، که این خود به تنهایی زیبایی سازه را دو چندان می‌کرد. درواقع ارسی‌ها اغلب از جنس چوب و مشبک بودند که شیشه‌های رنگی درون آن‌ها جای می‌گرفتند.

خانه‌های سنتی نوستالژی بسیار خوبی برای عموم افراد به‌شمار می‌رود. در کل دکوراسیون و سبک سنتی ویژگی‌های بسیار زیادی دارد که توانسته افراد زیادی را به خود جذب کند. به‌صورت تقریبی تعداد زیادی از ویلاهای مازندران و شمال ایران به سبک سنتی هستند.

مطلب پیشنهادی: طراحی ویلا ایرانی

 

اصول طراحی ویلا سنتی ایرانی

اصول طراحی ویلا به سبک ایرانی برگرفته از اصول معماری کشورمان است. درواقع غالب این اصول از آمیزه‌های معماری ایرانی از دوران‌های اشکانیان، ساسانیان و دوران اسلامی برگرفته شده‌اند.

 • پرهیز از بیهودگی در طراحی ویلا سنتی

طراحی ویلا به سبک سنتی و ایرانی طبق اصل پرهیز از بیهودگی صورت می‌پذیرد. این یعنی که هیچگونه آرایه‌ایی در سبک طراحی ویلا، صرفاً برای زیبایی نیست، بلکه جنبه کاربردی هم دارند. مثلااً طراحی پنجره‌های ارسی با شیشه‌های رنگی برای ویلا ایرانی در عین زیبایی به برای تعدیل کردن نور آفتاب است.

 • رعایت نظم و وحدت

طراحی ویلا  به سبک سنتی ایرانی براساس اصل وحدت در کثرت معماری کشورمان صورت می‌پذیرد. درواقع اصل وحدت در کثرت برگرفته از نظم جهان هستی بوده که سعی دارد به فضای زیست انسان هم نظم ببخشد.

 

بیشتر بخوانید: طراحی رومی ویلا

 

 • اصل ورودی‌ها

طراحی ورودی در ویلای سنتی، درواقع یک عنصر کل نسبت به دیگر فضاهای معماری در این نوع از ویلاها است. به‌طور کل ورودی ویلا برقرار کننده ارتباط درون و بیرون محسوب می‌شود.

 • حیاط باز ورودی

در ویلا سنتی، حیاط  فضایی مرکزی با انتظام هندسی، درونگرا است. حیاط مرتبط با فضاهای اطراف، محورساز، سرگشوده و برگرفته از باغ ایرانی بوده که تعاملی تنگاتنگ با شرایط اقلیمی دارد.

 • نیارش و هندسه

در معماری و طراحی ویلا ایرانی سنتی هندسه و نیارش به‌واسطه بهره‌مندی از پیمون و عنایت به نیاز، عامل تعیین و کنترل ابعاد و اندازه‌ها و هم‌چنین راهنمای دستیابی به ویلای مطلوب برای کارفرما است.

 • اصل گنبدسازی

گنبدسازی درواقع یکی از اصول مهم معماری ایرانی محسوب می‌شود. امروزه برخی طراحان، در طراحی ویلای ایرانی از المان گنبد هم بهره می‌برند. گنبد تنها از نظر زیبایی حائز اهمیت نیستند، بلکه وظیفه رسالت پوشاندن ابعاد بزرگی از فضا را از لحاظ ایستایی را برعهده دارند.

 • رعایت طبیعت‌گرایی

در طراحی ویلا به سبک ایرانی هماهنگی با طبیعت و استفاده از انرژی پایدار آن مانند نور و باد و عناصر اصلی آن مثل آب و خاک و گیاه باید در نظر گرفته شود. درواقع ویلا ایرانی همزیستی مسالمت آمیزی با طبیعت برقرار می‌نماید.

 • برخورداری از سردر باشکوه

درواقع طراحی سردر باشکوه با تزیینات ایرانی و سنتی برای ویلای ایرانی یکی از ملزومات بسیار مهم است. در اصل سردر ورودی دعوت کننده ساکنان و مهمانان ویلا از فضای بیرون به داخل فضای آن است.

 

نحوه طراحی پلان ویلا سنتی

همانطور که در مطالب بالا عنوان شد، طراحی پلان ویلا سنتی به‌صورت هندسی و منظم انجام می‌شود. طراحی داخلی ویلا سنتی نیز با خطوط هندسی و راست گوشه و تا حدی شبیه طراحی ویلا کلاسیک صورت می‌پذیرد. درواقع نقشه یک خانه باغ سنتی می‌تواند به عنوان منبع الهامی جهت طراحی پلان ویلا سنتی در نظر گرفته شود.

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا در کردان

 

مراحل طراحی ویلا سنتی به سبک ایرانی

چنانچه شما از طرفدارارن سبک طراحی ویلا سنتی هستید و قصد دارید از هیاهوی انواع سبکهای مدرن و زیر شاخه‌های مختلف آن به دور باشید، این سبک گزینه‌ای مناسبی است. بهره‌مندی از المان‌های ساده، آرامش بخش در کنار رنگ‌های روشن طوری که ارتباط صریح و موثر با نور آفتاب دارند، در معمار ایرانی به کرات قابل رویت است.

هم‌چنین ساختمان اصلی ویلا هم طبق معماری ایرانی دوره ساسانی انجام می‌شود. از ویژگی‌های معماری سنتی ایرانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طاق گنبدی
 • آجرهای نخودی روشن
 • ستون
 • پنجره‌های رو به آفتاب با سبک و سیاق سنتی
 • دیوار مشبک
 • طراحی و تعبیه دسترسی‌های سنتی از برون به درون فضا

 

شاه نشین در طراحی ویلا سنتی

شاه نشین درواق از دیگر فضاهای سنتی مهم در معماری ایرانی است. اصطلاح شاه نشین به سه دری یا پنج دری هم معروف است و عموماً در بهترین مکان خانه در شمال اندرونی قرار می‌گیرد.

در معماری سنتی، معمولاً یک حوض در مقابل فضای شاه نشین قرار گرفته است. حوض غیر از ایجاد نمای جذاب، خنکی مطبوعی را به فضا می‌بخشد. هم‌چنین در شاه نشین نورگیری مطلوبی از سمت جنوب فراهم شده است. این فضا به درهای شیشه‌ای و پنجره‌های بزرگی رو به ایوان و حیاط مرکزی مجهز شده که آفتاب زمستانی دلچسبی ایجاد می‌کند. غیر از نقوش مختلف و جذاب شیشه‌های رنگی در برخورد با نور، طرح‌های زیبایی را درون فضا خلق می‌نماید. سقف شاه نشین هم حالتی نیمه گنبدی دارد و از ارتفاعی بلندتر از دیگر اتاق‌ها برخوردار است. به موجب این امر شاه نشین دارای فضای خنک تری در تابستان نسبت به دیگر نقاط ویلا است.

 

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا دوبلکس

 

نتیجه گیری

همانطور که در مطالب بالا عنوان شد هر کشور و فرهنگی دارای معماری سنتی منحصر به خود است.

امید است مقاله طراحی ویلا سنتی؛معماری سنتی و ایرانی در ویلا باغ مورد توجه شما مخاطبین محترم قرار گرفته باشد. لطفاً پس از مطالعه مقاله نظرات و تجارب شخصی خود را در این زمینه با ما در وب‌سایت ویلاسازی به اشترک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *