طراحی ویلا مدرن چیست ؟ راهنمای جامع طراحی ویلا به سبک مدرن

طراحی ویلا مدرن چیست |ویلاسازی

طراحی ویلا مدرن چیست ؟ قطب ویلاسازی در شمال به ویژه استان مازندران، تا دو دهه پیش در کشور بود. اما این میزان ساخت و ساز در آن منطقه نوعی پراکندگی داشت و تنها در شهرک‌ها خلاصه می‌شد. با تغییرات به وجود آمده در سبک زندگی در کلان‌شهرها که سکونت در آپارتمان‌هایی با متراژ کم است، استقبال از ساخت و خرید ویلا افزایش پیدا کرد. به مرور ساخت ویلا نه تنها در شمال کشور، بلکه در شهرهای اطراف تهران مانند فشم، فیروزکوه، کردان و…نیز گسترش پیدا کرد. مردمی که از تکرار و یکنواختی زندگی در شهری مانند تهران خسته شده‌اند، برای یافتن حسی تازه و نشاط، برای تعطیلات رسمی یا آخر هفته به این ویلاها هجوم می‌آورند. با این میزان تقاضا برای ساخت و خرید ویلا و نیز تغییرات گسترده در ساخت اجزای بنا، این تغییرات در طراحی ویلا  نیز نمایان شد. با توجه به اهمیت این موضوع، قرار است در این مطلب در خصوص طراحی ویلا به شیوه مدرن، مواردی را با هم مرور کنیم. اگر سازنده هستید یا قصد خرید یک ویلا را دارید، خوشحال خواهیم شد، در این مطلب همراه ما باشید.

 

طراحی ویلا مدرن چیست؟

شروع و آغاز سبک پیشرفته را می‌توان ابتدای قرن بیستم میلادی دانست. تا قبل از آن دنیا با سبک معماری سنتی و کلاسیک آشنا بود. همانطور که در مقاله پیشین گفتیم که طراحی ویلا کلاسیک چیست، در سبک کلاسیک، کلیه اجزاها پر زرق و برق و باشکوه بود. در واقع نوعی از لوکس و کیفیت زندگی بهتر داشتن، توسط سبک معماری کلاسیک معرفی می‌شد. اما با ظهور سبک پیشرفته، دنیا و افراد با سادگی آشنا شده و آن را لمس کردند.

 

طراحی ویلا مدرن

 

ویلای مدرن به یک سبک معماری پیشرفته اشاره دارد، که معمولاً با استفاده از طراحی‌های نوآورانه، استفاده از لوازم هوشمند، و تاکید بر ارتباط ناپذیری بین داخل و خارج از ساختمان شناخته می‌شود. این سبک معماری، معمولاً شامل خطوط ساده، ساختارهای هندسی منحصر به فرد، استفاده از پنجره‌ها و دیگر عناصر زیبایی با طرح‌های خلاقانه می‌شود.

 

4 ویژگی مهم در طراحی ویلا مدرن 

طراحی ویلا مدرن به شکلی است که با توجه به نیازهای زندگی پیشرفته و استفاده از تکنولوژی‌های نوین، فضاهای زیبا و کاربردی ایجاد می‌کند. چهار ویژگی طراحی ویلا به سبک مدرن عبارتند از:

1- استفاده از شیشه و فلز در سطوح و نما

در طراحی ویلا به سبک مدرن، قرار است ارتباط درست و مناسبی با بیننده از نمای ساختمان برقرار شود. در واقع چنین بناهایی نوعی برونگرایی دارند. به همین علت در طراحی نمای ویلا به سبک مدرن، از شیشه  فلز، بتن، و مصالح دیگر با خصوصیات پیشرفته، استفاده زیادی می‌شود.

2- ساده بودن احجام

در خصوص سبک کلاسیک و تجملی بودن آن اشاره کردیم. در معماری و طراحی به سبک هوشمند، ما کاملا خلاف آن‌چه در سبک کلاسیک وجود داشته، عمل می‌کنیم. در سبک مدرن از احجام ساده، خطوط تیز و صاف استفاده می‌شود. به زبان ساده، آنچه در طراحی ویلای هوشمند خواهیم دید سادگی، زیبایی و بی‌آلایشی است.

3- متریال ساده

در ساخت یک ویلای مدرن، سازندگان از متریال‌های ساده استفاده می‌کنند. دیگر خبری از سنگ‌های تراش خورده و طراحی شده نیست. طراحی‌های ساده با خطوط شیب‌دار و ساختارهای هندسی خاص این سبک را تشکیل می‌دهد. در عوض کاربرد سیمان سفید در نمای ویلای مدرن بر هارمونی و زیبایی بصری آن می‌افزاید.

4- استفاده از پنجره‌ها

پنجره‌ها در ویلای هوشمند نقش مهمی دارند. از پنجره‌های بزرگ برای ایجاد ارتباط بین فضای داخل و خارج و همچنین به منظور افزایش نور طبیعی در داخل ساختمان استفاده می‌شود.

5- طراحی‌های نوآورانه

ویلای مدرن با طراحی‌های خلاقانه و نوآورانه شناخته می‌شود. این معماری تلاش دارد تا با ایجاد شکل‌ها و ساختارهای جدید، به چشم اندازهای تازه و متفاوتی از معماری دست یابد.

 

اصول کلی طراحی ویلا به سبک مدرن

در خصوص ویلا، اهمیت طراحی آن و نیز سبک معماری پیشرفته مواردی را بیان کردیم. حال به نحوه طراحی ویلا به این سبک خواهیم پرداخت. در طراحی ویلا به سبک مدرن، سازنده اقدام به ایجاد حجمی یک‌دست و یکپارچه می‌نماید تا در عین اینکه نما را در چند جهت گسترده نشان می‌دهد، در داخل بنا نیز فضا را دلباز و بزرگ نمایش دهد. اگر قصد دارید ویلای خود را با استفاده از سبک هوشمند طراحی و پیاده‌سازی کنید به موارد زیر دقت کنید:

  • در طراحی ویلای هوشمند خلوص، سادگی و خوانایی را رعایت کنید.
  • حتما روشنایی و نور کافی در ساخت ویلا  وجود داشته‌باشد.
  • به محیط پیرامون و اقلیم منطقه احترام بگذارید و در ساخت آن‌ها را در نظر بگیرید.
  • به دنبال خلق یک حس تعلق، سکوت و آرامش درونی باشید.

 

اصول طراحی ویلا به سبک مدرن

 

نکات مهم در طراحی ویلا مدرن چیست ؟

گفته شد که ما در سبک پیشرفته با سادگی و بی‌آلایشی روبرو هستیم . اما باید در نظر بگیرید که پیاده‌سازی این سبک از طراحی، پیچیدگی‌های خاص خود را داشته و باید اصول مرتبط به آن را رعایت کنیم. هر چه در رعایت این موارد کنیم و بیشتر انجام دهیم، در نهایت با زیبایی ویلا و آرامش برخاسته از آن مواجه خواهیم شد. برخی از این اصول عبارتند از:

  • مکان ساخت در انتخاب مکان ساخت که همان زمین محل احداث است، باید دقت زیادی داشت. در انتخاب مکان ساخت باید مواردی مانند میزان شیب آن، نرمی و سفتی خاک زمین مورد بررسی قرار گیرد.
  • کاربردی بودن طراحی شاید با این فکر که ویلا تنها مدت زمان محدودی توسط ساکنان استفاده می‌شود، از پرداختن به کاربرد درست و اصولی اجزای آن بگذریم. این باور و اعتقاد کاری اشتباه است. چون ویلا در هرحالت برای سکونت و اقامت ساخته می‌شود. پس به گونه‌ای آن را بسازید که حس زندگی و لذت در آن جاری باشد.
  • رنگ از بخش‌های مهم تزئین ویلا، رنگ آن است. در استفاده از رنگ به ویژه رنگ‌های متضاد تلاش کنید تا جلوه‌ای خاص و متفاوت به ویلا ببخشید. معمولا در طراحی ویلا با استفاده از سبک مدرن، از ترکیب رنگ‌های خنثی و روشن استفاده می‌شود.
  • نورپردازی در نورپردازی باید به یک نکته مهم توجه کرد. آن نکته این است که حتما این مورد به صورتی انجام شود که کاربرد هر فضا یا المان خاص را به درستی نشان دهد.
  • پنجره معمولا در طراحی ویلای مدرن، از شیشه‌ها به شکل پانوراما استفاده زیادی می‌شود. با استفاده این چنین از شیشه و پنجره، ویلا نور بهتر و بیشتری پیدا کرده و در نهایت حس نشاط در فضای ویلا خلق خواهد شد.
  • نما در طراحی نمای ویلا به سبک مدرن، باید هارمونی و یکدست بودن کلیه المان‌ها رعایت شود. نمای بیرونی با دکورارسیون داخلی منطبق بوده و هماهنگ باشند. این نکته را فراموش نکنید که نما اولین قسمتی از ساختمان است که توسط افراد دیده می‌شود. پس هر چه نمای ویلا جذاب‌تر و زیباتر باشد، در نهایت ویلا با اقبال بیشتری برای سکونت مواجه می‌شود.

 

 

جمع‌بندی

طراحی ویلای مدرن، با طراحی ساده و استفاده از شیشه و فلز در سطوح و نما، پنجره های بزرگ و طراحی های نواورانه می تواند محیط زندگی راحت و شیک و زیبایی برای شما ایجاد کند. این ویلاها نه تنها زیبا هستند بلکه امکاناتی هوشمندانه را برای ساکنان فراهم می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *