رازهای طراحی ویلا همراه با هماهنگی و آرامش

طراحی ویلا یک فرایند چند بعدی می‌باشد که شامل انتخاب مکان و زمین نوع معماری ترتیب فضا و استفاده از مصالح متناسب با منطقه‌ای که قصد دارید ویلا را در آن بسازید می‌باشد طراحی و طراحان معماری با بهره‌گیری از اصول هنری و تخصصی تلاش می‌کنند تا یک فضای زندگی مناسب با سلیقه شما را ایجاد کنند. استفاده از اصول هنری در طراحی داخلی و ایجاد فضای راحت و شگفت انگیز در نهایت یک ویلای زیبا اهمیت بسیاری در یک زندگی بی‌نظیر دارد.
طراحی ویلا فرایند پیچیده می‌باشد که توسط معماران و تیم‌ های طراحی انجام می‌شود. در این مرحله نیازها و علایق مشتریان بررسی می‌شود و سپس مراحل طراحی انجام می‌شود.

انواع سبک طراحی ویلا

۱ . طراحی ویلای کلاسیک :

ویلای کلاسیک با جزئیات زیبا و معماری متقارن یکی از زیباترین سبک‌ها به شمار میرود و شامل استفاده از ستون‌ها، کناره های زیبا و نمای خارجی می باشد.

۲ .  طراحی ویلای مدرن :

این سبک از طراحی با تمرکز بر خطوط ساده ساختارهای هندسی و استفاده از مصالح نوین دارای زیبایی بی‌نظیری از طریق سادگی می‌باشد. نمای خارجی این نوع ویلاها از شیشه و فلزات ساخته شده تا اتاق‌ها را با نور طبیعی پر کند و همچنین ارتباط مستقیم با محیط داشته باشد.

۳ . طراحی ویلای رومی :

این سبک از ویلا بر اساس‌ معماری تاریخی و فرهنگ قدیمی رومی الهام گرفته شده است. برای ساخت این ویلا از مسائلی مانند سنگ، چوب و طلای رومی استفاده می‌شود. ظاهر ویلای رومی یک حس افتخار و شکوه را به فضاهای مسکونی انتقال می‌دهد و کمان‌ ها و ستون‌های آنتیک این سبک را تشکیل می‌دهند.

طراحی ویلا همراه با آرامش

یکی از اصول اساسی طراحی ویلا هماهنگی با محیط طبیعی می‌باشد به این معنی که ویلا باید با توجه به جغرافیا و اقلیم منطقه از نور و حاشیه طبیعی بهره ببرد. اصول فضای باز و بسته نیز در طراحی ویلا دارای اهمیت می‌باشد و ایجاد اتاق‌ها و فضای باز آرامش و راحتی ساکنان را تضمین می‌کند.
استفاده از مواد محلی و مطابق با اقلیم و مصالح ماده و نوین به تعادل مناسبی بین سبک سنتی و مدرن ایجاد میکند.
معماری و دکوراسیون داخلی فضا به طور مستقیم بر کیفیت زندگی و احساس آرامش محیطی و آرامش ذهنی تاثیر دارد.

برخی اصول طراحی ویلا همراه با آرامش

از اساسی ‌ترین اصول طراحی ویلا، رعایت اصول اولیه در معماری است. این اصول از همان ابتدای ساخت باید رعایت شوند نکاتی مانند: تعیین محل و جهت گیری ویلا در زمین، تعیین حجم و فرم معماری، نوع ارتباط بنا و باغ، پلان و کانسپت.
عدم توجه به هر یک از این موارد می‌تواند ضررهای غیر قابل جبرانی برای شما داشته باشد.

۱ .  تعیین محل جهت گیری ویلا

مواردی مانند ضوابط بالا دستی، محل ورودی، شکل و خطوط زمین، جهت شمال، نور گیری و… در تعیین جهت گیری و موقعیت ویلا تاثیر دارد. گاهی ویلا در نقطه ‌ای از زمین ساخته می‌شود که به ورودی نزدیک ‌تر بوده و دسترسی آسان تری داشته باشیم، اما گاهی برای ایجاد حریم و عبور از باغ، ویلا را نسبت به ورودی به عقب‌ تر هدایت می‌کنیم و گاهی ضوابط بالا دستی مانند قوانین شهرک، محدوده مشخصی را برای ساخت ویلا تعیین می‌کند. بهتر است جهت گیری باشد که بهترین دید و منظر و حداکثر نور را داشته باشد.

۲ . تنوع حجمی و زیبایی شناسی فرم

حجم و فرم ویلا باید به گونه‌ای باشد که بتوان از جنبه ‌های نوری مختلف حداکثر استفاده را داشته باشید و بهتر است حجم ویلا به گونه‌ای سازماندهی شود که همه فضاها از نور و منظر کافی نسبت به باغ و مناظر اطراف بهره‌ مند باشد.

۳ . ارتباط باغ و بنا

برای ایجاد تنوع فضایی بالا و ارتباط خاص بنا با باغ در ویلا می‌توان تعداد زیادی فضاهای متفاوت داشت که بر خلاف آپارتمان ها همگی از نوع فضای بسته نیستند بسیاری از آن ها می‌توانند از نوع نیمه باز و نیمه بسته محسوب شوند. انواع باغچه، باغ، حیاط خلوت، ایوان، بالکن، تراس، بهار خواب همگی فضاهای ویژه و خاصی می‌باشند که بیشتر در ویلا ها امکان محقق شدن آنها وجود دارد.

نکته ی پایانی

طراحی ویلا اگر اصولی انجام شود باعث ایجاد آرامش و حس خوب در شما میشود. این اصول شامل انتخاب بهترین مکان، بهترین نوع مصالح، بهترین طراحی داخلی می شود.
از نکاتی که میتواند طراحی ویلا را بهتر کند میتوان به انتخاب بهترین جهت گیری، تنوع زیبایی شناسی برای مثال ساخت تراس، بالکن، بهار خواب و … و همه ی محیط به گونه ای طراحی شده باشد که محیط اطراف ویلا قابل مشاهده باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *