متریال با کیفیت در طراحی ویلا چه نقشی دارند ؟

متریال با کیفیت در طراحی ویلا

استفاده از مواد با کیفیت بالا در طراحی ویلا

همان‌طور که به این نکته واقفید جهت برخورداری از یک زندگی شیک و لوکس نیاز به استفاده از وسایل باکیفیت داریم. شاید یکی از امیال هر فردی داشتن یک ویلای لوکس باشد. امّا برای یک سازه شیک استفاده از مواد با کیفیت در طراحی آن بسیار حائز اهمیت است. ما در این مقاله قصد داریم تا به موضوع استفاده از مواد با کیفیت بالا در طراحی ویلا بپردازیم. پس برای  آشنایی با متریال با کیفیت در طراحی ویلا با ما تا انتهای این مقاله از وب‌سایت ویلاسازی همراه باشید.

 

فهرست مطالب در این مقاله:

 • متریال کاربردی در طراحی و ساخت ویلا
 • عوامل موثر بر انتخاب متریال ویلا
 • شرایط اقلیمی و جغرافیای ویلا
 • نوع متریال ساختمانی ویلا
 • متریال ساخت سقف ویلا
 • متریال مورد استفاده در کف ویلا
 • نتیجه‌گیری

 

متریال کاربردی در طراحی و ساخت ویلا

نخستین موردی که در انتخاب متریال ویلا می‌توان بدان اشاره کرد، اقلیم منطقه و شرایط آب و هوایی منطقه مدنظر است. اگرچه به کمک فنآوری‌های روز در تولید مصالح جدید و علم ساختمان‌سازی، هم‌اکنون می‌توان ساختمانی استاندارد با یک متریال واحد را در هر جای کره زمین ساخت. امّا پارامترهای زیادی در انتخاب متریال ساخت ویلا اثرگذار خواهد بود که صرفاً به این دلیل که ساختمانی با مشخصات منحصربه‌فرد قابل ساخت است، نمی‌تواند مهم‌ترین عامل در تصمیم‌گیری باشد.

امروزه انواع متریال کاربردی در طراحی و ساخت ویلا بسیار متنوع هستند. مواد و مصالح ساختمانی به‌کار رفته در ساخت قسمت‌های مختلف ویلا را می‌توان به‌گونه‌های مختلفی دسته‌بندی نمود. توجه داشته باشید که دسته‌بندی‌های رایج برای انواع متریال کاربردی در ساخت ویلا بر اساس شرایط اقلیمی سازه از این مواد و مصالح است.

 

بیشتر بخوانید: بازسازی دفتر کار

 

عوامل موثر بر انتخاب متریال ویلا

همانطور که در مطالب بالا عنوان شد، تقریباً ساخت یک سازه فلزی و یا بتنی استاندارد در هر نقطه از دنیا و با هر نوع اقلیمی امکان‌پذیر است و در نهایت تغییراتی در جزئیات سازه و استراکچر کار در برخی از شرایط ایجاد شود. پس شاید این سوال ذهن شما را به خود مشغول کند که چگونه موقعیت جغرافیایی در انتخاب متریال کاربردی درساخت ویلا اثرگذار هستند؟

مهم‌ترین عاملی که بر متریال کاربردی در طراحی و ساخت ویلا اثرگذار خواهد بود هزینه ساخت ویلا است. این موضوع که یک بنای استاندارد امکان ساخت در شرایط مختلف را دارد، شرط لازم است امّا این شرط  در اکثر موارد مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود. مثلاً در کشورهای مثل کانادا و آمریکا که از قطب‌های تولید فولاد در دنیا هستند، استراکچر ویلاها و حتّی آپارتمان‌ها جملگی از چوب با ترکیب بتن مسلح و ساده تشکیل شده‌اند. علت این امر هم قیمت پایین چوب به‌واسطه وجود جنگل‌های پهناور درخت کاج در کشور کانادا است.

 

جهت آشنایی کامل با انواع متریال و مصالح استفاده شده در ویلا، این مصالح را به چند بخش اصلی تقسیم‌بندی می‌کنیم که شامل موارد زیر است:

 • متریال فونداسیون و سازه ویلا
 • مواد استفاده شده در ساخت و طراحی داخلی ویلا
 • متریال بیرونی ویلا
 • متریال محوطه ویلا

 

شرایط اقلیمی و جغرافیای ویلا

بدون شک نخستین موردی که شما به آن نیاز دارید، برخورداری از یک زمین با موقیت جغرافیایی بسیار مناسب است. به‌طور معمول افرادی که خریدار ویلا در شمال هستند، اغلب ویلای جنگلی نزدیک به ساحل را انتخاب می‌کنند. امّا باید این ویلا از فاصله مناسبی با ساحل برخوردار باشد. هم‌چنین نزدیکی به مراکز خرید و رفاهی از موارد مهم در زمان خرید زمین در شمال است که باید بدان توجه نومد. به این نکته باید توجه کرد که اگر ویلای شما بسیار شیک و لوکس باشد، امّا به مراکز تفریحی و رفاهی دسترسی نداشته باشد، برای ساکنین دیگر ارزش زیادی نخواهد داشت.

 

نوع متریال ساختمانی ویلا

نکته بعدی در زمان ساخت ویلا کیفیت و نوع مصالحی است که جهت بدنه اصلی سازه مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از اشخاص معتقدند که استفاده از ویلای ساخته شده، جنبه‌های بسیار مناسب دارد. از طرف دیگر برخی هعم مایل هستند که ویلای خود را به سبک سنتی و سلیقه خود بسازند. چنانچه از ویلای پیش ساخته شده استفاده نمایید، چندان آزادی عمل برای تنوع ندارید. امّا اگر تمایل دارید ویلا را با سلیقه شخصی خود بسازید، می‌توانید به طول عمر ویلا و نوع مصال ساختمانی که در آن استفاده می‌شود، توجه داشته باشید. همان‌طور که می‌دانید، شمال کشور ایران، از رطوبت بالا و بارش های مداوم برخوردار است. بنابراین ضرورت دارد که مصالحی را انتخاب نمایید تا با گذشت زمان ساخت دچار نشست نشوند.

مثلا برخی اشخاص برای پایه ساختمان خود از دیواره‌های با پهنای زیاد به ازای بهره‌مندی از بتن و میل‌گرد استفاده می‌نمایند. شاید در نگاه نخست تفاوت زیادی وجود نداشته باشد، امّا با گذشت زمان به‌طور یقین ساختمان دچار نشست خواهد شد. پس برای برخورداری از یک ویلای لوکس و بادوام تنها نباید جنبه ظاهری را در نظر داشت، بلکه استفاده ار متریال باکیفت در ساخت سازه باید اولیت کار باشد.

 

بیشتر بخوانید: بازسازی ویلا

 

متریال ساخت سقف ویلا

سقف ویلا هم در زیبایی کلی سازه تاثیر بسزایی دارد. در زمان ساخت ویلا باید گزینه‌های مختلفی از سقف را مورد بررسب قرار داد. باتوجه به نیاز و سلیقه خود شما می‌توانید سقف ویلا را از جنس تایل، آسفالتی، سنگ چوبی، سقف توفال چوبی و مواردی از این قبیل استفاده نمایید. اخیراً بسیار دیده می‌شود در ساخت ویلاهای لوکس از صفحه خورشیدی جهت تامین انرژی ویلا استفاده می‌شود. چنانچه شما نیز از فناوری در ساخت ویلای خود استفاده نمایید، می‌توانید غیر از برخورداری از یک ویلای لوکس و لاکچری زندگی در ویلایی سبز را هم تجربه کنید.

 

متریال مورد استفاده در کف ویلا

همان طور که در مطالب بالا عنوان شد، متریال با کیفیت در طراحی ویلا در طول عمره سازه نقش زیادی برعهده دارد. گرچه هزینه ساخت ویلا را افزایش می دهد اما ارزشمند می باشد. شما جهت ساخت ویلای خود باید کلیت ساخت را در نظر داشته باشید. درواقع نکات ریزی که در ساخت سازه وجود دارد، در کیفیت نهایی سازه بسیار موثر است. مثلاً جنس کف ویلا باید از چه چیزی باشد؟

امروزه باتوجه به پیشرفت تکنولوژی عموم افراد علاقه‌مندند که کف ویلا از جنس سرامیک یا پارکت باشد. شاید این متریال برای شما گران تمام شود، امّا بر زیبایی و کیفیت ویلا اثر خواهد داشت.

 

 

نتیجه‌گیری

متریال با کیفیت در طراحی ویلا علاوه بر جنبه زیبایی در طول عمر سازه هم نقش بسزایی ایفا می‌کند. امید است مقاله استفاده از مواد با کیفیت بالا در طراحی ویلا برای شما مخاطبین محترم مفید بوده باشد. لطفاً پس از مطالعه مقاله نظرات و تجارب شخصی خود را در این زمینه با ما به اشترک بگذارید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *