محوطه سازی ساده و ارزان برای حیاط های کوچک

موضوعات این مقاله

محوطه سازی حیاط کوچک|مجموعه ویلاسازی

محوطه سازی حیاط کوچک چیست ؟ افراد زیادی بر این تصورند که هزینه محوطه‌سازی خیاط منزل بسیار زیاد است. به‌همین دلیل فضای حیاط کوچک خود را به محیطی بلا استفاده مبدل می‌کنند. درحالیکه می‌توان با کمترین بودجه می‌توان به محوطه‌سازی حیاط‌ کوچک به‌صورت ساده و شیک پرداخت. چنانچه شما نیز طرفدار ممحوطه‌سازی ساده و ارزان هستید، تنها کافیست از خلاقیت خود استفاده نمایید.

بیشتر ما در دوران بچگی را در حیاط‌های بزرگ با المان‌های ساده امّا زیبا سپری نمودیم. وجود یک حوض کوچک با ماهی‌های قرمز، گلدان‌های شمعدانی اطراف آن و آب‌نمایی که غروب‌ باصفای محیط را دوچندان می‌نمود. درواقع همین المان‌های ساده و ارزان موجب می‌شدند تا غیر از جذابیت محیط اطراف، به ساخت محوطه‌سازی ساده بپردازیم.

محوطه‌سازی حیاط‌ کوچک

ما در مقاله محوطه‌سازی ساده و ارزان برای حیاط‌های کوچک قصد داریم تا به‌صورتی جامع به این موضوع بپردازیم. پس جهت آشنایی با محوطه‌سازی حیاط‌ کوچک تا انتهای این مقاله از وب‌سایت ویلاسازی با ما همراه باشید.

فهرست مطالب در این مقاله:

 • نقش محوطه‌سازی حیاط در زندگی ما
 • 1- ایدهای جذاب برای محوطه‌سازی حیاط‌ کوچک
 • 2- ساخت عرشه چوبی
 • 3- استفاده از قالیچه در حیاط
 • 4- ایجاد مسیر ساده سنگی
 • 5- ساخت یک نیمکت درختی
 • 6- استفاده از فلاور باکس‌های ساده
 • 7- نقاشی دیوار حیاط
 • 8- استفاده از نورپردازی
 • 9- بهره‌مندی از فضای نشیمن ساده و جذاب
 • 10- خلق تابلو از گیاهان کوچک طبیعی
 • 11- استفاده از از بلوک‌های آماده
 • 12- بهره‌مندی از گیاهان و درخچه‌های تزئینی در باغچه
 • 13- استفاده از باربیکیو
 • نتیجه گیری

بیشتر بخوانید: بازسازی دفتر کار

 

نقش محوطه‌سازی حیاط در زندگی ما

امروزه اکثر خانه‌‌ها از متراژهای بسیار کوچکی برخوردار هستند. وقتی پس از ساعات طولانی فعالیت روزانه به خانه بازمی‌گردیم به دنبال فضایی جهت آرامش بیشتر هستیم. درواقع  سبک زندگی ماشینی و مدرن این‌ روزها موجب شده تا استرس افراد بیشتر شود. این استرس زیاد با گذشت زمان موجب بروز بیماری جسمی و روحی خواهد شد. بنابراین به‌واسطه محوطه‌سازی ساده و ارزان برای حیاط‌های کوچک، می‌توان تا حد زیادی میزان استرس را کاهش دهیم.

چنانچه حیاط کوچک شمااز دکور و جزئیات دلچسبی برخوردار باشد، در کنار گل و گیاه زیبا می‌تواند آرامش شما را دو چندان نماید. افراد زیادی از فضای آرامش‌بخش حیاط جهت مطالعه، ورزش و یا مهمانی‌های دوستانه آخر هفته بهره می‌برند. هم‌چنین می‌توان با قدم زدن در فضای سبز حیاط، خستگی و فشار کاری روزانه را کاهش داد.

مطلب پیشنهادی : نکات طراحی فضای سبز

ایده های جذاب برای محوطه‌سازی حیاط‌ کوچک

جهت ساخت حیاط کوچک و جذاب، روش‌های فراوانی وجود دارد. اغلب این راه‌ها کمی هزینه‌بردار هستند که شاید خیلی از افراد نتوانند به‌سادگی هزینه آن را تقبل نمایند. بنابراین بهتر است به‌واسطه بهره‌مندی از خلاقیت فردی و ایده‌های مبتکرانه به طراحی و محوطه‌سازی بسیار ساده امّا شیک بپردازید.

ما در ادامه مقاله محوطه‌سازی ساده و ارزان برای حیاط‌های کوچک شما را با 10 ایده جذاب مرتبط با این موضوع آشنا می‌نماییم، پس همچنان با ویلاسازی ما همراه باشید.

 • ساخت عرشه چوبی

هرچقدر هم که فضای حیاط شما کوچک باشد، ساختن عرشه چوبی می‌تواند جذابیت آن را دوچندان نماید. هدف از ساخت عرشه، قرار دادن تکه‌های چوب که دارای سطح یک شکل هستند، کنار هم است. درواقع قرار دادن این چوب‌ها به‌طور منظم در کنار یکدیگر موجب جداسازی آن محوطه از حیاط می‌شود. شما می‌توانید از این قسمت برای چیدن میز و صندلی تاشو، برپایی باربیکیو و دورهمی‌های خودمانی استفاده می‌نمایید.

درواقع ساختن عرشه چوبی هزینه زیادی ندارد. چنانچه چوب‌های اضافی که در انباری‌ دارید، شما به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را کمی شکل دهید و با خلاقیت در فضای مناسبی از حیاط خلوت نصب نمایید. برخی از افراد مایلند که این عرشه را از جنس بتن بسازند، امّا در باید به این نکته توجه داشت که عرشه چوبی نسبت به بتن مقرون‌به‌صرفه‌تر است. البته بهره‌مندی از چوب یا شیشه در طراحی سقف حیاط چوبی زیبایی فضا را دوچندان می‌کند.

 • استفاده از قالیچه در حیاط

حتماً شما نیز از شندین چنین روشی متعجب شده‌ باشید. پهن کردن یک فرش یا قالیچه کوچک در حیاط شاید کمی عجیب به نظر بیاید. امّا اگر دقت نمایید همه ما فرش‌های بلااستفاده‌ای داریم که مدت‌ زیادی در گوشه انباری خاک می‌خورند.

درواقع پهن کردن قالیچه کف حیاط می‌تواند بدون صرف هزینه زیاد محوطه سازی، به فضای حیاط شما زیبایی خاصی ببخشد. تنوع رنگ و طرح فرش و قالیچه‌های ایرانی بر روی سنگ فرش‌های بی جان حیاط، روح تازه‌ای به فضای شما می‌دمد. شما با استفاده از این روش ارزان، تغییر بزرگی را بدون انجام مراحل رنگ آمیزی اعمال نموده‌اید. این فرش یا قالیچه می‌تواند بر روی عرشه قرار بگیرد و یا اینکه چنانچه طرفدار عرشه نباشید، آن را بر روی بخشی از سنگ فرش‌های حیاط در مواقع غیر بارانی پهن نمایید.

 • ایجاد مسیر ساده سنگی

مسیرهای سنگی به‌سادگی می‌توانند ما را در محوطه‌سازی ساده امّا شیک حیاط کمک کنند. این روش به‌راحتی بخش‌های مختلف حیاط خلوت را از هم جدا می‌نماید. طراحی مسیرهای رفت و آمد به‌صورت یک مسیر سنگی نه فقط دارای جذابیت بصری است، بلکه بسیار مقرون‌به‌صرفه خواهد بود. بنابراین شما به‌راحتی می‌توانید با سنگ‌های ساده یک مسیر رفت و آمد و اتصال بخش‌های مختلف حیاط به یکدیگر ایجاد کنید.

درواقع سنگ‌ها در نگاه نخست شاید کمی ساده به نظر آیند، امّا می‌توان از آن‌ها جهت تزیینات زیادی استفاده نمود. شما با استفاده از صخره‌های سنگی می‌توانید بخش‌های مختلف حیاط خلوت را تزیین نمایید. درواقع قرار دادن آن‌ها در طراحی باغچه و یا گوشه‌ای از حیاط که با استفاده از نورپردازی درخشان‌تر می‌شوند، ایده جذابی به نظر می‌رسد.

 • ساخت یک نیمکت درختی

چنانچه حیاط شما درخت دارد، می‌توانید از آن استفاده مفیدی داشته باشید. طراحی و ساخت یک نیمکت که در اطراف تنه درخت جای می‌گیرد، یک ایده بسیار جذاب است. زیرا با این کار هم از درخت حیاط به بهترین شکل استفاده کرده‌اید و هم اینکه با تکیه دادن به تنه آن می‌توانید از خنکا و سایه‌اش استفاده نمایید.

 • استفاده از فلاور باکس‌های ساده

افراد زیادی موقع محوطه‌سازی ساده و ارزان نگران فضای کوچک حیاط خود هستند. همین امر باعث می‌شود تا آن‌ها به کل زیباسازی آن فضا را کنار بگذارند. لازم به ذکر است که امروزه به کمک ایده‌های خلاقانه می‌توان راه کارهای بسیاری برای کوچکی فضا در نظر گرفت. یکی از این روش‌ها بهره‌مندی از فلاور باکس‌های ساده است. فلاور باکس به جعبه‌های مخصوص گیاهان اطلاق می‌شود که شما می‌توانید به‌راحتی گل و گیاه خود را درون آن جای دهید.

 

بیشتر بخوانید: بازسازی ویلا

 

 • نقاشی دیوار حیاط

به‌واسطه رنگ‌های متنوع شما می‌توانید به‌راحتی طرح‌های دلخواه خود را بر روی دیوار چوبی یا سیمانی حیاط نقاشی کنید. برای این کار نیاز نیست که حتماً یک نقاش حرفه‌ای باشید. طرح‌های نقاشی دیواری شما هرچقدر که ساده باشند، امّا چون هنر دست شماست، پس ارزش بالایی دارند. هم‌چنین برای این کار شما می‌توانید از کودکان هم کمک بگیرید.

 • استفاده از نورپردازی

نورپردازی همواره موجب جذابیت فضای مدنظر شما می‌شود، حیاط هم از این قاعده مستثنی نیست. جهت اینکه هزینه محوطه‌سازی شما زیاد نشود، شما می‌توانید از ریسه‌های نورانی بهره ببرید. درواقع نورپردازی محوطه و تزیین حیاط با ریسه‌های نورانی و اجرای آن در قسمت عرشه می‌تواند غیر از زیبایی، حیاط شما را منحصربه‌فرد نشان بدهد. انتخاب لامپ‌های کم مصرف در دراز مدت باعث کاهش هزینه‌های شما خواهد شد.

 • بهره‌مندی از فضای نشیمن ساده و جذاب

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های حیاط شما فضای نشیمن است. عده‌ای تصور می‌نمایند برای این بخش از حیاط باید میز و صندلی‌های لوکس با کارایی بالا که هزینه‌های هنگفتی دارند، تهیه کنند. امّا مورد مهمی که محوطه‌سازی شما را شیک‌تر جلوه می‌دهد، درواقع همان سادگی آن است.

در حقیقت با ساخت تخت‌ حیاط از پالت‌های چوبی و طراحی بالش‌های نرم و راحت برای رویه آن، فضای حیاط خود را صمیمی و گرم جلوه دهید. این کار علاوه بر ایجاد فضایی دنج جهت دورهمی‌های دوستانه، هزینه هنگفت محوطه‌سازی شما را کاهش می‌دهد.

از دیگر موارد ساده و ارزان در محوطه‌سازی حیاط‌ کوچک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خلق تابلو از گیاهان کوچک طبیعی
  • استفاده از از بلوک‌های آماده
  • بهره‌مندی از گیاهان و درخچه‌های تزئینی در باغچه
  • استفاده از باربیکیو

 

نتیجه گیری

محوطه‌سازی ساده و ارزان برای حیاط‌های کوچک امروزه با توجه به متراژ خانه ها و گرانی مصالح یکی از دغدغه های عمومی افراد است. درواقع با توجه به سبک زندگی در عصر حاضر یک محوطه‌سازی حیاط‌ کوچک اما شکیل می‌تواند در آرامش ما نقش بسزایی داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: مراحل محوطه سازی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *