محوطه سازی ساده و ارزان برای حیاط های کوچک

محوطه سازی حیاط کوچک|مجموعه ویلاسازی

محوطه سازی حیاط کوچک چیست؟ افراد زیادی بر این تصورند که هزینه محوطه‌سازی حیاط منزل، بسیار زیاد است. به‌همین دلیل فضای حیاط کوچک خود را به محیطی بلا استفاده مبدل می‌کنند. درحالیکه می‌توان با کمترین بودجه می‌توان به محوطه‌سازی حیاط‌ کوچک به‌ صورت ساده و شیک پرداخت. چنانچه شما نیز طرفدار محوطه‌سازی ساده و ارزان هستید، تنها کافیست از خلاقیت خود استفاده نمایید. بیشتر ما دوران بچگی را، در حیاط‌ های بزرگ با المان‌ های ساده، امّا زیبا سپری نمودیم. وجود یک حوض کوچک با ماهی‌ های قرمز، گلدان‌ های شمعدانی اطراف آن و آب‌نمایی که غروب‌ باصفای محیط را دوچندان می‌نمود. درواقع همین المان‌های ساده و ارزان موجب می‌شدند تا غیر از جذابیت محیط اطراف، به ساخت محوطه‌سازی ساده بپردازیم.

 

 محوطه‌سازی ساده و شیک حیاط در زندگی ما چه تاثیری دارد؟

امروزه اکثر خانه‌‌ها از متراژهای بسیار کوچکی برخوردار هستند. وقتی پس از ساعات طولانی فعالیت روزانه، به خانه بازمی‌گردیم به دنبال فضایی جهت آرامش بیشتر هستیم. درواقع، سبک زندگی ماشینی و مدرن این‌ روزها، موجب شده تا استرس افراد بیشتر شود. این استرس زیاد با گذشت زمان موجب بروز بیماری جسمی و روحی خواهد شد. بنابراین به‌ واسطه محوطه سازی حیاط کوچک، می‌توان تا حد زیادی میزان استرس را کاهش دهیم.

 

محوطه‌سازی ساده و شیک حیاط

 

چنانچه حیاط کوچک شما از دکور و جزئیات دلچسبی برخوردار باشد، در کنار گل و گیاه زیبا، می‌تواند آرامش شما را دو چندان نماید. افراد زیادی از فضای آرامش‌بخش حیاط جهت مطالعه، ورزش و یا مهمانی‌های دوستانه آخر هفته بهره می‌برند. هم‌چنین می‌توان با قدم زدن در فضای سبز حیاط، خستگی و فشار کاری روزانه را کاهش داد.

 

10 ایده جذاب برای حیاط سازی ساده و شیک

جهت ساخت حیاط کوچک، ساده و جذاب، روش‌های فراوانی وجود دارد. اغلب این راه‌ها کمی هزینه‌بردار هستند که شاید خیلی از افراد نتوانند به‌سادگی هزینه آن را، تقبل نمایند. بنابراین بهتر است به‌واسطه بهره‌مندی از خلاقیت فردی و ایده‌های مبتکرانه، به طراحی و محوطه‌سازی بسیار ساده امّا شیک بپردازید. ما در ادامه مقاله محوطه‌سازی ساده و ارزان برای حیاط‌های کوچک، شما را با 10 ایده جذاب مرتبط با این موضوع آشنا می‌نماییم، پس همچنان با ویلاسازی همراه باشید.

 • ساخت عرشه چوبی در حیاط

هرچقدر هم که فضای حیاط شما کوچک باشد، ساختن عرشه چوبی می‌تواند جذابیت آن را دوچندان نماید. هدف از ساخت عرشه، قرار دادن تکه‌های چوب که دارای سطح یک شکل هستند، کنار هم است. در واقع قرار دادن این چوب‌ها به‌طور منظم در کنار یکدیگر، موجب جداسازی آن محوطه از حیاط می‌شود. شما می‌توانید از این قسمت برای چیدن میز و صندلی تاشو، برپایی باربیکیو و دورهمی‌ های خودمانی استفاده نمایید.

 

ساخت عرشه چوبی در حیاط

 

درواقع ساختن عرشه چوبی، هزینه زیادی ندارد. چنانچه چوب‌ های اضافی در انباری‌ دارید، شما به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را کمی شکل دهید و با خلاقیت، در فضای مناسبی از حیاط خلوت نصب نمایید. برخی از افراد مایلند که این عرشه را از جنس بتن بسازند، امّا باید به این نکته توجه داشت که عرشه چوبی نسبت به بتن، مقرون‌ به‌ صرفه‌تر است. البته بهره‌مندی از چوب یا شیشه در طراحی سقف حیاط چوبی، زیبایی فضا را دوچندان می‌کند.

 • استفاده از قالیچه در حیاط

حتماً شما نیز از شندین چنین روشی متعجب شده‌ باشید. پهن کردن یک فرش یا قالیچه کوچک در حیاط، شاید کمی عجیب به نظر بیاید. امّا اگر دقت نمایید همه ما فرش‌های بلا استفاده‌ای داریم که مدت‌ زیادی در گوشه انباری خاک می‌خورند. درواقع پهن کردن قالیچه کف حیاط، می‌تواند بدون صرف هزینه زیاد محوطه سازی، به فضای حیاط شما زیبایی خاصی ببخشد.

تنوع رنگ و طرح فرش و قالیچه‌های ایرانی بر روی سنگ فرش‌های بی جان حیاط، روح تازه‌ای به فضای شما می‌دمد. شما با استفاده از این روش ارزان، تغییر بزرگی را بدون انجام مراحل رنگ آمیزی اعمال نموده‌اید. این فرش یا قالیچه می‌تواند بر روی عرشه قرار بگیرد و یا اینکه چنانچه طرفدار عرشه نباشید، آن را بر روی بخشی از سنگ فرش‌های حیاط در مواقع غیر بارانی پهن نمایید.

 • ایجاد مسیر ساده سنگی

مسیرهای سنگی به‌سادگی می‌توانند ما را در محوطه‌سازی ساده امّا شیک حیاط کمک کنند. این روش به‌ راحتی بخش‌ های مختلف حیاط خلوت را از هم جدا می‌نماید. طراحی مسیرهای رفت و آمد به‌صورت یک مسیر سنگی نه فقط دارای جذابیت بصری است، بلکه بسیار مقرون‌ به‌صرفه خواهد بود. بنابراین شما به‌راحتی می‌توانید با سنگ‌های ساده یک مسیر رفت و آمد و اتصال بخش‌های مختلف حیاط به یکدیگر ایجاد کنید.

در واقع سنگ‌ها در نگاه نخست شاید کمی ساده به نظر آیند، امّا می‌توان از آن‌ها جهت تزیینات زیادی استفاده نمود. شما با استفاده از صخره‌های سنگی می‌توانید بخش‌های مختلف حیاط خلوت را تزیین نمایید. درواقع قرار دادن آن‌ها در طراحی باغچه و یا گوشه‌ای از حیاط که با استفاده از نورپردازی درخشان‌تر می‌شوند، ایده جذابی به نظر می‌رسد.

 • ساخت یک نیمکت درختی

چنانچه حیاط شما درخت دارد، می‌توانید از آن استفاده مفیدی داشته باشید. طراحی و ساخت یک نیمکت که در اطراف تنه درخت جای می‌گیرد، یک ایده بسیار جذاب است. زیرا با این کار هم از درخت حیاط به بهترین شکل استفاده کرده‌اید و هم اینکه با تکیه دادن به تنه آن می‌توانید از خنکا و سایه‌اش استفاده نمایید.

 

ساخت یک نیمکت درختی

 

 • استفاده از فلاور باکس‌های ساده

افراد زیادی موقع محوطه‌سازی ساده و ارزان نگران فضای کوچک حیاط خود هستند. همین امر باعث می‌شود تا آن‌ها به کل، زیباسازی آن فضا را کنار بگذارند. لازم به ذکر است که امروزه به کمک ایده‌های خلاقانه، می‌توان راه کارهای بسیاری برای کوچکی فضا در نظر گرفت. یکی از این روش‌ها بهره‌مندی از فلاور باکس‌های ساده است. فلاور باکس به جعبه‌های مخصوص گیاهان اطلاق می‌شود که شما می‌توانید به‌راحتی گل و گیاه خود را درون آن جای دهید.

 • نقاشی دیوار حیاط

به‌واسطه رنگ‌های متنوع، شما می‌توانید به‌راحتی طرح‌های دلخواه خود را بر روی دیوار چوبی یا سیمانی حیاط، نقاشی کنید. برای این کار نیاز نیست که حتماً یک نقاش حرفه‌ای باشید. طرح‌های نقاشی دیواری شما هرچقدر که ساده باشند، امّا چون هنر دست شماست، پس ارزش بالایی دارند. هم‌چنین برای این کار شما می‌توانید از کودکان هم کمک بگیرید.

 • استفاده از نورپردازی

نورپردازی همواره موجب جذابیت فضای مدنظر شما می‌شود، حیاط هم از این قاعده مستثنی نیست. جهت اینکه هزینه محوطه‌سازی شما زیاد نشود، شما می‌توانید از ریسه‌های نورانی بهره ببرید. درواقع نورپردازی محوطه و تزیین حیاط با ریسه‌های نورانی و اجرای آن در قسمت عرشه می‌تواند غیر از زیبایی، حیاط شما را منحصربه‌فرد نشان بدهد. انتخاب لامپ‌های کم مصرف در دراز مدت باعث کاهش هزینه‌های شما خواهد شد.

 • بهره‌مندی از فضای نشیمن ساده و جذاب

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های حیاط شما فضای نشیمن است. عده‌ای تصور می‌نمایند برای این بخش از حیاط، باید میز و صندلی‌های لوکس با کارایی بالا، که هزینه‌های هنگفتی دارند، تهیه کنند. امّا مورد مهمی که محوطه‌سازی شما را شیک‌تر جلوه می‌دهد، درواقع همان سادگی آن است.

 

فضای نشیمن ساده و جذاب

 

در حقیقت با ساخت تخت‌ از پالت‌های چوبی و طراحی بالش‌های نرم و راحت برای رویه آن، فضای حیاط خود را صمیمی و گرم جلوه دهید. این کار علاوه بر ایجاد فضایی دنج، جهت دورهمی‌های دوستانه، هزینه هنگفت محوطه‌سازی شما را کاهش می‌دهد.

از دیگر موارد ساده و ارزان در محوطه سازی حیاط کوچک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خلق تابلو از گیاهان کوچک طبیعی
  • استفاده از بلوک‌های آماده
  • بهره‌مندی از گیاهان و درختچه‌های تزئینی در باغچه
  • استفاده از باربیکیو

 

نتیجه گیری

محوطه‌سازی ساده و ارزان برای حیاط‌های کوچک امروزه، با توجه به متراژ خانه ها و گرانی مصالح یکی از دغدغه های عمومی افراد است. درواقع با توجه به سبک زندگی در عصر حاضر یک محوطه‌سازی حیاط‌ کوچک اما شکیل می‌تواند در آرامش ما نقش بسزایی داشته باشد.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *