معماری سبز یا معماری پایدار ویلا ؟ تفاوت آنها چیست؟

معماری سبز یا پایدار ویلا

معماری سبز یا پایدار ویلا در سال های اخیر به مسئله ای مهم تبدیل شده است. تغییرات زیست محیطی و کمبود آب در سطح جهانی باعث شده تا معماران و شهرسازان به سمت روش هایی روی آورند که سرعت تغییرات را کاهش دهد. آیا معماری سبز و پایدار یکسان هستند؟ فلسفه هر یک شامل جزئیاتی می شود که آنها را از هم متمایز می کند. در ادامه این مقاله ویلاسازی به تفاوت و شباهت این دو روش در ساخت ویلا خواهیم پرداخت.

 

چرا معماری سبز یا پایدار ویلا از اهمیت بالایی برخوردار است؟

به مرور زمان ما به اهمیت معماری سبز یا پایدار ویلا پی برده ایم، چراکه در دنیای مدرن، معماری پایدار برای انواع ویلا و ساختمان راه حلی برای ادامه حیات در کره زمین است. در واقع جنگل سیمانی باعث شده تا ما زندگی سالم و به دور از فشار روحی و جسمی را از دست بدهیم. سازه های ویلایی که با نوآوری های طراحی پایدار با محیط زیست همسو هستند، باعث می شوند در محیطی آرامش بخش و سالم زندگی کنیم که هم برای خودمان و هم برای محیط زیست مفید خواهد بود. اما تعریف معماری سبز با معماری پایدار کمی متفاوت است. هر دو بدون شک مفید هستند اما جزئیاتی در تعریف آنها نشان می دهد که اولویت و ارجحیت در زمان طراحی چه چیز خواهد بود.

 

تعریف معماری پایدار

معماری سبز یا پایدار ویلا هر دو از اصطلاحات معماری هستند که به فلسفه و دیدی متفاوت اشاره دارند. معماری پایدار، ساختمانی را تعریف می کند که به گونه ای طراحی و ساخته شده است که آسیب های وارده به سلامت ساکنان و محیط زیست را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. ویلا یا سازه ای که با طراحی پایدار بنا شده است، انرژی و آب کمتری در دراز مدت مصرف می کند و با مواد شیمیایی سمی کمتری ساخته شده است.

 

ویژگی های معماری پایدار

 • بالا بردن سطح کیفیت زندگی و حفظ سلامت انسان ها
 • حداقل مصرف انرژی زیانبار و مضر با استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر مانند پنل های خورشیدی
 • ویلاهایی که سیستم های حفاظت از آب دارند مانند سیستم جمع آوری آب باران و بازیافت آب خاکستری
 • ترکیب و ادغام یکپارچه معماری با چشم انداز اطراف
 • استفاده از مواد تجدید پذیر مانند بامبو، کنف، چوب پنبه، کتان و سویا
 • جایگزینی مواد معمولی مانند بتن با جایگزین های پایدار مانند کنفکریت (ساخته شده از کنف، آهک و آب) یا پلاستیک های زیستی خلاقانه ساخته شده از جلبک ها.
 • استفاده از مواد بازیافتی

 

معماری پایدار ویلا

 

معماری سبز چیست؟

معماری سبز فلسفه ای است که ساختن بنا با در نظر گرفتن محیط زیست با استفاده از منابع پایدار انرژی، طراحی کارآمد برای کاهش مصرف انرژی و به روز رسانی ساختمان های موجود با فناوری جدید را بیان می کند. بسیاری معتقد هستند که معماری سبز با ایجاد راه های پایدارتر برای زندگی ما در این سیاره، تاثیر نوع بشر را خنثی می کند. این نوع معماری به معنای آن نیست که فناوری های جدید را استفاده نکنیم. بلکه به این معنا است که از فناوری های جدید برای هدفی سالم بهره گیریم. علاوه بر فناوری های روز، در ساخت معماری سبز ترکیب گیاهان و طبیعت از طریق دیوارهای زنده و ایجاد محیط های بیوفیلیک سالم برای انسان نیز به کار می رود که می تواند به کاهش کربن و کنترل آلودگی نیز کمک کند.

 

تاریخچه ای از معماری سبز

تصور ما از معماری سبز یا پایدار ویلا آن است که تنها در سال های اخیر مطرح شده و در گذشته کسی به این مسائل نپرداخته است. در حالی که مسئله گرمایش زمین و تغییرات زیست محیطی از سال 1975 میلادی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است. در همان دهه 70 میلادی، نوآوری هایی مانند دیوار ترومب ایجاد شد که گرمایش غیرمستقیم و انتقال گرما را کنترل می کرد و در آن زمان طراحی انقلابی تلقی می شد.

 

بررسی تفاوت معماری سبز یا پایدار ویلا

تفاوت اصلی بین ساختمان های پایدار و ساختمان های سبز آن است که ساختمان های پایدار با در نظر گرفتن سه ستون پایداری (مردم، سیاره و سود) عمل می کنند، در حالی که ساختمان های سبز تنها بر محیط زیست تمرکز دارند.

ساختمان سبز با داشتن ابتکاراتی مانند انرژی های تجدید پذیر، اجرای سیستم های تهویه طبیعی و کاهش ردپای کربن در طولانی مدت، سعی دارد تا اثرات انسان را از زیست محیط پاک کند. معماری پایدار نیز در همین راستا قدم برمیدارد اما منافع انسانی و راحتی آنها را نیز در نظر می گیرد.

 

کدام روش معماری را برای ساخت ویلا باید انتخاب کنیم؟

با توجه به تعاریف معماری سبز یا پایدار ویلا T  ویلای شما می تواند هم سبز و هم پایدار باشد. منظور ما این است که یک ساختمان سبز به مسائلی پایداری نیاز دارد و یک ساختمان پایدار بدون ابتکارات معماری سبز عملکرد حداکثری را ندارد.

اما همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، ابتکارات معماری سبز و مسائل معماری پایداری در سال های اخیر به جریان اصلی تبدیل شده اند، به ویژه با سرعت گرفتن گرمایش زمین، اهمیت این سبک معماری هویدا شده است. شما می توانید ویلایی جدید با توجه به نکات پایداری و سبز ایجاد کنید یا با در نظر گرفتن چند نکته ویلا و ساختمان قدیمی خود را پایدار و سبز سازید:

 • اتلاف انرژی خود را کاهش دهید.
 • سلامت ساختمان و ساکنان را بهبود بخشید.
 • اثرات زیست محیطی خود را کاهش دهید.
 • طبق استانداردهای زیست محیطی تغییرات ساختمان را انجام دهید.

 

سخن پایانی

معماری سبز یا پایدار دو فلسفه و زاویه دید متفاوت هستند که روش های آنها با یکدیگر مشابه است. معماری پایدار به بهبود سطح کیفیت انسان ها و محیط زیست تمرکز دارد در حالی که معماری سبز تنها به مسائل زیست محیطی اهمیت می دهد. با بهره گیری از معماری سبز یا پایدار ویلا می توان ویلایی پایدار و سبز ایجاد کرد. امیدواریم این مقاله از ویلاسازی به سوالات شما پاسخ داده باشد.

 

سوالات متداول

۱. معماری پایدار چیست؟

معماری پایدار به سه موضوع توجه دارد: انسان، محیط زیست و سود. که با استفاده از انرژی های تجدید پذیر و دیگر موارد مطرح شده در مقاله، سعی در بهبود کیفیت زندگی انسان ها دارد.

۲. معماری سبز مسئله ای جدید است؟

خیر، این معماری همواره مطرح و به کار گرفته شده است. معماری که فلسفه اصلی آن بر محیط زیست تمرکز دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *