با نکات طراحی و ساخت ویلا چوبی آشنا شوید

نکات ساخت ویلا چوبی

برای اینکه بتوانید بهترین طراحی و ساخت ویلا را داشته باشید باید نکات ساخت ویلا چوبی را در نظر بگیرید. طراحی ویلا یک فرایندی است که بخشی از ساخت ویلا را تشکیل می‌دهد و تنها معماران و طراحانی که تجربه زیادی دارند می‌توانند با در نظر گرفتن موارد بهداشتی ، نکات ساخت و ساز و شرایط ایمنی در برابر آتش بهترین طرح را ارائه دهند. ویلای چوبی خانه ای است از جنس چوب که با دکوراسیون زیبایی بنا می‌شود. میله‌ های چوبی دارای مزایا و ویژگی‌های منحصر به فردی است که باعث شده مورد استقبال افراد زیادی قرار بگیرد. برای ساخت ویلای چوبی باید حتماً موارد زیر را رعایت کنید:

 

نکات ساخت ویلا چوبی

 

1. شرایط جغرافیایی

باید حتما شرایط جغرافیایی منطقه مورد نظر خود که قصد ساخت ویلای چوبی را در آن دارید در نظر بگیرید و مطابق با آن مصالح را انتخاب و خریداری کنید در این مورد شما می‌توانید با افراد دارای تخصص در مورد شرایط منطقه‌ای و اقلیمی مشورت بگیرید .

 

نکات ساخت ویلا چوبی

 

2. توجه به بارش ‌های منطقه‌ای

حجم بارش ‌های منطقه‌ای همیشه به عنوان یک فاکتور مهم در خرید مصالح ویلا در نظر گرفته می‌شود زیرا در صورتی که ساخت و ساز ویلا در منطقه پر بارش باشد باید مصالحی را انتخاب کنیم که مقاومت بیشتری در برابر بارش ‌های مداوم و پی در پی دارند .

 

3. در نظر گرفتن دما

خرید مصالح برای ساخت و ساز یک ویلا در مناطق گرمسیر متفاوت با مصالح ساخت و ساز در مناطق سردسیر می‌باشد بنابراین باید حتماً در این مورد دقت داشته باشید که با توجه به نوع دمای منطقه مصالح را خریداری کنید .

 

4. در نظر گرفتن سبک ویلاسازی

هنگام ساختن ویلا باید حتماً به دیگر ساختمان‌های ویلایی که در آن منطقه ساخته شده‌اند توجه داشته باشید و برای انتخاب مصالح ویلا این مورد را در نظر بگیرید که با ویلاهای دیگر در تناسب باشد شما حتماً نباید مصالح مشابه با سایر ویلاها را تهیه کنید اما همیشه یک تم و یک ساختار در ساخت و ساز منطقه‌ای را بهتر است رعایت کنید.

 

5. هزینه

همیشه خانه‌های ویلایی نسبت به خانه‌های معمولی و آپارتمانی نیاز به نگهداری و رسیدگی بیشتری دارند بنابراین بهتر است مصالحی را انتخاب کنید که شرایط نگهداری ساده‌ تری داشته باشد و بتوانید هزینه و انرژی کمتری برای تمیز کردن و یا رسیدگی به آن به خرج دهید .

 

6. پایداری زمین

اگر محلی که برای ساخت ویلا انتخاب کرده اید از نظر پایداری زمین نامناسب باشد نمی‌توانید برای مدت طولانی در آنجا زندگی کنید . برای مثال ساختن ویلا در مکان شنی با خاک نامناسب .

رعایت نکات ساخت ویلا چوبی باعث مقاوم بودن ویلا میشود .

 

نکات ساخت ویلا چوبی

 

مراحل ساخت ویلا

 

 ۱. دریافت مجوز

اولین مرحله برای ساخت ویلا چوبی دریافت مجوز مربوط به امتیاز آب ، برق و گاز می‌باشد .

 

۲. طراحی اولیه ساخت

برای ساخت اولیه باید طرح و یا نقشه‌ای از ویلای مورد نظر خود را مطابق با استاندارد طراحی کنید .

 

۳. ساخت زیر بنای ویلا

پس از دریافت مجوز ، ساخت عملی کار شروع می‌شود. زیربنای ویلای چوبی مانند سایر سازه ها از مصالحی غیر از چوب ساخته می‌شود زیرا این کار باعث استحکام و طول عمر بیشتر ساختمان شما می‌شود .

 

۴. تعبیه کردن پایه ‌های ویلا

پایه‌ های یک ویلای ساخته شده توسط چوب با چوب‌های مقاوم و بدون مشکل انجام می‌شود و بعد از ایجاد پایه ها نوبت به مرحله عایق بندی و مقاوم سازی پایه ها می‌رسد .

 

۵. ساخت چوب

تامین چوب مناسب برای ساخت بنا از مهم‌ترین مرحله ساخت ویلای چوبی است . اگر چوب به درستی فرآوری نشود و استاندارد های لازم را نداشته باشد ویلای شما مقاومت و امنیت لازم را نخواهد داشت و به مرور زمان آب حاصل از بارش باران و رطوبت به داخل خانه و الوار ها نفوذ می‌کند .

 

ویلای چوبی برای چه نوع مناطقی مناسب است؟

چوب در هوای سرد داخل خانه را گرم نگه میدارد و مصرف انرژی گرمایشی را کاهش می‌دهد و در هوای گرم محیط داخل ویلا را خنک می‌کند برای همین از چوب هم در مناطق سردسیر و هم در مناطق گرمسیر استفاده می‌شود .

هیچگونه آلودگی و یا گرد و غباری برای چوب باقی نمی ماند و برای افرادی که دارای آلرژی هستند می‌تواند مفید باشد ، زیرا همیشه فضای داخل خانه را تمیز و بدون گرد و خاک نگه میدارد و برای مناطقی که دارای ریز گرد فراوان هستند مناسب می‌باشد .

 

مزایای ویلای چوبی

عایق کاری چوب : در مقایسه با سایر مصالح مانند شیشه و یا بتن رسانایی حرارتی پایینی دارد و باعث می‌شود در زمستان گرما و در تابستان سرما را به خوبی در خود نگه دارد .

 

سادگی ساخت : تیرچه ها و میخ های چوبی را می‌توان در محل برش داد و در سازه استفاده کرد.

 

جذب کربن : درختان کربن را از هوا خارج می‌کند اما هنگامی که تجزیه می‌شوند کربن به خاک برمیگردد . هنگامی که از چوب در ساخت خانه استفاده کنید تا زمانی که  ساختمان پابرجا بماند کربن آن نیز باقی میماند و به طبیعت کمک می‌کند .

 

معایب ویلا های چوبی

مقاومت پایین در برابر آتش : هنگامی که چوب در معرض حرارت آتش قرار بگیرد به سرعت میسوزد و از بین می‌رود .

 

نابودی جنگل : استفاده از چوب در صنعت ساخت و ساز باعث از بین رفتن جنگل خواهد شد و اگر این کار ادامه پیدا کند باعث نابودی جنگل ‌های زمین می‌شود .

 

نکات ساخت ویلا چوبی

 

رطوبت در سازه های چوبی : یکی از عواملی که باعث کاهش عمر سازه‌های چوبی می‌شود وجود رطوبت در سازه است . نفوذ رطوبت در چوب باعث پوسیدگی و تغییر شکل ظاهری آن می‌شود.

 

سخن پایانی

ویلای ساخته شده با چوب با طبیعت سازگار است و برای داشتن محیطی آرام بهترین گزینه می‌باشد‌.  حتماً لازم است نکات ساخت ویلا چوبی را رعایت کنید که ساخت شما کاملاً اصولی باشد .

از مزایای ویلای چوبی می‌توان به جذب کربن و سرعت بالای ساخت آن و از معایب آن می‌توان به از بین رفتن جنگل ‌ها ، خطر آتش سوزی و پوسیدگی چوب اشاره کرد .

مطالب مرتبط

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *