مهمترین و طلاییترین نکات طراحی ویلای کوچک + روش های استفاده بهینه از فضا

طراحی ویلای کوچک

امروزه ساخت ویلا با توجه به انواع سبک‌های مختلف، سلیقه های گوناگون در کنار تنوع در ابعاد یا جغرافیا و مواردی از این قبیل، نکته مهمی برای طراحان محسوب می‌شود. در ویلاسازی به این موضوع می‌پردازیم که مهمترین و طلایی ترین نکات طراحی ویلای کوچک و روش های استفاده بهینه از فضا چیست؟ پیش از پرداختن به مبحث نکات طراحی ویلای کوچک باید با تعریف کلی این سازه‌ها آشنایی داشته باشیم. به طور کلی ویلای کوچک در قوانین و استاندارهای ساخت و ساز به ویلاهایی که هر طبقه از آن‌ها متراژ 100 یا کمتر دارند، اطلاق می‌شود. دسته دیگر ویلاها که هر طبقه آن  دارای متراژ از 100 تا 200 متر باشد، ویلاهای بزرگ محسوب می‌شوند. در این مقاله از ویلاسازی شما را با نکات طراحی ویلای کوچک آشنا می‌نماییم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

منظور از طراحی ویلا کوچک چیست؟

هم اکنون در سرتاسر جهان، اشخاصی که به دنبال کوچک نمودن فضای زندگی‌شان هستند که در این بین ویلاها هم از این قاعده مستثنی نیستند . در واقع ساخت و طراحی  یک ویلای کوچک، در کاهش هزینه‌های جانبی نقش بسزایی دارد و در عین حال زیبایی و کارآمدی ویلا حفظ می‌شود. جهت طراحی ویلای کوچک، قواعد و اصولی خاص وجود دارد که در صورت عدم رعایت آن‌ها ساکنین آن با مشکلاتی جدی مواجه خواهند شد که این موضوع در ویلاهای بزرگ به خاطر برخورداری از متراژ بالا کمتر اتفاق می‌افتند. پس به موجب این امر باید در طراحی ویلا کوچک دقت داشت و در کلیه موارد رفاه ساکنین را در اولویت قرار داد.

 

نکات مهم در طراحی ویلای کوچک

به طور کلی استفاده از سبک‌های مدرن طراحی ویلای کوچک موجب متفاوت بودن آن می‌شود. در این بخش از مقاله، قصد داریم تا به اصول و نکات طراحی ویلای کوچک به صورت مدرن بپردازیم که عبارتند از:

 

نکات مهم طراحی ویلای کوچک

 

طراحی ویلاهای کوچک به سبک مدرن

در حقیقت نخستین گام در طراحی یک ویلای کوچک به سبک مدرن، در نظر داشتن مواردی نظیر متراژ زمین، متریال‌ کاربردی در آن اقلیم، هزینه کلی ساخت و نحوه ی عملکرد حائز اهمیت است. در سبک مدرن، تکنولوژی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده در اصل قرار دادن آن در ساخت و طراحی یک ویلا نظیر بهره‌مندی از اسکلت فلزی یا بتنی، استفاده از پنجره بزرگ و سرتاسری یا موارد مهم دیکر، در طراحی یک ویلای مدرن کوچک نقش بسزایی دارند. همچنین در نظر داشتن این فاکنورها، در طراحی ویلا با متراژ پایین و استفاده بهینه از فضا به کارفرما کمک بزرگی می‌کند.

 

عملکرد در طراحی یک ویلای مدرن

همان‌طور که در مطالب بالا اشاره شد، عملکرد در طراحی ویلای کوچک از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. به همین دلیل پیش از اقدام به طراحی ویلا، باید تمامی نیازهای ساکنین را از جز به کل مشخص نماییم. در واقع اینکه آن‌ها به چه چیزی احتیاج دارند و توجه به آن‌ها در طراحی حائز اهمیت است. جذاب بصری و شکیل بودن ویلا در طراحی مدرن نیز یکی از فاکتورهای مهم در طراحی ویلای کوچک به شمار می‌رود.

 

انتخاب مناسب رنگ ذر طراحی ویلای کوچک

در واقع یکی از نکات طراحی ویلای کوچک که بسیار مهم است، انتخاب رنگ درست در یک سازه مسکونی کوچک است. در طراحی ویلای کوچک و مدرن دقت در انتخاب رنگ اهمیت بالایی دارد و انتخاب یک رنگ متراژ را بزرگتر نشان می‌دهد. انتخاب رنگ نامناسب میتواند فضای ویلا را هم کوچکتر از حد ممکن نشان دهد و ساکنین در آن احساس آراش نداشته باشند. در حقیقت برای اکثر ویلاهای کوچک به صورت معمول از رنگ‌های روشن یا خنثی استفاده می‌شود. به طور کلی ترکیب رنگ‌های درست کنار هم موجب ایجاد تعادل بصری می‌شود که شاید برخی از اشخاص اطلاعات درستی درباره تاثیرات رنگ در ماهیت کلی یک سازه نداشته باشند. پس باید توجه داشت که انتخاب رنگ را باید بر عهده یک کارشناس منخصص قرار دهیم، چراکه شاید رنگ مدنظر ما برای ویلا به دلیل وجود فضای کم مناسب نباشد و در نمای داخلی سازه تاثیری منفی بگذارد.

 

طراحی درب و پنجره برای یک ویلای کوچک

یکی از فاکتورهای مهم که در طراحی ویلای کوچک، استفاده از درب و پنجره‌های مناسب و وسیع در سازه است. پس باید در ویلای کوچک یا دیگر ویلاها، پنجره‌های سرتاسریاستفاده کرد که در جذابیت بصری آن تاثیر بگذارد و کوچکی ویلا کمتر به چشم می‌آید. اعلاوه بر این استفاده از پنجره سراسری در تامین روشنایی فضای درون ویلا نقش بسزایی دارد و شکلی جذاب و مدرن به ویلا می‌دهد. باید به این نکته مهم توجه داشت که در طراحی ویلای کوچک تنها داشتن پنجره‌های بزرگ کفایت نمی‌کند، بلکه جهت بهره بردن از مزایای آن‌ها بزرگ مکان قرار گرفتن و مسیر تابش نور خورشید هم بسیار مهم است.

 

نور پردازی اصولی در طراحی ویلا

در طراحی ویلا به هر سبک باید به نورپردازی توجهی ویژه شود. چراکه ممکن است شخصی بخواهد در فصل‌های خوش آب و هوا لحظاتی را در همراه با خانواده در محیط بیرونی ویلا سپری نماید و از هوای مطبوع و دلپذیر بهره‌مند شود که به همین خاطرنور پردازی مناسب اهمیتمی‌یابد. جهت نحوه نورپردازی داخلی در طراحی یک ویلای کوچک مشاوره با کارشناسان حرفه‌ای در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. جهت برخورداری از یک نورپردازی شیک و استاندارد، طراحان توصیه دارند که از مدل‌های متنوع چراغ نظیر لامپ‌های سقفی یا دیواری و لامپ‌های کوچک که نورشان به صورت نقطه‌ای استفاده شود. هم‌چنین جای دادن لامپ‌های مناسب جهت ایجاد روشنایی و جذابیت بصری بیشتر در کف ویلا یکی فاکتور مهم در زیبایی کلی سازه است.

 

توجه به نما در طراحی ویلا

بدون شک عموم کارفرماها با توجه به هزینه‌های بالای ساخت ویلای کوچک ، انتظار دارند تا زیبایی بصرینمای آن در چشم هر بیننده با نگاه اول دلپذیر باشد. به موجب این امر بارزترین فاکنوری که باید به آن توجه داشت طراحی نمای یک ویلای کوچک است، زیرا نخستین معرفه آن، در واقع همان نمی کلی ساختمان محسوب می‌شود. پس باید تمام توان خود را بگذاریم تا ویژگی‌های مدرن و خلاقانه در نمای ساختمان استفاده شود.

 

نتیجه آخر

در حال خاضر ساخت ویلا، رشد چشمگیری پیدا کرده و در این بین ویلاهای مختلفی در متراژهای گوناگون وجود دارند. اما مهمترین فاکتور در یک ویلای کوچک یا بزرگ، استفاده بهینه از فضا در کنار نکات مهمی است که در مطالب بالا به آن‌ها اشاره شد. امید است مقاله مهمترین و طلایی ترین نکات طراحی ویلای کوچک و روش های استفاده بهینه از فضا برای شما مخاطبین محترم مفید بوده باشد. لطفاً پس از مطالعه کامل این مقاله نظرات و تجارب شخصی خود را در زمینه نکات مهم در طراحی ویلای کوچک با ما به اشترک گذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *