با نکات طراحی ویلا سوئیسی آشنا شوید !

موضوعات این مقاله

نکات طراحی ویلا سوئیسی

نکات طراحی ویلا سوئیسی شامل مواد ساخت، رنگ و محل ساخت می شود. این ویلاهای مثلثی شکل اغلب طبقه بندی مشخصی دارند که با رعایت آن استحکام بنا حفظ خواهد شد. نقشه برداری دقیق از محل و سپس، پلان بندی باعث می شود تا این ویلا بهترین عملکرد را داشته باشد. در این مقاله ویلاسازی قصد داریم تا روند طراحی ویلاهای سوئیسی را بیان کنیم.

 

ویژگی های طراحی و ساخت ویلای سوئیسی

ویلا سوئیسی یا “Swiss Chalet” یک نوع معماری سنتی سوئیسی است که با ویژگی‌های خاصی شناخته می‌شود. این ویلاها اغلب در مناطق کوهستانی و کشورهایی مانند سوئیس، آلمان، اتریش و فرانسه یافت می‌شوند. ویلای سوئیسی دارای ویژگی‌های زیر می‌باشند:

  • داشتن ساختار چوبی
  • ذاشتن پنجره های بزرگ و تزئینی
  • داشتن سقف شیروانی
  • دارای تراس بزرگ و با منظره‌های زیبای کوهستانی
  • دارای دکوراسیون سنتی مانند مبلمان چوبی، کتیبه‌ها، سنگ‌نماها و تزئینات سوئیسی

ساخت ویلا سوئیسی نیاز به برنامه‌ریزی دقیق، همکاری با تیم‌های متخصص، به خصوص در معماری دارد. برای داشتن یک ویلا سوئیسی زیبا و اصیل، مهم است که به جزئیات ویژه این نوع معماری توجه کنید.

 

انواع ویلاهای سوئیسی و نکاتی مهم در مورد طراحی آنها

مثلث به راستی یکی از اشکال قوی در هندسه و ریاضی است. زمانی که مهندسان می خواهند مطمئن شوند سازه می تواند وزن را تحمل کند از اشکال مثلثی استفاده می کنند. به عنوان مثال، پل های بسیاری، طبق مثلث طراحی شده اند. زمانی که از یک گوشه نیرو به مثلث وارد می شود، آن را به هر ضلع توزیع می کند و در نتیجه ضلع سوم نیرو و فشار را تحمل خواهد کرد، کلمه دیگری که برای این حالت استفاده می شود کشش تنش است. نکات طراحی ویلا سوئیسی شامل این مسئله نیز می شوند، چراکه این دست از ویلاها به صورت مثلثی ساخته می شوند.

 

 ویلا های سوئیسی قابل حمل

ویلاهای سوئیسی به صورت از پیش ساخته شده به دو حالت قابل حمل و غیر قابل حمل طراحی و ساخته می شوند. نوع قابل حمل در کارخانه ساخته شده و سپس، در محل آماده شده قرار می گیرد. از نکات طراحی ویلا سوئیسی قابل حمل، آن است که محیط قرارگیری ویلا باید، تراز شده و صاف باشد. این کار توسط مهندسان صورت می گیرد و سپس، ویلا به صورت آماده در محل قرار خواهد گرفت. مزایای این دست از ویلاها امکان جا به جایی آسان و مقاومت در برابر زمین لرزه است.

 

نکات مهم درباره ویلا سوئیسی قابل حمل

 

ویلاهای سوئیسی غیر قابل حمل

ویلاهای غیر قابل حمل به صورت تکه های از پیش ساخته شده به محل ویلا منتقل می شوند. ابتدا باید مرحله پی ریزی و فونداسیون به درستی انجام شود. از نکات طراحی ویلا سوئیسی آن است که ابعاد پلان، با ابعاد زمین پی ریزی شده، هماهنگ باشد. مهندس معمار با اندازه گیری های دقیق، مطمئن می شود که زیر ساخت ویلا با ابعاد طرح هماهنگی داشته باشد. پس از مرحله پی ریزی، قطعات ویلا مونتاژ خواهند شد. این قطعات ممکن است از مواد مختلفی تهیه شده باشند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. همان طور که گفتیم این قطعات به صورت از پیش ساخته شده از کارخانه به محل ویلا منتقل می شوند و به صورت مدولار هستند، در نتیجه نیازی به پیچ و مهره و جوشکاری نخواهند داشت. نصب آنها توسط تکنسین نصب و مونتاژ قطعات ویلا انجام خواهد شد.

 

 ویلاهای سوئیسی از چه مصالحی ساخته می شوند؟

ویلا ممکن است از بتن سبک ساخته شده باشد. این نوع بتن وزن کمی داشته و در برابر زمین لرزه مقاوم است. به طور کل در ساخت این ویلا از مواد سنگین استفاده نمی شود. در برخی نقاط از چوب برای ساخت آن استفاده می کنند. هزینه چوب به طبع بیشتر و نگهداری آن سخت تر خواهد بود. به همین دلیل، برای ساخت بدنه های اصلی از بتن سبک و برای رویه آن از ورق های گالوانیزه استفاده می کنند. تمامی شیشه ها به صورت دو جداره و نشکن تهیه می شوند تا در صورت وقوع زلزله مشکلی ایجاد نکنند. در انتها، محیط خانه به طور کامل عایق بندی می شود تا مصرف انرژی به صورت بهینه باشد.

 

نکات طراحی ویلا سوئیسی

 

طراحی نمای بیرونی در ویلای سوئیسی

ویلای سوئیسی به طور یک، دو یا سه طبقه ساخته می شود و پس از ساخت می توان تزئینات و طراحی نما صورت گیرد. در طراحی نما، چوب های صنعتی پلی وود و ترمووود به کار برده می شوند. بخش تراس و جزئیات آن را می توان به وسیله چوب انجام داد و در نقاط دلخواه از شیشه یا پنجره های مدرن استفاده نمود. طراحی نما به سلیقه شما و راهنمایی مهندس معمار وابسته است. ممکن است ویلای شما سبکی کاملا کلاسیک با نمای چوب داشته باشد، یا بخواهید از طرح های مدرن تر و ترکیب فلز و شیشه استفاده کنید.

 

نکات مهم طراحی داخلی ویلا سوئیسی

ویلا اغلب شامل دو یا سه طبقه می شود تا محیط خواب از نشیمن جدا گردد. هر چند این مسئله به نیاز شما وابسته است. با این حال، بیشتر اوقات اتاق خواب در بخش زیر شیروانی قرار می گیرد. این اتاق ارتفاع بیشتری دارد و معمولا با یک پنجره می توان فضای بیرون را مشاهده کرد. طبقه اول ویلا، فضای کافی برای آشپزخانه، نشیمن، حمام و سرویس بهداشتی را خواهد داشت. مهندس معمار در پلان ساختمان تمامی بخش ها را از پیش مشخص می کند. در طراحی داخلی این دست از ویلاها اغلب از چوب برای کف استفاده می شود. رنگ های محبوب برای طراحی داخلی شامل رنگ های سفید، طوسی و قهوه ای می شوند. اما می توانید رنگ های دلخواه خود را با یک طراح دکوراسیون داخلی در میان بگذارید و حالتی جدید و متمایز را ایجاد کنید.

 

نکات طراحی ویلا سوئیسی: طراحی داخلی

 

هزینه ساخت ویلای سوئیسی چقدر است؟

هزینه ساخت یک ویلا سوئیسی می‌تواند بسیار متغیر باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از عوامل مهمی که تأثیر مستقیم بر هزینه ساخت ویلا دارند عبارتند از:

 

 اندازه و موقعیت

اندازه و موقعیت ویلا از جمله مهم‌ترین عواملی هستند که تأثیر بسیار زیادی بر هزینه ساخت دارند. ویلاهای بزرگ‌تر وبا مناظر طبیعی زیبا، معمولاً هزینه بیشتری دارند.

 

 طراحی و مصالح

ویلاهای سوئیسی معمولاً دارای چوب‌های با کیفیت و طراحی مختص به خودشان هستند که هزینه‌های بالاتری دارند.

 

 تجهیزات و دکوراسیون داخلی

تجهیزات مدرن، دکوراسیون داخلی و مبلمان با کیفیت بر هزینه ویلا تأثیر می‌گذارند. دکوراسیون سنتی سوئیسی نیز هزینه می‌برد.

 

تأسیسات

سیستم‌های گرمایش و سرمایش، سیستم‌های برق و  الکتریکی، آب و فاضلاب نیاز به هزینه دارند.

 

 مکان جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی ویلا نیز اهمیت دارد. مناطق با اقلیم سردتر ممکن است نیاز به سیستم‌های گرمایش پیچیده‌تری داشته باشند.

 

 نیروی کار و قیمت‌های محلی

هزینه نیروی کار و قیمت‌های مصالح و خدمات محلی تأثیرگذار بر هزینه ساخت هستند. این هزینه‌ها در هر منطقه ممکن است متغیر باشند.

 

 نگهداری و مراقبت

هزینه نگهداری و مراقبت مرتبط با ویلا بعد از ساخت نیز باید مدنظر قرار گیرد. در نتیجه، هزینه ساخت یک ویلا سوئیسی ممکن است متغیر باشد. برای داشتن تخمین دقیق‌تر در مورد هزینه ساخت ویلا، مشورت با معمار، مهندسین ساختمانی، و کارشناسان مالی توصیه می‌شود.

 

سخن پایانی

ویلاهای سوئیسی با طرح مثلثی خود بسیار محبوب هستند. ویلاها به صورت از پیش ساخته شده قابل حمل و غیر قابل حمل در زمین مد نظر شما ساخته یا قرار داده می شوند. از نکات طراحی ویلا سوئیسی توجه به پلان و هماهنگی ابعاد زمین و ویلا است. توجه به مواد به کار رفته و قرارگیری صحیح بخش های مختلف خانه باعث می شود تا این نوع ویلا به عملکرد حداکثری خود دست یابد. برای مشاوره در زمینه طراحی و ساخت انواع ویلا با مشاوران ویلاسازی در تماس باشید.

 

سوالات متداول

1. مصالح به کار رفته در ویلای سوئیسی کدامند؟

ویلاهای سنتی در سوئیس، با چوب ساخته می شدند، اما به دلیل بالا بودن هزینه، امروزه از بتن سبک و ورق های گالوانیزه استفاده می کنند.

 

2. چگونه ویلایی به سبک سوئیسی طراحی کنیم؟

در این سبک، باید از شبکه ریاضی استفاده کنید. شبکه ساختاری به طراحی می دهد که در آن عناصر رابط را محدود می کند. اغلب این شبکه به صورت مثلثی است.

مطالب مرتبط

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *