هزینه ساخت استخر در سال ۱۴۰۱

هزینه ساخت استخر|مجموعه ویلاسازی

هزینه ساخت استخر در سال ۱۴۰۱

در این مقاله از وبسایت ویلاسازی قصد داریم به هزینه ساخت استخر در سال ۱۴۰۱ بپردازیم. عوامل متعددی در تعیین تعرفه ساخت استخر میتواند تاثیر گذار باشد. هر استخر با توجه به امکاناتی که دارد میتواند هزینه متفاوتی در پیش داشته باشد. مثلا سیستم های نورپردازی، متراژ، سیستم های تصفیه، نور پردازی میتوانند در هزینه نهایی ساخت یک استخر تاثیر داشته باشند. از طرفی محلی که برای ساخت استخر در نظر گرفته میشود بسیار مهم است. زیرا این مکان باید از نظر دسترسی در موقعیت جغرافیایی مناسبی باشد. یعنی ماشین آلات سنگین بتوانند به راحتی به این منطقه رفت و آمد کنند تا هزینه بیشتری را متحمل نکند‌. یا محل استخر باید به سیستم های فاضلابی سطحی نزدیک باشد و این یک نکنه مهم و حیاتی در انتخاب محل استخر است. در نهایت نیز تمامی این عوامل در هزینه ساخت استخر تاثیر گذار هستند. حال چنانچه میخواهید بدانید در شرایط مختلف هزینه ساخت استخر چگونه تغییر میکند این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید: طراحی ویلا دوبلکس

 

هزینه ساخت استخر بر اساس نوع ان

 هزینه ساخت استخر در سال ۱۴۰۱ بسته به اندازه، مکان و نیاز مشتری، استخر ها دارای قیمت های مختلفی هستند. در کل استخرها به دو دسته کلی روی زمین و داخل زمین تقسیم بندی میشوند. هر یک از این استخر ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. استخر های درون زمینی نسبت به استخر های بیرونی دارای مقاومت بسیار زیادی هستند. از طرفی برخی استخر های روزمینی را میتوان در فصول سرد جمع کرد که البته این ویژگی در استخرهای درون زمینی امکان پذیر نیست. هر دو نوع این استخر ها در ابعاد، اندازه و پیکربندی های مختلفی قابل ساخت هستند و میتوانند نیاز افراد را برطرف کنند‌. اما هر کدام از این استخر ها بسته به عوانل مختلفی دارای قیمت های متغیری هستند که در قسمت بعد بدان اشاره خواهد شد.

 

  • هزینه ساخت استخر بالای زمین

برای ساخت استخر های بالای زمین از مواد، اندازه، شکل ها و سبک های مختلفی استفاده میشود. این نوع استخر ها یا میتوانند از هر جهتی کامل باشند و دارای عرشه ها، پله ها و غیره باشند‌‌. یا میتوانند یک اسکلت فلزی ساده باشند. برای ساخت این قبیل استخر ها لازم نیست گودبرداری صورت گیرد. از طرفی چون حجم آب و فشار بالایی را باید استخر تحمل کند لازم است این قبیل استخرها با متریال درجه یک و خیلی محکم ساخته شوند‌. از طرفی عایق بندی استخر های روی زمین باید خیلی بیشتر و بهتر از استخرهای درون زمین باشند. لازم به ذکر است این نوع استخر ها نسبت به استخرهای درون زمین طول عمر زیادی نخواهند داشت و به مرور دچار خورندگی میشوند. هزینه ساخت این قبیل استخر ها در محدوده قیمتی است که در قسمت بالا گفته شد.

 

  • هزینه استخر درون زمین

هزینه استخرهایی که در درون زمین ساخته میشوند چیزی بین ۵۰۰ میلیون تا ۲میلیارد است. طی ساخت این این استخرها لازم است ابتدا مکان ساخت استخر تعیین شود. سپس گودبرداری صورت گیرد. در مرحله بعد آرماتوربتدی استخر انجام شود. سپس لوله کشی ها و برق کشی ها، بتن ریزی، آب بندی استخر، نصب سیستم های استخر و در نهایت کاشی کاری و سرامیک کاری آن انجام میشود. ساخت این قبیل استخر ها به کمک مواد مختلفی صورت میگیرد. اما رایج ترین این مواد فایبرگلاس، بتن و وینیل است. که البته هر ماده دارای ویژگی های خاص خود و هزینه متفاوتی است. از آنجایی که این استخرها از کیفیت و دوام بالاتری برخوردار هستند معمولا استقبال از آن ها بیشتر است.

 

مطلب پیشنهادی: ساخت استخر روی پشت بام

 

زمان مناسب برای ساخت استخر

درواقع زمان ساخت استخر از اهمیت بالایی برخوردار است. استخر ها معمولا در دو منطقه مختلف ساخته میشود. گفتنی است که ساخت استخر در فضاهای داخلی و فضاهای خارجی قابل اجرا است. که البته این موضوع سبب ایجاد یک سری محدودیت ها در ساخت و ساز میشوند. در فضاهای سرپوشیده زمان هیچگونه محدودیتی ندارد. و شما میتوانید در هر فصل از سال اقدام به ساخت استخر نمایید. اما اگر قصد دارید یک استخر را در فضای باز بسازید زمان بندی از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. برای ساخت این قبیل استخر ها لازم است در فصول گرم سال اقدام نمایید. درواقع در فصول سرد سال، به علت بارندگی امکان ساخت و ساز وجود نخواهد داشت. زیرا سرما و بارندگی مانع خشک شدن مصالح شده و ساخت و ساز را با مشکل جدی رو به رو میکند. پس اگر قصد ساخت یک استخر را دارید این نکات را در نظر داشته باشید و در زمان درست اقدام نمایید.

 

زمان مناسب ساخت استخر

 

متوسط هزینه ساخت یک استخر

برای طراحی ویلا استخردار شخصی میتوان به طور متوسط یک هزینه را در نظر گرفت. برای مثال متوسط هزینه ساخت استخر با متریال متوسط رو به بالا به طور میانگین چیزی معادل ۵۰۰ میلیون تومان است. اما چنانچه بخواهید یک استخر را با متریال درجه یک و با تمامی امکانات بسازید حداکثر هزینه چیزی معادل ۲میلیارد تومان خواهد بود. البته دقت داشته باشید که اگر خانه تان در مناطق گرم واقع شده است ساخت یک استخر میتواند تاثیر چند برابری در قیمت ملک شما داشته باشد. بنابراین نگران این هزینه ها نباشید زیرا در نهایت میتوانید تاثیر استخر را در قیمت نهایی ملکتان مشاهده کنید. پس اگر یک صاحب خانه برای ساخت استخر ۵۰۰ میلیون هزینه کند درواقع به ارزش ملک خود افزوده است.

 

بیشتر بخوانید: طراحی نمای ویلا

 

همه گیری کرونا چگونه بر صنعت ساخت استخر تاثیر گذاشت؟

در زمان همه گیری کرونا استخر ها بسته شدند و مردم از رفتن به استخرهای عمومی فراری بودند. بسیاری به این موضوع پی بردند که اماکن عمومی چقدر میتواند در سلامتشان تاثیر گذار باشد. از این رو خیلی از افراد تصمیم گرفتند در حیاط خلوت خود یا ویلای خودشان یک استخر داشته باشند تا بتوانند به تنهایی از آن استفاده نمایند. درست زمانی که همه مردم از خانه ماندن خسته بودند یک استخر میتوانست خیلی از نیازهای روحی را حل کند. از این رو در طی این مدت صنعت ساخت و ساز استخر پررونق شد. این در حالی بود که بسیاری از کسب و کارها دچار مشکل شده بودند. البته همین افزایش تقاضا خود سبب افزایش قیمت ساخت استخر شده بود. لازم به ذکر است که ساخت استخر بتنی زمان بر است و ممکن است نتوان طی یک زمان کوتاه این کار را به اتمام رسانید. اما میتوان در مدت زمان کوتاهی یک استخر روزمینی وینیلی ساخت و از آن استفاده کرد.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *